دستگاه دی وی آر ( DVR ) چیست؟

دستگاه دی وی آر ( DVR ) چیست؟

دوربین های مدار بسته امروزه به یکی از تجهیزات امنیتی ضروری در بسیاری از اماکن تبدیل شده اند و نصب آنها در ساختمان های مختلف می تواند از وقوع بسیاری از جرایم جلوگیری کرده و آسایش روانی را برای افراد به دنبال داشته باشد. اما دوربین های مدار بسته شامل اجزای مختلفی هستند که یکی از این اجزا دی وی آر می باشد. این که دی وی آر چیست و چه نقشی در دوربین های مدار بسته دارد موضوعی است که در این مطلب به طور کامل به آن پرداخته ایم.

معرفی دستگاه DVR

 DVR کوتاه شده عبارت لاتین Digital Video Recorder به معنای دستگاه ضبط کننده دیجیتالی بوده که وظیفه آن ذخیره کردن تصاویر با فرمت دیجیتالی در هارد دیسک ها، حافظه فلش، کارت SD یا دستگاه های ذخیره محلی می باشد. این دستگاه معمولا دارای تعداد خاصی ورودی می باشد و با توجه به تعداد ورودی هایی که دارد می تواند از یک یا چند هارد دیسک استفاده نماید. در دوربین های مدار بسته برای ضبط تصاویر دریافتی از دوربین ها نیاز به اتصال کابل های دوربین به دستگاه دی وی آر می باشد و بدین وسیله تصاویر دریافتی در داخل دستگاه کدگذاری شده و پردازش می گردند. پورت های مختلفی در دستگاه های دی وی آر مختلف وجود داشته که وجود هر یک از این پورت ها قادر به وجود امکانات ویژه ای در دستگاه می گردد. پورت های خروجی صدا، پورت های ورودی صدا، پورت های انتقال تصویر HDMI و VGA، پورت CVBS برای اتصال دستگاه به تلویزیون، پورت های ارتباطی شبکه LAN جهت اتصال به شبکه، پورت USB برای وصل کردن موس یا صفحه کلید و خروجی آلارم از جمله پورت های به کار رفته در دستگاه دی وی آر می باشند که وجود هر یک از آنها می تواند قابلیتی را برای دوربین به دنبال داشته باشد.

دستگاه دی وی آر چه کاربردی دارد؟

با استفاده از دستگاه دی وی آر می توان کارهای زیادی را انجام داد که یکی از آنها ضبط تصاویر توسط دوربین مدار بسته و پشتیبان گیری از آنها می باشد. این کاربرد باعث می شود تا در صورت وقوع سرقت،بتوان با چک کردن تصاویر ضبط شده توسط دی وی آر و بررسی آنها توسط پلیس، امکان شناسایی سارق وجود داشته باشد. یا در صورتی که مدیر عامل اداره یا سازمان خاصی می باشید می توانید در هنگامی که در مکان حضور ندارید، تصاویر دریافتی توسط دوربین مدار بسته را مشاهده کرده و در صورت مشاهده هرگونه تخلفی مسئله را پیگیری نمایید. علاوه بر آن با وجود دستگاه دی وی آز می توان تصاویر گرفته شده توسط دوربین، به صورت یکپارچه مشاهده گردد.

از کاربردهای دیگری که می توان برای دستگاه DVR نام برد این است که با استفاده از این دستگاه امکان تغییر و تنظیمات تصاویر دریافتی وجود داشته باشد. تنظیمات نور و رنگ، تنظیمات نوع ضبط و یا زمان بندی ضبط از جمله مواردی است که می توان توسط دی وی آر انجام داد.

همانطور که گفته شد یک پورت LAN در دستگاه دی وی آر وجود دارد که با اتصال کابل کامپیوتری به این پورت می توان تصاویر مورد نظر را وارد شبکه کامپیوتری نموده و با استفاده از اینترنت آنها را مشاهده نمایید. با استفاده از  پورت RS485 نیز می توان به کنترل دوربین های زوم و یا دوربین های گردان پرداخت.

انواع مختلف دستگاه دی وی آر

به طور کلی دی وی آرها را به دو دسته کلی تقسیم می کنند. دی وی آر Standalone یکی از انواع این دستگاه ها بوده که قابلیت ضبط و پخش تصاویر را به صورت مستقل داشته و برای راه اندازی آن نیاز به وجود هیچ دستگاه دیگری نخواهد بود. دی وی آرهای  PC-based نیز نوع دیگری از DVR بوده که در واقع یک کارت می باشد و این کارت بر روی کامپیوتر نصب شده و با استفاده از آن می توان تصاویر را بر روی هارد دیسک ضبط نمود. علاوه بر آن از نظر تعداد کابل های متصل به دستگاه، دی وی آر در انواع مختلفی وجود دارد. DVR 04CH قابلیت نصب 4 دوربین، دستگاه DVR 08CH قابلیت نصب تا 8 دوربین و دستگاه DVR 16CH قابلیت نصب تا 16 دوربین را دارد و با توجه به فضایی که قرار است دوربین در آن نصب گردد می توان هر یک از این دستگاه ها را خریداری نمود.

دی وی آر چیست ؟

یک دی وی آر مناسب باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟

یک دستگاه دی وی آر باید از قابلیت ها و مشخصه هایی برخوردار باشد تا بتواند به عنوان یک دستگاه خوب عمل نموده و تصاویر را با کیفیت مورد نظر ضبط نماید. رزولوشن تصاویری که ضبط می گردند از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و باید توجه نمود که دستگاه DVR از چه رزولوشنی پشتیبانی می کند. نیاز است تا دی وی آری انتخاب گردد که قادر به ضبط تصاویر با کیفیت حداقل D1 باشد. امکان دسترسی به تصاویر بر طرق زمان و مکانی که تصویر ضبط شده است از مواردی است که در هنگام خرید دی وی آر باید به آن توجه نمود تا بتوان در صورتی که تصویری که مورد نیاز است را به راحتی و در کمترین زمان ممکن پیدا کرد.

نیاز است تا جهت این که تصاویر ضبط شده توسط دستگاه حذف نگردند از آنها نسخه پشتیبان یا بکاپ گرفته شود. ممکن است برخی از دستگاه های دی وی آر پس از انجام بکاپ گیری کیفیت تصاویر را کاهش دهند. اما در صورتی که دی وی آر شما با کیفیت باشد این اتفاق نخواهد افتاد و کیفیت تصاویر پس از پشتیبان گیری حفظ خواهد شد.

سرعت فیلمبرداری دوربین در واحد ثانیه، فریم نام دارد و نیاز است تا نرخ فریم در دستگاه دی وی آر و دوربین مدار بسته با هم تناسب داشته باشد تا امکان دریافت و پخش تصاویر با کیفیت خوب وجود داشته باشد. امکان تنظیم بیشترین تعداد فریم از پارامترهایی است که در دستگاه های DVR باید به آن توجه نمود. در مکان هایی که نیاز است جزئیات تصاویر با دقت بیشتری مشاهده گردد می توان از تعداد فریم های بیشتری استفاده نمود تا تصویر واضح تری ارائه گردد.

Motion Detection قابلیتی است که یک ویژگی مثبت در دستگاه های دی وی آر به شمار رفته و با وجود آن قابلیت ضبط تصاویر با حالت تشخیص حرکت وجود خواهد داشت. ویژگی Motion Detection باعث می شود تا بتوان تنظیم کرد که تصاویر  تا چند ثانیه قبل از تشخیص حرکت و تا چند ثانیه بعد از تشخیص حرکت ضبط گردند. اگر دی وی آر شما از این ویژگی برخوردار نباشد می توانید از دتکتورهای PIR استفاده نموده که این کار نیازمند سیم کشی و هزینه جداگانه ای می گردد.

یکی دیگر از ویژگی های دستگاه دی وی آر امکان اتصال به شبکه اینترنتی بوده که از طریق آن می توان تصاویر دریافتی توسط دوربین را در کامپیوتر یا موبایل به صورت آنلاین مشاهده نمود.

دستگاه های دی وی آر تصاویر را با فرمت های مختلفی ثبت می نمایند که از آن جمله می توان به مواردی مانند MPEG، MPEG4، H.264 و … اشاره کرد. تفاوت این فرمت ها در فشرده سازی و کرک کردن تصاویر مربوطه می باشد و دی وی آرهای مختلف قابلیت ضبط تصاویر با فرمت های مختلفی را دارا می باشند که می تواند کیفیت های متفاوتی از تصاویر فشرده سازی شده را به ما ارائه دهد.

امکانات و ویژگی هایی که هر دستگاه دی وی آر دارد بر روی پلاک مشخصات آن نوشته شده است و در هنگام خرید این دستگاه باید به اطلاعات موجود بر روی این پلاک توجه نمود.

فضای ذخیره سازی دی وی آر

ایین که دستگاه دی وی آر شما بتواند از چه تعداد هارد دیسک پشتیبانی نماید بستگی به تعداد کانال های ورودی تصویر داشته و دستگاه های مختلفی وجود دارند که قابلیت پشتیبانی از هارد دیسک در آنها متفاوت می باشد. اما تقریبا در تمامی دستگاه های جدید امکان استفاده از هارد دیسک SATA وجود داشته که می تواند تا مقدار 6 ترابایت را پشتیبانی نماید و با قرار دادن آن بر روی دی وی آر خود می توانید تصاویر را تا حجم 6 ترابایت در حافظه دوربین مدار بسته خود ذخیره نمایید.

جمع بندی

در این مطلب به معرفی دستگاه دی وی آر و نکات مختلفی که در رابطه با آن وجود دارد پرداخته شد. در نهایت باید گفته که DVR یکی از اجزای بسیار مهم در دوربین های مدار بسته آنالوگ بوده که وجود آن برای ضبط و ذخیره تصاویر الزامی است. دوربین های مدار بسته تحت شبکه به جای دی وی آر از دستگاه ضبط دیگری به نام NVR استفاده کرده که دارای ساختاری متفاوت می باشد. در هنگام خرید دوربین مدار بسته توجه به نوع دی وی آر و امکانات و ویژگی هایی که دارد از موارد است که باید به آن توجه نمود.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش تعمیرات دوربین مدار بسته و DVR می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام به پشتیبان