چرا باید plc یا اتوماسیون صنعتی را یاد بگیریم؟

چرا باید plc یا اتوماسیون صنعتی را یاد بگیریم؟

امروزه  پیشرفت تکنولوژی و افزایش تقاضا در انواع کالاها با توجه به رشد جمعیت  باعث شده است صنایع و کارخانجات سراسر جهان مجبور به اتوماسیون سازی و متعاقب آن استفاده از پی ال سی ها باشند.اتوماسیون سازی باعث افزایش بهره وری و ارتقا کیفیت می شود و هزینه های نیرو انسانی را کاهش می دهد. در واقع اتوماسیون صنعتی برای دو منظور کاهش هزینه ها و تولید انبوه محصولات با حداقل هزینه شکل گرفت. اهمیت اتوماسیون صنعتی در صنعت، مهندسین اتوماسیون کار و داشتن این حرفه را تبدیل به حرفه ای پر کاربرد و پولساز کرده است و رشته ای جذاب برای یادگیری است. در ادامه این مقاله به توضیح اتوماسیون و مزایای آن و اجزای اتوماسیون صنعتی میپردازیم و در مورد Plc که یکی از اجزای اصلی اتوماسیون صنعتی است به صورت مفصل توضیح می دهیم.

اتوماسیون صنعتی چیست؟

کلمه اتوماسیون از کلمه Auto به معنای اتوماتیک و خودکار گرفته شده است  بنابراین اتوماسیون صنعتی را استفاده از تکنولوژی و تجهیزات برای خودکار کردن اجزایی  که برای تولید یک فرآورده می باشند تعریف می کنیم. در واقع اتوماسیون صنعتی  به معنای استفاده از ابزار کنترلی به جای انسان به منظور کنترل و هدایت ماشین آلات صنعتی و پروسه های تولید است. در اتوماسیون تفکر انسانی جای خود را  به مغز کامپیوتر و عمکرهای منطقی می دهد. اتوماسیون صنعتی برق چیست

اولین بار از اتوماسیون در کارخانه تولید اتومبیل فورد آلمان در سال  ۱۹۱۳ استفاده شد که یک خط تولید نیمه اتوماتیک را برای تولید ماشین های خود ایجاد کرد که باعث افزایش چشمگیر بهره وری در این کارخانه شد و طبیعتا با رقابت ایجاد شده سایر شرکت ها رفته رفته به فکر اتوماسیون سازی صنعتی خود افتادند و امروز شاهد پیشرفت بسیار زیادی در رابطه با این موضوع هستیم.

چرا اتوماسیون صنعتی؟

 • کاهش بررسی های محیطی: با اتوماسیون بیشتر فرآیندها بصورت خودکار انجام می گیرند.
 • افزایش ایمنی: با توجه به کم شدن نیرو انسانی و جایگزینی دستگاه ها در نتیجه تلفات انسانی کمتر می شود.
 • بهبود کیفیت محصول: چون اتوماسیون باعث کاهش نیروی انسانی می شود بنابراین خطای انسانی کمتر می شود و با تجهیزاتی که به صورت دقیق تنظیم و برنامه ریزی شده اند کلیه فرآیندها کنترل می شوند.
 • کاهش هزینه ها: تولید محصول بیشتر در یک زمان با نیروی انسانی کمتر باعث کاهش هزینه های جاری می گردد.

اجزای اتوماسیون صنعتی

 اتوماسیون صنعتی دارای اجزای مختلفی است که برخی از آن ها حتما باید در همه سیستم ها وجود داشته باشند و در برخی موارد الزامی وجود ندارد.

طرح سیستم کنترل: طرح های اولیه و نقشه ها و لیست های مورد نیاز است مانند نقشه wiring و لیست IO  و لیستMTO

 • کنترل کننده صنعتی (پی ال سی(: یکی از ارکان مهم اتوماسیون صنعتی می باشد که در ادامه این مقاله در مورد آن به طور مفصل صحبت می کنیم.
 • مانیتورینگ سیستم: مانیتورینگ  عملی مربوط به نمایش  و مشاهده وضعیت سیستم است و علاوه بر نمایش وضعیت سیستم میتوان دستورهایی را توسط عملگرها به سیستم وارد کرد.
 • سنسور ها و ابزار دقیق: برای اندازه گیری و بررسی دما، فشار، فلو، سطح مایعات، میزان PH  و سایر موارد ازابزاردقیق استفاده می کنیم که از سه قسمت اندازه گیری، کنترل و محرک تشکیل شده است که بخش اندازه گیری مقدار پارامترهایی مانند فشار، سرعت، درجه حرارت، جریان سیالات، ارتفاع مایعات و لغزش را اندازه گیری می کند. در بخش کنترل تنظیمات و دستورات مربوطه داده می شود و در بخش محرک ها سیگنال از بخش کنترل دریافت می شود و متناسب با آن عمل می شود.
 • شبکه های صنعتی: در واقع ارتباط بین کنترل کننده ها و محرک ها توسط شبکه های صنعتی انجام می گیرند.
 • تابلوهای کنترل: برای انجام عمل مانیتورینگ و کنترل سیستم از طریق Plcها است.
 • موتورها و شیرها: از آن ها می توان به عنوان مهم ترین عملگر یا محرک در سیستم نام برد که نقش پر رنگی را ایجاد می کنند از مهم ترین نقش های آن ها میتوان به دمنده ها، مکنده ها، محرک ها برای کمپرسورها و محرک ها برای پمپ ها، حرکت بالابر ها، حرکت نوار نقاله، حرکت جرثقیل و حرکت ربات ها اشاره نمود.
 • اینورتر و سافت استارتر: با توجه به استفاده چشمگیر از موتورها در صنعت لزوم کنترل تغذیه مناسب برای موتورها چه در لحظه راه اندازی و چه در لحظه کار عادی بسیارحائز اهمیت است چرا که علاوه بر افزایش عمر مفید آنها باعث بالا رفتن راندمان و کاهش برق میشود سافت استارتر ها و اینورتر ها این مهم را در یک فرآیند صنعتی بر عهده دارند.

عملگرها و محرک های هیدرولیکی و پنوماتیکی: ایجاد حرکت، ضربه، جا به جایی و…از عملیاتی می باشند که عملگرهای هیدرولیکی، پنوماتیکی در فرآیندهای صنعتی ایجاد می کنند. اصولا عملگرهای هیدرولیکی با روغن کار می کنند و عملگرهای پنوماتیکی با باد کار می کنند. خصوصیت مهم سیستم پنوماتیکی تمیزی و سرعت آن است و در سیستم های هیدرولیک می توان به خصوصیت قدرت و دقت اشاره کرد.

PLCچیست چه کاربردی دارد؟

پی ال سی ها از سال ۱۹۶٠میلادی وارد صنعت شدند و بخش اصلی هر سیستم اتوماسیون صنعتی را از آن خود کردند.

PLC از کلمه programable logic controller  گرفته شده است که به معنای کنترل کننده منطقی برنامه پذیر است ، این وسیله داده را با استفاده از سیگنال ورودی دریافت میکند عملیات های مورد نظر را طبق برنامه هایی که به آن می دهیم پردازش می کند و توسط سیگنال خروجی به عملگرها یا محرک ها می فرستد و بجای تابلو های کنترل قدیمی که در آنها از تجهیزاتی مانند تایمر، کنتاکتور و رله  استفاده میشد، استفاده می کنند که مزایای بسیاری نسبت به تابلو دارند از جمله دقت آنها، خرابی کمترشان، عیب یابی سریع تر و راحت تر آنها. این ابزار به علت برنامه پذیری بالا قابل استفاده در بیشتر صنایع و کنترل فرآیندهای مختلف می باشد.

بازار کار پی ال سی

با توجه به این که پیشرفت های زیادی در کارخانه های صنعتی در سال های اخیر حاصل شده است و تمامی این کارخانه ها از سیستم اتوماسیون صنعتی برای کنترل فرایندهای خود استفاده می کنند نیاز به افرادی که به پی ال سی و نحوه کار کردن با ان مسلط باشند به شدن احساس می شود. نیاز به پی ال سی من ها علاوه بر ایران در سایر نقاط دنیا نیز وجود داشته و افرادی که در این حوزه دارای مهارت می باشند می توانند به راحتی در شرکت های مختلف استخدام گردند.  نکته ای که در رابطه با پی ال سی حائز اهمیت می باشد این است که آموزش ها باید به صورت عملی و تئوری صورت گیرد تا افراد علاوه بر مهارت های تئوری از مهارت های عملی نیز برخوردار باشند و قادر به کار کردن با انواع برندهای پی ال سی باشند. برندهایی که بیشتر در ایران استفاده می شوند پی ال سی زیمنس و دلتا بوده و به همین دلیل این برندها بیشتر در آموزشگاه های برق آموزش داده می شوند. پس یا توحه به تقاضای زیادی که برای پی ال سی من ها وجود دارد بازار کار این حرفه با رونق زیادی مواجه می باشد و علاوه بر آن امکان پیشرفت شغلی نیز در این حرفه وجود داشته و با وارد شدن به آن می توان به موفقیت های بیشتری دست یافت.

اتوماسیون صنعتی plc

کاربرد plc در چه مواردی می باشد؟

همانطور که گفته شد اکثر صنایع بزرگ از پی ال سی استفاده می کنند و از مهم ترین این صنایع می توان به خودروسازی اشاره کرد که جهت سوراخ کاری خودکار و وصل نمودن قطعه های مختلف خودرو به یکدیگر و همچنین مراحل مختلف دیگر نیاز به کنترل کردن فرآیند توسط پی ال سی می باشد. در صنعت پلاستیک سازی و ماشین های ذوبی نیز نیاز است تا از سیستم پی ال سی استفاده نمود. علاوه بر ان در صنایع غذایی، صنایع شیمیایی، صنایع ماشینی و صدها صنعت دیگر نیاز به پی ال سی از نیازهای ضروری این صنایع می باشد.

برای کسب مهارت در plc باید چه کاری انجام داد؟

با وجود بازار کار خوبی که برای plc گفته شد ممکن است بسیاری از افراد تمایل به ورود به این حرفه را داشته باشند. اما راه ورود به این حرفه چه می باشد و از چه طریق باید به آموزش plc پرداخت و به یک پی ال سی من حرفه ای تبدیل گردید؟

یکی از راه هایی که می توان از طریق آن وارد شغل پی ال سی گردید انجام تحصیلات دانشگاهی می باشد. افرادی که در رشته های برق، الکترونیک، ابزار دقیق تحصیل کرده اند می توانند پس از اتمام تحصیلات برای شرکت ها و صنایع مختلف رزومه ارسال کرده و به عنوان مسئول پی ال سی در این شرکت ها استخدام گردند. اما مشکلی که در این افراد وجود دارد این است که آموزش های عملی برای آنها صورت نگرفته و این افراد تنها به مباحث تئوری واقف می باشند.

روش بسیار موثری که برای آموزش مهارت های پی ال سی وجود دارد شرکت در دوره های آموزشی است که توسط آموزشگاه های برق برگزار می گردد. در این اموزشگاه ها اموزش ها به صورت تئوری و عملی به کارآموزان ارائه می گردد. کارگاه های مجهزی در این اموزشگاه ها وجود دارد که افراد می توانند به صورت عملی با دستگاه ها کار نموده و مهارت کامل به دست آورند. نکته ای که در انتخاب آموزشگاه باید مد نظر قرار داد این است که آموزشگاه حتما تحت نظارت سازمان فنی و حرفه ای بوده و به افراد پس از اتمام دوره مدرک معتبر فنی و حرفه ای اعطا نماید.

مزیتی که این اموزشگاه ها دارند این است که طول دوره آموزشی بسیار کوتاه بوده و افراد با تمای سنین می توانند در این کلاس ها شرکت نمایند. بسیاری از افراد فارغ التحصیل در رشته های برق و الکترونیک نیز برای دریافت مدرک فنی و حرفه ای در این دوره ها شرکت کرده که باعث تقویت رزومه آنها می گردد. همچنین امکان مهاجرت با استفاده از این مدرک وجود داشته و می توان در خارج از کشور نیز به عنوان یک پی ال سی من در صنایع مختلف فعالیت نمود.

در پاسخ به این سوال که چرا باید پی ال سی و اتوماسیون صنعتی را فراگرفت باید گفت که به علت بازار کار پر رونقی که این رشته دارد و میزان درآمد بالایی که افراد شاغل در این حرفه کسب می نمایند و همچنین عدم نیاز به سرمایه اولیه برای آغاز به کار، این شغل را در حال حاضر می توان از برترین مشاغل فنی دانست و آموزش آن می تواند آینده شغلی شما را تضمین نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام به پشتیبان