آموزش کامل برق خودرو – تعمیر برق خودرو

آموزش کامل برق خودرو – تعمیر برق خودرو

همه قسمت های اصلی یک خودرو انرژی مورد نیاز خود را از باتری می گیرند یعنی برای کار کردن به انرژی الکتریکی احتیاج دارند. زمانی که ماشین استارت می خورد از طریق سیستم جرقه زن موتور روشن می شود، سپس انرژی مورد نیاز توسط کامپیوتر خودرو دریافت می شود و آن میزان سوخت مصرفی خودرو را کنرل می کند. در این مطلب تعمیر برق خودرو را بررسی می کنیم.

با روشن شدن خودرو تمامی ابزار های یک خودرو نظیر برف پاک کن ها، شیشه پنجره ها، چراغ ها، رادیو و سیستم صوتی و غیره برق دریافت می کنند و می توانند فعالیت کنند.

آموزش کامل برق خودرو

به دلیل این که خودروهای مدرن دارای قابلیت ها تجهیزات برقی بیشتری هستند به شدت به سیستم برق خود وابسته هستند. به همین دلیل است که برق رسانی درست به تمامی اجزا و سالم بودن سیستم برق رسانی خودرو اهمیت بسیار زیادی دارد. سیستم برق خودرو بسیار گسترده و حیاتی است و سیستم های مختلفی در زیر مجموعه آن قرار می گیرند.

سیستم برق خودرو از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

آلترناتور

خودروها برای روشن شدن و کار کردن به برق مستقیم 12 ولتی احتیاج دارند که این برق توسط آلترناتور یا دینام که وظیفه تولید برق مورد نیاز خودرو را برعهده دارند تولید می شود.

زمانی که خودرو روشن است آلترناتور یا ژنراتور انرژی مکانیکی را دریافت می کند و آن را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. سپس، این انرژی را وارد باتری می کند تا در آن جا ذخیره شود.

هر آلترناتور از دو نوع سیم پیچ تشکیل شده است. سیم پیچ ثابت که به آن استاتور می گویند و سیم پیچ متحرک که به آن روتور گفته می شود. روتور در داخل استاتور می چرخد و در اثر این چرخش یک میدان مخناطیسی ایجاد می کند.

با ایجاد این میدان مغناطیسی در خروجی آلترناتور دیزل ژنراتور برق تولید می شود.

باتری

یکی دیگر از قطعات مهم سیستم برق رسانی خودرو باتری است که انرژی تولید شده توسط آلترناتور یا دینام را در داخل خود ذخیره می کند. زمانی که موتور کار نمی کند باتری انرژی الکتریکی مورد نیاز خودرو را فراهم می کند.

تمامی تجهیزات برقی خودرو نظیر چراغ ها، رادیو، کولر یا بخاری و بالابر شیشه ها انرژی مورد نیاز خود را از باتری می گیرند. برای جلوگیری از سیم کشی های پیچیده و بیش از اندازه، معمولاً قطب منفی باتری را به بدنه موتور و خودرو متصل می کنند تا تمام تجهیزات برقی پتانسیل منفی را از بدنه و پتانسیل مثبت را از طریق سیم کشی دریافت کنند.

کویل

کویل وظیفه دارد که ولتاژ برق باتری را تقویت کند. همان طور که گفته شد برق تولید شده در داخل آلترناتور 12 ولت است اما ولتاژی که برای ایجاد جرقه بین دو الکترود شمع خودرو مورد نیاز است حدود 7000 ولت است. انرژی الکتریکی باتری توسط کویل تقویت می شود و به این ولتاژ می رسد.

وایر شمع

برای این که شمع خودرو جرقه بزند لازم است که برق دریافت کند. وایر شمع و عایق آن وظیفه دارند که برق مورد نیاز شمع را ایجاد کنند.

کامپیوتر خودرو یا ECU

در خودرو های انژکتوری برای این که میزان سوخت مصرفی خودرو کنترل شود از کامپیوتر استفاده شده است. کامپیوتر خودرو علاوه بر تنظیم میزان سوخت مصرفی در عیب یابی خودرو و فعالیت قابلیت های جدید خودرو نیز نقش دارد.

مدارها و تجهیزات مصرف کننده

تعداد زیادی از اجزا و قطعات داخل خودرو مصرف کننده هستند و انرژی مورد نیاز خود را از باتری می گیرند. مدار سیستم جرقه زن، مدار دینام و استارت، مدار سیستم خنک کننده، مدار بخاری، مدار برف پاک کن، مدار چراغ های خودرو و غیره همگی جزئی از سیستم برق خودرو را تشکیل می دهند.

علاوه بر این مدارهای اصلی تعداد زیادی لوازم جانبی در داخل سیستم برق خودرو تعبیه شده است که هر کدام وظیفه خاص خود را دارند و در صورتی که هر گونه مشکلی برای باتری یا قسمت دیگری از سیستم برق رسانی خودرو پیش بیاید، عملکرد آن ها نیز دچار مشکل می شود.

آموزش کامل برق خودرو

رله اصلی، سنسور دمای آب، سنسور دور موتور، سنسور سرعت، سنسور فشار و دمای هوا، سنسور روغن ترمز، تمامی لامپ ها و چراغ های خودرو، جعبه فیوز برق داخل موتور، دلکو و غیره همگی جزئی از سیستم برق خودرو هستند.

دسته سیم

بدیهی است که مجموعه ای از سیم ها باید وجود داشته باشند که بتوانند انرژی الکتریکی را به تمام قطعات مصرف کننده برسانند. تمامی این سیم های روکش دار در داخل اتاقک خودرو جاسازی شده اند و برق را به تمامی قسمت ها می رسانند.

عیب یابی و تعمیر برق و سیم کشی خودرو

معمولاً علت خراب شدن باتری این است که لایه ای از سولفات سدیم روی صفحات باتری را می پوشاند و به این ترتیب باتری کارایی سابق خود را از دست می دهد.

یکی از عوامل استارت نخوردن خودرو خراب شدن باتری است. گاهی اوقات می توان به جای تعویض باتری آن را احیا کرد و برای مدتی از آن استفاده کرد. برای احیا و تعمیر باتری روش های مختلفی وجود دارد.

اگر باتری شما اسیدی است باید درب های باتری را باز کنید و اسید آن را کامل تخلیه کنید. سپس با کمک محلول آب و جوش شیرین صفحات باتری را تمیز کنید یعنی به جای اسید این محلول را داخل باتری بریزید.

بعد از نیم ساعت محلول را کامل تخلیه کنید و اسید 1250 درجه داخل باتری بریزید و آن را به مدت 24 ساعت شارژ کنید. بعد از گذشت این مدت باتری را از شارژ کننده جدا کنید و یک ربع بعد آن را روی خودرو ببندید. اگر باتری استارت بخورد و خودرو روشن شود یعنی باتری با موفقیت احیا شده است.

اگر باتری خودرو شما اتمی است ابتدا شارژ باتری را کامل تخلیه کنید تا ولتاژ آن به صفر برسد. برای این کار می توانید از یک مصرف کننده همچون یک لامپ 12 ولتی استفاده کنید.

لامپ را به باتری وصل کنید، زمانی که لامپ خاموش شد یعنی باتری کامل تخلیه شده است. بعد از تخلیه کامل باید باتری را مجدداً شارژ کنید اما این کار را با احتیاط انجام دهید زیرا اگر قطب های باتری جا به جا شوند باتری کارایی خود را از دست می دهد.

اگر در حین شارژ باتری بیش از اندازه داغ شد، شارژر را خاموش کنید و بعد از سرد شدن باتری کارتان را ادامه دهید. باتری باید 24 ساعت شارژ شود، سپس آن را روی ماشین ببندید و استارت بزنید. اگر ماشین روشن شد یعنی باتری احیا شده است.

روشن نشدن ماشین و استارت نخوردن می تواند دلایل دیگری هم داشته باشد. در بعضی از خودروها استارت خوردن ماشین به یک فیوز وابسته است که اگر آن فیوز بسوزد ماشین روشن نمی شود.

همچنین ممکن است که اتصالات برقی دچار مشکل شده باشند و همین مسئله مانع از روشن شدن ماشین شود. سوئیچ را باز کنید و با بررسی جریان عبوری تشخیص دهید که استارت نیاز به تعویض دارد یا خیر.آموزش کامل برق خودرو

تعمیر سیم کشی خودرو

گاهی اوقات چندین بار یک فیوز را تعویض می کنید اما باز هم می سوزد یا هنگام شب استارت خودرو سالم است اما صبح دیگر ماشین روشن می شود.

این ها نشان دهنده وجود اتصالی در سیم کشی خودرو هستند. این یکی از بدترین مشکلاتی است که برای سیستم برق خودرو پیش می آید زیرا پیدا کردن محل اتصالی کار ساده ای نیست و فقط باید توسط تعمیرکاران متخصص خودرو انجام شود.

اگر با این گونه علائم رو به رو شدید فوراً ماشین را نزد تعمیرکار ببرید تا قبل از وقوع آتش سوزی و اتصالی شدید سیم کشی آن را برایتان عیب یابی و تعمیر کند.

همه لوازم جانبی داخل خودرو یعنی تمامی مصرف کننده ها از طریق سیم کشی برق مور نیاز خود را دریافت می کنند. به این ترتیب کار نکردن بالابر شیشه، برف پاک کن و غیره می تواند ناشی از ایراد داشتن سیم کشی آن ها باشد.

در بسیاری از مواقع منشأ مشکل جعبه فیوز داخل کابین است اما اگر جعبه فیوز سالم است بهتر است به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کنید تا سیم کشی این قطعات را با دقت بررسی کند.

آموزش تعمیرات ایسیو خودور یکی از پرطرفداران ترین ها محسوب می شود، شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان در این زمینه با کارشناسان فن آموزان تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام به پشتیبان