کاربرد دوربین مدار بسته

کاربرد دوربین مدار بسته

به دوربین هایی که در یک مکان ثابت نصب شده و تصاویر را از یک نقطه دریافت کرده و آن را به مانیتورها و سیستم های نمایشگر انتقال می دهد، دوربین مدار بسته گفته می شود. این دوربین ها را در زمینه های حفاظتی، امنیتی، نظارتی و کنترلی به کار می برند به همین دلیل است که دوربین های مدار بسته را با این نام ها نیز می شناسند. امروزه استفاده از دوربین های مدار بسته در اماکن مختلف گسترش یافته است و انواع متنوعی از آن تولید می شود. در این مقاله به کاربردهای دوربین مدار بسته در مکان های مختلف می پردازیم.

تاریخچه دوربین مدار بسته

1942 – در سال 1942 فناوری به سرعت در حال توسعه بود. اولین دوربین مداربسته که برای ما شناخته شده توسط شرکت زیمنس AG در آلمان ساخته شده است. این دستگاه برای مشاهده شلیک موشک در جنگ ساخته شد.

1949 – یک شرکت آمریکایی اولین سیستم تلویزیونی دوربین مداربسته تجاری را معرفی کرد. در آن سال، یک پیمانکار دولتی به نام Vericon شروع به تبلیغ سیستم کرد. درباره فناوری استفاده شده در این محصول اطلاعات کمی در دست است، اما ضبط ویدیو در آن امکان پذیر نبود و می توان از آنها به عنوان سیستم های نظارت زنده یاد کرد.

1968 – اختراع VCR معروف دوربین پیشرفته دوربین مدار بسته در اولیان نیویورک اولین شهری در جهان بود که دوربین های مدار بسته را در امتداد خیابان اصلی خود نصب کرد.

1973 – NYPD در نیویورک دوربین هایی را برای نظارت و جلوگیری از جرم و جنایت در میدان تایمز تنظیم کرد.

1980 – علی رغم اینکه دوربین ها تأثیر کمی در کاهش جرم داشتند، نظارت تصویری در ایالات متحده گسترش یافت.

1985 – پس از بسیاری از آزمایش های ناموفق در دهه 1970، انگلستان یک جهش ایمنی پیدا کرد و اولین سیستم دوربین مدار بسته در فضای باز را در شهر ساحلی زیبا، بورنموث نصب کرد.

1987 – در King’s Lynn ، نورفولک ، شورا اولین سیستم نظارت بر دولت محلی را ایجاد کرد. ثابت شده است که نصب دوربین ها در جلوگیری از جرم موفقیت آمیز بوده است. این منجر به افزایش چشمگیری در نصب دوربین های مدار بسته در مکان های عمومی شد.

1998 – در این سال بیش از 3000 دوربین مدار بسته در نیویورک مورد استفاده قرار می گرفت و مشاغل خصوصی و سازمان های دولتی سرمایه گذاری زیادی در این فناوری داشتند.

2001 – به دنبال حملات 11 سپتامبر در نیویورک، دوربین مدار بسته به عنوان ابزاری اساسی برای مبارزه با تروریسم و ​​استفاده از دوربین های نظارتی در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفت.

2013 – سازمان صنعت امنیت انگلیس تخمین زد که انگلیس برای هر 11 نفر یک دوربین مدار بسته دارد. این رقم عظیم 5.9 میلیون دوربین فعال در کشور است.

همانطور که مشاهده شد، استفاده از دوربین مدار بسته در سال های گذشته بیشتر در موارد نظامی استفاده می شده است اما با توجه به اهمیتی که به مسئله امنیت داده می شود، امروزه از این تجهیزات امنیتی- نظارتی در اماکن مختلف استفاده می شود و کاربردهای متنوعی برای آن به چشم می خورد. در ادامه به کاربردهای مختلفی که برای این دوربین ها وجود دارد اشاره شده است.

عمده برنامه های کاربردی دوربین مداربسته تجاری

کاربرد دوربین مداربسته در صنعت

فرآیندهای صنعتی که تحت شرایط خطرناک برای افراد برای فعالیت در آنها انجام می شود، امروزه اغلب تحت نظارت دوربین مداربسته قرار دارند. این ها عمدتا فرایندهایی در صنعت شیمیایی، فضای داخلی راکتورها یا تاسیسات تولید سوخت هسته ای است. دوربین های ویژه برای برخی از این اهداف شامل دوربین های اسکن خطی و دوربین های حرارتی هستند که به اپراتورها اجازه می دهد تا درجه حرارت فرایند ها را اندازه گیری کنند. با استفاده از دوربین های مدار بسته در این صنایع، ایمنی کارگران تامین شده و دیگر نیازی به کار کردن آنها در شرایط خطرناک شیمیایی برای نظارت بر خط تولید نمی باشد.

کاربرد دوربین مداربسته به عنوان نظارت بر ترافیک

بسیاری از شهرهای دنیا دارای دوربین های مدار بسته در بزرگراه ها و سیستم های کنترل ترافیک هستند که از تلویزیون مدار بسته برای تشخیص ازدحام و مشاهده حوادث استفاده می کنند. سایر دوربین های مداربسته ترافیکی به عنوان دوربین های اجرای ترافیک برای سرعت و پرش با نور قرمز عمل می کنند. برای این کار از دوربین هایی استفاده می کنند که از حساسیت بالایی  برخوردار بوده و قادر به تشخیص جزئیات مانند شماره پلاک خودروها باشد. به این ترتیب پلیس راه می تواند از وقوع تصادف در خیابان ها و بزرگراه های مهم آگاه شده و به سرعت اقدامات لازم را برای کنترل ترافیک انجام دهد.

ایمنی حمل و نقل با دوربین مدار بسته

دوربین های مداربسته ممکن است به اپراتور وسیله نقلیه یا قطار اجازه دهند تا قبل از بستن درب ها، افراد را از گیر کردن در میان درب ها نجات داده و امنیت مسافران را تامین نماید. دوربین مدار بسته باعث می شود تا اشیا  یا اشخاصی را که قابل مشاهده نیستند، در مانیتور توسط راننده مشاهده شده و برگشت خودرو را ایمن تر نماید.

کاربرد دوربین مداربسته در اماکن تجاری

نصب دوربین مدار بسته به طور فزاینده ای مورد توجه صاحبان خرده فروشی ها و کسب و کارهای مختلف قرار گرفته است. با دوربین مداربسته معمولی می توان هر عملی را در یک فروشگاه ضبط نمود. دوربین مدار بسته به بررسی عملکرد کارگران کمک می کند، به ویژه هنگامی که این افراد معاملات مالی مانند اصلاح یا لغو فروش، برداشت پول یا تغییر اطلاعات شخصی را انجام می دهند.

دوربین مداربسته در مدارس

مدارس در سراسر دنیا برای نظارت بر افراد وارد شده به مدارس، کنترل رفتارهای غیرقابل قبول دانش آموزان و نگهداری سوابق شواهد در صورت وقوع جرم، از دوربین مدار بسته برای امنیت این مکان ها استفاده می کنند. دوربین های مدار بسته معمولاً در راهروها، پارکینگ ها، دفاتر ورودی که دانش آموزان، کارمندان و والدین رفت و آمد می کنند نصب می گردد.

کاربرد دوربین مدار بسته در مکان های تفریحی و ورزشی

استفاده از دوربین مداربسته در مجتمع های ورزشی، مکان های گردشگری، باشگاه ها با افزایش درک مشتری مبنی بر این که مکان دارای امنیت بالاتر از حد متوسط است و بنابراین ایمن تر است، در حال افزایش است.

کاربرد دوربین  در پارکینگ ها، گاراژها و انبارها

دوربین های مدار بسته نصب شده در ورودی و خروجی به منطقه ای که وسایل نقلیه در آن رفت و آمد می کنند، یک سیستم امنیتی مناسب است که باید وجود داشته باشد زیرا همه وسایل نقلیه می توانند از طریق پلاک خود، بیست و چهار ساعت در روز کنترل و ضبط شوند. علاوه بر آن امنیت کامل دوربین مداربسته محیطی با پوشش شفاف سایت های ساختمانی، همه به کاهش نرخ سرقت کمک می کند. علاوه بر این، یک سیستم امنیتی به روز شده برای نظارت بر امنیت اطمینان می دهد که هیچ وسیله نقلیه یا افرادی نمی توانند در منطقه امن وارد یا خارج شوند.

کاربرد دوربین مدار بسته در مدیریت جرم

نظارت دوربین مداربسته می تواند مجرمان بالقوه را از انجام عمل باز دارد. در صورت وقوع جرم، فیلم های ویدئویی می توانند به نیروی انتظامی کمک کنند تا تحقیقات و بعداً شواهدی را برای پیگرد قانونی در دادگاه قانونی ارائه دهد. همراه با دوربین مداربسته، سنسورهای صوتی، حرارتی و انواع دیگر سنسورها می توانند مقامات را از وقایع غیر عادی مانند آتش یا اسلحه در یک مکان مطلع نمایند. برای مشاغل مختلف، دوربین های مدار بسته می توانند فعالیت های مجرمانه داخلی را شناسایی و کنترل نمایند. زندان ها ممکن است از نظارت ویدئویی برای جلوگیری از انتقال مواد مخدر و سایر کالاهای قاچاق به زندانیان توسط هواپیماهای بدون سرنشین استفاده کنند. دوربین های امنیتی قادر به نظارت بر مناطقی که به راحتی قابل دسترسی نیستند پشت بام ها می باشند.

کاربرد دوربین مدار بسته در مدیریت بحران

با استفاده از دوربین های مدار بسته، نیروهای اورژانس و نیروهای امداد و نجات قادر به ارزیابی و نظارت بر حوادث در زمان واقعی برای انتقال وضعیت از طریق ویدئو به تیم های مدیریت بلایا هستند، به عنوان مثال از داخل یک ساختمان در حال سوختن، از یک غار یا از یک هلیکوپتر که بر فراز یک صحنه پرواز می کند می توان تصاویری را در لحظه مشاهده کرد.

نتیجه گیری

در این مقاله به کاربردهای دوربین مدار بسته در اماکن و فضاهای مختلف پرداخته شد. استفاده از این دوربین ها نه تنها به عنوان جلوگیری از سرقت در اماکن تجاری، بلکه به منظور کنترل ترافیک در بزرگراه ها و خیابان های مختلف، اماکن صنعتی، مجتمع های مسکونی، مدارس و دانشگاه های مختلف و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب دوربین مدار بسته می باشد.برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام به پشتیبان