دلایل خالی شدن باتری به صورت یکباره – نحوه طولانی تر کردن عمر باتری گوشی

دلایل خالی شدن باتری به صورت یکباره – نحوه طولانی تر کردن عمر باتری گوشی

یکی از مشکلات بسیار آزادهنده گوشی های موبایل ایراد پیدا کردن باتری آن ها است. باتری موبایل یک قسمت اصلی و مهم است که اگر درست کار نکند نمی توانید در زمان نیاز از گوشی خود استفاده کنید. در این مطلب قصد داریم دلایل خالی شدن باتری به صورت یکباره و نحوه طولانی تر کردن عمر باتری گوشی را بررسی می‌کنیم.

مشکلاتی نظیر زود خالی شدن باتری یا خالی شدن کل شارژ آن به صورت ناگهانی مسائلی هستند که بسیاری از کاربران گوشی های اندرویدی و آیفون ممکن است با آن ها مواجه شوند.

در این مقاله سعی داریم به بررسی عواملی که موجب خالی شدن زود هنگام و ناگهانی باتری موبایل می شوند بپردازیم و نکاتی را بیان کنیم که با استفاده از آن ها بتوانید برای مدت زمان بیشتری شارژ باتری خود را حفظ کنید و عمر باتری را طولانی تر کنید.

دلایل خالی شدن باتری به صورت یکباره چیست؟

عوامل مختلفی می توانند باعث خالی شدن سریع شارژ باتری شوند. ممکن است چند عامل به صورت همزمان موجب تخلیه باتری شوند و همین مسئله باعث شود که کل شارژ باتری یکدفعه تخلیه شود و گوشی خاموش شود. نور صفحه، برنامه های پرمصرف، همگام سازی، دانلود فایل، اتصال به اینترنت و عواملی از این دست همگی باعث تخلیه سریع باتری گوشی می شوند.

حال اگر چند مورد از این عوامل در کنار هم قرار گیرند باعث می شوند که شارژ باتری خیلی سریع تر از آن چه که انتظار دارید خالی شود. اکنون به بررسی تک تک این عوامل می پردازیم و برای هر یک راه حلی مطرح می کنیم.

  1. روشنایی بیش از حد صفحه نمایش

یکی از اصلی ترین منابع مصرف شارژ باتری نور صفحه نمایش است. زمانی که در بیرون از خانه هستید لازم است که نور صفحه نمایش زیاد باشد تا بتوانید متنی که می نویسید یا کاری که با گوشی انجام می دهید را به خوبی مشاهده کنید.

زمانی که در محیط بیرون صفحه نمایش شما دائماً روشن است و با گوشی کار می کنید نور صفحه حجم زیادی از شارژ باتری شما را مصرف می کند و شما ناگهان با یک باتری خالی مواجه می شوید.

بهترین راه حل برای جلوگیری از این مشکل این است که نور صفحه نمایش را روی حالت خودکار قرار دهید تا در نواحی که نور کم است یا وارد یک محیط بسته می شوید، نور صفحه نمایش خو به خود کمتر شود یا گوشی خود را به گونه ای تنظیم کنید که وقتی از گوشی استفاد نمی کنید صفحه نمایش را فوراً خاموش کند.

برای انجام این تنظیمات در گوشی های اندرویدی پس از وارد شدن به قسمت تنظیمات وارد بخش Display شوید و مدت زمان روشن ماندن صفحه بعد از عدم استفاده از گوشی را روی 15 ثانیه تنظیم کنید و در گوشی های آیفون وارد قسمت Display & Brightness و سپس Auto-Lock بروید و زمان را روی 30 ثانیه تنظیم کنید.

دلایل خالی شدن باتری به صورت یکباره چیست

  1. جستجوی دائم گوشی برای اتصال به شبکه Wi-Fi

یکی دیگر از دلایل خالی شدن باتری اتصال به شبکه wi-fi است. اتصال به شبکه وای فای می تواند مقدار زیادی از شارژ باتری شما را مصرف کند. اگر زمانی که بیرون هستید و با دوستان یا خانواده به مکان های مختلفی می روید وای فای گوشی شما روشن باشد دائماً در حال جستجو برای پیدا کردن شبکه های وای فای موجود خواهد بود.

همین مسئله موجب می شود که وقتی قفل گوشی را باز کنید متوجه شوید که شارژ باتری شما خالی شده است. بهترین راه حل برای جلوگیری از این اتفاق این است که زمانی که نیازی به اتصال به اینترنت وای فای ندارید گزینه وای فای گوشی خود را خاموش کنید تا حجم زیادی از شارژ باتری شما صرف پیدا کردن سیگنال های وای فای نشود.

  1. اعلان های بیشتر برنامه ها روشن است

گاهی این اتفاق رخ می دهد که در طول روز زیاد از گوشی خود استفاده نکرده اید اما در نهایت با یک باتری خالی مواجه شده اید. اعلان ها می توانند عامل این مشکل باشند.

اگر اعلان های تعداد زیادی از برنامه ها روشن باشد، زمانی که از گوشی استفاده نمی کنید چراغ صفحه نمایش مدام روشن می شود، گوشی مدام ویبره می رود یا زنگ اعلان به صدا در می آید.

از طرفی باید بدانید که اگر گوشی خود را روی حالت ویبره قرار دهید، ویبره گوشی در اثر دریافت تماس، پیام یا اعلان خیلی بیشتر از زمانی که گوشی روی حالت سکوت یا صدا است شارژ باتری را مصرف می کند. برای حل مشکل باید اعلان برنامه های غیر مهم را غیرفعال کنید.

  1. باز ماندن برنامه های پر مصرف در پس زمینه

برای این که متوجه شوید کدام برنامه ها بیشترین مقدار مصرف شارژ باتری را دارند، هم در گوشی های اندرویدی و هم در گوشی های آیفون، باید وارد قسمت تنظیمات باتری شوید.

در آن جا لیستی از برنامه هایی که شارژ باتری را مصرف می کنند می بینید که برخی از این برنامه ها از برنامه های پرکاربرد گوشی هستند. ممکن است از دیدن بعضی از برنامه ها در این لیست تعجب کنید زیرا جزو برنامه های محبوب شما نیستند.

این گونه برنامه ها معمولاً در طول روز در پس زمینه گوشی شما باز و فعال می مانند و شارژ باتری را مصرف می کنند. برنامه هایی نظیر فیس بوک، پیام رسان های دیگر و ایمیل می توانند جزو برنامه هایی باشند که در پس زمینه فعال باقی می مانند.

برای حل این مشکل لازم است هر زمان که کار خود را با برنامه های مختلف انجام دادی برنامه را به طور کامل ببندید و هر چند وقت یک بار به برنامه هایی که در پس زمینه باز هستند نگاهی بیاندازید و همه آن ها را ببندید.

برخی از برنامه ها نظیر اسنپ یا گوگل مپ به موقعیت مکانی شما احتیاج دارند و GPS شما را روشن می کنند. روشن ماندن GPS مقدار زیادی از شارژ باتری را به مرور مصرف می کند.

برخی از برنامه ها باعث روشن شدن بلوتوث می شوند. بلوتوث هم وقتی روشن است دائماً به دنبال دستگاه های مجاور می گردد و این موجب خالی شدن ناگهانی باتری شما می شود. بعد از استفاده از این گونه برنامه ها بلوتوث، وای فای یا GPS گوشی را که روشن شده است خاموش کنید.

  1. به روز نبودن برنامه ها

از دیگر دلایل خالی شدن باتری به روز نبودن برنامه ها می باشد. بسیاری از افراد  می دانند که به روز رسانی کردن برنامه ها مهم است و موجب بهره مندیاز قابلیت های بیشتر برنامه می شود.

اما اگر شما مشکل تخلیه زود هنگام باتری گوشی دارید باید بدانید که لازم است تمام برنامه های پرکاربرد و سیستم عامل خود را به روز نگه دارید تا علاوه بر رفع باگ ها و استفاده از امکانات جدید برنامه ها، از رفع مشکل باتری گوشی هم بهره مند شوید.

  1. همگام سازی خودکار برنامه ها و داده ها

یکی دیگر از عواملی که موجب تخلیه شدن سریع باتری گوشی می شود فعال سازی همگام سازی خودکار داده ها و برنامه ها است. گوشی شما به صورت خودکار از عکس ها و داده های شما بکاپ می گیرد یا برنامه های شما را همگام سازی می کند.

اما اگر متوجه شدید که این همگام سازی خودکار باعث خالی شدن باتری شما شده است همگام سازی را فقط به صورت دستی انجام دهید و حالت خودکار را غیرفعال کنید.

اگر اصول و نکات گفته شده را رعایت کنید مشکل خالی شدن زود هنگام باتری گوشی حل خواهد شد. برای این که بتوانید طول عمر باتری گوشی خود را افزایش دهید باید به نکات خاصی توجه کنید و اقداماتی انجام دهید.

  1. تمام نکاتی که در بالا گفته شد رعایت کنید

همان طور که در بالا گفته شد برای این که عمر باتری خود را افزایش دهید باید نور گوشی را روی حالت خودکار قرار دهید، برنامه های پرمصرف را کامل ببندید و اگر آن ها را لازم ندارید لغو نصب کنید.

بلوتوث، وای فای و جی پی اس گوشی را خاموش نگه دارید، گوشی را یا سایلنت کنید و یا روی صدا قرار دهید و از قرار دادن گوشی روی ویبره خودداری کنید، اعلان های غیر ضروری را خاموش کنید و حتماً سعی کنید که همواره از جدیدترین ورژن برنامه ها و سیستم عامل استفاده کنید.

  1. گوشی خود را درست شارژ کنید

زمانی که باتری شما ناگهان خالی می شود این احتمال وجود دارد که عمر باتری به پایان رسیده باشد. هر باتری حدود 1000 دوره شارژ عمر دارد و پس از آن دیگر کارآیی آن کاهش پیدا می کند.

بعضی از افراد زمانی گوشی را به شارژ می زنند که شارژ آن صفر درصد شود و سپس آن را تا 100% شارژ می کنند. این یک روش نادرست است.

در حقیقت به این عمل کالیبره کردن می گویند نه شارژ کردن. همواره گوشی خود را در محدوده امن یعنی بین 20 الی 90 درصد شارژ کنید. یعنی روی 20 درصد گوشی را به برق وصل کنید و روی 90 درصد از برق بکشید. از روش کالیبره کردن هر دو الی سه ماه یک بار استفاده کنید.

  1. تم گوشی را روی حالت تیره قرار دهید

اگر صفحه نمایش شما OLED باشد تغییر حالت گوشی به حالت تیره می تواند از میزان مصرف شارژ باتری بکاهد. به دلیل این که OLEDها می توانند تک تک پیکسل های پس زمینه را به رنگ سیاه تغییر دهند در کاهش مصرف انرژی مؤثر هستند.

  1. برنامه هایی که برای گوشی مشکل به وجود آورده اند را لغو نصب کنید

یکی دیگر از دلایل خالی شدن باتری برنامه هایی هستند که برای گوشی مشکل بوجود می آورند. ساختار برخی از برنامه ها باگ ها و مشکلاتی دارد که پس از نصب گوشی شما را هم دچار اختلال می کنند. یکی از پیامدهای این بدافزارها مصرف زیاد از حد شارژ باتری است.

وارد قسمت تنظیمات باتری گوشی شوید و برنامه هایی که حجم زیادی از شارژ باتری را مصرف می کنند شناسایی کنید. اگر برنامه های پرمصرف را نیاز ندارید آن ها را لغو نصب کنید و ببینید که خالی شدن باتری فرقی می کند یا نه. همچنین می توانید از گزینه Force stop استفاده کنید و ببینید که مشکل حل می شود یا نه.

فن آموزان یکی از مجموعه های پیشرو در زمینه آموزش تعمیرات موبایل در کشور محسوب می شود. شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان و نحوه برگزاری کلاس‌ها با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام به پشتیبان