کاربرد دوربین مداربسته صنعتی

کاربرد دوربین مداربسته صنعتی

در هر منزل مسکونی اشیا و وسایل گران قیمت و ارزشمندی وجود دارد که نیازمند مراقبت و نگهداری می باشد و در صورتی که مراقبت های لازم از آنها به عمل نیاید امکان سرقت از این اماکن وجود خواهد داشت. مغازه های مختلف نیز دارای اجناسی می باشند که در واقع این اجناس سرمایه آنها به شمار رفته و در صورتی که خسارتی به آنها وارد گردد می تواند ورشکستگی این افراد را به دنبال داشته باشد. به علاوه اماکن مختلف دیگر مانند صنایع و کارخانه های بزرگ نیز به نوبه خود باید از امنیت بالای برخوردار باشند تا احتمال آسیب رساندن و یا به سرقت بردن دستگاه ها و مواد مختلف کاهش یابد.

در این گونه موارد می توان از روش هایی برای تامین امنیت استفاده نمود. از جمله این روش ها می توان به استخدام نگهبان، به کار بردن درب های اتوماتیک با استحکام بالا، استفاده از دزدگیر اماکن و دوربین مدار بسته اشاره کرد. در این مقاله ما به کاربرد صنعتی دوربین مدار بسته و مزایایی که این سیستم امنیتی نظارتی دارد می پردازیم.

آشنایی با دوربین مدار بسته

آشنایی با انواع دوربین های مدار بسته و نحوه عملکرد آنها به شما کمک می کند تا در هنگام خرید، دوربین مناسبی را متناسب با نیاز خود انتخاب کنید و بدین طریق امنیت مکان مورد نظر را بالا ببرید.

دوربین های مدار بسته سال هاست که به عنوان یک سیستم نظارتی و امنیتی مهم در مکان های مختلف به کار برده می شود. میزان امنیتی که این سیستم ها ایجاد می کنند بسیار بالا و حتی اداره پلیس نیز در فضاهای مختلف اقدام به نصب دوربین های مدار بسته نموده است.

دوربین های مدار بسته قادرند در محیطی که نصب می گردند، تصاویر مختلفی را تهیه کرده و به قسمت های دیگر دستگاه ارسال نموده و پس از پردازش های لازم بر روی مانیتور نمایش دهند. شخصی که به نظارت این تصاویر می پردازد می تواند از محیط بیرون از اتاق خود آگاهی داشته و در صورتی که فردی هم در مکان مورد نظر حضور نداشته باشد امکان ضبط تصاویر و مشاهده آنها در زمان های دیگر وجود خواهد داشت. بدین طریق امنیت مکان کاملا تامین شده و در صورت وقوع سرقت و جرم، امکان پیگیری موضوع توسط پلیس وجود خواهد داشت.

همچنین بخوانید: آموزش سیم پیچی موتور ، آموزش تعمیرات بردهای الکترونیک

کاربردهای دوربین مدار بسته

استفاده از دوربین های مدار بسته در مکان های مختلف باعث شده تا گستره کاربرد آنها بسیار وسیع بوده و امکان استفاده از آن توسط افراد و سازمان های مختلف وجود داشته باشد.

والدینی که شاغل بوده و تمایل به مراقبت از فرزند خود از راه دور می باشند می توانند این دوربین ها را در خانه نصب نموده و آن را به گوشی همراه خود متصل نمایند. به این صورت امکان مشاهده تصاویر کودک از راه دور وجود داشته و خطری کودک شما را تهدید نخواهد کرد.

مدیران شرکت ها و ادارات مختلف نیز اقدام به نصب دوربین های مدار بسته در بخش های مختلف شرکت می نمایند تا بتوانند عملکرد کارکنان و ورود و خروج آنها را کنترل کرده و مدیریت بهتری داشته باشند. همچنین با این کار از بروز جرائم مختلف یا سرقت اسناد در شرکت مورد نظر جلوگیری می گردد.

جهت جلوگیری از تخلفات رانندگی و همچنین آگاهی از ترافیک خیابان ها و بزرگراه ها، اقدام به نصب دوربین های مدار بسته مخصوصی می نمایند که قادر به شناسایی و تشخیص پلاک خودروها بوده و امکان جریمه آنها وجود داشته باشد.

فروشگاه های بزرگ مواد غذایی و فروشگاه های زنجیره ای و بسیاری از پاساژها جهت تامین امنیت فروشگاه خود و همچنین جلب اعتماد مشتریان از دوربین های مدار بسته استفاده می نماید.

بیمارستان ها و مراکز درمانی مختلف، دانشگاه ها و مدارس، داروخانه ها، طلا و جواهر فروشی ها و بسیاری از موارد دیگر از جمله مکان هایی هستند که اغلب مجهز به دوربین مدار بسته می باشند.

اما یکی از کاربردهای مهم دوربین های مدار بسته در صنایع مختلف می باشد که ما در ادامه به کاربرد صنعتی دوربین مداربسته به طور کامل خواهیم پرداخت.

دوربین مدار بسته صنعتی چیست

دوربین های مدار بسته در انواع مختلفی وجود داشته که هر یک مناسب به کار بردن در مکانی خاص می باشد. یکی از انواع معروف این دوربین ها، دوربین های مدار بسته صنعتی می باشد که همانطور که از نامش پیداست برای نصب در صنایع و کارخانه های مختلف به کار برده می شود.

دوربین های صنعتی معمولا دارای ظاهری مستطیلی شکل بوده و از استحکام بالایی نیز برخوردار می باشند. به دوربین های صنعتی باکس یا جعبه نیز گفته می شود و این به دلیل ظاهر جعبه مانندی است که این دوربین ها دارند. بدنه این دوربین ها را با توجه به صنعتی که در آن استفاده می شود از فلزات مختلف یا پلاستیک می سازند تا نسبت به حرارت های بالا و مواد شیمیایی مختلف مقاومت بالایی داشته باشند.

دوربین مدار بسته

چرا باید از دوربین صنعتی استفاده نمود

در برخی از صنایع و به ویژه در خطوط تولید بسیاری از مواد شیمیایی خطرناک برای انسان وجود داشته که امکان حضور نیروی انسانی و کارگر در آن قسمت وجود نخواهد داشت. همچنین در برخی مواقع نیز ممکن است دماهای بسیار بالا مانع از حضور افراد در این محیط ها گردد. بهترین روش برای نظارت بر فرایندهای تولید، این است که دوربین های مدار بسته صنعتی را در این محیط ها نصب نمود و از راه دور بر اجزای فرآیند نظارت داشت. بدین طریق علاوه بر این که از ایجاد آسیب های جسمی به افراد جلوگیری می گردد امکان صرفه جویی در زمان نیز وجود داشته و کارخانه به صورت اتوماتیک محصولات مورد نظر را تولید می کند.

گاهی نیاز است تا دوربین های صنعتی در محیط های بیرونی و گاهی در محیط های داخلی نصب گردند. این بسته به فرآیندی دارد که در کارخانه در حال انجام می باشد.

ویژگی های دوربین مدار بسته صنعتی

معمولا دوربین های مدار بسته صنعتی از قابلیت دید در شب توسط مادون قرمز برخوردار نمی باشند. اما برای کنترل فرآیندها در شب و تاریکی نیاز است تا از لنزهایی استفاده شود که بیشترین میزان دید را در شب ایجاد نمایند. لنزهایی که برای این نوع دوربین ها تهیه می شود باید به صورت جدا از دوربین خریداری گردد در نتیجه امکان این که ویژگی های لنز را متناسب با نیازی که موجود می باشد سفارش داد، وجود خواهد داشت.

نصب دوربین مدار بسته صنعتی چه مزایایی دارد

نصب این نوع از دوربین ها مزایای بسیاری را برای صاحبان کارخانه ها و صنایع مختلف دارد. در وهله اول، نصب دوربین مدار بسته باعث می شود تا از سرقت انواع تجهیزات، دستگاه ها، مواد اولیه، مواد تولیدی، ابزار، مدارک و اسناد و غیره در کارخانه مورد نظر  جلوگیری شده و در صورتی که سرقتی هم انجام گیرد امکان پیگیری آن و شناسایی سارق وجود داشته باشد.

کنترل کیفیت از دیگر مزایایی است که با استفاده از دوربین ها مدار بسته امکان پذیر می باشد و این پیشرفت و توسعه در تکنولوژی باعث می شود تا فرآیندها به صورت دقیق تری کنترل شده و محصولاتی با کیفیت بالاتر تولید گردد.

نصب دوربین های مدار بسته صنعتی باعث می شود تا بتوان از راه دور و در زمان هایی که در کارخانه حضور ندارید نیز از طریق وسایل هوشمند مانند تلفن همراه و لپ تاپ و کامپیوتر به بررسی و کنترل عملیات در حال انجام بپردازید و این یک نکته مثبت برای این دوربین ها محسوب می شود.

وجود دوربین صنعتی در کارخانه های مختلف باعث می شود تا ایمنی بسیار افزایش یافته و کارگران دچار آسیب های مختلف جسمی نگردند. همچنین باعث می شود تا نیاز به نیروی کار کمتری برای کار کردن در خطوط تولید و مکان هایی که پر خطر می باشند، باشد.

با استفاده از این دوربین ها می توان ورود و خروج پرسنل را کنترل نموده و از محصولات موجود در انبار آگاهی پیدا کرد.

کاربرد صنعتی دوربین مداربسته در مواردی مانند انواع واحدهای صنعتی تولیدی، پتروشیمی ها و صنایع نفت و گاز، کارخانه های تولید کننده مواد شیمیایی و مواد غذایی و غیره مشاهده می گردد.

جمع بندی

دوربین های مدار بسته دارای انواع مختلفی می باشند که می توان هر یک را در موارد مختلفی مورد استفاده قرار داد. دوربین های مدار بسته صنعتی از جمله دوربین هایی می باشند مه در محیط های صنعتی و کارخانه های مختلف کاربرد داشته و مزایایی را برای این اماکن به همراه می آورند. امنیت بالاتر، نیاز به نیروی انسانی کمتر، جلوگیری از سرقت، امکان نظارت از راه دور و بسیاری از موارد دیگر از جمله ویژگی هایی است که این دوربین ها از آن برخوردار می باشند. دوربین های مدار بسته صنعتی با توجه به نوع کاربردی که دارند از لحاظ فیزیکی بسیار مقاوم بوده و لنزهایی که در آنها استفاده می شود برای دید در شب مناسب می باشند.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب دوربین مدار بسته می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید . برخی دیگر از سایر دورهای درحال آموزش در فن آموزان شامل آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش plc ، آموزش نصب کرکره برقی ، آموزش برق ساختمان و … می باشد. برای دیدن لیست تمامی دوره ها به صفحه اصلی مراجعه نمایید.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

پیام به پشتیبان