تجهیزات سیستم اعلام حریق

تجهیزات سیستم اعلام حریق

تامین ایمنی ساختمان های مختلف در مقابل حریق یکی از موضوعات مهم در حوزه ساخت و ساز و ایمنی می باشد و امروزه در بسیاری از ساختمان هایی که دارای یک سری شرایط باشند نصب سیستم های اعلام حریق الزامی بوده و بدون وجود این سیستم ها، پایان کار ساختمان ها توسط مهندسین تایید نخواهد شد.

انواع تجهیزات اعلام حریق با استانداردهای کافی باید در بناهای مسکونی و تجاری نصب گردند تا افراد ساکن در این ساختمان ها از ایمنی لازم برخوردار باشند. این مقاله به معرفی تجهیزات به کار رفته در سیستم اعلام حریق پرداخته و عملکرد آنها را بررسی می نماید.

سیستم اعلام حریق چیست و چه وظیفه ای دارد؟

در ساختمان های مختلف مسکونی، اداری، تجاری و صنایع مختلف امکان بروز آتش سوزی به دلایل مختلف وجود داشته و نیاز است تا تمهیدات لازم برای کاهش خسارات جانی و مالی صورت گیرد. در صورتی که افراد از همان ابتدای وقوع آتش سوزی، از آن باخبر گردند امکان خارج شدن از ساختمان و انجام اقدامات لازم برای مقابله با حریق وجود داشته و می تواند تا حد زیادی از بروز حوادث ناگوار جلوگیری نماید.

سیستم اعلام حریق وسیله ای است که با نصب آن در مکان های مختلف ساختمان، وجود هرگونه دود و یا شعله و حرارت به سرعت تشخیص داده شده و با هشداری های صوتی و بصری اطرافیان را از وقوع خطر آگاه می سازد. امکان دادن پیام صوتی به این سیستم وجود دارد تا در مواقع خطر، پیام صوتی در ساختمان توسط بلندگوها پخش شده و تمامی افراد در هر نقطه از ساختمان که هستند کاملا مطلع گردند.

علاوه بر امکان ذخیره شماره های مورد نظر مانند شماره تلفن آتش نشانی و یا صاحبان و نگهبانان ساختمان در سیستم اعلام حریق وجود داشته و در واقع اضطراری این سیستم با شماره های داده شده تماس گرفته و به آنها اطلاع رسانی می کند. به این ترتیب نیروهای آتش نشانی به سرعت از ماجرا خبردار شده و کمک های مورد نیاز برای خاموش کردن حریق را به ساختمان می رسانند.

معرفی تجهیزات سیستم اعلام حریق

تجهیزات سیستم اعلام حریق شامل مواردی مانند تجهیزات تشخیص حریق که شامل دتکتورها و شاسی ها می باشند، تجهیزات هشدار دهنده که شامل آژیرها، فلاشرها، زنگ ها و غیره می باشند، پنل مرکزی و تجهیزات جانبی شامل مبدل ها، رله ها، جدا کننده اتصال کوتاه، تجهیزات ارتباطی، کابل ها، جعبه های تقسیم و … می باشد. در ادامه به معرفی هر یک از این تجهیزات و نحوه عملکرد آنها می پردازیم.

دتکتور اعلام حریق؛ یکی از مهم ترین تجهیزات تشخیصی

دتکتور یا آشکارساز در سیستم اعلام حریق موظف است تا انواع مختلف حریق را تشخیص داده و به پنل مرکزی انتقال دهد. انواع مختلفی از آشکارسازها وجود دارد که از آن جمله می توان به دتکتور دود، دتکتور حرارتی، دتکتور شعله ای، حسگر گاز مونوکسید کربن، حسگر ترکیبی اشاره کرد که هر یک از این حسگرها موارد مختلفی را در محیط تشخیص داده و در مدل ها و انواع مختلفی موجود می باشند.

شاسی اعلام حریق؛ تشخیص اعلام حریق دستی

شاسی های اعلام حریق را در مکان هایی از ساختمان که قابل رویت توسط افراد باشند قرار می دهند تا در صورتی که فردی متوجه وقوع حریق در ساختمان گردید، طلق پلاستیکی شاسی را فشرده تا فرمان اعلام حریق به تجهیزات هشداری داده شده و ساکنین ساختمان از وقوع حادثه خبردارشوند. این شاسی از یک ال ای دی برخوردار می باشد که در زمان فعال شدن سیستم اعلام حریق، این چراغ روشن می گردد. راه پله ها، راهروها و در نزدیکی درب های ورود و خروج بهترین مکان برای نصب شاسی حریق می باشد.

آژیر اعلام حریق؛ جزء شنیداری سیستم

پس از این که فرمان خطر از دتکتورها و شاسی های اعلام حریق به پنل مرکزی داده شد، سیستم های هشدار دهنده فعال شده و شروع به زدن آژیر می کنند. نیاز است تا در ساختمان ها، زون های مختلفی تعریف گردد و در هر زون یا منطقه، یک آژیر یا سیستم هشدار دهنده تعبیه شود. در راهروها، مسیرهای عبور و مرور، انبارها و غیره نیاز به نصب سیستم هشدار و آژیر می باشد تا تمامی افرادی که در نقاط مختلف بنا وجود دارند از خطر آگاه شده و اقدام به خروج از ساختمان نمایند. 65 دسی بل حداقل صدایی است که باید آژیرهای اعلام حریق از آن برخوردار باشند و صدای آن به گونه ای بوده که با سایر سیستم های امنیتی ساختمان مانند دزدگیر اماکن متفاوت باشد.

انواع تجهیزات سیستم اعلام حریق

چراغ چشمک زن؛ جزء دیداری سیستم اعلام حریق

ممکن است به دلایل مختلفی سیستم آژیر از کار افتاده و شروع به صدا دادن نکند. برای حل این مشکل در سیستم های اعلام حریق از چراغ های چشمک زنی استفاده شده که آنها را در بالای درب اتاق ها و راه پله ها و راهروها نصب می نمایند. در هنگام وقوع آتش، این چراغ ها شروع به چشمک زدن کرده و افراد را از وجود خطر آگاه می سازند.

پنل مرکزی سیستم اعلام حریق

یکی از مهم ترین تجهیزات سیستم اعلام حریق که نقش مغز سیستم را ایفا می کند، پنل مرکزی یا کنترل پنل می باشد. دتکتورها و آشکارسازهای سیستم پس از تشخیص دود یا آتش، سیگنال را به این قسمت از سیستم ارسال کرده و سیگنال مورد نظر در اینجا پردازش شده و فرمان هشدار به سیستم های هشدار دهنده صوتی و تصویری صادر می گردد تا اقدامات مورد نیاز را انجام دهند. محل نصب این قطعه از سیستم اعلام حریق باید در معرض دید افراد باشد چرا که پنل مرکزی قادر به تعیین دقیق محل آتش سوزی می باشد و مکان نصب آن باید در محل های کم خطر باشد تا در صورت بروز حریق دچار آسیب نشود.

منبع تغذیه؛ تامین کننده انرژی سیستم

سیستم اعلام حریق باید برق خود را از جایی تامین نماید و منبع تغذیه این وظیفه مهم را بر عهده دارد. ضروری است تا سیستم اعلام حریق به برق مرکزی نیز متصل بوده تا در صورتی که برق شهری به هر دلیلی قطع گردد برق دستگاه از کار نیفتاده و قادر به خدمات رسانی باشد. برخی از منابع تغذیه دارای باتری با ظرفیت های مختلف می باشند که انتخاب آنها می تواند کمک زیادی در هنگام قطعی برق به جلوگیری از وقوع حوادث ناگوار نماید.

تجهیزات جانبی سیستم اعلام حریق

در بالا اجزا و تجهیزات اساسی که در تمامی سیستم های اعلام حریق به کار می روند معرفی گردید. اما با پیشرفت تکنولوژی این سیستم ها نیز پیشرفت زیادی کرده اند و امکانات و فناوری های جدیدی به آنها افزوده شده است. وجود ابن امکانات باعث می شود تا بسیاری از کارها در هنگام وقوع آتش سوزی به صورت اتوماتیک انجام شده و نیازی به دخالت افراد در این هنگام نمی باشد.

این امکانات باعث می شوند تا سیستم اعلام حریق قادر به باز کردن اتوماتیک درب های خروجی ساختمان بوده و سیستم های تهویه هوا را خاموش نماید. علاوه بر آن امکان روشن شدن اتوماتیک تابلوهای خروجی و روشن شدن فن فشار مثبت و همچنین بستن خودکار شیرهای گاز ساختمان با استفاده از این تجهیزات جانبی وجود خواهد داشت.

انواع سیستم اعلام حریق

انواع مختلفی از سیستم های اعلام حریق وجود دارد که هر یک دارای ویژگی های بخصوصی بوده و در مکان های مختلفی به کار می رود. سیستم اعلام حریق متعارف و آدرس پذیر انواعی از این سیستم ها می باشند که به معرفی آنها می پردازیم.

سیگنال الکتریکی در سیستم های اعلام حریق متعارف از نوع آنالوگ بوده و در این سیستم ها فضایی که پوشش داده می شود به چند منطقه یا زون جداگانه تقسیم می گردد. نیاز است تا دتکتورها و تجهیزات هشدار دهنده سیستم اعلام حریق در هر زون معرفی شده نصب گردد و در صورتی که آتش سوزی اتفاق بیفتد این سیستم مشخص می کند که حریق دقیقا در کدام زون از ساختمان رخ داده است. پنل مرکزی در این سیستم ها دارای یک صفحه نمایش می باشد که با بروز حریق، محل حادثه در این صفحه نمایش داده می شود.

در سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر هر دتکتور یا شاسی دارای یک آدرس منحصر به فرد می باشد که می توان از طریق پنل مرکزی آنها را شناسایی نمود. در این سیستم ها پنل مرکزی وضعیت تمامی تجهیزات نصب شده در ساختمان را با توجه به آدرسی که دارند تجزیه و تحلیل نموده و در صورتی که خطری در هر نقطه وجود داشته باشد در سامانه امکان محل دقیق آلارم مشخص می گردد. دقت تشخیص محل آتش سوزی در این سیستم ها بیشتر از سیستم های اعلام حریق متعارف بوده و از قیمت بالاتری نیز برخوردار می باشند.

سخن پایانی

سیستم اعلام حریق یکی از ابزارهای ضروری در ساختمان ها جهت تامین ایمنی می باشد که در انواع مختلفی وجود دارد. تجهیزات سیستم اعلام حریق شامل موارد مختلفی مانند آشکارسازها، پنل مرکزی، تجهیزات هشدار دهنده و تجهیزات جانبی می گردند که هر یک دارای وظیفه مشخصی بوده و با همکاری یکدیگر و از طریق اعلام هشدار به ساکنین ساختمان از وقوع خسارات جانی و مالی مختلف در هنگام وقوع آتش سوزی جلوگیری می کنند.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب اعلام حریق می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان  ما تماس بگیرید .

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.