تجهیزات سیستم اعلام حریق

تجهیزات سیستم اعلام حریق

تجهیزات سیستم اعلام حریق به اجزای زیر تقسیم می شوند :

تجهیزات تشخیص حریق ( آشکارسازها؛ — تجهیزات اعلام کننده حریق ( فلاشرها، آژیرها )

کابل ها:

تابلوی کنترل مرکزی که وظیفه ارتباط بین آشکارسازها و وسایل اعلام حریق را به عهده دارد. در زیر به تشریح اجزای مختلف سیستم اعلام حریق می پردازیم

تجهیزات تشخیص حریق

آشکارسازها وسایل الکتروتیکی ای هستند که در شکل ها و طرح های مختلف و معمولاً به رنگ سفید، توسط ها کارخانه های سازنده تولید می شوند و در محلهای مناسب ساختمان مانند آشپزخانه، موتورخانه، اتاق بایگانی، راهروها، اتاق های منزل و اتاقهای کنفرانسی به صورت وجود سقفی یا دیواری روی پایه های مخصوصی نصب می گردند. وظیفه آشکارسازها تشخیص حریق و اعلام آن به تابلوی کنترل مرکزی است. آشکارسازها غالبا با ولتاژ ۱۵ تا ۳۰ ولت تغذیه می شوند. آشکارسازهایی نیز وجود دارند که از ولتاژهای ۱۲ و ۴۸ ولت DC یا AC ۲۲۰ ولت تغذیه می شوند. معمولاً لامپ هشداردهنده ی LED) روی آشکارسازها وجود دارد که در حالت عادی خاموش است یا توسط تابلوی کنترل مرکزی در زمانهای متناوب چشمک می زند ولی بعد از تحریک آشکارساز به طور ثابت روشن میشود و تا زمانی که اثر حریق از بین ترفته است روشن می ماند. آشکارسازها، بسته به اینکه از کدام اثر آتشی برای تشخیصی استفاده می کنند، در انواع گوناگونی به صورت زیر ساخته میشوند :

(SmokeDetector) ))محفظه ای هستند که بعد از پر شدن از دود تحریک می شوند و با تغییر جریان به تابلوی کنترل مرکزی اعلام حریق می نمایند و دارای سه نوع اند :

الف ) آشکارساز دودی یونیزاسیون (Ionization) این آشکارسازها دارای عنصر تشعشع کننده رادیواکتیوند. یونیزه کردن آن، مقداری جریان عبور می کند. در مواقعی که دود به این محفظه داخل می شود، جریان عبوری تغییر زیاد در برابر دود، در مکانهایی که حجم آتش زیاد است و دود کام ایجاد می شود از این آشکارسازها استفاده این آشکارسازها علامت * که به معنی وجود تششعات رادیواکتیو است حک می شود

آشکارساز دودی اعلام حریق

ب) آشکارساز دودی نوری (Optical) در این آشکارسازها دود تولید شده توسط حریق وارد محفظه می شود و بر روی شدت نوری که از داخل محفظه آشکارساز می گذرد تأثیر میگذارد. همچنین دود می تواند باعث پراکنده شدن تور و منعکس شدن شود. در نتیجه سلول نوری ای که در داخل آشکارسازاست با کم شدن نور تحریک می شود و اعلام حریق می کند. به این نوع آشکارسازها آشکارساز فتوالکتریک نیز گفته می شود. بروز حریق، دود غلیظ تولید می شود و آتش سوزی به آهستگی انجام می گیرد استفاده از این نوع آشکارساز

آشکارساز دودی نوری اعلام حریق

ج) آشکارساز دودی اشعه ای( Beam Detector) در مواردی که بخواهیم مکان وسیع، ارتفاع زیاد (مانند اماکن مذهبی، انبار کالا، سالن موزه و بناهای تاریخی گمرک، سالن پذیرایی بزرگ، سالن یک کارخانه، سالن ورزشی و ..) را تحت پوششی سیستم اعلام حریق قرار دهیم و نصب آشکارسازهای معمولی مشکل یا غیر اقتصادی باشند از این نوع آشکارسازها استفاده می شود. این آشکارسازها دارای یک قسمت فرستنده TX) نور مادون قرمز هستند که اشعه ای به سمت گیرنده ) می فرستد و دو سمت سالن تصمی می شوند. این دستگاه گیرنده تور مادون قرمز ارسال شده توسط فرستنده را می گیردو درصد انتشار و درصد جذب تور را مقایسه می کند. در صورتی که درصد اشعه جذب شده کم باشد (طبق تنظیم، مثلاً کمتر از ۶۰) این حالت به تشانه وجود دود تلقی میشود و موجب اعلام حریق می گردد. یک نمونه ازاین آشکارسازها قادر است فضایی به پهنای ۱۵ متر و به طول ۱۰ الی ۱۰۰ متر را تحت پوشش قرار دهد. ارتفاع تصب آنها بین ۷ متر تا ۲۵ متر است. ولتاژ کار آنها ۲۴ ولت DC است. دتکتورهای اشاعه ای با گیرنده و فرستنده مجزا در شکلی نشان داده شده اند.

دودی اشعه اعلام حریق

Heat Detectorاین آشکارساز دارای یک مقاومت حرارتی است که در اثر حرارت حاصل از حریق، مقاومت آن تغییر می کند و باعث افزایش جریان می شود و به تابلوی کنترل مرکزی اعلام حریق می نماید. حساسیت آشکارسازهای حرارتی از سایر انواع آشکارسازها کمتر است، مثلا شعله باید به یک سوم ارتفاع سقف برساند تا این آشکارساز به کار افتد. بنابراین در جاهائی که آتش ضعیقی سبب خسارت زیاد می شود، نباید از آنها استفاده کرد. نصب آنها نیز به صورت سقفی است و در دو نوع ارائه شده اند:

الف) آشکارساز حرارتی ثابت ( FTX) این آشکارساز در دمای معینی مثلاً ۵۵ درجه سانتی گراد) تحریک می شود ولی به افزایشی عادی دمای هوا تاشی از سیستمهای گرم کننده، نور خورشید و .. واکنش تشان نمی دهد. از این رو به آنها آشکارساز حرارتی ثابت یا نقطهای نیزمی گویند. در محل هایی که تغییرات دما ناگهانی اتفاق می افتد (مانند آشپزخانه) از آشکارسازها استفاده می شود. در شکلی انواع مختلفی از این نوع آشکارسازها را می بینید

آشکارساز حرارتی ثابت اعلام حریق

ب) آشکارساز حرارتی افزایشی(Rate Of Rise) این آشکارساز برای مقایسه مقدار افزایش دما و نشان دادن واکنش به آن به کار میرود و در محلهایی که افزایش دما به صورت تدریجی اتفاق می افتد (مانند موتورخانه) تنظیم دما مجهز است. آشکارسازهای الکترونیکی جدیدی ساخته شده اند که هم به صورت آشکارساز حرارتی ثابت و هم آشکارساز افزایشی قابل استفاده هستند و به آنها آشکارسازی بالاتری نسبت به دو نوع بالا دارند.

آشکارساز حرارتی افزایشی اعلام حریق

آشکارسازهایی نیز ساخته شده اند که شامل دو طبقه اند یکی به مانند دتکتور حرارتی و دیگری به مانند آشکارساز دودی عمل می کند و در محل هایی مانند اتاق های بایگانی و کتابخانه ها، که هنگام حریق هم امکان ایجاد دود و هم حرارت هست، به کار می روند. به این نوع آشکارسازها، چند کاره یا مولتی گفته می شود.

آشکارساز شعله ای این آشکارساز با استفاده از حسگر گیرنده اشعه ماوراء  بنفش، شعله آتش یا اشعه مادون قرمز را تشخیصی می دهد و اعلام حریق می نماید. زمان پاسخ آن حدود چند ثانیه است و آتش را بسیار سریع تشخیص می دهد. این دستگاه در دو نوع قابل نصب برای فضای داخلی و فضای خارجی عرضه شده است. این آشکارسازها باید در خط دید محوطهای که پوششی خواهند داد نصب شوند. آشکارسازهای شعله ای اغلب برای پوشش فضاهای باز بزرگ با سقفهای خیلی بلند یا بدون سقف جمع کننده  دود به کار می روند. آشکارساز قیاسی نوع کامل تر این آشکارسازهاست که به شعله هائی که حتی دود همراه دارند واکنش تشان می دهد.

(Gas Detector) این آشکارساز برای تشخیصی نشتی گاز و اعلام خطر قبل از به وجود آمدن حریق در محلهایی که گازهای قابل اشتعالی وجود دارد، مورد استفاده قرار می گیرد. این آشکارساز به صورت دیواری یا سقفی نصب می شوند و اغلب دارای آژیر سرخود نیز هست و با باتری یا ولتاژ ۲۲۰ ولت تغذیه می شود. برخی از انواع این آشکارسازها قادرند در صورت کشف نشتی گاز به یک شیر گاز فرمان بدهند و مسیر گاز راببند. در شکلی -چند نوع از این آشکارسازها نشان داده شده است.

پایه آشکارسازها

برای نصب یک آشکارساز، ابتدا باید پایه آن متناسبی با نوع آشکارساز نصب شود و سیم کشی روی آن انجام پذیرد. سپس آشکارساز روی پایه جا زده شود.

لینک مطالب مرتبط (بر روی لینک های زیر کلیک کنید)

آموزش های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام به پشتیبان