تفاوت بین PLC و ریز پردازنده (میکروکنترلر) و موارد استفاده از آنها

تفاوت بین PLC و ریز پردازنده (میکروکنترلر) و موارد استفاده از آنها

تفاوت بین PLC و میکروکنترلر چیست؟

تفاوت plc و ریز پردازنده

یک کنترل کننده ی منطقی قابل برنامه ریزی یا PLC نوعی کامپیوتر است که برای مصارف صنعتی طراحی شده است. این در حالی است که یک ریز پردازنده یا میکروکنترلر واحد پردازش مرکزی یک کامپیوتر است.

این یعنی یک PLC دارای یک یا چند ریز پردازنده است. همه ی PLCها ریز پردازنده دارند اما همه¬ی ریز پردازنده ها جزئی از یک PLC نیستند. کامپیوترهای دسکتاپ، لوازم خانگی، اتومبیل ها، و لوازم الکترونیکی پر مصرف همگی دارای یک یا چند ریز پردازنده هستند.

اگر مطمئن شوید که تفاوت میان PLC و ریزپردازنده را فهمیده اید، بهتر می توانید تصمیم بگیرید که با این گونه ماشین های دیجیتالی خودکار چگونه کار کنید.

اولین چیزی که باید آن را به عنوان تفاوت در نظر بگیرید برنامه های این دو قطعه است. برنامه ای که در PLC به کار برده می شود از زبان گرافیکی و عددی استفاده می کند زیرا توسط نمودار نردبانی منطقی درست شده است.

مسلماً این برنامه با برنامه ی یک ریزپردازنده متفاوت است زیرا در آن از زبان گرافیکی استفاده نمی شود.

پیشنهاد ویژه: دوره آموزش plc در آموزشگاه فن آموزان به صورت کاملا عملی برگزار می شود.

از plc در چه جاهایی استفاده می شود

از plc در چه جاهایی استفاده می شود؟

از طرف دیگر، PLC از 0 /1 های دیجیتال و آنالوگ که توسط ورودی ها و خروجی های دیجیتالی ایجاد می شوند استفاده می کند تا به فعالیت های انسانی و حتی کارهای سنگین تر کمک کند.

به دلیل آن که از PLC در صنعت و ماشین آلات شرکت ها استفاده می شود، بسیار قدرتمندتر از یک ریزپردازنده است.
صحبت کردن درباره ی تفاوت بین PLC و ریزپردازنده در حقیقت یک مسئله ی خاص است زیرا خود ریز پردازنده PLC را خلق می کند.

در عمل، ریزپردازنده بخشی از ابزار الکترونیکی است که به حافظه ، مدار اضافی، و نرم افزاری که روی آن اعمال شود احتیاج دارد.

به نوعی می توان گفت که PLC به خاطر این که در شرکت های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد در داخل خود حاوی ریزپردازنده است، اما این ریزپردازنده نقش اصلی PLC را بر عهده ندارد.

PLC باید در کنار دیگر اجزای یک مدار از قبیل کویل، رله، شمارشگر، سوئیچ، زبان عددی، تایمر، و چیزهای دیگری قرار بگیرد تا بتواند بهترین عملکرد را داشته باشد.

در واقع PLC یک کامپیوتر کامل است که ریز پردازنده هم دارد. همین مسئله است که تفاوت بین PLC و ریزپردازنده را کاملاً آشکار می سازد.

با این وجود باید در نظر داشته باشید که ریز پردازنده برای کامپیوترهای دیجیتالی یک قطعه ی ضروری است زیرا کامپیوترهای دیگر بدون وجود ریز پردازنده نمی توانند هیچ کاری انجام دهند.

بعضی از افراد از ریز پردازنده به عنوان مغز ابزارهای الکترونیکی یاد می کنند. روش کار PLC باید به ورودی ها و خروجی های آن متکی باشد، به این صورت که PLC پس از دریافت ورودی ها آن ها را اسکن می کند و متعاقباً به وسیله ی برنامه ای منطقی خروجی ها را تأیید می کند.

پس از بررسی موارد گفته شده اکنون می توانید درک بهتری از تفاوت های میان PLC و ریز پردازنده داشته باشید.

موارد استفاده 

همان طور که متوجه شدید در داخل PLC ریز پردازنده قرار دارد، این بدان معناست که این دو با هم ترکیب می شوند تا بتوانند اهدافی که در فعالیت های افراد نهفته است را محقق سازند.
امروزه از PLCها تقریباً در همه ی صنایع استفاده می شود. آن ها دستگاه های موجود در کارخانه ها، نیروگاه های برق، میدان های نفتی و حتی وسایل نقلیه را کنترل می کنند.

به خاطر این که از PLCها در صنایع و کارنجات استفاده می شود دارای ساختاری بسیار مقاوم تر از ریز پردازنده ها هستند. با این وجود، ریز پردازنده ها تقریباً مغز همه ی لوازم الکترونیکی هستند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

پیام به پشتیبان