پارامترهای مهم در انتخاب لنزها در دوربین مداربسته

پارامترهای مهم در انتخاب لنزها در دوربین مداربسته

چشم انسان ابزار بینایی با قابلیتی فوق العاده برای تطابق با محیط است. چشم می تواند در حالی که به منظره ای در دور دست خیره شده است، به سرعت به تصویری در نزدیکی تمرکز کند. چشم می تواند تصاویر را در یک بازه بسیار وسیع ببیند. به صورت خودکار خود را با شرایط نوری محیط هماهنگ کند.

چشم می تواند در یک محل پر نور تصویری نسبتا مناسب از یک گوشه تاریک را هم بدهد و در نور بسیار کم به طور خودکار به حالت تک رنگ تعدیل پیدا کند. چشم همچنین با دریافت اطلاعات از مغز در رابطه با تصاویر توانایی فوق العاده ای در انتخاب بهترین تصویر و مناسب ترین تمرکز دارد.

انتخاب لنز دوربین مدار بسته

در مقابل چشم انسان، لنزهای ساده دوربین مداربسته ابزارهایی کاملا خشن به نظر می رسند. لنز یک المان نوری است که از شیشه، پلاستیک با کیفیت بالا یا سرامیک ساخته می شود که نور را جذب و روی یک نقطه کانونی جمع می کند. این لنزها تنها توانایی تمرکز بر روی یک سطح را دارند و هر چیزی قبل و بعد از آن را تار می دهند. زاویه دید آنها محدود به جایی است که از قبل برای آن تعیین شده اند.

میزان باز شدن دریچه دیافراگم دوربین مداربسته است و باید با توجه به محیط قرار گرفته شده تنظیم شود. حتی در لنزهای دیافراگم خودکار هم لنز تنها می تواند به تغییرات نور در طول شبانه روز حساس باشد و حساسیت خوبی برای تصاویری که از ترکیب های کم نور و پر نور تشکیل شده ندارد. به عنوان نمونه زمانی که درون کادر دوربین مداربسته یک وجود داشته باشد، با آمدن نور صبح تمامی مناظر اطراف پنجره (که از نور کمتری برخوردارند) کاملا سیاه دیده می شوند.

فاصله کانونی لنز دوربین مدار بسته

مشخصه اصلی لنزها، فاصله کانونی آن هاست. فاصله کانونی یک لنز فاصله ای بین مرکز نوری و حسگر دوربین مداربسته است زمانی که لنز روی بی نهایت فوکوس کرده است. مرکز نوری یک لنز، نقطه ای درون لنز است که در آن فرض می شود دو پرتو نور که از منابع مختلف داخل لنز آمده اند (دو خط آبی رنگ در عکس فوق) با هم برخورد می کنند.

فاصله های کانونی کوتاه تر میدان دید عریض تری فراهم خواهند کرد ولی توانایی بزرگنمایی را کاهش می دهند و بر عکس، فاصله های کانونی بلندتر میدان دید کوتاه تر و بزرگنمایی بیشتر خواهند شد.

 لنزهای Prime و لنزهای بزرگنمایی یا زوم

از دیگر فاکتورهایی که در هنگام خرید لنز دوربین مدار بسته باید به آن توجه داشته باشید نوع لنز می باشد. لنزها در انواع لنز با فاصله کانونی ثابت و لنزها با فاصله کانونی متغیر وجود دارند. در این گونه مواقع با توجه به نوع نیازی که دارید باید تصمیم بگیرید که آیا شما یک لنز بزرگنمایی می خواهید یا یک لنز پرایم. همانطور که قبلاً اشاره شد، لنز زوم یک محدوده متغیر توقف f و همچنین طیف گسترده ای از فاصله کانونی را به شما می دهد.

این یکی از دلایلی است که بسیاری از افراد این نوع از لنزها را انتخاب می کنند. در صورتی که صاحب فروشگاهی می باشید که نیاز دارید بر روی جزئیات و نحوه کار حسابدار تمرکز نمایید، بهتر است از لنزهای زوم در دوربین مدار بسته خود استفاده کنید. همچنین دوربین های مدار بسته ای که در خیابان ها و بزرگراه های شهر نصب می گردند نیاز به قرائت پلاک خودروها داشته و در نتیجه حتما باید لنزهای بزرگنمایی یا زوم را مورد استفاده قرار دهند.

از طرف دیگر، استفاده از لنز پرایم به تصاویر شما روشنایی و کیفیت بهتری می بخشد. در صورت وجود خطا، لنز پرایم نیز به راحتی کنترل و مدیریت می شود و تصحیح می شود. بنابراین در مواقعی که نیازی به مشاهده جزئیات نمی باشد و بیشتر نحوه ورود و خروج افراد مد نظر است، توصیه می شود از لنزهای دارای فاصله کانونی ثابت استفاده شود.

مزایای لنزهای زوم

  • برای اینکه بتوانید از سوژه خود فیلم یا عکس بگیرید، نیازی به حرکت دوربین نمی باشد و به راحتی با استفاده از یک دکمه می توان این کار را انجام داد.
  • در این حالت شما از کیفیت خوب تا بسیار خوب در کل دامنه فاصله کانونی برخوردار می باشید
  • این نوع از لنزها از قابلیت انعطاف پذیری و اندازه بهتری برای استفاده روزمره در مکان های مختلف برخوردار می باشند.

مزایای لنز با فاصله کانونی ثابت

  • کیفیت فاصله کانونی ثابت از نظر دقت و وضوح به طور کلی برتر از لنز بزرگنمایی می باشد.
  • این نوع از لنزها از نظر وزنی اغلب بسیار سبک تر از لنزهای بزرگنمایی می باشند
  • لنزهای با فاصله کانونی ثابت همچنین به دلیل ساخت ساده تر اغلب ارزان تر هستند
  • برای همان فاصله کانونی، لنز بزرگنمایی حداکثر دیافراگم یک فاصله کانونی ثابت بزرگتر خواهد بود

در دوربین های مداربسته مختلف که فاصله کانونی لنز آنها نیز برابر باشد در صورتی که اندازه حسگرهای آنها متفاوت باشد زاویه دید دوربین ها ی مداربسته با یکدیگر متفاوت خواهد بود. ابعاد حسگرهای موجود در بازار به صورت 4/1، 3/1، 2/1 و 3/2 اینچ وجود دارد که این ابعاد معرف اندازه قطر آنها است. در واقع می توان گفت حسگرها با ابعاد متفاوت از نظر کیفیت ارائه داده تفاوتی با هم ندارند، اما آنچه با تغییر اندازه حسگرها در دوربین های مداربسته ایجاد می شود زاویه دید دوربین مداربسته است که هر چه ابعاد حسگر بزرگ تر انتخاب شود زاویه دید دوربین مداربسته نیز افزایش می یابد.

همان طور که از جدول 1 مشخص است، افزایش فاصله کانونی برای یک حسگر مشخص، باعث کاهش زاویه دید شده است. همچنین افزایش اندازه حسگر برای یک فاصله کانونی ثابت، باعث افزایش زاویه دید شده است.با توجه به مستطیل بودن نمایشگرها، زاویه دید افقی دوربین مداربسته با زاویه عمودی آن متفاوت است. زاویه عمودی دید دوربین مداربسته معمولا از زاویه افقی دید کمتر است

لنز های دوربین مدار بسته

 عمق دید لنز

گستردگی محدوده ای که جلوتر یا عقب تر از سوژه ی اصلی، متمرکز (فوکوس) هستند عمق دید گویند و مقدار معینی از میدان دید لنز است که در آن تصاویر به صورت کاملا واضح ثبت می شوند شکل زیر عملیات فوکوس یا تنظیم فاصله کانونی عدسی دوربین مداربسته بر اساس فاصله جسم تا دوربین مداربسته و برای داشتن یک تصویر شفاف و واضح صورت می گیرد و همانند عقب یا جلو بردن ذره بین، در یک نقطه تصویر در بهترین حالت وضوح قرار می گیرد.یکی از عوامل جلوه سازی و ایجاد انفراد سوژه در کادر، عمق میدان وضوح است. این عمل گاهی با افزایش و گاهی با کاهش ع مق میدان به دست می آید. کنترل عمق میدان وضوح به عوامل زیر بستگی دارد:

فاصله سوژه تا دوربین: هر چه فاصله سوژه از دوربین مداربسته افزایش یابد، عمق میدان نیز افزایش خواهد یافت. این کار، بدون در نظر گرفتن نوع لنز و درجه دیافراگم انجام می گیرد. افزایش عمق میدان به تناسب، در لنز زاویه باز (واید) و درجه های بسته دیافراگم بیشتر، و بالعکس در لنز زاویه بسته (تله) و درجه های بازتر دیافراگم، کمتر خواهد بود.

دیافراگم: با بستن دیافراگم (انتخاب اعداد بزرگ­تر) می­توان به عمق میدان وضوح بیشتری دست یافت که این افزایش، تابع فاصله کانونی لنز نیز است.

فاصله کانونی لنز: لنزهای زاویه باز از نظر عمق میدان وضوح بی­نظیر هستند.

فاکتورهای دیگری نیز وجود دارد که باید هنگام انتخاب لنز دوربین خود در نظر بگیرید. مانند سنسورهای تصویر، تغییر فوکوس دوربین، تثبیت کننده تصویر یا عامل ضد لرزش و اصلاح شکست رنگ و غیره. سه مورد ذکر شده در بالا، موارد اصلی و اولین مواردی هستند که باید آنها را در هنگام خرید لنز دوربین مدار بسته در نظر داشته باشید.

علاوه بر همه اینها توجه به برند و شرکت سازنده لنز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بسیاری از شرکت ها در تولید لنزهای با کیفیت معروف بوده و بهتر است حتی در صورت برخورداری از قیمت بیشتر، لنزهای با برندهای مطرح را خریداری نمایید.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب دوربین مدار بسته می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .

 

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + پنج =