لنز آیریز اتوماتیک در دوربین مدار بسته

اگر در دوربین مدار بسته نور زیادی از این بگذرد و به سنسور بر خورد نماید. چون مقدار آن بیشتر از مقدار استاندارد می باشد ، سنسور متوجه آن شده و به همان میزان یک ولتاژ DC  طی یک فرآیند در دوربین cctv  ایجاد می شود و دوباره به لنز بر می گردد. این ولتاژ باعث می شود که میزان نور عبوری از دوربین کمتر شود و بدین وسیله اتو آیریز به وسیله ولتاژ DC  انجام می پذیرد.

اگر نور زیادی از لنز عبور کند نهایتا ولتاژ زیادی به روی CCD  ایجاد می شود. در این حالت دوربین ولتاژ کمی برای لنز می فرستد تا دیافراگم لنز بسته تر شود – و اگر ولتاژ روی CCD  کم باشد دوربین ولتاژ زیادی برای لنز می فرستد تا دیافراگم لنز شود تا ولتاژ CCD  متعادل شود – نتیجه این که لنز DC  – Drive –Auto-Iris  عملیات آیریز را با نوسان ولتاژی انجام می دهد که از سمت دوربین تامین می شود.

لنز آیریز اتوماتیک(DC Drive)

لنز آیریز اتوماتیک(Video Drive)

در دوربین های cctv  با استفاده از لنز آیریز اتوماتیک(DC Dive)هم امکان دارد که باز هم یک تصویر غیر قابل قبول داشته باشیم که این می تواند ناشی از عدم وجود یک عملکرد عالی در این نوع لنز باشد.

در چشم انسان در شرایط نوری زیاد با وجود این که پلک های خود را در حالت بسته تر گرفته و دست خود را بالای چشممان می گذاریم ، باز هم تصویری واضحی توسط چشم تهیه نمی شود. در این شرایط دوربین های cctv  از لنز آیریز اتوماتیک(Video Drive)استفاده می نماییم.

این لنز با توجه به تصویر دریافتی میزان نور تصویر را تشخیص داده و اگر بیشتر از حد استاندارد باشد اقدام به پردازش آن می کند و با این کار مقدار نور عبوری از لنز را تنظیم می نماید. هزینه خرید این نوع لنز ها در مقایسه با لنز آریز اتوماتیک(DC Drive)بسیار بیشتر می باشد.

مطالب مرتبط

آموزش های مرتبط :