انواع لنز دوربین مدار بسته و تعاریف آنها

  • لنز ثابت (Fix Lens)
  • لنز ترکیبی (vari focal lens)
  • لنز آیریز (IRIS Lens)
  • لنز زوم (Zoom lens)

همان طوری که مشخص است این لنز ها علاوه بر واید و یا تله بودن بر حسب عملکرد به انوع مختلفی تقسیم بندی شده اند که به بررسی آن ها می پردازیم.

لنز دوربین مداربسته ثابت ( Fix Lens  )

لنز ثابت دوربین مدار بسته

لنز ثابت (Fix) یا (focal) به لنز هایی گفته می شود که تنها یک فاصله کانونی دارد به همین علت قابلیت فوکوس را دارا هستند .این لنز ها قابلیت نصب بر روی تمام دوربین ها را دارا می باشند. البته با توجه به ابعاد آن ها ، لنز کوچک برای دوربین های کوچک و لنزهای بزرگ تر برای دوربین های صنعتی و نیمه صنعتی استفاده می شود.

زاویه دید این لنزها در حدود 30 تا 60 درجه است. به همین علت این نوع لنز باید بر اساس کاربرد به کار گرفته شوند.

لنز دوربین مداربسته متغیر ترکیبی (Varifcal Lens)

لنز متغیر ترکیبی دوربین مدار بسته

اگر بخواهیم از ک دوربین  مدار بسته استفاده نماییم و توانایی تشخیص فاصله کانونی صحیح لنز را نداشته باشیم ، از لنز متغیر ترکیبی استفاده می کنیم. این لنز به علت ساختار داخلی که دارد می تواند زاویه های مختلفی را چه نزدیک و چه بسته را نمایان سازد و یک تصویر واضح را تهیه نماید

لنز متغیر ترکیبی دارای دو اهرم است که یکی مقدار کانون عدسی را برای زاویه دید واید و تله تنظیم می کند دیگری برای فوکوس کردن به روی سوژه دلخواه است.

به طور مثال یک لنز متغیر ترکیبی دارای یک فاصله کانونی محدود 2.8 mm تا 12 mm را دارد که به کاربر این امکان را می دهد که از فاصله کانونی 2/8  تا 12mm زاویه ای را که نیاز دارد انتخاب کند

لنز دوربین مداربسته آیریز ( Iris Lens )

لنز اتو آیریز دوربین مدار بسته

از نظر لغوی Iris  به معنای عنبیه چشم می باشد. عملکرد چشم انسان در تاریکی به این صورت است که مردمک چشم بیشتر باز می شود تا نور محیط بیشتر وارد چشم شود  و یک تصویر واضح تر توسط چشم به وجود آید.اما در محیط ها خیلی روشن عکس این عمل اتفاق می افتد. بدین معنی که مردمک چشم انسان کمی بسته تر می شود و حتی دستمان را جلوی چشمان گرفته که تا بتوانیم سوژه ای که در پشت آن یک کیدان نور قوی وجود دارد را به درستی تشخیص دهیم و یک تصویر واضح از آن را مشاهده کنیم.

در مبحث دوربین های دیجیتال همان طور که مشاهده نمودید تنظیم نور دوربین به وسیله مجموعه دیافراگم و شاتر انجام می گرفت. اما دوربین های cctv  این کار به وسیله لنز انجام می شود. به تنظیم روزنه ی عبور نور از لنز آیریز گفته می شود. آیریز خود به دو نوع است.

لنز دوربین مداربسته آیریز دستی (manual Iris Lens)

لنز آیریز دستی دوربین مدار بسته

تنظیم مقدار نور در لنز آیریز دستی به وسیله دست انجام می گیرد و در جایی به کار برده می شود که محیط از نظر نوری دارای مقدار ثابتی باشد. پس به وسیله چرخاندن یک حلقه بر روی لنز مقدار آیریز دستی تنظیم می شود

لنز دوربین مداربسته آیریز اتوماتیک (Auto Iris Lens )

لنز آیریز اتوماتیک دوربین مدار بسته

تنظیم روزنه ی نور در این لنز به صورت اتوماتیک انجام می پذیرد. و در مکان هایی کاربرد دارد که منبع نوری متغیر باشد. یعنی نور محیط در طول روز کم و زیاد شود. در این صورت از این لنز استفاده می کنیم. مانند مردمک چشم انسان که در شرایط نوری عبوری از چشم را تنظیم می کند. لنز آبریزاتوماتیک بر دو نوع است:

  • DC Drive
  • Video Drive

مطالب مرتبط

آموزش های مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام به پشتیبان