NVR چیست؟

واژه NVR ضبط کننده ی ویدئویی شبکه معمولا در مقابل DVR یا ضبط کننده ی ویدئویی دیجیتال قرار می گیرد که تفاوت این دو تجهیز تا حد زیادی می تواند نشان دهنده ی تفاوت آنها باشد. معمولا اولین تفاوتی که به چشم خواهد آمد تفاوت قیمت زیاد این دو تجهیز است. قیمت تجهیز NVR به مراتب بالاتر از DVR است، چرا که NVRها کاربرد تخصصی تری دارند. در دوربین های مداربسته ی شبکه نسبت به آنالوگ، از تکنولوژی جدیدتری برخوردار است. با کابل شبکه ی Cat5/ Cat6 به ذخیره ساز خود متصل می شوند که این ارتباط از طریق کابل های شبکه با درگاه RJ45 انجام می شود.

NVR ممکن است فقط یک نرم افزار باشد که روی یک کامپیوتر راه اندازی شده است. در حالتی که یک عدد دوربین مداربسته مدار وجود داشته باشد، به راحتی می توان کابل آن را به درگاه شبکه ی کامپیوتر متصل ساخت و با استفاده از نرم افزار، کامپیوتر را تبدیل به یک NVR کرد.

انواع NVR

اگر تعداد دوربین های مداربسته بیش از یک عدد باشد، می توان با استفاده از هاب های 4، 8 یا 16 درگاه و حتی بیشتر، کلیه کابل های Cat6، که از پشت دوربین های مداربسته آمده است به هاب متصل ساخت و سپس یک کابل از هاب به کامپیوتر متصل کرد. در این حالت بهتر است نرم افزارهای حرفه ای برای مشاهده و ذخیره سازی تصاویر دوربین های مداربسته شبکه به کار برد.

هر دوربین مداربسته ی شبکه یک آدرس IP دارد که با استفاده از نرم افزار NVR، می توان پس از نام گذاری و شماره گذاری تصاویر، 16 تصویر همزمان را در مانیتور مشاهده کرد.

تفاوت NVR با DVR

NVR در واقع نقش ضبط کننده و پخش کننده دوربین های مداربسته IP را بر عهده دارد. DVRها امکان اتصال دوربین های مداربسته شبکه به طور مستقیم را ندارند و در صورت نیاز باید از مبدل های شبکه به آنالوگ یعنی کدگشاها استفاده کرد که البته تاثیر بدی بر روی کیفیت دوربین مداربسته شبکه خواهند داشت و کیفیت آن را تا حد محسوسی کاهش می دهند.

DVRها دارای محدودیت کیفیت تصویر هم هستند. در صورتی که کیفیت دوربین مداربسته خیلی بالا باشد نمی توان از DVR برای نمایش یا ضبط آن استفاده کرد. در صورتی که NVRها چنین محدودیتی ندارند.

یکی از قابلیت های مناسب NVR امکان استفاده از بیش از یک NVR در هر کجای شبکه، با توجه به نیاز کاربر است. در صورت وجود دوربین های مداربسته آنالوگ می توان مبدل های آنالوگ به شبکه، کدگذارها، را که برای همین منظور ساخته شده اند استفاده کرده و دوربین های مداربسته را به شبکه متصل کرد.

از مزایای اصلی این سیستم ها قابلیت تبدیل سیستم های تصویری و کنترل محیطی قدیمی با هزینه ی کم به سیستم های روز، قابل تنظیم و سازگار بودن با انواع سیستم های به روز و نیز انعطاف پذیری بالای آن در کنترل، نمایش Real Time، مدیریت، امنیت بالای انتقال اطلاعات، ثبات عملکرد طولانی و پایدار بودن سیستم، ذخیره سازی و دسترسی سریع به اطلاعات و قابل اتصال با انواع سیستم های امنیتی و ایمنی و … است.

مطالب مرتبط

آموزش های مرتبط :