سیستم اعلام حریق و توضیحات انواع آن

سیستم اعلام حریق و توضیحات انواع آن

سیستمهای اتوماتیک : اینها بر خلاف سیستمهای دستی، وابستگی کمتری به تشخیصی انسان دارند.

– به صدا درآوردن آژیرهای خطره روشن نمودن تابلوهای خروج اضطراری ، تماسی خود کار با آتش نشانی محلی ، فعال سازی سیستم اطفای حریق – خودکار، قفلی کردن یا از حالت قفلی خارج کردن درهای محلی های مختلف (مانند در خروجیهای اضطراری) همگی از مواردی است که توسط سیستمهای اعلام حریق اتوماتیک انجام می شود.سیستمهای اتوماتیک نیز دارای دو تنوع اند:

متعارف (Conventional):

در سیستمهای متعارف – مسیرهای سیم کشی به صورت شعاعی یا خطی رادیال) است و کلیه تجهیزات ( آشکارسازهاو شستیها) یک منطقه از محل تحت پوششی سیستم اعلام حریق به وسیله دوسیم به هم وصل می شوند و سپس به تابلوی کنترل مرکزی متصل می گردند.در صورت بروز حریق، علاوه بر روشن شدن لامپهای منطقه آتش سوزی، آژیرهای تابلوی مرکزی نیز به صدا در می آیند.

متعارف (Conventional)

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

: نوع جدیدتر سیستمهای در اعلام حریق است که علاوه برداشتن رفتار هوشمندانه در کشف حریق، دارای سرعت بالا در اطلاع رسانی پس از کشف حریق است. در این نوع سیستمها تابلوی کنترل مرکزی از یک یا چند حلقه، جهت کنترل آشکارسازها، شاستیها و زنگ ها استفاده می کند. به هر قطعه یک شماره خاص آدرس) اختصاص می یابد و سیستم بدون نیاز به سیم کشی مجزا برای هر قطعه، محل قرارگیری آنهارا به خوبی از روی آدرس ها می شناسد. می توان تا ۱۲۸ قطعه را بر روی یک حلقه کنترل کرد. لذا در این سیستمها، علاوه بر این که می توان منطقه ای را که در آن حریق اتفاق افتاده است تشخیص داد می توان دقیقا عنصری که حریق را تشخیص داده است معین کرد و محل دقیق حریق را مشخص نمود همچنین می توان خبر دهنده هایی را که مربوط به آن محل است فعال نمود. سیم کشی بین تجهیزات توسط سیم (۲ سیم برای تغذیه و ۲ سیم برای انتقال اطلاعات ) انجام می شود

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

امروزه از سیستمهای اعلام حریق به طور گسترده در ساختمانها و اماکن مسکونی و اداری و صنعتی استفاده می شود، تا در مواقع بروز آتش سوزی به موقع به ساکنین ساختمان اطلاع داده شود. با این کار خسارتهای ناشی از حریق به حداقل می رساند و حتی الامکان از تلفات جانی جلوگیری می شود. با توجه به پیشرفت فناوری تکنولوژی) در سالهای اخیر، این سیستمها از نظر ساخت و عملکرد قطعات، بسیار متحول شده اند. دراین بحث به بررسی سیستم های متعارفی می پردازیم که در اکثر توانایی حفاظت قابل قبولی مورد استفاده قرار گیرند.

انواع سیستمهای اعلام حريق سیستمهای اعلام حریق از جنبه های مختلقی که در زیر به آنها اشاره می شود. تقسیم بندی می شوند. از نظر حفاظتی سیستمهای اعلام حریق به دو دسته تقسیم می شوند:

حفاظت جان اشخاصی، حفاظت از اموال اکثر سیستمها طوری طراحی می شوند که هر دو هدف را تأمین می کنند. از نظر نحوه اطلاع رسانی این سیستم ها به دو نوع انفرادی و مرکزی تقسیم می شوند:

الف) سیستم اعلام حریق انفرادی:

منظور از سیستم اعلام حریق انفرادی سیستمی است که وقوع آتش را در محل آن حس می کند و در همان محل با لامپ چشمک زن و صدای آژیر به اعلام حریق می پردازد.

ب) سیستمهای اعلام حریق مرکزی:

دراین سیستم ها در همان لحظات اولیه حریق، محل آن شناسایی و اطلاعات به تابلوی کنترل مرکزی ارسال می گردد و توسط آژیر، ساکنین از بروز حریق مطلع می شوند. همچنین به وسیله تلفن به مرکز آتش نشانی خبر داده می شود. در این نوع از سیستمهای اعلام حریق، قسمتهایی از ساختمان جهت نصب آشکارسازها و شاستیها در نظر گرفته می شود و سیستم اصلی در یک محل مشخص و کاملاً در دسترس نصب می گردد. به طوری که در صورت وقوع آتش سوزی در محل یکی از آشکارسازها سیستم اعلام حریق به صدا می آید و محل آن را از طریق لامپی که روی دستگاه مرکزی روشن می شود اعلام می کند. سیستمهای اعلام حریق مرکزی به دو دسته تقسیم می شوند

سیستمهای دستی:

در سیستمهای دستی، شاستی اعلام حریق تنها وسیله اعلام حریق است. در واقع کار تشخیص حریق در این گونه سیستمها، فقط به انسان سپرده شده است و در مکانهایی که انسان حضور ندارد، کاربردی نخواهد داشت.

آموزش های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام به پشتیبان