لنز آیریز اتوماتیک در دوربین مدار بسته

لنز آیریز اتوماتیک در دوربین مدار بسته

دوربین های مدار بسته نقش مهمی را تامین امنیت اماکن مختلف ایفا می کند و استفاده از این دوربین ها علاوه بر امنیت کاربردهای نظارتی نیز داشته و در ادارات و سازمان های مختلف به منظور بررسی عملکرد کارمندان مورد استفاده قرار می گیرد. دوربین های مدار بسته در انواع مختلفی وجود داشته و با توجه به نوع مکان مورد نظر از نوع خاصی از دوربین استفاده می گردد.

لنزها نقش مهمی در انواع دوربین های مدار بسته داشته و انواع مختلفی از آنها تولید می گردد. تعیین نور رسیده به سنسور توسط لنز مشخص می گردد. نوعی از لنزهای به کار رفته در دوربین های مدار بسته، لنز آیریز می باشد که از ویژگی های خاصی برخوردار بوده و در انواع مختلفی وجود دارد. در این مقاله به بررسی لنز آیریز اتوماتیک در دوربین مدار بسته و انواع مختلف آن پرداخته شده است.

نقش لنز در دوربین مدار بسته

یکی از اجزای مهم به کار رفته در دوربین های مدار بسته لنز می باشد. حتما در هنگام خرید دوربین، فروشنده در رابطه با نوع لنزهای به کار رفته در دستگاه به شما اطلاعاتی را داده است و نوع لنز به کار رفته در دوربین می تواند بر افزایش یا کاهش قیمت دوربین مدار بسته تاثیر گذار باشد. اغلب گفته می شود که ” کیفیت دوربین مدار بسته به کیفیت لنزهای آن است”.

لنز یک دوربین مدار بسته تعیین می کند که چه میزان از محل مورد نظر تحت پوشش دوربین باشد. انتخاب لنز صحیح برای دوربین مداربسته به اندازه انتخاب خود دوربین اهمیت داشته و نیاز است در رابطه با این موضوع اطلاعات کافی را از منابع مختلف کسب نمود.

مشخصات لنز دوربین مدار بسته

فاصله کانونی یکی از مشخصه های اصلی لنز دوربین مدار بسته می باشد. در واقع فاصله کانونی، زاویه دید دوربین مدار بسته را نمایش می دهد. با کم شدن فاصله کانونی لنز، زاویه دید دوربین بیشتر می گردد و هر چه این فاصله کانونی بزرگتر شود دوربین دید کمتری را در اختیار می گذارد. فاصله کانونی بر حسب میلی متر بیان می شود و لنزهای مختلف دارای فاصله های کانونی متنوعی می باشند.

لنز دوربین های مدار بسته را از نظر فاصله کانونی در سه دسته لنزهای ثابت، لنزهای تنظیم دستی و لنزهای تنظیم خودکار یا موتوردار تقسیم می کنند. لنزهای ثابت دارای فاصله کانونی ثابت، لنزهای تنظیم دستی قابلیت تغییر فاصله کانونی به صورت دستی و لنزهای موتوردار هم توانایی تغییر فاصله کانونی از راه دور را دارند.

لنز  IRIS به چه معناست؟

IRIS بخشی از دوربین های مدار بسته است که قابلیت باز شدن برای تنظیم نور برای ورود به سنسور تصویر را دارد. اگر Iris دهانه بزرگتری ایجاد کند، نور بیشتری قادر به عبور می باشد و دهانه کوچکتر اجازه می دهد تا نور کمتری از طریق دیافراگم به سنسور دوربین برسد. در واقع می توان گفت که iris بر اساس نور ورودی شدت نور رسیده به سنسور دستگاه را تنظیم می نماید.

با توجه  به این که شرایط نوری در طول روز متفاوت می باشد نیاز است تا دوربین مدار بسته قادر به تعیین میزان نور ورودی مناسب به سنسور باشد. چرا که زمانی که قصد دارید نور زیادی وارد دوربین شود تصاویر به صورت رنگ پریده ظاهر شده و در مواقعی که نور کمی وارد دوربین شود تصاویر به دست آمده سیاه و نامشخص خواهند بود.

در این گونه مواقع با استفاده از iris می توان بر این مشکل غلبه کرد و تصویری با نور مناسب را دریافت نمود. در ادامه به تعریف انواع آیریزها و ویژگی هایی که دارند پرداخته شده است.

معرفی انواع آیریز

چندین تنظیم برای iris وجود دارد که از آن میان می توان به آیریزهای ثابت، دستی، اتوماتیک و p iris اشاره کرد. هنگامی که میزان باز شدن دهانه iris تنظیم می گردد مقدار تغییراتی که کرده است با استفاده از یک عدد که به آن F number گفته می شود کم و زیاد می گردد.  آیریزهای خودکار، p-iris ها و I-CS انواعی از آیریزهای موتورایز می باشند که هر یک از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار بوده و در موارد خاصی به مصرف می رسند.

معرفی آیریزهای ثابت

در محیط های داخلی که ممکن است سطح نور ثابت باشد ، می توان از لنز iris ثابت استفاده کرد. با لنزهای آیریز ثابت ، دهانه آیریز قابل تنظیم نیست و در یک عدد f مشخص ثابت می گردد. دوربین می تواند با تنظیم زمان نوردهی یا افزایش آن، تغییرات سطح نور را جبران نماید.

آیریزهای دستی

در این نوع از لنزها، می توان iris را با چرخاندن یک حلقه روی لنز تنظیم کرد و آیریز را باز یا بسته نمود. این کار در محیط هایی که شرایط نوری متغیر است، مانند برنامه های نظارت بر فضای باز، کار راحتی نمی باشد و در این محیط ها باید از لنز دیگری استفاده کرد.

لنز آیریز اتوماتیک در دوربین مدار بسته

دو نوع لنز خودکار آیریز وجود دارد: DC iris و video iris.

هر دو این لنزها دارای یک دهانه آیریز با موتور و تنظیم خودکار می باشند که به تغییرات سطح نور پاسخ می دهند. هر دوی این لنز آیریز اتوماتیک در دوربین مدار بسته از یک سیگنال آنالوگ برای کنترل دهانه آیریز استفاده می کنند. تفاوت این دو در مکانی است که مدار تبدیل سیگنال آنالوگ به سیگنال های کنترل موتور قرار دارد. در لنزهای آیریز DC ، مدار در داخل دوربین قرار دارد در صورتی که در آیریز ویدئویی، این مدار در داخل لنز می باشد.

در شرایط روشن ، دوربینی که دارای لنز خودکار آیریز باشد می تواند تحت تأثیر پراش و تاری تصویر قرار گیرد و این مشکل به ویژه در دوربین های مگاپیکسلی و HDTV بسیار مشهود است چرا که پیکسل های سنسورهای تصویر، از دوربین های با وضوح استاندارد کوچکتر می باشند.

بنابراین، کیفیت تصویر بیشتر به باز شدن دهانه آیریز (دیافراگم) بستگی دارد. برای بهینه سازی کیفیت تصویر، دوربین باید موقعیت دهانه آیریز را تحت کنترل داشته باشد. مشکلی که در لنز اتوماتیک آیریز وجود دارد این است که نمی توان این کنترل را در دسترس دوربین یا کاربر قرار داد.

لنز آیریز اتوماتیک در دوربین

P-iris چیست؟

P-Iris یک کنترل دقیق آیریز می باشد که اولین بار توسط Axis Communications از سوئد و شرکت Kowa ژاپن ساخته شد. این آیریز شامل یک لنز P-Iris و یک نرم افزار تخصصی است که کیفیت تصویر را بهینه می سازد. این سیستم برای رفع نواقص لنزهای خود تابشی طراحی شده است.

P-Iris بهبودهایی را در تضاد، وضوح و عمق میدان فراهم می کند. داشتن عمق میدان خوب یعنی جایی که اجسام در فواصل مختلف از دوربین به طور همزمان در فوکوس قرار دارند در سیستم های نظارت تصویری مثلاً از یک راهرو طولانی یا پارکینگ اهمیت دارد.

در شرایط روشن، P-Iris بسته شدن آیریز را محدود می کند تا از تاری (پراش) ایجاد شده در هنگام کوچک شدن دهانه آیریز جلوگیری نماید. این اتفاق می تواند به طور معمول در دوربین هایی که از لنزهای آیریز DC در ترکیب با سنسورهای مگاپیکسلی که پیکسل های کوچک دارند ایجاد گردد. توانایی جلوگیری از پراش و در عین حال بهره مندی از آیریزDC  به طور خودکار در برنامه های نظارت تصویری در فضای باز بسیار ارزشمند است.

لنز P-Iris از موتوری استفاده می کند که اجازه می دهد موقعیت دهانه آیریز به طور دقیق کنترل گردد. همراه با نرم افزاری که برای بهینه سازی عملکرد لنز و حسگر تصویر پیکربندی شده است، P-Iris به طور خودکار بهترین وضعیت آیریز را برای کیفیت تصویر مطلوب در تمام شرایط نوری فراهم می کند.

در دوربین های شبکه Axis با P-Iris ، رابط کاربری، مقیاسی از اعداد f را ارائه می دهد که بین بزرگترین و کوچکترین دهانه آیریز می باشد. این ویژگی کاربر را قادر می سازد تا موقعیت آیریز DC را تنظیم نماید.

لنزهای I-CS

لنزهای I-CS توسط شرکت Axis و Computar در سال 2016 به بازار عرضه شد. این آیریزها شباهت زیادی به P-iris ها داشته اما برای ضبط جزئیات از ساختار پیچیده تری برخوردار می باشند و به صورت هوشمند عمل می کنند. این آریزها به جای این که تنظیمات ساده آیریز را داشته باشند قادر به تنظیم زوم، تصحیح تمرکز نوری و فوکوس بوده و تصویر بهتری را ایجاد می کنند. این نوع از لنزها در دوربین های کمتری استفاده شده و معمولا کمتر شناخته شده می باشند.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی لنز دوربین مدار بسته و انواع مختلفی که برای آن وجود داشت پرداخته شد. علاوه توضیحاتی در رابطه با iris و انواع مختلفی که دارد برای علاقمندان به این موضوع داده شد. ویژگی هایی که لنز آیریز اتوماتیک در دوربین مدار بسته داشت و همچنین انواع متنوعی که برای آن وجود دارد و در دوربین های مدار بسته به کار می رود ذکر گردد.

هدف از ارائه این مطلب افزایش اطلاعات و آگاهی شما در رابطه با لنزهای دوربین مدار بسته بود چرا که انتخاب لنز می تواند به اندازه انتخاب دوربین اهمیت داشته و باید دقت زیادی را در این امر به کار گرفت.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب دوربین مدار بسته می باشد. برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *