مراحل نقاشی خودرو

 مراحل نقاشی خودرو

مراحل نقاشی خودرو : نقاشی  ماشین نیاز به تحقیق ، برنامه ریزی و آماده سازی دارد. برای این کار باید مراحل را به ترتیب طی کنید  تا بتوانید  به خودروی  یک رنگ براق و زیبا ببخشید! برای یک رنگ آمیزی خوب نباید عجله کرد. چرا که نقاشی وسیله نقلیه  به زمان زیادی نیاز دارد.

آموزش نقاشی خودرو

در دوره آموزش نقاشی خودرو آموزشگاه فن آموزان ، صفر تا صد مباحث نقاشی خودروهای خارجی و ایرانی بصورت عملی و حرفه ای در کارگاههای مجهز ارائه می شود. ثبت نام و مشاوره رایگان از طریق شماره 02166477300 امکانپذیر است.

نقاشی خودرو مرحله به مرحله

در ادامه مراحل نقاشی خودرو و نیز بهترین انواع رنگ خودرو آورده شده است:

 • انتخاب مکان مناسب برای نقاشی

قبل از شروع هرگونه نقاشی واقعی ، باید مکانی مناسب برای این کار انتخاب کنید؛ اطمینان حاصل کنید که مکان شما فضای زیادی برای کار در اطراف ماشین دارد و از تهویه مناسب و نور کافی برخوردار است. مکانی روشن و با حداقل گرد و غبار انتخاب کنید. از گاراژهای مسکونی اجتناب کنید ، زیرا این کوره ها اغلب دارای کوره یا بخاری هستند که هنگام تماس با بخارات رنگ خطر آتش سوزی ایجاد می کنند.

 • از بین بردن زنگ زدگی ، فرورفتگی و نقص های ظاهری

هرگونه فرورفتگی قابل مشاهده را برطرف کنید ، هرگونه زنگ زدگی را ترمیم کنید وتجهیزات کروم یا پلاستیکی را بردارید. پس از اتمام رنگ آمیزی ، قالب ها و تزئینات قابل تعویض هستند.

 • سنباده زنی

به رنگ خود سطحی صاف و یکدست بدهید که بتواند روی آن بچسبد کل وسیله نقلیه خود را با استفاده از حرکات دورانی سنباده بزنید تا رنگ جدید به آن بچسبد.

دوره مرتبط: آموزش صافکاری خودرو 

 • تمیز کنید

با استفاده از یک پارچه و محلول ، تمام سطوح وسیله نقلیه خود را کاملاً پاک کنید تا باقی مانده روغن از بین برود و برای رنگ آمیزی آماده شود.

 • استفاده از نوار چسب

از نوار چسب و روزنامه برای پوشاندن سطوح وسیله نقلیه خود که نمی خواهید رنگ آمیزی شود ، استفاده کنید ، از جمله آینه ، پنجره ، شیشه ، کوره و دستگیره درها.

 • اجازه دهید پرایمر روی سطح بنشیند

اگر هرگونه زنگ زدگی را پاک کردید بعد از پر کردن آنها را صاف کنید  و پرایمر کافی  روی نواحی بمالید. طبق دستورالعمل و کاتالوگی که روی ظرف نوشته شده ، اجازه دهید تا همه پرایمرها کاملاً پخت شوند.

 • یکبار دیگر سنباده بزنید

سطوح تازه رنگ شده را یکبار دیگر سنباده بکشید ، اما مطمئن شوید که بیش از حد نباشد و سطح فلز را دوباره در معرض دید قرار ندهید.

 • پاک کنید

سطوح آماده شده را با پارچه ای مرطوب شده با تینر پاک کنید.

 • رنگ آمیزی کنید

بعد از آستر کشی حالا نوبت به نقاشی می رسد، کاتالوگ رنگ را دنبال کرده و رنگ را برای نقاشی آماده کنید. نوگ رنگ پاش خود را تقریباً در 6 اینچی  سطح وسیله نقلیه خود نگه دارید و با حرکت رفت و برگشت ، رنگ را با لایه های نازک و یکدست بمالید. بهتر است اول روی یک سطح دیگر رنگ را بپاشید تا مطمئن شوید که خوب عمل می کند بعد روی بدنه خودرو اعمال کنید.

گام به گام نقاشی خودرو

به طور معمول ، سه تا چهار لایه لازم است تا سطح کاملاً پوشانده شود. حتما زمان خشک شدن را مطابق با کاتالوگ رنگ رعایت کنید ؛ این مدت زمان می تواند از 20 دقیقه تا یک ساعت متغیر باشد.

دوره های پیشنهادی پرطرفدار: آموزش برق خودرو ، آموزش مکانیک خودرو و آموزش تعمیرات ایسیو

 • سنباده زدن و پاک کردن

قبل از استفاده از آخرین لایه ، سطوح را یکبار دیگر سنباده بزنید تا بقایای پودری از بین برود ، سپس با یک پارچه تمیز پاک کنید.

سنباده زدن خودرو

 • لاک بزنید

با استفاده از همان تکنیک نقاشی ، یک لاک روکش شفاف بزنید.

 • نوار چسب را بردارید

هنگامی که لایه شفاف هنوز مرطوب است ، نوارچسب را بردارید ، سپس طبق روال سازنده اجازه دهید تا لایه شفاف خشک شود.

 • تکمیل رنگ آمیزی

با استفاده از حرکات دایره ای تمام سطوح رنگ شده ، کار رنگ آمیزی خود را تکمیل کنید. علاوه بر این ، می توانید از ترکیب مالش برای جلوه براق استفاده کنید.

مراحل رنگ آمیزی خودرو

بهترین محصولات رنگ خودرو

رایج ترین انواع رنگ خودرو اوره و اکریلیک هستند. با در نظر گرفتن این موضوع ، بیایید مارک های رنگ خودرو را با توجه به قابلیت آن ها  بررسی کنیم:

 • بهترین رنگ اتوماتیک تک مرحله ای

SPEEDOKOTE High Gloss 2K Acrylic Urethane : این رنگ از دو جزء که شامل یک فعال کننده و یک رنگدانه اورتان اکریلیک است ،تشکیل شده و شامل ¾ گالن (2.84 لیتر) رزین اورتان و 1 کوارت (0.94 لیتر) می باشد.

اگر فرمول ویسکوزیته بالاتر از مقدار مورد نیاز به نظر می رسد ، کافی است آن را با کاهنده اورتان رقیق کنید. این محصول به صورت چندین لایه روی هم اعمال می شود تا جلوه و براقیت مورد نظر شما را تولید کند. این رنگ همچنین در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم بوده و همچنین محافظت در برابر شرایط زیست محیطی را فراهم می کند. هنگام استفاده از این محصول از تجهیزات ایمنی استفاده کنید ، زیرا بوی سمی دارد.

 • رنگ خودکار

اسپری رنگ ماشین Perfect Match  Dupli-Color یک محلول اکریلیک است که به سرعت روی لاک خشک می شود. این فرمول  اجازه می دهد تا به راحتی با رنگ اصلی بدنه خودرومطابقت داشته باشد. این اسپری یک مرحله ای برای ترمیمات جزئی مناسب است. ظرف آئروسل شامل یک نازل اسپری 360 درجه است که یک رنگ صاف و یکدست را ارائه می دهد.

نقاشی خودرو در خانه

طیف رنگ های موجود آن  بسیار زیاد است که امکان تطبیق رنگ خودروهای جدید ، قدیمی و حتی وارداتی را فراهم می کند و یکی از بهترین گزینه های رنگ خودکار برای ترمیم جزئی خراش های سطحی است و همچنین می تواند در لوازم جانبی خودرو و موتورسیکلت استفاده شود. در صورت نیاز به حفاظت بیشتر از محیط ، فقط رویه شفاف Dupli-Color را اعمال کنید. استفاده از این رنگ ممکن است مقرون به صرفه ترین راه حل ممکن  نباشد ، اما مطمئناً یک نتیجه رضایت بخش ارائه می دهد.

 • رنگ با دوام اتوماتیک: رنگ بدنه

Rust-Oleum به طور خاص برای جلوگیری از زنگ زدگی روی رنگ ماشین  فرموله شده است. این فرمول آن را به یک راه حل مناسب برای استفاده در قسمت زیرین خودرو یا هر سطحی که در هنگام رانندگی نیاز به محافظت در برابر سایش یا خوردگی دارد ، تبدیل می کند.

این رنگ پس از باز شدن ظرف امکان استفاده فوری را فراهم می کند. همچنین زمان بسیار کمی برای خشک شدن ، نیاز دارد زیرا رنگ در عرض نیم ساعت خشک می شود. این رنگ اتوماتیک یک پوشش پایه با کیفیت برتر را از یکی از بهترین مارک های رنگ خودرو را ارائه می دهد که دوام و مقاومت عالی در برابر زنگ زدگی دارد. هنگامی که کاملاً خشک شد ، ظاهر براق را افزایش می دهد.

 • بهترین رنگ ماشین پرایمر

SPEEDOKOTE Automotive Urethane Primer: این مارک یک راه حل آماده سازی همه کاره ارائه می دهد. ممکن است فرمول ویسکوزیته بالایی داشته باشد ، اما با افزودن رقیق کننده مورد نظر به راحتی می تواند رقیق تر شود. ¾ گالن (2.83 لیتر)  شامل یک چهارم (0.94 لیتر) فعال کننده است که برای کاربرد اسپری به مقدار یک گالن کامل (3.78 لیتر) می رسد. به سرعت خشک می شود ، به همین دلیل است که توسط کارگاه های تعمیر خودرو به عنوان بهترین راه حل آغازگر در نظر گرفته می شود.

مراحل نقاشی ماشین

فرمول ساخت بالا به معنی لایه کمتر یا ضروری در برنامه است. به خاطر داشته باشید که نتیجه نهایی شما هنوز تحت تأثیر کیفیت پوشش پایه شما است. برای یک لایه آماده سازی مطلوب ، سطح باید کاملاً صاف باشد ، زیرا هر گونه ناسازگاری در لایه ها نمایان می شود. این آغازگر حاوی سطوح VOC پایین است و با مقررات انتشار مطابقت دارد. چسبندگی ارائه شده عالی است و سطح حاصله را می توان به راحتی در آماده سازی برای لایه پایه سنباده زنی کرد. به طور کلی ، این یک راه حل آغازگر نسبتا مقرون به صرفه است.

 • بهترین روکش خودرو

SPEEDOKOTE Automotive Clear Coat: این رنگ یک روکش اوراتان بر پایه اکریلیک است. دارای فرمول تخصصی است که زمان پخت سریع 6 ساعت را امکان پذیر می کند. یکبار اعمال می شود و شامل یک چهارم (0.94l) فعال کننده است. کاربرد بسیار ساده دارد و پس از رنگ آمیزی به راحتی نگهداری و درخشان می شود و 4 تا 6 ساعت پس از لایه برداری سطح را براق می کند.

این پوشش محافظت عالی در برابر نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش ، خاک و کثیفی دارد و حتی در برابر مواد شیمیایی نیز آزمایش شده است. این مارک یکی از بهترین محصولات رنگ خودرو است زیرا می توانید پوشش را روی هر نوع وسیله نقلیه اعمال کنید و دوام و طول عمر فوق العاده ای را ارائه می دهد.

 • بهترین رنگ خودکار لمسی

DUPLI-COLOR: این رنگ برای تعمیر خراش ها و تراشه های کوچک در رنگ آمیزی ماشین  فوق العاده کاربردی است. دارای ظاهر و کاربردی شبیه قلم است که به شما امکان ترمیم آسان نقطه را می دهد. این محصول لمسی کامل برای لکه های روی سطح رنگ است زیرا می تواند با رنگ و ظاهر دقیق ماشین شما مطابقت داشته باشد. اپلیکاتور دارای یک نوک قلم در یک طرف ، برای روتوش دقیق تر و یک برس در طرف دیگر ، برای گرفتن خراش های بزرگتر است.

دارای فرمول تخصصی است که به شما اجازه می دهد تا آسترکشی و روکش را به صورت یکجا انجام دهید. اپلیکاتور همچنین جمع و جور است ، بنابراین می توانید آن را به راحتی حمل کنید Dupli-Color که به عنوان بهترین مارک رنگ خودرو برای روتوش شناخته می شود ، محصولی همه کاره را برای استفاده در هر وسیله نقلیه در اختیار شما قرار می دهد.

وقتی نوبت به انتخاب رنگ مناسب  برای نقاشی خودرو می رسد باید هدف خود را از رنگ آمیزی مشخص کنیم. محصولات رنگ آمیزی با ویژگی های مختلف و با طیف وسیعی از رنگ ها برای انتخاب در بازار موجود هستند. برخی از آنها ممکن است نیاز به پوشش و آستر داشته باشند. مهم است که قبل از انتخاب رنگ برای اتومبیل ، باید ایده خوبی از ویژگی های کار داشته باشید همچنین مطمئن شوید محصولی را که انتخاب می کنید که راه حلی محافظ به شما ارائه دهد.

فن اموزان مجربی برگزاری دوره های مکانیک و اتومکانیک نظیر آموزش نصب دزدگیر خودرو ، آموزش نصب ضبط و باند خودرو ، آموزش جلوبندی سازی و بیش از هشتاد دوره نخصصی دیگر تحت نظارت سازمان فنی حرفه ای کشور در تهران می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 02166477300 تماس بگیرید.

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + شش =