انواع لنز دوربین مدار بسته و تعاریف آنها

انواع لنز دوربین مدار بسته و تعاریف آنها

امروزه استفاده از دوربین های مدار بسته با توجه به امنیت بالایی که در اماکن مختلف ایجاد می کنند بسیار افزایش یافته است و مکان های بسیاری را مشاهده می کنید که مجهز به دوربین مدار بسته می باشند و با وجود آنها آمار سرقت ها و جرائم تا حد زیادی کاهش یافته است. قطعات و اجزای مختلفی در ساخت دوربین های مدار بسته به کار رفته است که لنز را می توان یکی از مهم ترین این اجزا دانست. در واقع لنز دوربین است که قابلیت فوکوس بر روی اجسام مختلف را داشته و در نهایت می تواند تصویری واضح و شفاف را همانند چشم انسان، به افراد ارائه دهد. اما دوربین های مختلف دارای لنزهای مختلفی می باشند و شرکت های سازنده دوربین ها، لنزها را در انواع مختلفی تولید می کنند. با توجه به اهمیتی که لنز در دوربین های مدار بسته دارد در این مطلب به معرفی انواع لنز دوربین مدار بسته و تعاریف آنها پرداخته شده است.

دوربین مدار بسته چیست؟

به سیستم های مدار بسته ای که اجزای آن به صورت یکپارچه به یکدیگر متصل می باشند و با استفاده از سیگنال هایی به ثبت تصاویر مختلف می پردازند دوربین مدار بسته یا CCTV گفته می شود. اما چرا نام مدار بسته بر این دوربین ها گذاشته شده است؟ دلیل این امر این است که کابل های مختلف به دستگاه DVR و NVR که دستگاه های ضبط می باشند متصل می گردد. از دوربین های مدار بسته در کاربردهای مختلف مانند تامین امنیت و همچنین نظارت بر اماکن مختلف استفاده می گردد. در چهارراه ها و میادین شهری جهت کنترل ترافیک، در بیمارستان ها و دانشگاه، سازمان ها و ادارات خصوصی و دولتی، ایستگاه های راه آهن و مترو، فرودگاه ها، صنایع و کارخانه های مختلف، فروشگاه های زنجیره ای و مغازه های بزرگ و … استفاده از دوربین های مدار بسته کاربرد بسیاری داشته و می تواند امنیت بالایی را ایجاد نماید.

اجزای مختلف دوربین مدار بسته  

در ابتدا لازم می دانیم تا در رابطه با قطعات مختلفی که در دوربین مدار بسته وجود دارد صحبت نموده و پس از آن به معرفی لنز و انواع آن در این دوربین ها بپردازیم. با توجه به پیچیده بودن و برخورداری از تکنولوژی منحصر به فردی که دوربین های مدار بسته دارند، می توان اجزا و قطعات مختلفی را برای آن متصور شد. دوربین های مدار بسته در انواع و اقسام مختلفی وجود دارند که تمامی مدل های آن از اجزای مختلفی تشکیل شده اند. برخی از این قطعات در تمامی دوربین ها مشترک بوده و برخی دیگر بسته به نوع دوربین تنها در یک دستگاه خاص به کار رفته است.

هر دوربین مدار بسته از اجزای مختلفی شامل لنز، ICR، IR Cut، سنسور، پردازنده، برد، مدار تغذیه، کابل های مختلف، مادون قرمز، بدنه و دستگاه ضبط تشکیل شده است که هر یک از این اجزا وظیفه انجام عملکردی خاص را در دوربین بر عهده داشته و در صورت وجود مشکل در هر یک، امکان خرابی و عدم کارکرد دوربین وجود خواهد داشت.

شاید لنز دوربین مدار بسته را بتوان مهم ترین جزء در دوربین به شمار آورد چرا که لنز همانند چشم انسان عمل کرده و در صورتی که وجود نداشته باشد امکان دیده شدن اجسام مختلف توسط دوربین وجود نخواهد داشت. در ادامه به معرفی لنز و انوع آن اشاره می گردد.

لنز دوربین مدار بسته

لنز دوربین مدار بسته چیست؟

به مجموعه ای استوانه ای شکل که همراه با تعدادی عدسی که صیقل داده شده اند و در پشت سر یکدیگر قرار گرفته اند لنز گفته می شود. نور از عدسی هایی که به صورت متوالی و پشت سر هم قرار گرفته اند عبور کرده و به دلیل این که این عدسی ها به یک سنسور متصل می باشند، به کست لنز برخورد می کنند و تصویری را با توجه به اندازه سنسور ایجاد می نمایند. کیفیت تصویر ایجاد شده به عوامل مختلفی در این مسیر بستگی دارد؛ کیفیت عدسی ها می تواند نقش بسیار مهمی در تصویر نهایی ایفا نموده و هرچه عدسی های دوربین بهتر باشند تصویر ایجاد شده از کیفیت و وضوح بالاتری برخوردار خواهد بود. اندازه سنسور به کار رفته در دوربین نیز می تواند بر کیفیت نهایی تاثیر گذار بوده و در نهایت فاصله قرارگیری عدسی ها از لنز نیز می تواند عامل بسیار مهمی در تصویر ایجاد شده باشد که در هنگام انتخاب دوربین باید به این نکته نیز توجه نمود.

فاصله کانونی اصطلاحی است که فروشندگان دوربین مدار بسته و افرادی که در این حوزه فعالیت دارند بسیار به کار می برند و به معنی فاصله بین مرکز اپتیکی لنز تا سنسور دوربین می باشد. با کمتر شدن فاصله کانونی لنز، زاویه دید بیشتر شده و گفته می شود لنز وایدتری داریم. اما هرچه میزان این فاصله بیشتر می گردد زاویه دید کم شده و در نهایت کیفیت تصویر پایین تری خواهیم داشت. فاصله کانونی برخی لنزها قابل تغییر بوده و می توان با تنظیم این فاصله به بهبود تصویر نهایی کمک کرد اما برخی از آنها دارای فاصله کانونی ثابتی بوده و امکان تغییر آن وجود نخواهد داشت.

لنز دوربین مدار بسته چگونه عمل می کند؟

لنزهای دوربین مدار بسته دارای عدسی هایی می باشند که این دو جزء در کنار هم باعث رسیدن پرتوهای نوری و در نهایت تشکیل تصویر می گردند. تصویر زمانی از کیفیت بالایی برخوردار است که در نزدیک ترین حالت ممکن به تصویر واقعی بوده و دارای کمترین خطای تصویری باشد. منظور از خطاهای نوری نقاط نامفهوم و غیر واضحی در تصویر می باشد که باعث عدم وضوح و عدم کنتراست تصویر می باشد و در این گونه مواقع تشخیص درست تصویر سخت می باشد. مشخصات کلی لنزها شامل زاویه دید، فاصله کانونی و عدسی می باشد و با توجه به تمامی این مشخصات عملکرد لنز مشخص می گردد. هرچه میزان فضای بیشتری توسط دوربین ثبت گردد گفته می شود زاویه دید لنز بالاتر بوده و این یعنی از کیفیت بالاتری هم برخوردار است. فاصله کانونی و زاویه دید لنز باید در رابطه معکوس با یکدیگر باشند و هرچه میزان فاصله کانونی کمتر باشد زاویه دید بیشتر خواهد بود. در رابطه با عدسی نیز هرچه کیفیت عدسی های به کار رفته در لنز دوربین بهتر باشد تصویر ایجاد شده نیز مشخص تر و با وضوح بیشتری قابل رویت خواهد بود.

معرفی انواع لنز دوربین مدار بسته

با توجه به اهمیتی که برای لنز گفته شد، این اجزا را در انواع مختلفی تولید کرده و در دوربین های مختلف به کار می برند. لنز نرمال، لنز واید و لنز زوم انواعی از لنز دوربین مدار بسته بوده که شاید نام آنها در هنگام خرید دوربین به گوشتان خورده باشد. در ادامه به معرفی هر یک از این لنزها و ویژگی هایی که دارند می پردازیم.

لنز نرمال چیست؟

به لنزهایی که فاصله کانونی آنها با سنسور دوربین هم اندازه باشد لنز نرمال گفته می شود. این نوع از لنزها قابلیت بزرگنمایی تصویر را نداشته و می تواندد زاویه دید زیادی را در اختیار فرد قرار دهند. اندازه فاصله کانونی در دوربین هایی که از لنز نرمال استفاده می کنند 3.6 میلی متر بوده و تصویر ایجاد شده تقریبا همان چیزی است که توسط چشم ما قابل رویت می باشد.

لنزهای واید wide در دوربین مدار بسته

به لنزهایی که فاصله کانونی آنها از سنسور به کار رفته در آن کمتر باشد لنز واید گفته می شود. این نوع از لنزها را در فضاهای باز و همچنین فضاهای داخلی بسیار مورد استفاده قرار می دهند و با توجه به زاویه دید وسیعی که ایجاد می کند نصاب های دوربین مدار بسته این نوع از لنزها را به شدت پیشنهاد می کنند. زاویه دید وسیع این نوع از لنزها سبب شده تا بتوان از آنها در ارتفاعات بیشتر از 3 متر استفاده نموده به صورتی که تمامی کادر مورد نظر در تصویر ایجاد شده قرار بگیرد. چشم انسان توانایی مشاهده زاویه دید خاصی را داشته و لنزهای واید دیدی را که ایجاد می کنند بیشتر از استاندارد چشم انسان می باشد. با کم تر شدن فاصله کانونی در این نوع از لنزها، تصاویر ایجاد شده پهن تر می گردد و به همین دلیل نصابان، دوربین ها را در محلی نصب می کنند که دارای زمینه ساده باشد. لنزهای واید بیشتر در مواقعی که تصویر دور برای ما اهمیت داشته باشد کاربرد داشته و در نماهای نزدیک عملکرد بسیار خوبی ندارند.

لنز زوم در دوربین مدار بسته

در بسیاری از مواقع نیاز است تا فرد تصاویر دریافت شده را بزرگنمایی کرده و آنها را با جزئیات بیشتری مشاهده نماید. در این گونه مواقع بهتر است در دوربین ها از لنزهایی به نام لنز زوم استفاده گردد. این نوع از لنزها بیشتر در موارد امنیتی مورد استفاده قرار می گیرند تا بتوان چهره های مورد نظر را با detail بالا مشاهده کرد. لنزهای روم در دو نوع اپتیکال و دیجیتال وجود دارند که در لنزهای اپتیکال می توان تصاویر را بدون این که از کیفیت آنها کم شود بزرگنمایی نمود در صورتی که در لنزهای زوم دیجیتال زمانی که تصویر بزرگنمایی می گردد مقداری از کیفیت آن کاهش خواهد یافت.

انواع دیگری از لنزهای دوربین مدار بسته وجود دارند که توضیح آنها در طول این مقاله نمی گنجد. از این لنزها می توان به لنزهای ثابت، لنز ترکیبی، لنز آبریز و لنز موتور دار اشاره کرد که ر یک از این لنزها در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب دوربین مدار بسته می باشد .برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *