انواع دوربین مدار بسته و توضیحات کامل هریک

دوربین در سیستم CCTV دارای انواع مختلفی می باشد که با توجه به پیشرفت روز افزون بر انوع آن افزوده است اما اگر بخواهیم از نظر تخصصی به این موضوع بنگریم می توانیم دوربین ها را به انواع ذیل تقسیم بندی نماییم :

  • پین هول ( Pin Hole )
  • مینیاتوری ( minatory )
  • دید در شب ( IR  )
  • نیمه صنعتی و صنعتی ( Industrial – half Industrial )
  • دم ( DOME )
  • زوم ( ZOOM )
  • بی سیم ( Wireless )
  • تحت شبکه ( IP  )

حال به بررسی انواع دوربین های مذکور می پردازیم

دوربین مدار بسته پین هول ( Pin hole Camera )

دوربین مدار بسته پین هول

پین ( Pin ) در لغت به معنای سوزن یا سنجاق و هول ( hole ) به معنای سوراخ یا روزنه است. دوربین پین هول به دوربینی اطلاق می شود که برای تصویر گرفتن نیاز به فضایی به اندازه یک روزنه دارد.

برای تهیه تصویر توسط دوربین های پین هول فقط نیاز است که روزنه ای آن محیط را رویت کند که این سرآغاز پیدایش دوربین های مخفی و جاسوسی گردید. این دوربین ها قابلیت برداشت صدا را هم دارند ، اما چون به صورت مخفی بکار می روند صدا را با کیفیت پایینی دریافت می کنند.

یک کابل از دوربین پین هول خارج شده است دارای سه سیم است که در انتها به فیش های RCA  متصل هستند. این فیش ها دارای سه رنگ می باشند.

فیش زرد : video out ( تصویر خروجی )

فیش سفید : Audio out ( صدای خروجی )

فیش قرمز : Power supply ( منبع تغذیه )

دوربین پین هول با ولتاژ 12 VCD  کار می کند. برای فعال کردن این دوربین کافی است که ولتاژ دوازده ولت مستقیم را با رعایت قطب مثبت و منفی به منبع تغذیه متناسب با آن متصل کنیم. در این حالت اگر این کابل را به یک نمایشگر متصل کنیم تصویر حاصله را خواهید دید.

کابلی که از دوربین پین هول بیرون آمده است دارای 4 سیم است که پس از وارد شدن به اسپلیتر ( splitter  ) به سه فیش تبدیل می شود.

اسپلیتر دو وظیفه به عهده دارد :

تبدیل 4 سیم دوربین به سه فیش RCA

کاهنده ولتاژ از 12 VCD  به 5 VDC

اگر ولتاژ 12 ولت را به طور مستقیم به دوربین پین هول متصل کنیم صدمه می بیند به همین علت IC  رگلاتور اسپلیتر این ولتاژ را به 5 ولت تبدیل می کند. همچنین 4 سیم دربین را به سه فیش تبدیل می کند چون یکی از آن ها سیم مشترک است. اگر اتصال کابل دوربین را قبل از اسپلیتر قطع کنیم چهار سیم را مشاهده می کنید.

برای استفاده مخفی و یا جاسوسی از دوربین های پین هول کابل را قبل از اسپلیتر قطع می کنند و چون جای کافی برای نصب آن کنار دوربین نیست آن را در نزدیکی منبع تغذیه نصب کرده و فقط کابل اتصالی را به دوربین می آورند

لنز به کار رفته در دوربین های پین هول لنز FIX  می باشد و دارای یک فاصله کانونی ثابت می باشد. به این دلیل این دوربین ها فقط برای محیط های کوچک کارایی دارند. لنز به کار رفته در دوربین های پین هول به دلایل گفته شده معمولا واید انتخاب می شود تا در محیط های کوچک دارای یک زاویه دید مناسب باشد. در اکثر دوربین های پین هول لنز 3.6 mm به کار می رود.

وقتی شما می خواهید یک دوربین از بازار خریداری کنید باید بدانید که آن را برای چه کاری می خواهید و مشخصات آن باید شامل چه گزینه هایی می باشد. معمولا مشخصات دوربین روی جعبه و یا در کاتالوگ و بروشورهای داخل جعبه قرار دارد. در مورد دوربین پین هول نیز به صورت است.

دوربین مدار بسته مینیاتوری

دوربین مینیاتوری

مینیاتور به معنای کوچک و زیبا است. دوربین مینیاتوری کمی از پین هول بزرگت تر است و باید دقت کنیم که جهت خرید با دوربین پین هول اشتباه نشود .دوربین مینیاتوری دارای لنز Fix است بر دو نوع است.

  • معمولی
  • سوزنی

این دوربین قابلیت برداشت صدا و تصویر را دارد و با ولتاژ 12 vcd  فعال می شوند. در دوربین مینیاتوری در کنار لنز LED  های ساطع کننده امواج مادون قرمز قرار داردند که آنها امکان دید در شب را فراهم می کنند. لنز به کار رفته در دوربین های مینیاتوری Fix lens  می باشد که توسط کارخانه به صورت فابریک روی آن قرار می گیرد. به همین علت در مکان های کوچک عملکرد خوبی دارند و برای مکان های بزرگ باید از دوربین های cctv  با لنز مناسب استفاده شود.

البته لنز دوربین های مینیاتوری قابل تعویض و تنظیم است. ولی چون تنظیم شده می باشد بهتر است آن را دست کاری نکنیم. چون تنوع لنز ( فاصله کانونی ) برای این دوربین خیلی کم است ( تا 6 میلی متر ) به همین علت کسی اقدان به تعویض انها نمی کند

دوربین مدار بسته  دید در شب ( IR camera )

انواع دوربین مدار بسته

به دوربین هایی که اکانات دید در شب دارند دوربین های IR  مخفف Infrared  یا امواج مادون قرمز است. امواج مادون قرمز یک طیف از محدود فرکانسی است که جهت کنترل وسایل در ریموت کنترل ها استفاده میشود. به طور مثال دستگاه ریموت کنترل تولوزیون یک فرستنده امواج مادون قرمز است که به وسیله آن می توان تلویزیون را کنترل نمود. این امواج به علت فرکانس بالا با چشم غیر مسلح قابل رویت نیستند اما با یک دوربین فیلمبرداری ( دوربین موبایل ) اگر به آن ها نگاه کنیم می توانیم در نور کم آن ها را ببینیم. در دوربین های cctv  در کنار لنز ، لامپ های ساطع کننده امواج مادون قرمز قرار دارند که امکان دید در شب را برای دوربین ها فراهم می کنند. اما در نور کم ممکن است تصاویر حاصله به رنگ سیاه و سفید و یا سبز مشاهده شوند.

دوربین مدار بسته نیمه  صنعتی و صنعتی (Industrial camera and Half Indastted camera )

دوربین نیمه  صنعتی و صنعتی

دوربین های صنعتی و نیمه صنعتی در مکان های بزرگ یا نسبتا بزرگ داخلی و خارجی کاربرد دارد. تمامی مشخصات و ویژگی ها این دوربین با دوربین های پین هول و مینیاتوری یکی است ، تنها فرق آن ها لنز قابل تعویض روی این دوربین هاست به همین علت به آنها دوربین ها صنعتی و یا نیمه صنعتی می گویند. همچنین چون که این دوربین ها دسی بل ( db  ) بالتری هستند پس می توانیم کابل بلندتری را برای آنها در نظر بگیریم. مباحث تکمیل شده در آموزش نصب دوربین مدار بسته در کارگاه آموزشی بیان خواهد شد.

لنز به کار رفته در دوربین ها ی صنعتی ار نوع Focal ( Fix  )  و یا varifocal  می باشد. همان طوری که می دانید این لنزها قابل تعویض و تنظیم می باشند و فاصله کانونی آن ها می تواند در محدوده های لنز واید ( wide  ) و تله ( Tele  ) باشد. یعنی با توجه به شرایط مکانی محیط می توان لنز واید را روی آنها سوار نمود و یا آن را باز کرده و لنز تله روی آن نصب کنیم

دوربین های نیمه صنعتی و صنعتی با ولتاژ 12 vcd  کار می کنند اما اگر قرار باشد دوربین صنعتی را در محیط بیرونی یا طبیعی نصب نماییم به علت اینکه نمی توان در کنار آن منبع تغذیه کاهنده 220 V  به 12v قرار داد ، از دوربین های صنعتی 220 VAC  استفاده می نمایند.

بعضی از دوربین های نیمه صنعتی قابلیت بتصویر برداری و ضبط صدا را دارد. اما دوربین صنعتی فقط قابلیت تصویر برداری را دارد

مطالب مرتبط :

آموزش های مرتبط :