معرفی مشاغل مختلف در حوزه مکانیک خودرو

معرفی مشاغل مختلف در حوزه مکانیک خودرو

امروزه شاهد آن هستیم که صنعت خودرو به سرعت در حال رشد می باشد و این امر منجر به ایجاد شغل های مرتبط با این صنعت گشته است و می توان آینده پر رونقی را برای آن ها انتظار داشت. در حال حاضر خودروها جایگاه ویژه ای را در زندگی همگی ما یافته اند و بروز اختلال و خرابی آن ها می تواند منجر به مشکلات زیادی در زندگی ما شود. از همین رو شغل مکانیک خودرو و دیگر مشاغل مربوط با آن بیش از پیش با تقاضا مواجه شده اند. در این مقاله به معرفی تعدادی از این مشاغل خواهیم پرداخت و شغل مکانیک خودرو را با یکدیگر بیشتر بررسی می کنیم.

آموزش مکانیک خودرو

معرفی شغل مکانیک خودرو

شغل مکانیک خودرو برای کسانی مناسب است که به دنبال شغلی در دسترس هستند که به تحصیلات رسمی  و دانشگاهی کمی نیاز دارد. این حرفه یکی از فرصت ‌های پیشرفت شغلی و یک محیط کاری منسجم و دوستانه است. همان گونه که پیش تر گفته شد، هیچ الزام آموزشی رسمی برای تبدیل شدن به یک مکانیک خودرو وجود ندارد. با این حال، ممکن است تکمیل دیپلم در تعمیر خودرو سودمند باشد. برای بهترین فرصت‌ها، توصیه می‌شود که همه مکانیک‌های خودرو گواهینامه دریافت کنند زیرا شایستگی را نشان می‌دهد و معمولاً دستمزد بالاتری به همراه دارد.

زمانی که مکانیک خودرو شوید، وارد حرفه ای خواهید شد که ماهیت کار مستقلی دارد. حتی اگر گاراژها از چندین مکانیک استفاده می کنند، باز هم این امکان برای شما وجود دارد که عیب یابی و تعمیرات را به تنهایی انجام دهید. بسیاری از مکانیک ها عاشق داشتن این سطح از خوداتکایی هستند.

شغل مکانیک خودرو

به دلیل آنکه خودرو دارای سیستم ها و قطعات گوناگونی همچون سیستم هدایت و فرمان، برق، سوخت رسانی، تعلیق، چرخ و ترمز و سیستم انتقال است، مکانیک خودرو بایستی با قطعات و بخش های مختلف خودرو آشنا باشد و طرز کار هرکدام را بداند تا بتواند به درستی به عیب یابی و رفع مشکل پیش آمده در خودرو بپردازد.

آموزشگاه فنی حرفه ای فن آموزان صفر تا صد دوره آموزش مکانیک خودرو را در تعمیرگاههای مجهز با کار عملیِ کارآموزان روی خودروهای واقعی آموزش می دهد. پس از اتمام موفقیت آمیز دوره مدرک فنی حرفه ای معتبر به کارآموزان اعطا خواهد شد.

وظیفه مکانیک خودرو

مکانیک های خودرو اغلب از تجهیزات تشخیصی کامپیوتری برای شناسایی مشکلات خودرو استفاده می کنند. آنها همچنین بازرسی هایی را برای نگهداری و تعمیر خودروها یا انواع دیگر وسایل نقلیه انجام می دهند. علاوه بر این، باید دانش گسترده ای در مورد تمام اجزای مکانیکی، الکتریکی و الکترونیکی وسایل نقلیه داشته باشند. آنها همچنین باید سطح بالایی از آشنایی با ابزار و تجهیزات داشته باشند و بتوانند از عهده آنها برآیند. مسئولیت ها و وظایف معمول آنها عبارتند از:

 • بازرسی موتورهای خودرو و اجزای مکانیکی و الکتریکی برای تشخیص دقیق مشکلات
 • بازرسی رایانه و سیستم های الکترونیکی خودرو برای تصمیم گیری در مورد اینکه چه چیزی باید تعمیر، نگهداری و ارتقاء یابد.
 • انجام کارهای تعمیر و نگهداری معمول (به عنوان مثال، تعویض مایعات یا قطعات روانکاری)
 • برنامه ریزی جلسات تعمیر و نگهداری آینده
 • توصیه به رانندگان در استفاده خوب از وسایل نقلیه
 • تعمیر یا تعویض قطعات شکسته یا ناکارآمد
 • ارائه برآوردهای دقیق برای کارهای تعمیر یا نگهداری
 • به روز نگه داشتن گزارش ها و سوابق در مورد هر کار انجام شده
 • نگهداری تجهیزات و ابزار و اطمینان از نگهداری آنها در شرایط خوب

مزایا و معایب شغل به عنوان مکانیک خودرو

مزایای شغل مکانیکی

 • ورود به این شغل نسبتاً آسان است، زیرا الزامات آموزشی رسمی کمی وجود دارد.
 • تا زمانی که ما به استفاده از خودروها ادامه دهیم، همیشه تقاضا برای مکانیک خودرو وجود خواهد داشت.
 • فرصت های زیادی در صنعت وجود دارد. به عنوان مثال، مکانیک های خودرو می توانند برای خودشان کار کنند یا می توانند در گاراژهایی با اندازه های مختلف کار کنند.
 • مانند بسیاری از مشاغل مکانیکی، کار در تعمیرگاه/گاراژ محیط کاری دوستانه و منسجمی را ارائه می دهد.
 • اغلب رضایت شغلی بالایی وجود دارد، زیرا مکانیک خودرو کار عملی انجام می دهد و محصول نهایی را می بیند.

معایب شغل مکانیکی

 • این می تواند شغلی خطرناک باشد، زیرا مکانیک خودرو با ابزارهای بزرگی که گرما و جرقه تولید می کنند کار می کند. همچنین ممکن است مجبور شوند اجسام سنگین را بلند کنند.
 • مکانیک خودرو باید در یک محیط پر سر و صدا کار کند.
 • مکانیک ‌های خودرو ممکن است مجبور باشند ساعت های طولانی کار کنند تا زمانی که باید کاری را تکمیل کنند تا مهلت ‌های مشتریان را رعایت کنند.

مشاغل مرتبط با مکانیک خودرو

در این بخش به تعدادی از مشاغل که در حوزه مکانیک خودرو شناخته شده هستند معرفی می شوند و گاهی حتی این امکان وجود دارد که یک مکانیک توانایی انجام چندین مورد را داشته باشد.

 • تنظیم موتور (Tune up)

در کشور ما کار تنظیم موتور اغلب به وسیله مکانیک خودرو انجام می شود اما پیشرفت خودروها و انژکتوری شدن آن ها باعث شد تا شغل تنظیم موتور که نام دیگر آن کاربرات سازی است، ایجاد شود. از جمله دستگاه هایی که در این حرفه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند می توان از دستگاه دیاگ، شستشوی انژکتور و دستگاه فشار پمپ بنزین نام برد.

 • تعمیرات گیربکس های اتوماتیک

می دانیم که یکی از ابزارهای بسیار مهم در خودروها گیربکس های اتوماتیک هستند که وظیفه ی آن ها انتقال قدرت از موتور به چرخ ها می باشد. این قطعات در ماشین های دنده اتومات ممکن است دچار مشکل و خرابی شوند که باید به مکانیک متخصص در زمینه تعمیر گیربکس اتوماتیک مراجعه نمود و به تعمیر آن ها پرداخت. برای شرکت در دوره تخصصی آموزش تعمیرات گیربکس با ما تماس بگیرید.

 • جلوبندی سازی

به قسمت های زیرین و جلوی خودرو جلوبندی می گویند که ارتباط تنگاتنگی با سیستم تعلیق خودرو دارد. می توان گفت که سیستم تعلیق خودرو و جلوبندی آن به حفظ تعادل خودرو در زمان سکون و یا حرکت کمک می کند. هر روز شاهد تصادفاتی هستیم که در پی آن ها اغلب بخش جلوی ماشین آسیب می بیند و نیاز به جلوبندسازی پیدا می کند. دوره آموزش جلوبندی خودرو در فن آموزان تمامی مهارتهای لازم برای وارد شدن بازار کار این حرفه را از پایه تا پیشرفته دربرمی گیرد.

مشاغل مرتبط با مکانیک خودرو

 • تراشکاری قطعات مختلف خودرو

تراشکار به شکل دهی فلزات می پردازد تا به ساخت یا فرم دهی قطعات مختلف ماشین بپردازد. تراشکار باید با نقشه خوانی، جوشکاری و فلزکاری آشنایی داشته باشد. امروزه دستگاه های مجهز و پیشرفته ای وارد بازار شده اند که می توان به کمک کامپیوتر آن ها را کنترل نمود گرچه هنوز هم دستگاه های دستی و سنتی طرفداران خود را دارند.

تعمیرات اگزوز

به دلیل سوختن بنزین و واکش های شیمیایی ایجاد شده در سیلندرهای خودرو ، دود حاصل می شود که باید به طریقی از خودرو خارج گردند و این کار به وسیله اگزوز انجام می شود. به خاطر داشته باشید که اگزوز خودرو مستعد سوراخ شدن، شکستن و یا پوسیدگی است که منجر به کاهش میزان قدرت ماشین و به گوش رسیدن صداهای ناهنجار و همچنین وارد کردن آلاینده ها به محیط می شود. در این مواقع باید به یک مکانیک تعمیر اگزوز مراجعه نمود و به تعمیر یا تعویض اگزوز در صورت نیاز پرداخت. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره دوره آموزش تعمیرات اگزوز با ما تماس بگیرید.

تعمیر تجهیزات الکتریکی خودرو یا باتری سازی

باتری ساز یا به عبارت دیگر برق کار خودرو وظیفه نصب و تعمیر بخش های الکترونیکی و الکتریکی را داراست. همانطور که می دانیم سیستم های الکتریکی و نیز الکترونیکی ماشین ها همواره در حال پیشرفت می باشند به همین خاطر برق کار خودرو باید اطلاعات خود را همیشه بروز نگه دارد و بر سیم کشی برق ماشین ها تسلط کافی داشته باشد. در این شغل از دستگاه های کامپیوتری برای تشخیص عیوب موجود استفاده می شود.

آموزش برق خودرو

تعویض روغنی

در شغل تعویض روغنی به عوض کردن روغن موتور انواع خودروها، تعویض فیلترهای روغن، تعویض روغن گیربکس و لنت خودرو، روغن هیدرولیک فرمان، بالانس چرخ موتور، تنظیم چرخ ها و … پرداخته می شود. اگر به تمیزی لباس های خود اهمیت می دهید این شغل برای شما مناسب نیست زیرا اکثر اوقات روغنی می شوید.

اموزشگاه فن آموزان در دپارتمان مکانیک خود دوره های تخصصی مکانیک و اتومکانیک از جمله دوره های آموزش ایسیو ، آموزش نقاشی خودرو و … را تحت نظارت سامان فنی حرفه ای کشور و با اعطای مدرک معتبر برگزار می کند. جهت اطلاع از نحوه شرکت در دوره ها و دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *