NVR چیست؟

NVR چیست؟

هنگام خرید برای یک سیستم امنیتی دوربین مداربسته، باید یکی از ضبط کننده های DVR یا NVR را انتخاب کنید. هر دو این دستگاه ها عملکرد یکسانی را انجام می دهند اما در نحوه و نوع دوربین های مورد استفاده متفاوت هستند. درک تفاوت بین DVR و NVR هنگام ارزیابی سیستم های امنیتی ضروری است. در این مقاله، به معرفی دستگاه NVR و تفاوت هایی که با دستگاه DVR دارد پرداخته شده است تا در هنگام خرید بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

اصول NVR در مقابل DVR

به طور کلی هر دو دستگاه های NVR و DVR وظیفه ضبط فیلم را بر عهده دارند. DVR مخفف Digital Video Recorder است، در حالی که NVR مخفف Network Video Recorder است. تفاوت NVR و DVR در نحوه پردازش داده های ویدیویی است.

سیستم های DVR داده های ویدئویی را در ضبط کننده، پردازش می کنند، در حالی که سیستم های NVR داده های ویدئویی را در دوربین رمزگذاری و پردازش می کنند، سپس آنها را به ضبط کننده NVR که برای ذخیره سازی و مشاهده از راه دور استفاده می شود پخش می کنند. از آنجا که DVR ها و NVR ها داده های ویدئو را به طور متفاوتی اداره می کنند، به انواع مختلف دوربین نیاز دارند.

بیشتر NVR ها با دوربین های IP استفاده می شوند در حالی که DVR ها با دوربین های آنالوگ استفاده می شوند. لازم به ذکر است که یک سیستم مبتنی بر DVR یک سیستم امنیتی سیمی است، در حالی که سیستم های NVR می توانند یک سیستم سیمی یا بی سیم باشند. در ادامه به معرفی هر یک از این دستگاه ها و مزایا و معایب آنها میی پردازیم.

اصول NVR چیست

معرفی دستگاه DVR  به همراه مزایا و معایب

پیشرفت در وضوح بالای دوربین های آنالوگ طی پنج سال گذشته باعث کاهش شکاف بین دو سیستم شده است. احتمالاً متوجه خواهید شد که قیمت سیستم های امنیتی مبتنی بر DVR کمتر از سیستم های NVR است. پایین آمدن قیمت یک مزیت جذاب سیستم های DVR است اما این دستگاه دارای ویژگی های دیگری نیز می باشد که در ادامه بیان شده اند.

نوع دوربین – آنالوگ

دوربین های مورد استفاده یک سیستم DVR باید دوربین های مداربسته آنالوگ باشند. بیشترین صرفه جویی در هزینه با استفاده از سیستم DVR به دلیل نوع دوربین آن است. در حالی که می توانید دوربین ها را در سیستم امنیتی خانه خود ترکیب کرده و مطابقت دهی ، در نوع دوربین هایی که می توانید با سیستم های DVR استفاده کنید انعطاف پذیری کمتری وجود دارد.

در یک سیستم DVR ، دوربین های آنالوگ سیگنال آنالوگ را به ضبط کننده منتقل می کنند و سپس تصاویر را پردازش می کنند. مزیت این سیستم کاهش پیچیدگی مورد نیاز دوربین در مقایسه با سیستم NVR است.

کابل – کابل کواکسیال BNC

دوربین از طریق یک کابل کواکسیال BNC به ضبط کننده DVR متصل می شود. اگرچه استفاده از کابل کواکسیال قابل توجه به نظر نمی رسد، اما محدودیت هایی دارد:

از آنجا که کابل کواکسیال برق را برای دوربین تأمین نمی کند، در واقع دو کابل در یک پوشش وجود دارد: کابل برق و ویدئو. کابل ها برای ارائه عملکردهای جداگانه، هر انتها را جدا می کنند. به همین ترتیب، باید ضبط کننده DVR خود را در نزدیکی پریز برق نصب کنید.

اندازه و سختی کابل های کواکسیال می تواند نصب را با چالش بیشتری روبرو کند. قطر کابل کواکسیال بیشتر از کابل های اترنت است که با سیستمهای NVR استفاده می شود و این امر می تواند اجرای کابل ها را در فضاهای تنگ دشوارتر کند. کابل های کواکسیال نیز سفت و سخت تر هستند و این مسئله را پیچیده تر می کند.

با این حال، اگر ساختمان شما دارای اتصالات کواکسیال موجود برای یک سیستم امنیتی قبلی است، می توانید از همان کابل برای اتصال سیستم جدید خود استفاده کنید.

کابل های کواکس استاندارد از صدا پشتیبانی نمی کنند. گونه ای که با اتصال RCA اضافه شده مورد نیاز است اما حتی با وجود این DVR تعداد محدودی درگاه ورودی صوتی دارد بنابراین فقط تعداد کمی از دوربین ها می توانند صدا را ضبط کنند.

کیفیت تصویر در کابل کواکسیال پس از حدود 300 فوت / 90 متر شروع به تخریب می کند، که می تواند توانایی را در افزایش حضور امنیتی خود به خارج محدود کند. کابل با کیفیت پایین باعث از دست رفتن سیگنال در فواصل کمتر می شود.

ضبط کننده

ضبط کننده های DVR به یک چیپست سخت افزاری معروف به رمزگذار AD متکی هستند که وظیفه پردازش جریان داده های خام از دوربین را به صورت ضبط های ویدئویی خوانا بر عهده دارد. همچنین سیستم های DVR در مورد ضبط کننده نیازهای متفاوتی دارند. به طور خاص، در یک سیستم DVR، کاربر باید هر دوربین را مستقیماً به ضبط کننده متصل کند.

در مقایسه، یک سیستم NVR فقط به اتصال هر دوربین به یک شبکه نیاز دارد. همچنین، در سیستم DVR، ضبط کننده برای دوربین ها تأمین برق نمی کند. هر اتصال دوربین به یک تقسیم کننده نیاز دارد تا بتواند عملکرد دوربین را تأمین کند.

انعطاف پذیری سیستم

سیستم های امنیتی DVR از نظر نوع دوربین و گزینه های نصب از انعطاف پذیری کمتری نسبت به سیستم های NVR برخوردار هستند. در حالی که سیستم های مبتنی بر NVR می توانند دوربین های امنیتی سیمی و بی سیم را ادغام کنند، سیستم های DVR فقط می توانند از دوربین های امنیتی سیمی استفاده کنند.

سیستم های DVR همچنین از راه حل های نصب انعطاف پذیری کمتری برخوردار هستند، زیرا مسیریابی کابل کواکسیال در شرایط سخت ممکن است دشوارتر باشد و برای هر دوربین نیاز به پریز برق است.

کیفیت تصویر و صدا

همان طور که در مورد آن صحبت کردیم، در سیستم های DVR دوربین ها فیلم آنالوگ را از طریق کابل کواکس مستقیماً به دستگاه ضبط منتقل می کنند و تصاویر در سطح ضبط پردازش می شوند.

سیگنال آنالوگ در مقایسه با سیستم های NVR تصویری با کیفیت پایین تر به وجود می آورد. کابل های کواکسیال نیز بطور ذاتی سیگنال صوتی را انتقال نمی دهند و ضبط کننده های DVR معمولاً تعداد محدودی درگاه ورودی صوتی دارند.

دستگاه NVR

سیستم های دوربین امنیتی NVR دارای جدیدترین فناوری برای ارائه یک سیستم امنیتی پیشرفته و غنی از ویژگی هستند. سیستم های مبتنی بر NVR که به عنوان سیستم دوربین های امنیتی POE نیز شناخته می شوند، انعطاف پذیرتر و پیچیده تر از سیستم های DVR هستند.

نوع دوربین – دوربین IP

همانطور که سیستم های NVR داده های ویدئویی را در دوربین پردازش می کنند تا روی ضبط کننده، دوربین های موجود در سیستم های NVR بسیار مقاوم تر از دوربین های DVR خود هستند. سیستم های NVR از دوربین های IP استفاده می کنند که یک دستگاه مستقل برای گرفتن تصویر است.

دوربین های IP هر کدام یک چیپ ست دارند که قادر به پردازش داده های ویدیویی است که سپس به یک ضبط کننده منتقل می شود. برخلاف دوربین های آنالوگ، دوربین های IP معمولاً قادر به ضبط و ارسال صدا و همچنین فیلم هستند. سخت افزار قدرتمندتر در دوربین های IP همچنین قابلیت هوشمند و تجزیه و تحلیل ویدئو، مانند تشخیص چهره را بهبود می بخشد.

کابل – اترنت

مانند سیستم های DVR، سیستم های NVR دوربین را به ضبط کننده متصل می کنند. با این حال، نحوه اتصال دوربین به ضبط کاملاً متفاوت است. سیستم های NVR از کابل های استاندارد اترنت مانند cat5e و cat6 برای انتقال داده استفاده می کنند. نصب کنندگان حرفه ای کابل های اترنت را به دلیل تعداد مزایای آن در مقایسه با کابل های کواکسیال ترجیح می دهند:

کابل اترنت با استفاده از Power over Ethernet (PoE) دوربین را تغذیه می کند، این بدان معناست که دوربین شما برای ضبط ویدئو، صدا و برق رسانی به دوربین به یک کابل نیاز دارد، بنابراین نیازی به تقسیم کننده های نامرتب مانند سیستم DVR نیست.

مسیریابی و خاتمه کابل اترنت به راحتی انجام می شود زیرا نازک تر است و اتصال کوچکتر دارد و باعث می شود حفاری کمتری انجام شود.

اترنت ارزان تر از کابل کواکسیال است و بسیار راحت تر در دسترس است و باعث می شود تعویض کابل یا گسترش سیستم بیشتر در دسترس و مقرون به صرفه باشد. بسیاری از خانه ها و مشاغل مدرن بصورت سیم دار برای اترنت ساخته می شوند و نصب راحتی دارند.

یک مزیت اضافی کابل اترنت این است که هر دوربین روی سیستم می تواند صدا را منتقل کند زیرا اترنت می تواند داده های صوتی را بطور طبیعی ارسال کند.

لازم نیست کابل ها بین هر دوربین و ضبط کننده اجرا شوند. آنها باید در همان شبکه بی سیم باشند. نصب آنها ساده تر و تمیزتر است زیرا به چندین کابل نیازی نیست.

با وجود حداکثر طول کابل اترنت حداکثر، 328 فوت یا 100 متر، می توان از سوئیچ های شبکه برای افزایش فاصله کلی بدون تأثیر بر کیفیت تصویر استفاده کرد.

ضبط کننده

بر خلاف سیستم DVR، ضبط کننده در یک سیستم NVR داده های ویدیویی را پردازش نمی کند. این مرحله قبل از انتقال در دوربین کامل می شود. ضبط کننده های NVR فقط برای ذخیره و مشاهده فیلم استفاده می شوند.

انعطاف پذیری سیستم

سیستم های NVR ذاتاً انعطاف پذیرتر هستند زیرا لزوماً دوربین های امنیتی از نظر فیزیکی مستقیماً به ضبط کننده متصل نیستند. در عوض، دوربین های IP فقط باید در همان شبکه باشند. به همین ترتیب، می توانید دوربین هایی را در سراسر جهان در یک شبکه داشته باشید که به NVR شما متصل شوند، سپس می توانند به عنوان یک سیستم جامع مشاهده شوند.

کیفیت تصویر و صدا

از آنجا که ضبط کننده های NVR یک سیگنال دیجیتال خالص از دوربین ها دریافت می کنند، کیفیت فیلم بهتر از مقایسه با DVR در همان وضوح است. علاوه بر این، همانطور که کابل های اترنت صوتی را حمل می کنند، همه دوربین های دارای میکروفون می توانند صدا را به NVR ضبط کنند.

مقایسه کلی  DVR در مقابل سیستم NVR

هر دو سیستم داده های ویدیویی را ضبط می کنند و قابل اعتماد هستند. اگرچه در گذشته کیفیت فیلم سیستم های DVR از سیستم های NVR قابل مقایسه عقب بود، اما امروز این شکاف به طور قابل توجهی کاهش یافته است. تفاوت بین سیستم های DVR و NVR به هزینه، نحوه انتقال داده و نوع دوربین برمی گردد.

سیستم های NVR دارای کیفیت تصویر بهتر و همچنین نصب آسان تر، انعطاف پذیری بیشتر و پشتیبانی طبیعی از صدا در هر دوربینی که دارای میکروفون است، هستند. با این حال، سیستم های NVR نیز گران تر از سیستم های DVR قابل مقایسه هستند، که یک مورد مهم برای مصرف کننده آگاه بودجه است.

برای افرادی که به دنبال یک سیستم امنیتی نسبتاً سرراست هستند، به احتمال زیاد یک سیستم DVR کافی خواهد بود، خصوصاً اگر ملک شما قبلاً برای یک کابل کواکسیال از یک سیستم امنیتی موجود سیم کشی شده باشد.اگر به یک راه حل بسیار انعطاف پذیر نیاز دارید ، بهترین سیستم مبتنی بر NVR است. در پایان روز، عامل تعیین کننده بر اساس نیازهای امنیتی خاص ملک شما خواهد بود.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب دوربین مدار بسته می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .

آموزش های مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *