درآمد و بازار کار مکانیک خودرو

درآمد و بازار کار مکانیک خودرو

برخورداری از یک شغل مناسب علاوه بر این که می تواند به عنوان منبع درآمد برای افراد عمل کند، در شان اجتماعی آنها نیز تاثیرگذار بوده و به همین دلیل است که همه افراد  جامعه به دنبال حرفه ای می باشند تا در آن مشغول به فعالیت شوند. اما این حرفه باید دارای ویژگی هایی باشد تا بتواند فرد را راضی نگه داشته و وی را در این شغل نگه دارد.

در این بین بسیاری از افراد علاقمند به مشاغل فنی می باشند که بتوانند خلاقیت های خود را در آن زمینه بروز دهند. مکانیک خودرو از جمله مشاغلی است که در ارتباط با خودرو بوده و از آن به عنوان یک حرفه پر درآمد در کشورهای مختلف دنیا یاد می شود. در ادامه مطلب به معرفی این حرفه و بررسی آینده شغلی مکانیک خودرو به همراه بازار کار و درآمد آن می پردازیم.

آموزش مکانیک خودرو

مکانیک خودرو کیست و چه کاری انجام می دهد

اتومبیل امروزه به یک وسیله ضروری تبدیل شده و در بسیاری از خانه ها حداقل یک یا دو خودرو را می توان یافت. تمامی اتومبیل ها ممکن است در اثر عوامل مختلف دچار خرابی در قطعات مختلف گردند. گاهی ممکن است خودروی شما استارت نخورده و روشن نشود، یا این که موتور شما صدای تق تق بدهد، گاهی ماشین گاز نمی خورد و یا شتاب کافی را ندارد؛ این مشکلات به همراه ده ها مشکل دیگر با مراجعه به مکانیک خودرو قابل برطرف شدن می باشد.

مکانیک خودرو فردی است که با تمامی قطعات و اجزای ماشین آشنایی داشته و در رابطه با عملکرد آنها آشنایی دارد. این افراد می توانند مشکل خودرو را در مدت زمان کوتاهی عیب یابی نموده و به رفع آن بپردازند. تعمیر موتور خودروهای بنزینی و دیزلی، تعمیر سیستم های مرتبط با فرمان خودرو، تعمیر دستگاه های الکتریکی در خودروهای مدل جدید، تعمیر برق خودرو، تنظیم موتور انواع خودروها، تعمیر جعبه دنده و دیفرانسیل، تعمیر چرخ ها و سیستم ترمز، تعمیر باطری خودرو و غیره از جمله وظایفی است که یک تعمیرکار خودرو بر عهده دارد.

از آن جایی که تعمیر خودرو امری است که انجام نادرست و غیر اصولی آن ممکن است با جان انسان ها در ارتباط باشد، نیاز است تا در مواقع خرابی خودرو حتما به یک مکانیک که از تجربه بالا و سابقه خوبی در این امر برخوردار باشد مراجعه نمایید.

آموزشگاه فن آموزان دوره های مکانیک و اتومکانیک از جمله دوره های  آموزش نصب دزدگیر خودرو ، آموزش برق خودرو ، آموزش تعمیرات ایسیو ، آموزش نصب ضبط و باند خودرو و … را با اعطای مدرک معتبر و تمرکز بر یادگیری عملی کارآموزان در تعمیرگاههای مجهز برگزار می کند. برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با ما تماس بگیرید.

بررسی بازار کار شغل مکانیک خودرو

حتما می دانید که روز به روز به تولید خودروهای دنیا افزوده می شود و تمامی این خودروهای تولیدی قطعا دچار مشکلات مکانیکی خواهند شد. به همین دلیل است که شغل مکانیک خودرو را یکی از حرفه های پولساز در تمامی کشورها دانسته و افراد زیادی تمایل به ورود به آن را دارند. تعمیر انواع خودروها امری کاملا تخصصی می باشد و افرادی که در این حوزه دارای دانش و مهارتی نمی باشند قادر به عیب یابی و برطرف نمودن مشکلات مرتبط با قطعات مختلف اتومبیل نیز نخواهند بود؛ به همین دلیل است که نیاز به مکانیک های خودرو در تمام جهان یک نیاز ضروری بوده و روزانه افراد زیادی برای انجام امور مختلف به تعمیرکاران خودرو مراجعه می کنند.

بازار کار پر رونق این حرفه باعث شده تا افرادی که به دنبال شغلی مناسب و پر درآمد برای خود می باشند، شغل مکانیکی خودرو را انتخاب نمایند.

آینده شغلی و وضعیت استخدام مکانیک خودرو

افرادی که  مهارت های مورد نیاز این حرفه را فرا می گیرند می توانند به اشکال مختلف فعالیت خود را در این زمینه آغاز نمایند. یکی از این روش ها انجام کار به صورت آزاد می باشد که نیاز به راه اندازی یک تعمیرگاه تخصصی خودرو و تهیه تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز این حرفه می باشد. با تاسیس تعمیرگاه خودرو، شما می توانید انواع خودروهای داخلی و خارجی را که به شما مراجعه می نمایند تعمیر نموده و درآمد بالایی را کسب نمایید. هر چقدر میزان مهارت شما در رابطه با انواع خودروها و امکانات جدیدی که به آنها افزوده می شود بالاتر باشد، مشتریان بیشتری جذب شما شده و در نتیجه درآمدتان نیز افزایش خواهد یافت.

علاوه بر آن مکانیک های خودرو می توانند در شرکت های اتومبیل سازی و کارخانه هایی که به تولید انواع قطعات خودرو می پردازند، استخدام شده و ماهیانه مبلغ را دریافت نمایند.

شرکت های تعمیراتی زیادی در شهرهای مختلف وجود دارند که نیازمند نیروهای متخصص مکانیک خودرو می باشند. امکان کار کردن در این مجموعه ها برای افرادی که از مهارت های لازم در این حرفه برخوردار می باشند وجود دارد. معمولا انجام هر یک از این کارها نیازمند مدرکی که نشان دهنده مهارت فنی فرد در شغل مکانیک خودرو است، می باشد و به همین دلیل فرد باید تلاش کند تا مدرک مورد نیاز را دریافت نماید.

چگونه می توان در شغل مکانیک خودرو مهارت کسب نمود

با توجه به اهمیتی که این حرفه در جامعه دارد، روش های زیادی قرار داده شده است که افراد علاقمند می توانند از طریق آنها وارد شغل مکانیک خودرو گردند. یکی از این روس ها این است که در هنرستان رشته مکانیک را انتخاب نموده و هم به صورت عملی و هم تئوری با نکات مورد نیاز برای این شغل آشنا گردید. اگر در سنین دبیرستان بوده و انتخاب خود را برای آینده شغلی نموده اید، می توانید از طریق این روش وارد حرفه مکانیکی شوید.

علاوه بر آن امکان تحصیل در دبیرستان در رشته ریاضی و فیزیک و در ادامه، رشته مکانیک در دانشگاه می تواند شما را به صورت آکادمیک و علمی در این حرفه آماده سازد. اما مشکلی که در این روش وجود دارد عدم آموزش ها به صورت عملی می باشد. ادامه تحصیل تا مقطع دکتری برای این رشته وجود داشته و در نهایت شما می توانید به عنوان یک مهندس مکانیک در شرکت ها و کارخانه های اتومبیل سازی فعالیت نمایید.

اما روش دیگری که می تواند در کوتاه مدت از شما یک مکانیک حرفه ای و کاربلد بسازد، شرکت در دوره های فنی و حرفه ای مرتبط با این حرفه می باشد. دوره آموزش مکانیک خودرو در آموزشگاه های مختلف برگزار شده و افرادی که علاقمند به یادگیری مهارت های مورد نیاز در این شغل می باشند می توانند در کلاس های دوره شرکت نموده و در نهایت مدرک فنی و حرفه ای معتبر نیز دریافت نمایند. این مدرک برای استخدام در شرکت های مختلف و یا راه اندازی تعمیرگاه خصوصی، می تواند مفید واقع گردد.

دوره عملی مکانیک خودرو

دوره آموزش مکانیک خودرو  به صورت فوق تخصصی در آموزشگاه های معتبر برگزار گشته و آموزش ها به صورت تئوری و عملی انجام می گیرد. در آموزش های تئوری، افراد با انواع قطعات به کار رفته در خودرو و مکانیسمی که دارند آشنا شده و پس از آن وارد دوره عملی می گردند. کارگاه هایی در آموزشگاه های فنی و حرفه ای وجود دارد که تحت نظارت اساتید و مدرسین نمونه کشوری، آموزش ها به صورت کاملا عملی صورت گرفته و فرد آماده ورود به بازار کار می گردد.

در انتها نیز با شرکت در آزمون های فنی و حرفه ای و کسب حد نصاب نمره، می توان موفق به دریافت مدرک فنی و حرفه ای مکانیک خودرو گردید.

در صورتی که قصد شرکت در این دوره ها را دید نیازی به تحصیلات زمینه ای خاصی نبوده و هر رد در هر سن و تحصیلاتی که باشد می توانند در دوره شرکت کرده و پس از آن به انجام فعالیت در این زمینه بپردازد.

میزان درآمد مکانیکی خودرو

میزان درآمد برای مکانیک های خودرو مقدار ثابتی نبوده و بسته به عوامل مختلف می تواند کم یا زیاد گردد. اما به طور کلی حتی کمترین درآمد این شغل، ممکن است از بیشترین درآمدی که یک فرد از طریق شغلی دیگر به دست می آورد بیشتر باشد. این بسته به مواردی مانند مهارت های مکانیک، مکانی که تعمیرگاه در آن قرار دارد، تجهیزات و وسایلی که مکانیک از آن برخوردار است، اخلاق و مشتری مداری مکانیک و بسیاری از موارد دیگر دارد.

میزان درآمد مکانیک خودرو

سرمایه مورد نیاز برای مکانیکی خودرو

در صورتی که شما مهارت های مورد نیاز شغل مکانیک خودرو را فرا گرفته باشید و قصد استخدام در شرکت های مختلف را داشته باشید نیاز به سرمایه خاصی نخواهید داشت. اما در صورتی که تمایل داشته باشید به صورت مستقل کار خود را آغاز نمایید باید سرمایه ای را برای اجازه با خرید یک تعمیرگاه در نظر داشته باشید.

علاوه بر آن از آنجایی که این شغل، یک حرفه فنی و عملی می باشد نیاز به ابزارها و دستگاه هایی می باشد تا بتوان از طریق آنها به عیب یابی و تعمیر انواع خودروها پرداخت. بنابراین مبلغی نیز برای تهیه ابزار و وسایل باید در نظر گرفته شود.  

در نهایت باید گفت که شغل مکانیک خودرو یک حرفه فنی و درآمدزا می باشد که نیاز جامعه به آن بسیار زیاد بوده و افرادی که وارد این شغل می شوند می توانند موفقیت های بالایی را کسب نموده و به پیشرفت شغلی زیادی دست یابند.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله مکانیکی خودرو  می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید. برخی از سایر دورهایی که در فن آموزان برگزار می شود شامل آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش plc ، آموزش نصب کرکره برقی ، آموزش برق ساختمان ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش سیم پیچی موتور و … می باشد. برای مشاهده لیست تمامی دوره ها به صفحه اصلی مراجعه نمایید.

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 15 =