پردازشگر تصویر دوربین مداربسته

در حالی که بیشتر بحث ها و مقایسه های جاری در مورد دوربین های مداربسته دیجیتالی، برروی لنزو اپتیک و حسگر تصویر آنها متمرکز شده است، به وظیفه ی پیچیده پردازش تصویر که کار پردازنده تصویر است، به عنوان مغاز دوربین مداربسته دیجیتال، کمتر توجه می شود.

سازندگان مختلف دوربین مداربسته دیجیتال، هر کدام براساس اطلاعات در دسترسی و تجربیات، به طراحی سخت افزار و نرم افزار پردازنده دوربین مداربسته می پردازند. پردازنده ی تصویر، راندمان دوربین های مداربسته دیجیتالی را در بخش های مختلف همچون فشرده سازی و بازسازی فایل های کنترل کارت حافظه کنترل تصویرسازی (کنترل موارد مربوط به حسگر نورسنجی خودکار، تمرکز خودکار، کنترل تراز سفیدی و غیره)، تا حد زیادی بالا می برد.

پردازنده تصویر تقریباً تمام عملیات مورد نیاز یک دوربین مداربسته دیجیتال را در یک تراشه واحد جمع نموده است و قادر به انجام محاسبات بسیار دقیق و پیشرفته با سرعت بسیار زیاد می باشد.

پردازشگر سیگنال دیجیتال DSP، ریزپردازنده یا مجموعه مداری است که بر روی سیگنالهای دیجیتالی ورودی بر اساس الگوریتم تعریف شده پردازش خاص را انجام می دهد. سیگنال دیجیتال، سیگنالی است که هم از نظر زمان رخداد و هم از نظر مقدار در محدوده ی ثابتی قرار دارد. سیگنال دیجیتال در مقابل سیگنال آنالوگ تعریف می شود که در آن حدودی برای پارامترها تعریف نمی شود.

سیگنال دیجیتال از نظر ریاضی سیگنالی است که فقط از صفر و یک های منطقی تشکیل شده باشد که ممکن است به شیوه های مختلفی نشان داده شوند که به این شیوه، کدگذاری سیگنال گویند.

الگوریتم های پردازش تصویر در عمل نیاز به انجام اعمال ریاضی زیاد روی داده ها با سرعتی بالا و پی در پی دارند. سیگنالها (از گیرنده های صدا یا تصویر) پیوسته از آنالوگ به دیجیتال تبدیل شده و به صورت دیجیتالی به کار برده و تغییر می کنند و به همان شکلی در دوربین های مداربسته شبکه انتقال می یابند ولی در دوربین های مداربسته آنالوگ دوباره به فرم آنالوگ تبدیل و ارسال می شود

فرایند ایجاد و ارسال تصاویر در دوربین های مداربسته آنالوگ

فرایند ایجاد و ارسال تصاویر در دوربین های مداربسته آنالوگ

پردازشگر اطلاعات خام خروجی از حسگر تصویر و مبدل آنالوگ به دیجیتال را دریافت کرده و تصویر قابل نمایش قابل انتقال را تشکیل خواهد داد که نتیجه به دست آمده، بهبود کیفیت تصویر است که با رنگهای واقعی و مشکل کمتر در تراز سفیدی به دست می آید. یک پردازنده مناسب باید با دقت قابل قبولی، تصاویری شفاف و تا حد ممکن عاری از نویز و با کیفیت بالا تولید نماید.

از دیگر مزایای پردازنده های سریع می توان به افزایش دقت فوکوس خودکار و سریع دوربین، توانایی بافر کردن با ظرفیت بالا و مصرف انرژی کم اشاره کرد.

عملیات اصلی در پردازش تصویر، تبدیلات هندسی (همانند تغییر اندازه، چرخشی وغیره)، رنگ (همانند تغییر روشنایی، وضوح و یا تغییر فضای رنگ)، ترکیب تصاویر (ترکیب دو و یا چند تصویر)، قطعه بندی تصویر (تجزیه ی تصویر به قطعات بامعنی)، تفاوت تصاویر (به دست آوردن تفاوتهای تصویر) و میانگین گیری (به دست آوردن تصویر میانگین از دو تصویر) است که به ترتیب شرح داده خواهند شد.

فشرده سازی تصویر (کاهش حجم تصویر) نیز از وظایف مهم پردازشگر تصویر است که در فصل بعد به طور مفصل تشریح خواهد شد.

دوره های پرطرفدار :


امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =