لنز اتوایریز دوربین مدار بسته (لنزهای قابل تنظیم اتوماتیک (AUTOIRIS))

لنز اتوایریز دوربین مدار بسته (لنزهای قابل تنظیم اتوماتیک (AUTOIRIS))

تامین امنیت اماکن مختلف از مواردی است که صاحبان خانه ها و مغازه ها و اماکن تجاری، اداری و فرهنگی مختلف در جهت آن تلاش می کنند و با استفاده از ابزارهای مفیدی که برای این کار وجود دارد از وقوع جرایم مختلفی مانند سرقت جلوگیری می نمایند. دوربین مدار بسته را می توان یکی از ابزارهای کاربردی جهت تامین امنیت دانست که بسیاری از افراد اقدام به نصب انواع مختلف آن می نمایند. دوربین های مدار بسته شامل اجزای مختلفی می باشند که از جمله آنها می توان به لنز اشاره کرد. لنزها مانند چشم در بدن انسان عمل نموده و به تنظیم نور ورودی به دوربین و دریافت تصاویر با کیفیت می پردازند. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی لنز اتوایریز دوربین مدار بسته (لنزهای قابل تنظیم اتوماتیک (AUTOIRIS)) بپردازیم.

نقش لنز در دوربین مدار بسته

لنزها مجموعه ای از عدسی هایی هستتند که به صورت پشت سر هم قرار گرفته اند و تشکیل یک استوانه را داده اند. نور به این عدسی ها برخورد نموده و در ادامه به سنسور دوربین برخورد می نماید و با توجه به نوع سنسور تصاویر را با کیفیت های مختلف ایجاد می نماید. این که کیفیت تصویر دریافتی به چه صورت باشد وابسته به فاکتورهای متعددی می باشد که از آن جمله می توان به فاصله قرار گرفتن لنزها از یکدیگر، کیفیت و نوع لنزهای به کار رفته و اندازه سنسور اشاره کرد.

کیفیت لنز تا حد زیادی وابسته به فاصله کانونی لنز می باشد که در واقع به فاصله بین سنسور تا مرکز اپتیکی لنز گفته می شود. هر چقدر میزان فاصله کانونی لنز کمتر باشد باعث می شود تا زاویه دید بیشتر شده و لنز وایدتری خواهیم داشت و بالعکس با زیاد شدن فاصله کانونی، زاویه دید کاهش خواهد یافت.

مکانیسم عمل لنز در دوربین مدار بسته

عدسی هایی که به صورت پشت سر هم در لنز دوربین مدار بسته قرار گرفته اند سبب می شوند تا پرتوهای نور به سمت سنسور حرکت کرده و تصاویری واقعی را ایجاد نمایند. استفاده از لنز در تمامی دوربین ها از جمله دوربین مدار بسته به این منظور است که تمامی ناهنجاری هایی که در تصاویر وجود دارد کاهش یافته و تصویری ایجاد شود که به تصویر واقعی نزدیک ترین حالت ممکن را داشته باشد. در صورتی که لنز به کار رفته در دوربین از کیفیت کافی برخوردار نباشد احتمال کاهش کیفیت تصاویر و وجود اعوجاج در آنها مشاهده خواهد شد.

لنزها از بخش های مختلفی تشکیل شده اند که از آن جمله می توان به دیافراگم، اجزای نوری و سیستم اتصال دهنده اشاره کرد. هر یک از این بخش ها در لنز عمل خاصی را انجام داده و در نهایت منجر به تولید یک تصویر، با کیفیت مناسب می گردند. دیافراگم شامل چندین صفحه فلزی می باشد که با وجود حلقه ای که در بین این صفحات قرار گرفته است با کم و زیاد شدن نور ایین روزنه کوچک و بزرگ می شود و نور ورودی را تنظیم می نماید.

لنز اتوایریز دوربین مدار بسته چیست

لنز IRIS بخشی از دوربین است که میزان نور را از طریق لنز کنترل می کند. اگر لنز ایریز دهانه بزرگتری ایجاد کند، نور بیشتری می تواند عبور کند و یک دهانه کوچک تر باعث می شود تا نور کمتری از لنزعبور نماید. نوری که لنز ایریز از طریق آن اجازه می دهد به سنسور تصویر برخورد کرده و نور به عنوان تکانه های الکتریکی که فیلم را ایجاد می کنند، ثبت می گردد.چ

وقتی نوبت به دوربین های نظارت تصویری IP می رسد، شما سبک های مختلفی از لنز ایریز دوربین را برای انتخاب دارید: لنز ایریز ثابت ، لنز ایریز دستی ، لنز ایریز خودکار و لنز ایریز حالت P.

لنز IRIS دوربین مدار بسته چگونه کار می کند

لنز AUTO IRIS با کاهش میزان نوری که به سنسور تصویر برخورد می کند، عمل می نماید. نور زیاد می تواند فیلم شما را بسیار روشن نموده و نور کم می تواند همه چیز را تاریک کند، بنابراین داشتن لنز ایریزی که به طور خاص برای مکان دوربین شما مناسب باشد اهمیت زیادی دارد.

انواع مختلفی از لنزهای IRIS وجود دارد که در ادامه به معرفی هر یک از آنها می پردازیم.

لنز اتوایریز دوربین مدار بسته

لنز IRIS ثابت

روی لنز IRIS ثابت، منافذی که اجازه ورود نور به دوربین را می دهد قابل تنظیم نمی باشد و این نوع لنز IRIS برای ضبط در محیط داخلی که در هنگام ضبط تصاویر، سطح نور ثابت بماند ایده آل می باشد.

 لنز IRIS دستی

با داشتن لنز IRIS دستی، می توانید دهانه را تنظیم کرده تا با تنظیم فیزیکی لنز IRIS، نور کم یا زیاد را ایجاد نمایید. این تنظیم معمولاً در هنگام نصب، زمانی که به دوربین دسترسی راحتی دارید انجام می گیرد. این نوع لنز IRIS معمولاً به همان روشی که لنز IRIS ثابت وجود دارد نیز استفاده می گردد.

لنز IRIS خودکار به صورت اتوماتیک کار کرده و نور را به صورت کاملا خودکار با توجه به شرایط تنظیم می نماید. این نوع از لنزها به دوربین این امکان را می دهند تا به طور خودکار دهانه لنز را تغییر در طول روز تغییر داده و تنظیم نمایند. دو نوع لنز IRIS اتوماتیک وجود دارد:  DC auto iris lens و لنز IRIS تصویری. در لنزهای video drive تنظیم کردن روزنه ایریز با استفاده از سیگنال های ویدیویی که از خروجی A1 دریافت می شود صورت می گیرد و در لنزهای DC drive مدار کنترل کننده به جای این که در داخل لنز قرار داشته باشد در داخل دوربین قرار گرفته است. فرایند پردازش ویدیویی در این گونه لنزها از خروجی A1 ولتاژ DC گرفته شده و روزنه ایریز به یک ولتاژ مستقیم اعمال گشته و باز و بسته می شود.

لنز IRIS خودکار

 از آنجایی که لنز IRIS خودکار از تکنولوژی پیشرفته تری نسبت به لنز IRIS ثابت یا دستی استفاده می کند، دوربین های دارای لنز IRIS خودکار اغلب گران تر می باشند، اما برای ضبط در فضاهای بیرونی که می توان تغییرات بین نور خورشید و شب را به طور خودکار تنظیم کرد مناسب تر می باشند.

P IRIS چییست

حرف P در لنزهای P IRIS  مخفف “precise” به معنای دقیق می باشد، زیرا لنز ایریز از هر دو قابلیت تنظیم خودکار مانند ایریز خودکار با کنترل در نرم افزار دوربین برای ایجاد وضوح تصویر بهتر و عمق میدان استفاده می کند. دوربین های دارای لنز ایریز P نیز گران تر از مدل های دارای لنز iris ثابت یا دستی هستند، اما این لنزها در دوربین هایی که برای ضبط در مکان هایی که نور به طور مداوم و سریع تغییر می کند مناسب تر می باشند.

برای این که تصاویری با کیفیت داشته باشید بهتر است از دوربین های مدار بسته بولت و دام که دارای لنز P IRIS می باشند استفاده نمایید. البته قیمت این دوربین ها بسیار بالا بوده و ممکن است همه افراد از پس هزینه های آن برنیایند. برای ارزان تر شدن این دوربین ها می توان از دوربین های بدون لنز صنعتی که لنز P IRIS به آنها متصل است استفاده نمود. استفاده از این نوع لنز برای اماکنی که از حساسیت بالایی برخوردار می باشند مانند مکان های نظامی، صرافی ها، طلا فروشی ها، بانک ها و … استفاده نمایید.

نتیجه گیری

لنز اتوایریز دوربین مدار بسته یکی از بهترین و مناسب ترین لنزها در دوربین های مدار بسته می باشند که از آنها در مکان هایی که حساسیت بالایی دارند استفاده می گردد. این نوع از لنزها قابلیت تنظیم کردن اتوماتیک نور ورودی به دوربین را داشته و تصاویر را به گونه ایی تنظیم می کنند که نور آنها به حد کافی بوده و زیاد روشن یا تاریک نباشد. انواع مختلفی از لنزهای ایریز وجود دارد که از آن میان می توان به لنزهای ایریز دستی و اتوماتیک اشاره کرد. در این مقاله انواع این لنزها به صورت کامل معرفی گردید و نحوه عملکرد آنها نیز به صورت مفصل بیان شد.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب دوربین مدار بسته می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *