6 تفاوت کلیدی میان PLC ها و کامپیوترها – plc دقیقا چیست؟

6 تفاوت کلیدی میان PLC ها و کامپیوترها – plc دقیقا چیست؟

6 تفاوت کلیدی میان PLC ها و کامپیوترها

plc

در نگاه اول کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر و کامپیوترها شبیه به هم هستند اما باید بدانید که PLC ها می توانند به صورت مداوم فعالیت های کنترلی جداگانه ای را انجام دهند که کامپیوترها قادر به انجام آن نیستند.

چه چیزی یک PLC را با یک کامپیوتر معمولی متفاوت می سازد؟ به علاوه، کامپیوترها برای اهداف کنترلی استفاده می شوند و حتی می توانند نرم افزار PLC را اجرا کنند. پس PLC دقیقاً چیست؟

6 تفاوت کلیدی میان PLC ها و کامپیوترها
6 تفاوت کلیدی میان PLC ها و کامپیوترها

plc دقیقا چیست؟

در حقیقت، PLC یک کامپیوتر دیجیتالی است که برای کنترل فرایندهای الکترومکانیکی، معمولاً در داخل محیط های صنعتی، مورد استفاده قرار می گیرد. این کنترل کننده می تواند نقش های کنترلی مجزا را به صورت دائمی به انجام برساند و از چندین نظر با یک کامپیوتر معمولی تفاوت دارد. در ادامه به تعدادی از این تفاوت های مهم اشاره شده است :

 1. یک PLC دارای ورودی ها و خروجی ها است (1/0) :

  ورودی ها و خروجی های الکتریکی اطلاعات دنیای واقعی را وارد سیستم می کنند و بر اساس این داده ها و اطلاعات دستگاه های دنیای واقعی را کنترل می کنند. ورودی های یک پی ال سی همچون حواس بینایی و لامسه و خروجی ها مانند دست و پاهای آن هستند.

 2. این کنترل کننده دارای عملکردی قاطع است

  و دریافت اطلاعات مربوط به فرایندها و واکنش هایی که به این اطلاعات داده می شود در محدوده های زمانی معین صورت می گیرد. PLC ها در مقیاس زمانی میلی ثانیه و یا حتی میکرو ثانیه فعالیت های خود را انجام می دهند.

 3. یک PLCاغلب دارای چندین واحد و بخش است؛

  آن می تواند از واحد های مختلفی تشکیل شود از جمله چندین واحد 1 / 0 (ورودی و خروجی)، واحدهای برقراری ارتباط، و یا واحد های دیگری که برای اهداف خاص به آن افزوده شده و باعث توسعه ی آن می شوند. علاوه بر این، پی ال سی ها می توانند هم به شکل یک کامپیوتر در آیند و هم مانند یک واحد کوچک مستقل فعالیت کنند.

 4. این نوع کنترل کننده ها برنامه پذیر هستند.

  برای برنامه ریزی آن ها از چند زبان مشخص و تعریف شده استفاده می شود. بعضی از زبان ها این امکان را فراهم می کنند که در زمانی که دستگاه و یا سیستمی که تحت کنترل PLC  است در حال فعالیت می باشد، برنامه قابل تغییر باشد.

 5. سخت افزار و نرم افزار آن دارای سطوح خاص است. معمولاً اجزا و نرم افزار های مورد استفاده برای برنامه ریزی PLC هایی که در شرکت های مختلف تولید شده اند با یکدیگر متفاوتند. یعنی هر شرکت برای برنامه ریزی PLC های خود از نرم افزارها و قطعات خاص خود استفاده می کند. البته استثنا هایی نیز وجود دارند.
 6. آن ها مقاوم هستند و برای استفاده در محیط های سخت و صنعتی طراحی شده اند. به علاوه، PLC ها برخلاف کامپیوترها به گونه ای ساخته شده اند که بتوانند در محیط های فیزیکی و الکتریکی سخت نیز دوام بیاورند و به کار خود ادامه دهند.

از PLC ها در کجا استفاده می شود؟ از PLC ها برای صنایع و کاربردهای مختلفی استفاده می شود. در نظرسنجی که در سال 2012 در مجله ی Control Engineering صورت گرفت مشخص شد که در 87% از سطوح کنترلی، از PLC به عنوان کنترل کننده ی دستگاه ها استفاده می شود.

این شامل فرایندهای جمع آوری، بسته بندی و سایر عملیات های تولیدی می شود. 58% از صنایعی همچون فرآوری های شیمیایی و صنایع مربوط به نفت و گاز توسط PLC ها کنترل می شوند.

تصفیه خانه های فاضلاب ها و نیروگاه ها در این گروه قرار می گیرند. در کنترل حرکت و رباتیک 40%، در سیستم های بچ کنترل 26% و در برنامه های تشخیصی و آزمایش 18% از PLC ها استفاده می کنند.

دوره آموزش PLC به صورت تخصصی و صفر تا صد توسط متخصصین این حوزه در کارگاه های مجهز آموزشگاه فن آموزان برگزار می شود.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

پیام به پشتیبان