وضوح تصویر در دوربین مداربسته

مهم ترین انتظاراتی که از یک دوربین مداربسته امنیتی میرود، وضوح دوربین مداربسته و میزان روشنایی تصاویر ارایه شده توسط آن است. منظور از وضوح در واقع کمیتی است که نشان می دهد تصویری که توسط دوربین مداربسته ارایه شده است تا چه مقدار شفاف و خوانا است.

وضوح دارای دو شاخص افقی و عمودی است. منظور از وضوح افقی تعداد خطوط سیاه و سفیدی عمودی است که با چشم به راحتی می تواند از تصویری که توسط دوربین مداربسته تهیه شده است دیده شود. در مقابل منظور از وضوح عمودی تعداد حداکثر خطوط افقی است که دوربین مداربسته می تواند برای تهیه تصویر از آن استفاده نماید.

مقدار این وضوح در سیستم های آنالوگ با وضوح سیستم اسکن مورد استفاده (PAL,SECAM, NTSC) محدود شده است. جهت بررسی وضوح ارائه شده توسط یک دوربین مداربسته از نمودارهایی بهره می گیریم که در ضمایم کتاب به طور مفصل تشریح شده است.

عملیات اصلی در پردازش تصویر، تبدیلات هندسی (همانند تغییر اندازه، چرخشی وغیره)، رنگ (همانند تغییر روشنایی، وضوح و یا تغییر فضای رنگ)، ترکیب تصاویر (ترکیب دو و یا چند تصویر)، قطعه بندی تصویر (تجزیه ی تصویر به قطعات بامعنی)، تفاوت تصاویر (به دست آوردن تفاوتهای تصویر) و میانگین گیری (به دست آوردن تصویر میانگین از دو تصویر) است که به ترتیب شرح داده خواهند شد. فشرده سازی تصویر (کاهش حجم تصویر) نیز از وظایف مهم پردازشگر تصویر است که در فصل بعد به طور مفصل تشریح خواهد شد.

دوره های پرطرفدار:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 3 =