کابل تصویر دوربین مداربسته

کابل تصویر دوربین مدار بسته : یکی از مهم ترین محیط های انتقال در سیستم نظارت تصویری، کابل کواکسیال و یا هم محور است. این نوع کابل ها از سال 1936 برای انتقال اخبار و اطلاعات در دنیا به کار گرفته شده اند. ساده ترین نوع کابل کواکسیال دارای یک هسته ی مسی است. این هسته می تواند به صورت مفتول یا به صورت چند سیم نازک به هم تابیده باشد.

یک لایه عایق هسته ی مفتولی را که اغلب از جنس مس است، از حصیر فلزی جدا می کند. این هسته با یک ماده ی پلاستیکی که آن را فراگرفته عایق شده، دور آن یک حصیر فلزی و (یا شیلد) وجود دارد. این مجموعه را یک روکش پلاستیکی پوشانده است. به حصیر فلزی و قسمت عایقی که هسته را فراگرفته است، پوسته ی دولایه گفته می شود. این حصیر فلزی مانند اتصال زمین عمل می کند و از تداخل (خط رو خط افتادن) و نویز جلوگیری می کند.

هم شنوایی، پدیده ای را گویند که ناشی از سیگنال های عبوری از کابل های مجاور بر روی کابل اصلی است و باعث کاهش یا از بین رفتن کیفیت سیگنال اصلی می شود. با به کارگیری شیلدینگ در کابل های کواکسیال و جذب سیگنال های آزاد (نویز)، داده های انتقالی محافظت می شوند و سیگنال های آزاد نمی توانند وارد کابل شوند و به داده ها آسیب برسانند و به همین دلیل، این کابل برای فواصل زیاد که حجم ارسال داده ها بالاست، بسیار مناسب هستند. همچنین این کابل ها به وسایل پیچیده هم نیازی ندارند.

هسته ی کابل کواکسیال، سیگنال های الکترونیکی را که در واقع همان داده های تصاویر هستند، از خود عبور می دهد.

یک نوع کابل کواکسیال

یک نوع کابل کواکسیال

در محیط هایی که دارای تداخل و نویز بالاتری هستند، از کابل هایی با پوسته ی چهارلایه استفاده می شود. این نوع کابل ها دارای دو لایه ماده ی عایق و دو لایه حصیر فلزی هستند.

کاربرد کابل کواکسیال در منازل از آنتن هوایی تا پشت تلویزیون قابل مشاهده است. البته کابل های کواکسیال علاوه بر این که دارای مشخصه های فیزیکی متفاوتی هستند، از نظر مشخصات الکتریکی (امپدانس) نیز با هم فرق دارند. مثلاً کابل هم محور تلویزیون دارای امپدانس مشخصه ی 75 اهم است و حال آن که کابل های کواکسیال شبکه های کامپیوتری امپدانس 50 اهم دارند.

همواره عایق باید هسته ی هادی و تور سیمی را از یکدیگر جدا کند. اگر این دو قسمت با یکدیگر تماس پیدا کنند، در کابل اتصال کوتاه ایجاد می شود و نویز و یا سیگنال های آزاد که روی حصیر وجود دارند، وارد هسته ی مسی می شوند. این مسئله باعث از بین بردن تمامی داده ها می شود. کابل ها را یک روکش خارجی عایق احاطه کرده که این لایه اغلب از جنس تفلون، پلاستیک یا لاستیک است. کابل کواکسیال نسبت به زوج سیم به هم تابیده، در برابر تضعیف سیگنال[7] و یا اثرات جانبی، مقاومت بیش تری از خود نشان می دهد. تضعیف سیگنال به مفهوم کاهش توان سیگنال است که بعد از طی یک مسیر طولانی در کابل رخ می دهد.

مزایای کابل های کواکسیال

 1. پهنای باند نسبتاً وسیع مورد نیاز اکثر سرویس های مخابراتی و انتقال مناسب تصویر
 2. ظرفیت بالای انتقال، حداکثر پهنای باند 300 مگاهرتز
 3. دوام و پایداری خوب
 4. پایین بودن مخارج نگهداری
 5. قابل استفاده در سیستم های آنالوگ و دیجیتال

معایب کابل های کواکسیال

 1. نصب مشکل تر و مخارج بالاتر نسبت به کابل های دیگر
 2. افت سیگنال در فواصل زیاد
 3. نیاز به استفاده از عناصر خاص برای انشعابات

انواع کابل کواکسیال

کابل های کواکسیال براساس امپدانس، جنس هادی و شیلد و ضخامت تقسیم بندی می شوند که در اینجا به تشریح هر یک خواهیم پرداخت.

تقسیم بندی برطبق امپدانس

کابل های کواکسیال براساس امپدانس دسته بندی می شوند و هر نوع از این کابل ها دارای امپدانس مخصوص به خود هستند، به طور مثال، کابل 50 اهم یا 75 اهمی. کابل مورد استفاده در سیستم های مداربسته ی آنالوگ، آنتن های دیجیتال خانگی و تلویزیون ها از نوع کواکسیال 75 اهمی هستند. امپدانس بیش تر از 75 اهم تصویر را اشباع و امپدانس کم تر از آن تصویر را تار می کند. امپدانس و برخی دیگر از مشخصات کابل روی آن حک شده است.

انواع مختلفی از کابل های کواکسیال وجود دارد که RG معروف ترین آنهاست. منظور از R فرکانس رادیویی و G شماره گذاری دولتی است که عدد تخصیص یافته ی پس از آن جهت هر نوع از کابل هاست که در صورت وجود /U در انتها نشان از به کارگیری استانداردهای جهانی دارد.

RG-59/U

در بین RGها هم RG59 معروف تر است و به خصوص در سیستم های مداربسته ی آنالوگ بیش ترین کاربرد را دارد.

تقسیم بندی برطبق جنس هادی و شیلد

جنس هادی و شیلد این کابل در انواع مختلفی همچون مغزی مس شیلد آلومینیوم (شکل زیر)، مغزی مس شیلد مس (شکل 10-3) و … ساخته شده است.

کابل کواکسیال مغزی مس شیلد آلومینیوم

کابل کواکسیال مغزی مس شیلد آلومینیوم

کابل کواکسیال مغزی مس شیلد مس

کابل کواکسیال مغزی مس شیلد مس

کواکسیال چند رشته ی فویل دار: یک رشته ی کواکسیال دارد که دوره ی مغزی اصلی پلاستیک است. سپس شیلد شده و دور شیلد یک رشته نایلون پیچیده می شود. دو عدد سیم برای آداپتور و دو عدد سیم برای صدا یا کنترل کننده و یک عدد سیم ارت دارد و روی همه نیز یک فویل آلومینیومی و سپس روکش قرار گرفته است. (شکل 10-4)

کواکسیوال چند رشته ی فویل دار

کواکسیوال چند رشته ی فویل دار

کابل شبکه ی کواکسیال

کابل شبکه ی 50 اهمی دارای مغزی و شیلد مخصوص شبکه های باس قدیمی است که اکنون به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد.

کابل شبکه کواکسیال

کابل شبکه کواکسیال

تقسیم بندی بر طبق ضخامت

کابل های کواکسیال برطبق ضخامت در دو نوع نازک و ضخیم ساخته می شوند و انتخاب نوع کابل بستگی به نیاز سیستم دارد.

  • نوع نازک

این نوع کابل کواکسیال قابل انعطاف با قطر حدود 25/0 اینچ است و با توجه به نرمی و انعطاف پذیری اش، کارکردن با آن هم آسان است. نوع نازک کابل کواکسیال می تواند سیگنال ها را تا فاصله ی تقریبی 185 متر (607 فوت) بدون تضعیف ارسال کند.، این کابل جزو کابل های خانواده ی RG-58 بوده و دارای امپدانس 50 اهم است. امپدانس، مقاومت سیم در برابر جریان متناوب است. تفاوت اصلی میان کابل های خانواده ی RG-58 هسته ی مسی در مرکز آنهاست. این هسته می تواند به صورت یک مفتول یا چند تار به هم تابیده باشد.

 • کابل ضخیم

این نوع کابل کواکسیال انعطاف پذیر با قطر حدود 5/0 اینچ است. هسته ی مسی این کابل کواکسیال ضخیم تر از نوع نازک آن است. البته امروزه از این کابل به ندرت استفاده می شود.

هرچه هسته ضخیم تر باشد، سیگنال می تواند مسافت طولانی تری را بپیماید. بنابراین این کابل سیگنال ها را در مسیرهای طولانی تری هدایت می کند. نوع ضخیم کابل کواکسیال می تواند سیگنال ها را بدون تضعیف تا فاصله ی 500 متر (حدود 1640 فوت) انتقال دهد.

رابط های کابل کواکسیال

همان طور که از شکل 10-6 مشخص است، انواع مختلفی از رابط های مختص کابل های کواکسیال وجود دارد که محبوب ترین آنها رابط BNC می باشد که تقریباً تنها نوع به کار گرفته شده در صنعت دوربین های مداربسته مدار بسته است که در اینجا انواع آن شرح داده می شود.

کانکتورهای BNC

جهت اتصال کابل های کواکسیال به تجهیزات از این رابط ها استفاده می شود. خروجی اکثر دوربین های مداربسته و ورودی اکثر DVRها از کانکتور BNC پشتیبانی می کنند. این نوع کانکتور در انواع و کیفیت های مختلفی در بازار موجود است.

کانکتور BNC هم مانند کابل برطبق امپدانس کابل انواع مختلفی دارد که دو نوع پرکاربرد آن 50 و 75 اهم است. این نوع کانکتور در انواع و کیفیت های مختلفی در بازار موجود است.

کانکتور BNC پرسی یکی از پرکاربردترین کانتکتورهاست که با از آچار BNC (شکل 10-7)، رابط را به کابل RG59 متصل می کند و مستحکم تر از انواع BNCهای دیگر در مقابل فشارها و آسیب های محیطی است.

آچار BNC

آچار BNC

آچار پرس رابط BNC دارای چهار یا پنج سوراخ هست و با کیفیت های متفاوت در بازار یافت می شود. این نوع آچار دارای قفل خودکار است و به علت منسوخ شدن شبکه های مبتنی بر باس مصرف کمی دارند.

دیگر انواع رابط های BNC عبارتند از:

 • رابط BNC لحیمی برل
 • رابط RCA به BNC
 • رابط T BNC
 • رابط BNC بهRCA
 • رابط BNC پرسی
 • رابط BNC ترمینالی

رابط BNC پیچی لحیمی

رابط BNC پیچی لحیمی یکی از ساده ترین رابط هاست. که به راحتی با قرار دادن مغزی و شیلد کابل زیر پیچ ها، و محکم کردن پیچ ها، اتصال کابل و رابط برقرار می شود و برای این کار نیاز به آچار BNC نیست. از معایب این نوع رابط، چنانچه اتصال کابل و رابط BNC با دقت برقرار نشود، احتمال قطع اتصال با ضربه یا فشارهای محیط است. در نتیجه در هنگام استفاده از رابط BNC پیچی لحیمی باید دقت شود تا اتصال کابل و رابط به خوبی و با استحکام برقرار باشد. (شکل 10-8)

رابط BNC پیچی لحیمی

رابط BNC پیچی لحیمی

کابل های آماده ی برق، تصویر و صدا

در اندازه های پنج، 10، 15، 20، 30، 40 و 50 متری در بازار وجود دارد و نیازی به نصب رابط برای سیگنال، صدا و تصویر نبوده و با یک کابل هر دو سیگنال صدا و تصویر است و همچنین توان الکتریکی منتقل می شود. فیش زرد برای تصویر، فیش سفید برای صدا و فیش قرمز برای آداپتور است.

دوره های پرطرفدار:


امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =