گزینه های ذخیره سازی تحت شبکه در دوربین مداربسته

در صورت نیاز به حجم فضای بیشتر در سیستم های نظارت تصویری دوربین مداربسته، به کارگیری منابع ذخیره ی اضافه با اتصال مستقیم یا همان DAS ساده ترین راه است. قابلیت و امکان به کارگیری DAS را اغلب تامین کنندگان NVR/ DVR ارائه می دهند. هر NVR/ DVR از DAS خودش جهت آرشیو تصویر از دوربین های مداربسته متصل به آن استفاده می کند.

حافظه ی اضافی می تواند به وسیله ی یک NVR با نصب هارد دیسک اضافی و استفاده از یونیت های بسط یافته به یک NVR اضافه شود. زمانی هارد دیسک ها جزو پرمصرف ترین اجزا در یک سرور یا سیستم ذخیره ساز بودند، ولی امروزه توان مصرفی هارد دیسک ها با موتورهایی با کارایی بالاتر و تکنولوژی بردهای مدار چاپی در مقایسه با گذشته به نصف تقلیل یافته است.

دسته ای از تکنولوژی های نرم افزاری هم اکنون کارایی هارد دیسک ها را تحلیل کرده، تنظیمات لازم را انجام می دهند و کنترلی هوشمند بر روی سرعت چرخش هارد دیسک ها دارند تا در مواقع نیاز، سرعت چرخش را افزایش دهند و آن زمانی است که تجهیزات و قطعات دیگر سیستم و راه اندازهای مربوطه استفاده نمی شود و یا با سرعت کم در حال کار هستند.

به مرور زمان که ظرفیت هارد دیسک های نیمه هادی افزایش می یابد، سرانجام می توانند جایگزین موتورهای چرخان با نیازمندی توان بالا در هارد دیسک های با تکنولوژی کنونی شوند.

امروزه سیستم های تصویری تحت شبکه ی IP گزینه های دیگری را در هنگام ضبط همچون حافظه های متصل به شبکه، NAS و SAN ها مهیا می کنند، این گونه تجهیزها حافظه های تحت شبکه ای هستند که حاوی یک یا تعداد بیشتری هارد دیسک هستند و اغلب به صورت آرایه های موازی موازی و با قابلیت پشتیبانی از RAID ارائه می شوند، NAS یک تجهیز ذخیره ساز تکی است که چندین سرور را در شبکه پشتیبانی می کند.

تجهیزات NAS آدرس IP خودشان را نگه داری می کنند و می توانند برای به اشتراک گذاری فایل ها بین کاربران مختلف در شبکه تنظیم شوند. منبع دیگر برای انتخاب ذخیره سازی، SAN است که برای شبکه های بزرگی که نیاز به ذخیره ساز فایل مرکزی یا عملیات های انتقال فایل بسیار سریع دارند، مناسب هستند.

جدای استفاده از تجهیزات NAS روی شکبه برای تحقق نیازهای ذخیره سازی، یک مدیر شبکه ممکن است استفاده از یک SAN تکی را با آرایه دیسکی با کارایی بالا انتخاب کند تا نیازمندی حجم وکارایی هم زمان را ایجاد کند.

از سیستم های مبتنی بر دیسک به عنوان ذخیره ساز اصلی اطلاعات و تصاویر در یک شبکه استفاده می شود. تجهیزات NAS و SAN این خانواده با استفاده از سیستم های RAID بر روی دیسک های متعدد علاوه بر افزایش ضریب امنیت اطلاعات با سرعت عملیات خواندن و نوشتن می افزایند.

از طرف دیگر این کاهش بار عملیات I/O در سرورها باعث افزایش توان پردازش و کارایی آنها می شود و اطلاعات با سرعت بیشتری خوانده، نوشته و پردازش می شود.

تجهیزات Disk Library یکی دیگر از انواع سیستم های مبتنی بر دیسک هستند که برای پشتیبانی در سیستم های چند لایه استفاده می شوند. سیستم های ذخیره سازی تصاویر بسته به نوع خود می توانند بر روی یک سرور در شبکه نصب شوند و یا به صورت مجزا، عملیات ذخیره سازی را به عهده بگیرد.

یک گزینه ی در حال ظهور برای ذخیره سازهای تحت شبکه IP که امکانات جذابی برای کاربردهای ذخیره سازی تصاویر خارج از سایت دارد، ذخیره سازی در ابر و در لبه (SaaS یا CLOUD) نامیده می شود. ذخیره سازی تصویر به عنوان یک سرویس تحت اینترنت را شرکت هایی که از مراکز داده ی گسترده در تمام دنیا استفاده می کنند و حجم نامحدود و پیوسته ای از دسترسی دارند، ارائه می دهند.

این رویکرد یک روال در حال ظهور در مناطق مراقبت تصویری به دلیل هزینه کمتر و امتیازات چندگانه است.

هزینه ی ذخیره سازی تصاویر به روش ابری کسری از هزینه ی تجهیزات ذخیره ساز شبکه است وقتی که حجم اطلاعات در حد گیگابایت باشد. صرفه جویی در هزینه به تنهایی نقش رو به رشدی را برای استفاده در آینده برای این نوع از ذخیره سازها پیشنهاد می کند.

ارائه اولویت بالاتر جهت امنیت تصاویر ویدئویی ذخیره شده از دیگر مزیت های بالقوه ی این راه حل است. دسترسی به ذخیره ساز ابری از طریق شبکه ممکن است مشابه چگونگی دسترسی های یک NVR به ذخیره سازها در شبکه باشد.

روش دیگر دسترسی به ذخیره سازی خارج از سایت، استفاده از یک نرم افزار کاربردی حافظه ی ابری است که محل یک NVR را اشغال می کند. ذخیره سازی بر روی حافظه ی ابری سایت می تواند به عنوان تهیه ی یک نسخه ی پشتیبان در مورد سیستم های محلی که خاموش می شوند، مفید باشد.

ذخیره سازی در داخل خود دوربین مداربسته نیز می تواند قابل دسترس باشد. بسیاری از دوربین های مداربسته اسلات کارت حافطه SD/ SDHC را فراهم می کنند که استفاده از تراشه های کامپیوتری برای ضبط به صورت دستی و توسط کاربر، ثبت و ضبط مواردی را که باعث تحریک زنگ هشدار می شود و همچنین تهیه ی نسخه ی پشتیبان JPEG اگر شبکه از کار بیفتد، مهیا می کنند که با وجود حجم پایین خود می توانند در مواقع اضطراری بسیار مفید واقع شوند که البته حجم این کارت ها و قابلیت به کارگیری آنها در دوربین های مداربسته در حال رشد است.

این قابلیت در لبه ی شبکه ی ضبط پشتیبان گیری را در زمانی که یک سیستم از کار می افتد، فراهم می کند، و می تواند مکمل مقطعی برای ذخیره سازی مبتنی بر ابر باشد. ذخیره سازی مبتنی بر لبه همچنین می تواند پهنای باند مورد نیاز یک سیستم را کاهش دهد.

اطمینان از عملیات بدون مکث:

توسعه ی بازار مانند دوربین های مداربسته مگاپیکسلی و استانداردهای فشرده سازی ویدئویی جدید همچنان به تاثیرگذاری روی نیازهای ذخیره سازی فعلی و آینده سیستم های مراقبت تصویری ادامه می دهد.

آشنایی با فن آوری ها و نیازهای هر یک از کاربردها، انتخاب گزینه های ذخیره سازی را تعیین می کند. مجریان پروژه و کاربران نهایی با نگاهی به محصولات تولیدکنندگان پیشرو، می توانند به فن آوری های سازگار با سایر اجزای سیستم از جمله تجهیزات ذخیره ساز اعتماد کنند.

دوره های پرطرفدار:


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

پیام به پشتیبان