ساختمان plc  چگونه کارمی کند؟

ساختمان plc  چگونه کارمی کند؟

در حال حاضر از شرکت های کوچک و ساختمان های مسکونی گرفته تا کارخانجات بزرگ از رله و انواع ساختمان PLC ها همچنین یک متخصص پی ال سی استفاده می شود و جزو نیازهای ضروری به حساب می اید. از این رو جایگاه ویزه ای در صنعت و اتوماسیون پیدا کرده اند.

PLC چیست؟

PLC از عبارت Programmable Logic Controller نشات گرفته است.  مفهوم آن کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی است که از خانواده کامپیوترها محسوب می شود. امروزه از رله های قابل برنامه ریزی مانند PLC بجای رله های منطقی الکترومغناطیسی قدیمی استفاده می شود. PLC چیست

ساختمان PLC چگونه است؟

 • ماژول ورودی : ماژول ورودی با حرف I و اعداد مثل I1 و I2 و I3 و … در قسمت ترمینال های ورودی رله به نمایش در می اورد تعداد ورودی ها در پی ال سی ها متفاوت است و تعداد آن به مدار PLC ها بستگی دارد. سیگنال ورودی به ۵ ولت DC تبدیل می‌شود تا توسط PLC قابل استفاده باشد. بخش هایی که عمل قطع و وصل مدار را انجام می دهند مانند شستی ها، سوییچ ها به ورودی متصل می شوند.
 • ماژول خروجی :یکی دیگر از اجزای ساختمان plc  ماژول خروجی است که با حرف O و اعداد مثل O1 و O2 و O3 و … در قسمت ترمینال های خروجی ظاهر می شود. . خروجی ها به صورت رله ای و ترانزیستوری تولید می شوند. در واقع خروجی ها تجهیزاتی هستند که PLC از آنها برای ارسال تغییرات به محیط بیرونی استفاده می کند
 • ماژول منبع تغذیه: منبع تغذیه برای تأمین توان مورد نیاز کل سیستم PLC استفاده می شود. ولتاژ مورد نیاز رله ۱۲ ولت، ۲۴ ولت مستقیم و یا 120 ولت متناوب است و تعداد کمی PLC ها از منبع تغذیه جداگانه استفاده می کنند. اولین ترمینال از سمت چپ هر رله را محل تغذیه تشکیل می دهد.
 • پردازشگر: پردازشگر یکی دیگر از اجزای پی ال سی ها است که مغز سیستم محسوب می شود. ماژول CPU دارای یک پردازنده مرکزی، حافظه ROM و RAM است. پردازشگر در حقیقت اطلاعات را از ورودی دریافت می کند مطابق با برنامه که به آن داده شده اطلاعات را پردازش می کند و فرمان برای عملکرد سیستم را صادر می کند. قابلیت استفاده از برنامه نویسی، مقدار منطق برنامه، مقدار حافظه و سرعت پردازش عواملی هستند که نوع و اندازه پردازشگر مورد نیاز را تعیین می کنند.
 • حافظه: در سا‌ختمان PLC از حافظه های نیمه هادی استفاده می شود داده ها و برنامه کنترل در حافظه ذخیره می شود. همچنین سیستم عاملی که کنترل پی ال سی را بر عهده دارد در حافظه ذخیره می شود برای جلوگیری از پاک شدن اطلاعات حافظه در هنگام قطع برق و یا خاموش کردن دستگاه از یک باتری استفاده می شود.

PLC ها چگونه کار می کنند؟

PLC ها کنترل کننده نرم افزاری است و روش کار آن ها به این صورت است که پردازنده داده ها را به صورت باینری از طریق قسمت ورودی دریافت می کند بخش های مختلف قسمت ورودی چشم ها و سنسورها، کلیدهای قطع و وصل، میکروسوییچ ها هستند و با توجه به برنامه ای که از قبل به حافظه آن وارد شده است اقدام به پردازش داده ها می کند و از طریق قسمت خروجی به گیرنده و اجرا کننده دستورات، فرمان را ابلاغ می کند. بخش های مختلف قسمت خروجی کنتاکتور، رله یا الکتروموتورها، لامپ ها و نمایشگر ها هستند.

به عبارت دیگر PLC ها می توانند با توجه به داده هایی که در حافظه اش وجود دارد منطق کنترل را به راحتی تغییر دهد.

انواع PLC ها

Plc ها در انواع مدل های مختلف و شرکت های سازنده مختلف در بازار وجود دارد. اما به طور کلی آن ها را می توان به دو صورت طبقه بندی کرد: از نظر برند پی ال سی و از نظر سایز و گستردگی پی ال سی هاانواع PLC ها

انواع PLC بر اساس سایز و گستردگی

پی ال سی ها را به طور کلی به ۴ نوع مینی، کامپکت، ماژولار و رَک یا پایه ای تقسیم بندی می شوند البته نام هر کدام از مدل ها بر اساس شرکت سازنده ممکن است متفاوت باشد.

 مینی پی ال سی ها

مینی پی ال سی ها کوچک ترین مدل پی ال سی ها به شمار می روند که کار پی ال سی های بزرگ را انجام می دهند ولی تعداد ورودی و خروجی محدودی دارند. یعنی حداکثر 40 ورودی و خروجی دارند  و برای پروژه های کوچک مناسب هستند.

شرکت Omron   این نوع پی ال سی ها را زن نامگذاری کرده است. همچنین در شرکت زیمنس به این نوع پی ال سی ها لوگو می گویند. در حقیقت در مینی پی ال سی ها یک صفحه یا تعدادی کلید به کار رفته است که هم با کمک کامپیوتر و هم توسط این صفحه و کلید ها می توان برنامه مورد نظر را به پی ال سی وارد کرد.

پی ال سی های کمپکت

این نوع پی ال سی ها به صورت کامپکت است یعنی هر سه بخش تغذیه،  پردازنده و بخش ورودی و خروجی ها به صورت فشرده درون یک باکس قرار گرفته شده است. . تعداد ورودی و خروجی پی ال سی کامپکت در مقایسه با مینی پی ال سی ها  بیشتر است یعنی حداکثر 300 ورودی و خروجی دارد در نتیجه برای پروژه های متوسط مورد استفاده قرار می گیرد.

شرکت سازنده زیمنس این نوع پی ال سی ها را  S7-200 نامگذاری کرده است. با توجه به شرکت سازنده برخی از این ساختمان پی ال سی ها امکانات خاصی ندارد و برخی هم امکانات سخت افزاری بیشتر و امکانات نرم افزار قوی تری دارند.

پی ال سی های ماژولار

این نوع پی ال سی ها شامل چندین ماژول هستند که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و پی ال سی را تشکیل داده اند. به عبارت دیگر سه بخش اصلی یعنی ماژول های تغذیه، پردازنده و ورودی ها و خروجی های  آن از هم جدا می شود.

از این رو بر خلاف دو مدل قبلی میتوان تعداد ماژول های ورودی و خروجی را افزایش یا کاهش داد. البته حداقل و حداکثر تعداد آن به قدرت پردازنده بستگی دارد ولی به طور کلی تا 2000 ورودی و خروجی دارد. برای تکمیل پی ال سی و اغاز عملکرد،  قابی در انتهای آن باید بسته شود. شرکت زیمنس به این مدل پی ال سی ها S7-300  می گوید.

پی ال سی های رک

ساختار پی ال سی رک همانند ماژولار است. اما برخلاف ان به صورت عمودی قرار می گیرد. همچنین در پشت آن یک ماژول مرکزی قرار گرفته شده که به عنوان رابط تمام ماژول های ورودی و خروجی ها محسوب می شود و تمام تجهیزات به آن متصل می شود اما در ساختمان پی ال سی های ماژولار تجهیزات به یکدیگر وصل می شدند و رابطی وجود نداشت.

پی ال سی های رک  در مدل زیمنس به S7-400 شناخته می شوند. تعداد ورودی و خروجی در این ساختمان پی ال سی زیاد است یعنی حداکثر 5000 ورودی و خروجی دارند در نتیجه برای پروژه های بسیار بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع پی ال سی براساس شرکت های سازنده

 • پی ال سی Allen Bradley یا AB
 • پی ال سی Delta
 • پی ال سی  siemens
 • پی ال سی Omron
 • پی ال سی  ABB
 • پی ال سی Schneider Electric
 • پی ال سی Allen Bradley
 • پی ال سی FATEK
 • پی ال سی LS
 • پی ال سی Kinco
 • پی ال سی Mitsubishiانواع PLC بر اساس سایز و گستردگی

بازار کار پی ال سی چگونه است؟

همانطور که گفتیم  پی ال سی در بخش صنعتی کاربردهای زیادی دارد و بروز هر گونه مشکل در آن برای خط تولید و مونتاژ صنایع خسارات جبران ناپذیری وارد می کند در نتیجه بخش حساس و مهمی است و متخصصین با تجربه لازم دارد.

از این رو بازار کار این حرفه بسیار داغ است. اما لازم به ذکر است که درامد متخصصین این حرفه نسبت به کشورهای اروپایی کمتر است اما در مقایسه با سایر مشاغل مرتبط با برق و صنعت درامد و بازار کار خوبی دارد.

اما باید این مسئله را در نظر گرفت که درامد یک متخصص پی ال سی ثابت نیست یعنی ممکن است یک ماه درامدی میلیونی کسب کند و ماه دیگر هیچ مبلغی به دست نیاورد.

در این مقاله ساختمان plc را با هم بررسی کردیم. آموزشگاه فن آموزان ذر زمینه آموزش plc نیز فعالیت می کند.برای اطلاع از این دوره آموزشی با مشاوران ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام به پشتیبان
۵۰ درصد تخفیف دوره های آخر سال به مناسبت روز مادر مشاهده تخفیف دوره ها