انواع سیستم اعلام حریق

انواع سیستم اعلام حریق

سیستم های اعلام حریق برای حفاظت از جان و مال ضروری هستند و طبق دستورالعمل تنظیم مقررات (ایمنی در برابر آتش) در اکثر اماکن غیر خانگی که مردم در آن کار می کنند یا از آنجا بازدید می کنند، مانند دفاتر، مغازه ها، هتل ها، اماکن عمومی، و تقریباً در همه ساختمانهای جدید تحت مقررات ساختمان باید نصب شوند.

انتخاب سیستم های اعلام حریق موجود به طور گسترده ای به سیستم های اعلام حریق “معمولی” و سیستم های “هوشمند” تقسیم می شود ، هر نوع مناسب برای انواع مختلف مکان ها بسته به اینکه هدف آنها حفاظت از جان یا مال است معمولی یا هوشمند هستند، ممکن است به دسته های زیر تقسیم شوند.

  1. سیستم های اعلام حریق معمولی

سالهاست که سیستم های اعلام حریق معمولی یا چهار سیمه به طور گسترده ای در اندازه های کوچکتر مانند مغازه ها و رستوران ها مورد استفاده قرار می گیرند.

خرید آنها نسبت به انواع دیگر سیستم های هشدار ارزان تر است، آنها با تقسیم ساختمان به تعدادی از مناطق اعلام حریق، با آشکارسازها و نقاط تماس در هر منطقه روی مدارهای اختصاصی به صفحه کنترل کار می کنند. ممکن است چندین آشکارساز در یک منطقه وجود داشته باشد. یک کابل دو هسته ای و ضد حریق برای هر زنگ خطر یا زنگ هشدار لازم است زیرا آنها به حلقه های مختلف متصل می شوند.

اگر یک آشکارساز فعال شود، صفحه کنترل مدار مربوط به دستگاه مواجه شده با حریق را شناسایی می کند و بنابراین منطقه ای را نشان می دهد که زنگ هشدار از آنجا ایجاد شده است، اما برای مشخص کردن دستگاه جداگانه، باید منطقه را به صورت دستی جستجو کرد.

  1. سیستم های اعلام حریق دو سیمه

سیستم های اعلام حریق دو سیمه همچنین برای مناطق کوچکتر طراحی شده اند ، براساس فناوری استاندارد سیستم متداول ساخته شده اند، اما در یک سیستم دو سیمه آشکارسازها، نقاط تماس و دستگاه های هشدار برای هر منطقه بر روی همان مجموعه از منطقه دو هسته ای سیم کشی می شوند کابل ها به صفحه کنترل باز می گردند و این امکان را برای شما فراهم می کند تا از یک مدار واحد در هر منطقه برای تشخیص و هم برای روشن کردن صدا و یا آژیرها استفاده کند.

اگرچه خرید سیستم های دو سیمه بیشتر از سیستم های چهار سیمه است، اما نصب آنها سریعتر، انعطاف پذیرتر و ارزانتر است. سیستم های دو سیمه همچنین انعطاف پذیری بیشتری را در عملکرد ایجاد می کنند و دارای قابلیت های اضافی مانند شرایط خطا، جداسازی و شناسایی ردیاب هستند.

  1. سیستم های اعلام حریق آنالوگ آدرس پذیر

سیستم های اعلام حریق آنالوگ آدرس پذیر جزئیات مربوط به ردیاب های جداگانه را ارائه می دهند، در حالی که سیستم های معمولی فقط اطلاعات مربوط به مدارهای خاص یا مناطق را ارائه می دهند.

سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر یا “هوشمند” برای مکان های بزرگ تجاری و سیستم های شبکه پیچیده تر طراحی شده اند، زیرا آنها بسیار گران تر و پیچیده تر از سیستم های معمولی دو یا چهار سیم هستند، افزایش انعطاف پذیری، هوشمندی، سرعت شناسایی و دامنه کنترل از ویژگی های بسیار خوب این سیستم های اعلام حریق می باشد.

در سیستم های آدرس پذیر، انواع مختلفی از دستگاه های شروع کننده در یک یا چند حلقه واحد در اطراف محل سیم کشی قرار می گیرند و نسبت به سیستم های معمولی نیاز به کابل کشی کمتری دارند، و هر آشکارساز یا نقطه تماس آدرس منحصر به فرد خود را دارد.

پانل کنترل آتش اطلاعات و گزارشات وضعیت را از هر دستگاه دریافت می کند و در صورت آتش سوزی، دود، گرما یا آلودگی محل دقیق آن را نشان می دهد.

  1. سیستم های اعلام حریق بی سیم

سیستم های اعلام حریق بی سیم جزو دسته سیستم های اعلام حریق گران تر برای خرید می باشند، اما انعطاف پذیرتر و بسیار سریعتر نصب می شوند. سیستم های اعلام حریق بی سیم یا با رادیو متصل به رادیو، به همان اندازه که سیستم های سیم دار معمولی، در اعلام حریق عملکرد خوبی از خود به نمایش می گذارند.

هیچ کابل بین دستگاه های تشخیص و صفحه کنترل وجود ندارد ، بنابراین نیاز به آزمایش های طولانی مدت کابل را برطرف کنید.

سیستم های بی سیم باید مطابق با استاندارد EN54-25 باشند. امروزه به طور فزاینده ای رو به پیشرفت می باشد و مورد توجه بسیار زیاد خریدارت قرار گرفته است. سیستم های اعلام حریق بی سیم امروزه بسیار قابل اطمینان تر از سیستم هایی هستند که مدل های قدیمی تر دارند و در گذشته مورد استفاده قرار می گرفته اند. این سیستم های اعلام حریق دارای پیوندهای چند فرکانسی برای از بین بردن انسداد و برخورد سیگنال هستند، که باعث می شود حاشیه زیادی از قدرت سیگنال حفظ شود.

سیستم های اعلام حریق

اجزا سیستم اعلام حریق

پانل کنترل هشدار آتش (FACP) AKA واحد کنترل هشدار آتش (FACU) ؛ این جز، مرکز سیستم، ورودی ها و یکپارچگی سیستم را کنترل می کند، خروجی ها را کنترل می کند و اطلاعات را رله می کند.

منبع تغذیه اولیه: معمولاً منبع جریان متناوب 120 یا 240 ولتی بدون سوئیچ که از یک منبع تغذیه تجاری تأمین می شود. در کاربردهای غیر مسکونی، یک مدار انشعاب به سیستم اعلام حریق و مواد تشکیل دهنده آن اختصاص یافته است. “مدارهای اختصاصی انشعاب” را نباید با “مدارهای انشعاب جداگانه” که انرژی یک دستگاه را تأمین می کنند اشتباه گرفت.

منبع تغذیه ثانویه (پشتیبان): این جز، معمولاً متشکل از باتری های ذخیره شده اسید سرب یا سایر منابع اضطراری از جمله ژنراتورها، برای تأمین انرژی در صورت قطع برق اولیه استفاده می شود. باتری ها می توانند در داخل پایین پنل یا داخل جعبه باتری جداگانه ای باشند که در نزدیکی پنل نصب شده است.

دستگاه های شروع کننده: این اجزا به عنوان ورودی به واحد کنترل اعلام حریق عمل می کنند و به صورت دستی یا خودکار فعال می شوند. به عنوان مثال می توان به وسایلی مانند آشکارسازهای های حرارتی، آشکارسازهای های فتوالکتریک و آشکارسازهای دود اشاره کرد. آشکارسازهای گرما و دود از هر دو دسته دارای دسته های مختلفی هستند. بعضی از دسته ها پرتو، فوتوالکتریک، یونیزاسیون، آسپیراسیون هستند.

دستگاه اعلان هشدار آتش: این جز از انرژی تأمین شده از سیستم اعلام حریق یا سایر منابع انرژی ذخیره شده برای اطلاع افراد نزدیک به نیاز به اقدام معمولاً برای تخلیه استفاده می کند. این کار با استفاده از پالس نور رشته ای، چشمک زن نور، بوق الکترومکانیکی، آژیر ، بوق الکترونیکی، صدای زنگ، بلندگو یا ترکیبی از این دستگاه ها انجام می شود..

رابط های ایمنی ساختمان: این رابط به سیستم اعلام حریق این امکان را می دهد تا جنبه های محیط ساخته شده را کنترل کند، ساختمان را برای آتش سوزی آماده کند و با تأثیر بر حرکت هوا، روشنایی، کنترل فرآیند، حمل و نقل انسان و در دسترس بودن محل های خروج، انتشار بخار دود و آتش را کنترل کند.

انواع سیستم های آشکارساز اعلام حریق

سه نوع سیستم اصلی نظارت بر هشدار آتش وجود دارد: یونیزاسیون، فوتوالکتریک و آلارم ترکیبی. در زیر هر سه نوع سیستم و اینکه چگونه می توانند به شناسایی آتش سوزی کمک کنند، بحث خواهیم کرد.

یونیزاسیون

سیستم یونیزاسیون برای تشخیص آتش سوزی بهترین است. درون زنگ هشدار مقدار کمی ماده رادیواکتیو وجود دارد (ماده بدون خطر) که بین دو صفحه شارژ الکترونیکی قرار دارد. این امر باعث ایجاد جریان ثابت هوای یونیزه بین دو صفحه می شود. وقتی دود بین جریان یونیزه وارد می شود، جریان را قطع کرده و زنگ هشدار را به صدا در می آورد. این سیستم های هشدار برای تشخیص آتش سوزی های سریع و شعله ور بهتر هستند.

فوتوالکتریک

این نوع هشدارها برای تشخیص آتش سوزی های دودزا بهتر هستند. دود تولید شده توسط یک آتش کند بسیار متفاوت از آتش شعله ور است. یک هشدار آتش فوتوالکتریک از پرتوی نور استفاده می کند که به محفظه ای دور از سنسور نور ارسال می شود. وقتی دود وارد محفظه می شود، نور را به سمت سنسور منعکس می کند و زنگ هشدار را به صدا در می آورد.

ترکیبی

آلارم های ترکیبی هم از یونیزاسیون و هم از فناوری های تشخیص حریق فوتوالکتریک برخوردار هستند. برای داشتن هشدارهای ترکیبی در خانه شما، یا داشتن هشدارهای یونیزاسیون و فوتوالکتریک در خانه شما برای به حداکثر رساندن محافظت از منزل شما است، زیرا هشدارهای ترکیبی در مقایسه با واحدهای منفرد به اندازه یک روش تشخیصی یا روش دیگر نیستند.

چه نوع سیستم اعلام حریق توصیه می شود؟

در مورد این که بهترین سیستم اعلام حریق بهترین است ، بحث های زیادی انجام شده است:

از آنجا که هشدارهای دود یونیزاسیون و دود فوتوالکتریک در تشخیص آتش سوزی کاملاً هستند ، و از آنجا که هیچ کس نمی تواند نوع آتش سوزی را در یک خانه پیش بینی کند، توصیه می شود که هر خانه و مکانی که افراد در آن حضور دارند ( الف) سیستم اعلام حریق یونیزاسیون و فوتوالکتریک یا ب) هشدارهای دود سنسور دوگانه (که شامل سنسورهای دود یونیزاسیون و دود فوتوالکتریک هستند) را نصب کنند.

بنابراین بهترین حالت این است که ترکیبی از هر دو سیستم اعلام حریق را در جایی که افراد حضور، استفاده شود این بهترین راه برای جلوگیری از خسارت اموال و کاهش میزان آسیب ناشی از آتش سوزی است.

سخن آخر

قبل از تصمیم به انتخاب سیستم اعلام حریق ، باید در مورد انواع مختلف سیستم های اعلام حریق موجود در بازار اطلاعات داشته باشید. دو نوع اصلی سیستم های اعلام حریق معمولی و آدرس پذیر هستند. اجزای مختلفی که این سیستم ها را تشکیل می دهند یا خودکار هستند و هم دستی. اطلاعات این مقاله به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید که چه نوع سیستم اعلام حریق در محل کار شما بهترین عملکرد را خواهد داشت.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب اعلام حریق می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.