موتور توبلار

موتور توبلار

کرکره های برقی که امروزه رواج بسیاری یافته اند و در مکان های مختلف به چشم می خورند از قسمت های مختلفی تشکیل شده اند. یکی از اجزایی مهم کرکره های برقی موتور می باشد که در واقع قلب این نوع از درب های اتوماتیک بوده و بدون وجود موتور امکان باز و بسته شدن درب وجود نخواهد داشت.

موتورها در انواع مختلفی وجود دارند که در این مقاله ما به معرفی موتور توبلار می پردازیم. اگر می خواهید در رابطه با این نوع موتور اطلاعات کاملی داشته باشید مطلب را تا انتها دنبال کنید.

موتور توبلار چیست

موتور توبلار یک موتور خطی لوله ای با یک فورس است که متشکل از یک سری اجزای الکتریکی می باشد که به دور یک استوانه محصور شده در یک میله متحرک پیچیده شده اند. این قطعه شامل تعدادی آهنربای دائمی استوانه ای قوی است که در جهت متناوب و مخالف قرار گرفته اند.

از موتورهای خطی لوله ای در کاربردهایی که به محرک های خطی با عملکرد ویژه نیاز دارند استفاده می شود که با اشکال دیگر محرک های خطی مانند سیلندرهای پنوماتیک یا محرک های خطی پیچ سرب قابل انجام نمی باشد. بسته به نوع کاربرد، بخش فورس (قسمت حاوی سیم پیچ) یا میله (قسمت حاوی آهن ربا) ممکن است قسمت متحرک موتور توبلار باشد.

به عنوان بخشی از یک مکانیسم، موتورهای خطی لوله ای می توانند به ترکیبی همزمان از نیروهای زیاد، سرعت بالا و دقت بالا دست یابند که فراتر از توانایی اکثر انواع محرک های دیگر است. موتورهای خطی لوله ای مبتنی بر آهنربای دائمی را نباید با موتورهای القایی خطی لوله ای، که بر اساس یک اصل متفاوت کار می کنند، اشتباه گرفت.

استفاده از موتور توبلار در کرکره برقی

از موتورهای توبلار در انواع کرکره های برقی استفاده می کنند. درون این موتورها از سنسور حرارتی استفاده شده است و زمانی که این سنسور سیگنالی را تشخیص می دهد این سیگنال پس از پردازش به موتور منتقل شده و فرمان باز کردن درب را صادر می کند. بدین طریق درب کرکره برقی با استفاده از موتور قادر به باز و بسته شدن می باشد.

در صورتی که درب کرکره برقی به صورت مداوم و بی ش از حد باز و بسته شود، سنسور حرارتی گفته شده داغ کرده و در نتیجه این حرارت به موتور منتقل شده و در نتیجه موتور توبلار خاموش می گردد. در این گونه مواقع تا زمانی که موتور خنک نشود، امکان استارت خوردن درب وجود نداشته و نمی توان از آن استفاده کرد. به همین دلیل است که گفته می شود استفاده از موتورهای توبلار در محیط هایی که رفت و آمد کمی دارند استفاده شود.

عملکرد موتور توبلار به چه صورت است

موتورهای توبلار RevoLine پرده ها را به آرامی و دقیق حرکت می دهند. درایوهای الکتریکی با ترمز نرم دارای سرعت کم یکپارچه می باشند که برخورد ملایم با توقف را تضمین می نمایند. این ویژگی به افراد نابینا کمک می کند و میزان بالای سر و صدا را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

موتور توبلار در هنگام کار کردن در کرکره برقی، درون لوله آهنی قرار گرفته و زمانی که درب بسته می شود رول کرکره را بر روی لوله می پیچد. به منظور محافظت از این موتور نیاز است تا از کاوری که مخصوص موتورهای ساید می باشد استفاده نمود تا خلاص کن و میکروسوئیچ را در بر گرفته و همچنین در مقابل بارش باران و سایر عوامل خارجی از موتور محافظت نماید.

همچنین بخوانید: آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش plc

معرفی انواع موتور توبلار

موتورهای توبلار خود در انواع مختلفی موجود می باشند که هر یک جهت امری خاص مورد استفاده قرار گرفته و از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار می باشند. موتور توبلار سنگین و سبک انواعی از موتورهای توبلار می باشند که به طور مختصر در رابطه با آنها توضیح داده شده است:

موتور توبلار سنگین صنعتی: در کرکره های برقی که دارای عرض زیادی می باشند از این نوع از موتورهای توبلار استفاده می شود. قدرت موتورهای توبلار سنگین در حدود 140 تا 300 کیلوگرم بوده و در مکان هایی که تردد زیاد می باشد می تواند مفید واقع گردد.

موتور توبلار سبک: در مواقعی که عرض تیغه کرکره برقی کم می باشد و همچنین میزان رفت و آمد در محل مورد نظر کم می باشد می توان از موتورهای توبلار سبک استفاده کرد. این موتورها از قدرت 30 تا 140 کیلوگرم برخوردار می باشند.

انواع موتور توبلار

مزایای استفاده از موتور توبلار

در بسیاری از موارد نصاب های کرکره برقی توصیه می کنند که به جای موتورهای ساید از موتور توبلار استفاده نمایید. دلیل این امر چیست و موتور توبلار دارای چه مزایایی می باشد؟

این نوع موتورها دارای قیمت مناسب تری نسبت به موتورهای دیگر موجود در بازار می باشند و در مواردی که نیاز به یک کرکره برقی برای مکان های کم تردد می باشد استفاده از این نوع موتور توصیه می شود.

موتور توبلار در هنگام نصب درون رول کرکره قرار می گیرد و به همین دلیل فضای کمی را اشغال می کند. این فضا در موتورهای ساید بیشتر بوده و نیاز به حجم بیشتری از فضا برای نصب این موتورها می باشد.

با استفاده از موتورهای توبلار، پس از نصب، درب از ظاهر زیباتری برخوردار خواهد بود.

معایب موتور توبلار

از جمله معایبی که برای این نوع از موتورها ذکر می شود، تحمل وزن پایینی است که دارند. در نتیجه موتورهای توبلار را برای درب هایی که وزن بالایی دارند مورد استفاده قرار نمی دهند و معمولا در این نوع از کرکره ها از موتورهای ساید استفاده می شود.

از دیگر ایراداتی که به موتورهای توبلار وارد است این است که در صورتی که این موتورها دچار مشکل و خرابی گردند، برای تعمیر آنها نیاز است تا کرکره برقی باز شده تا بتوان به موتور دسترسی پیدا کرد.

در بسیاری از موتورهای توبلار از UPS استفاده نمی شود. در نتیجه در مواقعی که برق ساختمان قطع می گردد امکان باز و بسته کردن درب نیز وجود نخواهد داشت.

در موتورهای توبلار میزان تردد توسط درب باید بسیار کمتر از موتورهای ساید باشد و این می تواند به عنوان یک عیب برای این نوع از موتورها به شمار رود.

جهت تعمیرات موتورهای توبلار نیاز به صرف زمان زیادی می باشد و تعمیر این موتورها کمی پیچیده تر از موتورهای ساید می باشد.

در نهایت ایراد مهمی که می توان به موتورهای توبلار وارد کرد این است که این موتورها از سیستم پاراشوت برخوردار نمی باشند. این امر باعث می شود تا در صورتی که گیربکس کرکره برقی دچار آسیب شود، امکان سقوط آن وجود داشته باشد.

ویژگی های موتور توبلار با کیفیت

از جمله ویژگی های که برای یک موتور توبلار خوب می توان ذکر کرد بی صدا بودن آن است. موتورهایی که از کیفیت کافی برخوردار نباشند در هنگام باز و بسته شدن درب شروع به ایجاد سر و صدا کرده و موجب آزار دادن اطرافیان می گردند. برخی از موتورهای توبلار علاوه بر کار کردن به صورت برقی و اتوماتیک، قابلیت کار کردن به صورت دستی را نیز دارند و در زمان هایی که برق ساختمان قطع می باشد می توان آن را به صورت دستی جا به جا کرد.

موتورهایی که قابلیت جمع شدن راحت را دارند از جمله موتورهای خوب دسته بندی شده و محبوبیت بالایی دارند.

موتور توبلار علاوه بر این که باید از ویژگی های گفته شده برخوردار باشد نیاز است تا از یراق آلات استانداردی نیز بهره مند باشد.

نیاز است تا موتورهایی را خریداری نمایید که از گارانتی و خدمات پس از فروش برخوردار باشند تا در صورتی که در آینده مشکلی برای آنها به وجود آمد بتوان آنها را در نمایندگی مورد نظر تعمیر نمود.

نکته ای که نیاز است در اینجا ذکر گردد نحوه کار کردن با موتورهای توبلار در هنگام قطعی برق می باشد. برای این کار باید دستگیره خلاص کن را چرخاند تا بتوان درب را باز و بسته نمود. UPS به کار رفته در برخی موتورهای توبلار باعث می شود تا در هنگام قطع برق بتوان تا میزان 30 مرتبه درب را باز و بسته نمود.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی موتور توبلار و کاربرد آن در کرکره های برقی اشاره شد. با مطالعه این مقاله متوجه شدیم که موتورهای توبلار از مزایای بسیاری نسبت به موتورهای ساید برخوردار بوده و در مکان هایی که تردد کمی دارند مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع از موتورها در مواقعی که کرکره برقی از وزن پایینی برخوردارمی باشد گزینه مناسبی بوده و می توانند به جای موتور ساید مورد استفاده قرار بگیرند.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب کرکره برقی می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید . برخی دیگر از دوره های در حال برگزاری در موسسه فن آموزان شامل آموزش نصب دوربین مدار بسته ، آموزش برق ساختمان ، آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی ، آموزش سیم پیچی موتور و … می باشد. برای مشاهده لیست تمامی دوره ها به صفحه اصلی سایت مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام به پشتیبان