دلیل استفاده از دوربین مدار بسته و نحوه انتخاب آن

دلیل استفاده از دوربین مدار بسته و نحوه انتخاب آن

انسان امروز با مسائل و نیازهای مختلفی مواجه می باشد که باید در جهت رفع این نیازها و ادامه زندگی تلاش نماید. یکی از نیازهای اساسی و ضروری بشر از گذشته تا امروز امنیت است و تامین امنیت یکی از مباحثی است که امروزه در جوامع مختلف در مورد آن بحث شده و افراد و مسئولین یک جامعه مسئولیت آن را بر عهده دارند.

گسترش تکنولوژی بر روی مسئله امنیت نیز تاثیرگذار بوده و دیده می شود که ابزارها و تجهیزات مختلفی جهت تامین امنیت فردی و عمومی توسط شرکت های مختلف دنیا طراحی و ساخته می شود. یکی از این ابزارها که سال هاست در اماکن و مجامع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد دوربین مدار بسته می باشد.

حتما نام دوربین مدار بسته بارها در مکان های مختلف به گوشتان خورده است. در سازمان ها و ادارات مختلف، فروشگاه ها و مغازه های بزرگ، مدارس و دانشگاه ها، مکان های نظامی و انتظامی و … جمله “این مکان به دوربین مدار بسته مجهز می باشد” بسیار دیده می شود و وجود همین جمله می تواند بسیاری از سرقت ها و خلاف هایی که درجامعه به وقوع می پیوندند را متوقف نماید.  

با توجه به اهمیتی که در سال های اخیر به دوربین های مدار بسته داده می شود قصد داریم تا در این مطلب به دلیل استفاده از دوربین مدار بسته و نحوه انتخاب آن بپردازیم تا در صورتی که قصد خرید و نصب این وسیله را دارید با دید روشن تری اقدام به انجام این کار نمایید.

چرا دوربین مدار بسته؟

شاید در جریان باشد که ابزارهای مختلفی جهت جلوگیری از سرقت از اماکن مختلف در بازار وجود داشته باشد که استفاده از آنها می تواند به تامین امنیت مکان مورد نظر شما کمک بسیاری نماید. از جمله این تجهیزات می تواند به آژیرها و دزدگیرها، گیت های امنیتی، سنسورهای مختلف حساس به حرکت، سنسورهای لرزشی، سنسورهای لیزری و غیره اشاره کرد.

اما سوالی که پیش می آید این است که با وجود این همه تنوع در سیستم های امنیتی و نظارتی، چرا دوربین مدار بسته؟

پاسخ به این سوال را می توان با بیان توضیحاتی در رابطه با دوربین های مدار بسته و مزایایی که این دوربین ها دارند داد. با ما باشید تا در ادامه به مطلب به پاسخ این سوال به صورت مفصل بپردازیم.

دوربین مدار بسته

در ابتدا نیاز است تا به معرفی کوتاهی از دوربین مدار بسته پرداخته شود و پس از آن به مزایایی که این دوربین ها و نقشی که می تواند در زندگی و کسب و کار افراد داشته باشند اشاره می گردد.

دوربین مدار بسته که در اصطلاح لاتین به آن Closed Circuit Television یا CCTV گفته می شود وسیله ای امنیتی-نظارتی بوده که می توان با استفاده از آن به افزایش امنیت و همچنین افزایش نظارت بر عملکرد افراد در اماکن مختلف پرداخت. اولین دوربین مدار بسته ای که ساخته شد به سال 1942 بر می گردد که این دوربین توسط شرکت زیمنس آلمان و به منظور نظارت بر پرتاب موشک های V2 خود بود.

پس از آن مشاهده شد که کسب و کارهای مختلف مورد سرقت بسیاری از سارقان قرار گرفته و به همین منظور استفاده از دوربین های مدار بسته گسترش بسیاری در امکان مختلف یافت.

دوربین های مدار بسته با برخورداری از لنزهای مختلف قابلیت تصویربرداری از فضای اطراف خود را داشته و توسط فرآیندی که در این دوربین ها وجود دارد این تصاویر به مانیتور منتقل شده و پس از آن دستگاه ضبط کننده که به آن DVR گفته می شود اقدام به ضبط تصاویر نموده تا در مواقع نیاز بتوان این تصاویر را جهت شناسایی سارق مورد بررسی قرار داد.

مزایای نصب دوربین مدار بسته

یکی از مواردی که در پاسخ به سوال “چرا دوربین مدار بسته؟” می توان بیان کرد این است که دوربین های مدار بسته تصاویر کاملا واضحی را از محیطی که دوربین در آن نصب می شود به بیننده می دهند و در صورتی که سرقتی اتفاق بیفتد امکان شناسایی آن توسط پلیس و پیگیری سرقت وجود دارد.

در صورتی که این امکان در سایر تجهیزات امنیتی مانند آژیرها و سنسورهای مختلف وجود ندارد.

با استفاده از دوربین مدار بسته می توان بر عملکرد کارمندان و کارکنان مختلف یک شرکت یا سازمان و اداره نظارت کامل داشت و با نصب دوربین های مختلف و بررسی آن توسط اتاق مدیریت و نگهبانی از بروز سرقت و یا جرائم مختلفی مانند جا به جای اسناد و مدارک جلوگیری کرد. این کار می تواند به بهبود عملکرد کارمندان کمک نموده و در نهایت موجب افزایش بازدهی شرکت مورد نظر گردد.

دوربین های مدار بسته برای والدینی که شاغل بوده و دارای فرزند می باشند نیز بسیار مفید بوده و این افراد می توانند با نصب این دوربین ها در اتاق کودک خود فعالیت آنها را در طول روز کنترل کرده و همچنین عملکرد پرستار کودک خود را نیز بررسی نمایند.

البته امروزه دوربین های مدار بسته پیشرفت های زیادی کرده اند و امکان اتصال آنها به کامپیوتر شخصی و یا تلفن همراه خود وجود داشته و می توان تصاویر ضبط شده توسط دوربین را به صورت آنلاین و از راه دور نیز مشاهده کرد.

در صورت وجود اختلافات مختلف در محیط کار می توان از تصاویری که دوربین ثبت نمود است استفاده نمود و به حل و فصل این اختلافات پرداخت. به طور کلی دوربین های مدار بسته با ثبت مدارک و وقایع مختلف می تواند مدرک مهمی را در اختیار فرد قرار داده تا در صورت بروز هرگونه مشکلی امکان استفاده از این مدرک وجود داشته باشد.

تجربه ثابت کرده است که نصب دوربین های مدار بسته اماکن عمومی مختلف باعث کاهش آمار جرائم مختلف شده و در صورت بروز حوادث مختلف امکان دستگیری مجرمین توسط پلیس وجود خواهد داشت. علاوه بر آن نصب دوربین های مدار بسته در چهارراه ها و میدان های اصلی شهرها می تواند به مدیریت شهری و اجرای قانون کمک بسیاری نماید.

نحوه انتخاب دوربین مدار بسته

اهمیت دوربین مداربسته در جامعه به قدری زیاد است و استقبال از این وسیله امنیتی نظارتی تا حدی افزایش داشته است که شرکت های بزرگی در دنیا به تولید انواع این دوربین ها پرداخته و هر روزه ویژگی های جدیدی از دوربین های مدار بسته وارد بازار می گردد. با توجه به تنوعی که دوربین های مدار بسته دارند آنها را در دسته بندی های مختلفی قرار می دهند.

از نظر نوع سیگنال دوربین های مدار بسته در انواع دوربین های آنالوگ، دوربین های تحت شبکه و دوربین های دومنظوره طبقه بندی می شوند. تفاوت این دوربین ها در ساختار و کیفیتی است که در تصاویر دریافتی ارائه می دهند. همچنین از نظر شکل ظاهری و نوع کاربردی که دارند دوربین های مدار بسته در انواع مختلفی شامل دوربین های دام، اسپید دام، بولت، صنعتی، مینیاتوری و دید در شب طبقه بندی می گردند.

در صورتی که قصد نصب دوربین مدار بسته را در مکان مورد نظر خود را دارید نیاز است تا تحقیقات زیادی را در این رابطه نموده و با کارشناسانی که در این حرفه فعالیت می کنند مشورت نمایید. برای آگاهی بیشتر ما در این جا به معرفی تعدادی از مهم ترین انواع دوربین های مدار بسته می پردازیم.

دوربین های مدار بسته آنالوگ و تحت شبکه

دوربین های آنالوگ برای دریافت و ارسال اطلاعات دریافتی از امواج آنالوگ استفاده می نمایند. یک کابل دو رشته ای جداگانه در دوربین های آنالوگ وجود دارد که صدا و تصویر توسط این کابل دو رشته ای انتقال می یابد.

کیفیت دوربین های آنالوگ تابعی از امواج آنالوگ بوده و امکان تاثیر نویزهای مختلف الکترومغناطیسی و نویزهای حاصل از جریان برق بر روی ان دوربین ها وجود دارد. در صورتی که در این نوع از دوربین ها از کابل ها و تجهیزاتی که کیفیت مناسبی ندارند استفاده گردد در نهایت تصویر نهایی کیفیت لازم را نخواهد داشت و نیاز است تا از تجهیزات با کیفیت بالا استفاده نمود.

مزیتی که دوربین های آنالوگ دارند قیمت مناسب، نصب راحت و سیستم کوچک آنهاست که می توان از آن برای کسب و کارهای کوچک و اموری که حساسیت زیادی ندارند استفاده نمود.

انواع دوربین مدار بسته

اما نسل جدید دوربین مدار بسته، دوربین های تحت شبکه یا IP می باشند که به آنها دوربین های مدار بسته دیجیتال نیز گفته می شود. در این دوربین ها از امواج دیجیتال جهت دریافت و ارسال تصاویر استفاده شده و این امواج را تحت بستر یک شبکه کنترل می نمایند.

هر دوربین دارای یک شناسه یا IP می باشد که توسط این شناسه ها به مرکز کنترل متصل شده و امکان دریافت و مشاهده تصاویر وجود خواهد داشت. امنیت این دوربین ها بیشتر از دوربین های آنالوگ بوده و تصاویری که ایجاد می کنند نیز دارای کیفیت بسیار بالایی می باشد. امکان ارتباط بی سیم در این دوربین ها وجود داشته و کابا کمتری برای نصب آنها مورد استفاده قرار می گیرد.

در دوربین های تحت شبکه امکان ارسال همزمان تصاویر و صداها در شبکه وجود داشته و می توان از کابل های ارتباطی به صورت بهینه استفاده نمود. تنها عیبی که برای این دوربین ها می توان نام برد قیمت بالای آنها می باشد که در صورت حساسیت کسب و کار خود تهیه و خریداری این دوربین ها به صرفه خواهد بود.

دوربین مدار بسته دام Dome و اسپید دام speed dome

دوربین مدار بسته دام از نظر ظاهری شبیه به گنبد بوده و از آنها بیشتر در سقف اماکن استفاده می گردد. دوربین های دام می توانند در انواع مختلفی مانند دوربین های دام دید درشب، دوربین های دام با لنزهای مختلف دسته بندی شوند اما ویژگی مشترک همه آنها امکان نصب در سقف می باشد.

دوربین های اسپید دام را در مواقعی نصب می کنند که تمایل به چرخش دوربین ها در زوایای مختلف باشند. این دوربین ها قابلیت چرخش به صورت اتوماتیک را داشته و در صورت نصب آنها نیاز به نصب چندین دوربین در اماکن مختلف نمی باشد چرا که با وجود این دوربین ها امکان چرخیدن و مشاهده زوایای مختلف مکان مورد نظر وجود داشته و فرد می تواند در هر نقطه ای که بخواهد تصویر را زوم نماید.

جمع بندی

این مقاله به معرفی دوربین مدار بسته و دلیل استفاده از آنها پرداخت و همچنین تعدادی از دوربین های مدار بسته مهم که استقبال زیادی از آنها می گردد معرفی گردید. اما نکته ای که حائز اهمیت می باشد نصب دوربین های مدار بسته بوده که به دلیل حساسیت بالایی که دارد باید حتما توسط فردی که در این کار مهارت دارد انجام گیرد. آموزشگاه فن آموزان با برگزاری دوره های آموزش نصب دوربین مدار بسته تعداد زیادی نیروی متخصص در این حرفه را وارد بازار کار نموده و به اشتغال زایی بسیاری از جوانان علاقمند به کارهای فنی کمک می نماید.

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 10 =