مدرک بین المللی فنی و حرفه ای plc

مدرک بین المللی فنی و حرفه ای plc

Programmable Logic Controller که به اختصار plc نامیده می شود به معنای کنترل گر منطقی برنامه پذیر می باشد و امروزه در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. plc اطلاعات را در قسمت ورودی به صورت باینری دریافت نموده و بر اساس برنامه ای که از قبل در آن تنظیم شده است این اطلاعات را پردازش می نماید و در نهایت فرمان ها را از طریق خروجی ها به گیرنده ها ارسال می کند. برای راه اندازی و کنترل دستگاه های مختلف در صنایع و خط تولید کارخانه های مختلف و همینطور در طراحی BMS از PLC استفاده می شود. با توجه به نیازی که صنایع مختلف به افراد متخصص در حوزه پی ال سی دارند بازار کار این رشته بسیار پر رونق بوده و افراد زیادی تمایل به فعالیت در این حوزه دارند. در این مطلب به بازار کار و سرمایه مورد نیاز برای ورود به این شغل و همچنین نحوه دریافت مدرک بین المللی فنی و حرفه ای plc پرداخته شده است.

 اهمیت داشتن مدرک فنی و حرفه ای

در ابتدا نیاز است تا به اهمیت مدرک فنی و حرفه ای پرداخت و پس از آن به مدرک فنی و حرفه ای plc و فوایدی که این مدرک دارد اشاره گردد. حتما در هنگام استخدام در شرکت های مختلف از شما در رابطه با مدارک فنی و حرفه ای که دارید سوال پرسیده شده است. بسیاری از مشاغل فنی مانند تعمیرات لوازم خانگی، تعمیرات سیستم های سرمایشی و گرمایشی، مشاغلی مانند خیاطی و آرایشگری و غیره در کشورهای مختلف تعداد مراجعه کنندگان بسیاری دارند و برای ورود به این حرفه ها نیازی به تحصیلات دانشگاهی نمی باشد. با توحه به بازار کار خوبی که این رشته ها دارند و نیاز به سرمایه اندکی که برای شروع به کار در آنها می باشد، سازمان فنی و حرفه ای کشور اقدام به برگزاری دوره هایی نموده است که افراد پس از شرکت نمودن در این دوره ها و کسب مهارت های لازم، مدرکی را از دریافت می نمایند که این مدرک نشان دهنده مهارت داشتن و توانایی انجام کار در رشته مورد نظر می باشد. مدارکی که سازمان فنی و حرفه ای به افراد ارائه می دهد در انواع مختلفی وجود دارند که هر یک از آنها دارای ویژگی های متنوعی می باشند و در موارد خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. پس می توان گفت که دارا بودن مدرک فنی و حرفه ای برای بسیاری از افراد یک امتیاز مثبت محسوب شده و برای کاریابی آنها اهمیت ویژه ای خواهد داشت.مدرک بین المللی فنی و حرفه ای plc

انواع مدارک فنی و حرفه ای

همانطور که گفته شد مدارک ارائه شده توسط فنی و حرفه ای شامل سه دسته مختلف می باشد. مدارک رسمی فنی و حرفه ای، مدارک مورد تایید سازمان فنی و حرفه ای و مدارک گذر مهارتی از جمله این مدارک می باشند. مدرک گذر مهارتی در هنگام گذر از یک مهارت به افراد داده می شود، به عنوان مثال افرادی که در سمینارها و کارگاه های چند ساعته شرکت می نمایند می توانند این مدرک را دریافت نموده و در رزومه کاری خود قرار دهند. مدرک مورد تایید فنی و حرفه ای توسط آموزشگاه های مختلف ارائه شده و مورد تایید سازمان فنی و حرفه ای می باشد. مدارک گفته شده دارای هیچ گونه تسهیلاتی نمی باشند و دریافت وام توسط آنها امکان پذیر نخواهد بود. اما معتبرترین مدرک فنی و حرفه ای، مدرک رسمی یا بین المللی فنی و حرفه ای می باشد و افرادی که دارای این مدرک می باشند می توانند در کشورهای مختلفی که تحت نظر سازمان جهانی کار می باشند نیز فعالیت نمود و مدرک آنها در این کشورها دارای اعتبار می باشد. بسیاری از افراد با استفاده از این مدرک اقدام به مهاجرت کاری نموده و در بسیاری از موارد نیز می توان از وام های بانکی نیز بهره مند گردید.

مدرک بین المللی فنی و حرفه ای plc چیست؟

افرادی که علاقمند به انجام فعالیت در حوزه پی ال سی می باشند می توانند بدون این که وارد دانشگاه شوند مدرک فنی و حرفه ای پی ال سی را از آموزشگاه های معتبر دریافت نمایند. برای این کار باید در دوره های آموزشی که توسط این آموزشگاه ها برگزار می گردد شرکت نموده و مهارت های مورد نیاز را فرا گیرند. افرادی که مدرک بین المللی فنی و حرفه ای plc را دریافت می نمایند می توانند در 186 کشور دنیا که عضو ILO می باشند اشتغال یابند چرا که این مدرک امکان ترجمه به زبان های مختلف دنیا را داشته و مدرکی بین المللی به حساب می آید. می توان با دریافت این مدرک رزومه خود را قوی نموده و با ارسال رزومه به صنایع و شرکت های مختلف به راحتی به عنوان یک پی ال سی من استخدام گردید.

برای دریافت مدرک بین المللی فنی و حرفه ای plc چه مراحلی را باید طی کرد؟

همانطور که گفته شد اموزشگاه های فنی و حرفه ای مختلفی که در سطح شهر وجود دارند می تواند آموزش های لازم را به افراد داده و در نهایت مدرک معتبر فنی و حرفه ای plc را به آنها اعطا نمایند. در ادامه مراحل مختلفی که برای دریافت این مدرک باید طی نمود بیان شده است:

آموزش های تئوری

بعد از این که در آموزشگاه مورد نظر خود ثبت نام نمودید نیاز است تا در کلاس هایی که برگزار می گردد شرکت نمایید. در ابتدا آموزش ها به صورت تئوری می باشند و مباحث و سرفصل های مختلف در رابطه با پی ال سی به افراد آموزش داده می شود. در آموزش های تئوری به معرفی plc، شناخت قطعات مختلف آن، نحوه برنامه نویسی پی ال سی، معرفی انواع پی ال سی زیمنس و دلتا و جزئیات آنها، آموزش سخت افزار و نرم افزار LOGO و بسیاری از موارد مرتبط با پی ال سی پرداخته می شود. اساتیدی که به آموزش این سرفصل ها می پردازند خودشان دارای تحصیلات آکادمیک بوده و قابلیت انتقال مفاهیم را دارند.برای دریافت مدرک بین المللی فنی و حرفه ای plc چه مراحلی را باید طی کرد؟

آشنایی با ابزار کار شغل PLC

ابزار کار از مواردی است که در هنگام ورود به یک حرفه از پر اهمیت ترین مسائل بوده و باید نحوه کار کردن با آنها را به صورت کامل فرا گرفت. افرادی که در حوزه پی ال سی فعالیت می کنند نیز دارای ابزار کاری می باشند که در این دوره های آموزشی به معرفی این ابزار کار و طریقه کار کردن با آنها آموزش داده می شود. این مرحله نیاز به توجه بالایی داشته چرا که بدون مهارت در نحوه کار کردن با ابزار کار شما قادر نخواهید بود به یک plc من حرفه ای تبدیل گردید.

آموزش های عملی

پس از اتمام آموزش های تئوری نوبت به آموزش به صورت عملی می رسد که از مهم ترین مراحل در آموزش پی ال سی می باشد. کارگاه های مجهز و حرفه ای در آموزشگاه ها وجود دارد که انواع تجهیزات مرتبط با پی ال سی در آن قرار گرفته است و در این کارگاه ها افراد تحت آموزش های اساتید حرفه ای به فراگیری نکات مختلف در رابطه با پی ال سی می پردازند. این مرحله، مرحله ای اساسی در آموزش plc می باشد و پس از پایان آن افراد باید قادر به انجام امور مربوط به plc به صورت مستقل باشند.

شرکت در آزمون ها تئوری و عملی فنی و حرفه ای

در پایان و پس از این که آموزش های تئوری و عملی به اتمام رسید آزمون های فنی و حرفه ای به صورت سراسری و هماهنگ برگزار می گردد و افراد برای دریافت مدرک ملزم به شرکت در این آزمون ها و کسب نمره قبولی می باشند. در ابتدا آزمون به صورت تئوری برگزار شده و کارآموز باید به سوالاتی که داده شده در مدت زمان تعیین شده پاسخ دهد و در صورتی که نمره حد نصاب جهت قبولی گرفته شد باید به مرحله آزمون عملی رفت. در این مرحله به صورت عملی از فرد امتحان گرفته می شود و کارآموز باید با نهایت دقت و با سرعت عمل بالا کار خواسته شده را تحویل دهد. در پایان در صورتی که فرد نمره قبولی را کسب نماید مدرک بین المللی فنی و حرفه ای plc برای وی صادر می شود. البته در سال های اخیر یک کد مهارت در سایت سازمان فنی و حرفه ای به نام فرد ثبت می گردد و با ارائه کد ملی می توان به این مدرک دست پیدا کرد.

بازار کار و سرمایه مورد نیاز در شغل plc

همانطور که در ابتدا گفته شد تقاضا برای افرادی که دارای مهارت در پی ال سی می باشند در کشورهای پیشرفته و در حال پیشرفت مانند کشور ما بسیار زیاد بوده و شرکت های مختلف نیاز به یک پی ال سی من برای انجام امور مختلف می باشند. در نتیجه با یادگیری این مهارت به هیچ عنوان بیکار نمانده و می توان آینده شغلی خوبی را برای خود تامین نمود. مزیتی که این این حرفه دارد عدم نیاز به سرمایه اولیه برای شروع به کار می باشد. تنها سرمایه ای که برای ورود به این شغل باید در نظر گرفت هزینه ای است که در ابتدا برای شرکت در دوره های آموزش plc باید پرداخت نمود. البته این هزینه مبلغ زیادی نبوده و چیزی در حدود 2 میلیون تومان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام به پشتیبان