دوربین مدار بسته و انواع مختلف آن

دوربین مدار بسته و انواع مختلف آن

با توجه به وقوع سرقت در اماکن مختلف مسکونی و تجاری نیاز است تا افراد از مال و جان خود محافظت نمایند. برای تامین امنیت مکان های مختلف، روش های زیادی وجود دارد که از آن میان می توان به گذاشتن حفاظ های فلزی بر روی دیوارها، استفاده از درب های ضد سرقت، به کار بردن آژیر و دزدگیر و قفل های قدرتمند در ورودی ساختمان ها و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

دوربین های مداربسته  یکی از انواع سیستم های امنیتی- حفاظتی قدرتمند بوده که از آن به منظور جلوگیری از سرقت و سایر جرائم در اماکن مختلف استفاده می گردد. دوربین های مدار بسته را با توجه به استقبال زیادی که از آن شده است در انواع مختلفی تولید می کنند و بسته به نوع کاربردی که دارند مورد استفاده قرار می دهند. در این مطلب به معرفی دوربین مدار بسته و انواع مختلفی که دارد پرداخته شده است.

کاربردهای دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته که به اختصار به آن CCTV گفته می شود به دوربین هایی می گویند که به منظور نظارت بر اماکن داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرند. در گذشته این دوربین ها تنها در اماکن نظامی و سازمان های امنیتی استفاده می شد اما امروزه کاربرد دوربین های مدار بسته در اماکن و ساختمان های مختلف دیده می شود و بسیاری از افراد برای امنیت بخشیدن به کسب و کارهای خود یکی از انواع دوربین مدار بسته را مورد استفاده قرار می دهند.

وجود دوربین های مدار بسته آمار سرقت ها را در جامعه بسیار کاهش داده است و سارقین با مشاهده این دوربین ها از انجام دزدی از مکان مورد نظر امتناع می نمایند. حال در صورتی که در کنار دوربین های مدار بسته از آژیر و هشداردهنده نیز استفاده گردد امنیت محل دو چندان شده و اگر سارق با وجود دوربین و توسط ماسک صورت خود را بپوشاند، آژیر خطر به صدا در آمده و در صورت متصل بودن به تلفن همراهتان، به شما اطلاع رسانی می گردد و وقوع سرقت جلوگیری می شود.

از دوربین های مدار بسته علاوه بر تامین امنیت، به عنوان سیستم نظارتی نیز استفاده نموده و در مکان هایی مانند سازمان ها و ادارات مختلف که نیاز به کنترل رفت و آمد کارمندان و پرسنل می باشد و همچنین عملکرد آنها باید مورد بررسی قرار گیرد، از دوربین های مدار بسته استفاده می گردد. استفاده از دوربین مدار بسته در منازل مسکونی نیز جهت تامین امنیت ساختمان در سال های اخیر کاربرد بسیاری داشته است.

از جمله کاربردهای دیگری که می توان برای دوربین های مدار بسته نام برد می توان به مواردی مانند نظارت بر کنترل ترافیک در سطح کلان شهرها، حمل و نقل عمومی مثل ایستگاه های مترو و اتوبوس، مراکز تجاری، بیمارستان ها، استادیوم های ورزشی، سایت های صنعتی برای کنترل خطوط تولید و عملکرد کارکنان و … اشاره کرد.

در هر یک از مکان های گفته شده نیاز است تا نوع خاصی از دوربین های مدار بسته به کار رود. با توجه به اهمیتی که در سال های اخیر به دوربین های مدار بسته داده می شود انواع متنوعی از آنها در بازار وجود داشته و نیاز است تا پیش از آن که به خرید دوربین بپردازید در رابطه با نوع دوربینی که مورد نیاز است با نصاب و فروشنده دوربین مدار بسته مشورت نموده تا انتخابی درست داشته باشید. در ادامه انواع مختلف دوربین مدار بسته و توضیحات کاملی در رابطه با آنها بیان شده است.

دوربین های مدار بسته و انواع آن

انواع دوربین مدار بسته و ویژگی های آنها

دسته بندی های مختلفی برای دوربین های مدار بسته وجود دارد و آنها را از منظرهای مختلف با توجه به ویژگی هایی که دارند طبقه بندی می نمایند. از نظر نوع سیگنالی که دوربین ها دارند و با استفاده از آن به ضبط و ثبت تصاویر می پردازند آنها را در سه دسته دوربین های آنالوگ، دوربین های تحت شبکه یا IP و دوربین های دومنظوره قرار می دهند. علاوه بر آن از نظر ظاهری و نحوه نصب آنها نیز انواع مختلفی از دوربین ها شامل دوربین های دام، اسپید دام، دوربین های صنعتی، مینیاتوری، مادون قرمز، پین هول، وایرلس، زوم و … وجود دارد که در ادامه به معرفی هر یک پرداخته شده است.

دوربین مدار بسته آنالوگ

ابتدایی ترین نسل از دوربین های مدار بسته دوربین های آنالوگ می باشند که به علت کارایی و قیمت مناسبی که دارند هنوز هم در بسیاری از مکان ها مورد استفاده قرار می گیرند. امواجی که در این دوربین ها جهت دریافت و ارسال تصاویر به کار برده می شود امواج آنالوگ بوده و صداها و تصاویر هر کدام با استفاده از یک کابل دو رشته ای به صورت جداگانه انتقال می یابد.

اگر بخواهیم در مورد کیفیت این دوربین ها صحبت کنیم باید بگوییم که با توجه به این که امواج آنالوگ در آنها مورد استفاده قرار می گیرد و این امواج همیشه در معرض نویز قرار می گیرند در صورتی که از کابل ها و تجهیزات با کیفیت پایین استفاده گردد تصاویر نهایی نیز از کیفیت کافی برخوردار نخواهند بود. نوسانات برق شهری و همچنین نویزهای الکترومغناطیسی می توانند بر روی ایجاد نویز در این دوربین ها تاثیر بسیاری گذاشته و کیفیت تصویر را کاهش دهند.

به همین علت گفته می شود که در دوربین های آنالوگ از کابل هایی که از کیفیت بالایی برخوردار می باشند استفاده گردد. DVR دستگاهی است که از آن برای ضبط تصاویر دریافتی از دوربین آنالوگ استفاده می گردد و با وجود آن می توان کنترل و ارتباط دیجیتال با شبکه را فراهم نمود.

تنوع دوربین های آنالوگ در بازار ایران بسیار گسترده بوده و نصب آنها ساده تر از دوربین های دیجیتال می باشد. اما در مکان هایی که از حساسیت بیشتری برخوردار می باشند استفاده از این دوربین ها توصیه نمی شود و بهتر است از دوربین های تحت شبکه استفاده نمود.

دوربین مدار بسته تحت شبکه یا IP

تولید کنندگان دوربین های مدار بسته در جهت رفع معایب و بالا بردن کیفیت دوربین های آنالوگ اقدام به تولید دوربین های تحت شبکه یا IP نموده اند. به جای امواج آنالوگ در این دوربین ها از امواج دیجیتال جهت تحلیل و بررسی داده ها استفاده می گردد. در واقع از ابتدای دریافت تصاویر، دوربین های IP آنها را به صورت دیجیتال در آورده و تصاویری با کیفیت بالا ارائه می دهند.

ارتباط این دوربین ها با شبکه از ویژگی های بارز آنها می باشد و هر دوربین به عنوان یک وسیله در شبکه محلی عمل نموده و با استفاده از IP یا شناسه ای که دارد در مرکز شبکه شناسایی شده و امکان ارسال تصاویر و صداهای مختلف در این شبکه وجود خواهد داشت.

در این دوربین ها امکان ارتباط بی سیم با امنیت بالا وجود داشته و می توان از کابل های ارتباطی استفاده بهینه نمود. اما در کنار مزایای بسیاری که برای این دوربین ها وجود دارد معایب و ایراداتی نیز بر آن وارد است که مهم ترین آن قیمت بالایی است که برای آن باید هزینه نمود. علاوه بر آن پهنای باند در این دوربین ها با محدودیت مواجه می باشد و این هم از جمله معایبی است که برای دوربین های ip ذکر می گردد.

به جای استفاده از دستگاه ضبط dvr نیاز به استفاده از دستگاه NVR بوده و این دستگاه قادر به ایجاد ارتباط شبکه ای بوده و به صورت دیجیتال داده های موجود را ضبط می نماید. با توجه به کد گذاری که در دوربین های تحت شبکه انجام می شود امنیت تصاویر دریافتی توسط این دوربین ها بسیار بیشتر از دوربین های آنالوگ می باشد.

دوربین مدار بسته pin hole

دوربین مدار بسته پین هول که به آن دوربین سوزنی نیز گفته می شود دارای ابعادی به اندازه قوطی کبریت بوده و می توان از آن به عنوان دوربین مخفی در موارد امنیتی استفاده نمود. حجم کوچک بدنه و لنز کوچکی که این دوربین دارد این امکان را فراهم نموده است تا بتوان حتی از یک روزنه 3 میلی متری نیز به ثبت تصاویر پرداخت.

این دوربین ها با ولتاژ VCD 12  کار کرده و کیفیت صداها با توجه به کوچک بودن دوربین تا حدی پایین می آید. این نوع از دوربین ها در موارد خاصی مورد استفاده قرار می گیرند و معمولا برای جلوگیری از سرقت استفاده از این دوربین ها کاربردی نداشته و بیشتر کاربرد آن در موارد جاسوسی می باشد.

دوربین مدار بسته دید در شب

بسیاری از دوربین ها ممکن است تنها در روز و وجود نور قادر به دریافت و ثبت تصاویر باشند حال ان که بسیاری از سرقت ها در شب اتفاق افتاده و سارقین از عدم وجود نور برای دیده نشدن ود استفاده می کنند. در این گونه مواقع نیاز است تا افراد از دوربین های مدار بسته دید در شب استفاده نمایند. کاربرد این دوربین ها بسیار زیاد بوده و امکان تصویربرداری از فضای مورد نظر در شب و با کیفیت بالا توسط این دوربین ها امکان پذیر می باشد.

این دوربین ها با استفاده از نور مادون قرمز می توانند در نقاطی که حتی ذره ای نور وجود ندارد تمامی حرکت را ثبت نموده و امکان مشاهده آنها را فراهم نمایند. در صورتی که قصد دارید از این امکان استفاده نمایید در هنگام خرید دوربین مدار بسته، دوربین هایی را انتخاب کنید که قابلیت دید در شب یا نور مادون قرمز را داشته باشند.

دوربین مدار بسته

دوربین های مدار بسته دام و اسپید دام

در بسیاری از مواقع نیاز است تا دوربین به جای نصب بر روی دیوار، بر روی سقف ساختمان نصب گردد. نصب دوربین در سقف باعث کمتر دیده شدن دوربین توسط افراد دیگر می گردد. این دوربین ها با نام دوربین مدار بسته dome شناخته می شوند و ظاهری گنبدی شکل داشته و تنوع آنها بسیار زیاد می باشد.

دوربین های speed dome که به آنها ptz نیز گفته می شود امکان چرخش در زوایای مختلف را داشته و با وجود آنها نیازی به نصب چند دوربین در مکان های مختلف یک ساختمان نمی باشد چرا که این دوربین ها با چرخشی که دارند امکان مشاهده تمامی زوایا را برای فرد فراهم می نمایند.

دوربین مدار بسته صنعتی

به دوربین های صنعتی دوربین های body camera نیز گفته می شود و بر خلاف اسمشان محدود به استفاده در صنایع مختلف نمی باشند. در این نوع از دوربین ها می توان لنز دیگری را بر روی آنها سوار کرد و در مکان هایی که نیاز به زوم کردن بیشتری می باشد استفاده نمود. در سایر دوربین های مدار بسته امکان قرار دادن لنز دیگر بر روی دستگاه وجود نداشته و این قابلیت مختص دوربین های صنعتی می باشد.

جمع بندی

در این مطلب به معرفی دوربین مدار بسته و انواع مختلفی که دارد پرداخته شد. با توجه به تنوع بالایی که در دوربین های مدار بسته مشاهده می شود نیاز است تا افرادی که تمایل به نصب دوربین در مکان مورد نظر خود دارند، در ابتدا نسبت به انواع مختلف دوربین ها آگاهی کسب نموده و سپس با مشورت با نصاب خود اقدام به خرید دوربین مناسب نمایند.

نصب دوربین مدار بسته کاری بسیار تخصصی بوده و نیاز است حتما توسط فردی که در این کار تجربه و مهارت بالایی دارد و قابل اعتماد نیز می باشد استفاده نمود.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب دوربین مدار بسته می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام به پشتیبان