نحوه عیب یابی و تعمیر ماشین ظرف شویی

اگر دستگاه شما به خوبی ظرف ها را تمیز نمی کند، ممکن است فقط با تمیز کردن ماشین ظرف شویی این مشکل برطرف شود. این راهنمای عیب یابی را مطالعه کنید تا یاد بگیرید چگونه ماشین ظرف شویی را عیب یابی و تعمیر کنید تا دوباره به عملکرد صحیح خود بازگردد.

نحوه تعمیر ماشین ظرف شویی

چرا ظرف های ما تمیز نمی شوند ؟

در این جا تعدادی از دلایلی که باعث می شوند ماشین ظرف شویی شما ظرف هایتان را خوب تمیز نکند بیان شده اند.

 • ذرات غذا بر روی ظرف ها : به جای این که ظرف ها را آغشته به غذا داخل ماشین قرار دهید، ابتدا آن ها را تمیز کرده و ذرات باقی مانده ی غذا را که ممکن است در ماشین ظرف شویی به سختی پاک شوند تمیز کنید. ممکن است در صورتی که ظرف ها را بدون تمیز کردن در داخل ماشین ظرف شویی قرار دهید، ماشین شما قادر نباشد همه ی ذرات غذا و کثیفی ها را به طور کامل از ظرف ها پاک کند .

 

 • پایین بودن درجه حرارت آب : آبی که به اندازه ی کافی گرم نباشد ظرف هایتان را به طور کامل تمیز نمی کند. برای سنجیدن دمای آب، قبل از این که ماشین ظرف شویی را راه اندازی کنید شیر آب داغ را داخل سینک باز کنید تا متوجه درجه حرارت آب شوید. یک لیوان آب گرم برداشته و با دماسنج دمای آن را اندازه بگیرید. دمای آب باید بین 48 الی 65 درجه ی سانتی گراد باشد. اگر این میزان حرارت را ندارد، درجه حرارت آبگرمکن خود را روی دمای دلخواه خود تنظیم کنید .
 • استفاده از ماده ی شوینده ی نادرست : اگر در منطقه ای زندگی می کنید که دارای آب سخت (آب سرشار از نمک ها و املاح معدنی) است، قطعا به شوینده ی خاصی برای شست و شویی کامل ظرف هایتان نیازمندید. دفترچه راهنمای ماشین ظرف شویی خود را بررسی کنید تا بفهمید که در ماشین ظرف شویی خود از چه نوع شوینده ای استفاده کنید .
 • کافی نبودن آب در داخل ماشین ظرف شویی : اگر می خواهید بفهمید که آیا ماشین ظرف شویی آب کافی دریافت می کند یا نه، یک چرخه ی شست و شو را راه اندازی کنید و سپس هنگامی که شنیدید آب گیری ماشین ظرف شویی متوقف شد درب آن را باز کنید. آب باید به المنت ماشین ظرف شویی رسیده باشد. در غیر این صورت بررسی کنید که شیر شناور (float valve) آزادانه کار کند و شیر ورودی آب مسدود نشده باشد .
 • خراب بودن شیر ورودی آب : هنگامی که شیر ورودی آب (inlet valve ) شروع به از کار افتادن می کند صدایی شبیه به صدای ضربات چکش ایجاد می کند. اگر این صدا را شنیدید، فوراً شیر ورودی آب را عوض کنید .
 • مسدود شدن صفحه ی ورودی آب : صفحه ی شیر ورودی آب می تواند توسط ذرات غذا و چربی دچار انسداد شود . اگر شیر ورود آب شما مسدود شده است هرچه سریعتر آن را عوض کنید زیرا اگر سعی کنید که آن را تمیز کنید به آن آسیب بیشتری وارد می کند .

تمیز کردن ماشین ظرف شویی

قبل از این که شروع به تمیز کردن ماشین ظرف شویی خود کنید، به دفترچه راهنمای ماشین مراجعه کنید تا متوجه شوید از چه نوع مایع یا پود شوینده ای استفاده کنید تا ظرف ها کاملا تمیز شوند و آب در دمایی صحیح باقی بماند. حتما از مواد شوینده ی باکیفیت استفاده کنید و از مسدود نبودن قسمت پخش کننده ی ماده ی شوینده اطمینان حاصل کنید. اگر پس از انجام این اقدامات هنوز هم ظرف ها به خوبی شسته نشدند، قبل از تماس با متخصص فنی، روش های زیر را برای یافتن مشکل ماشین ظرف شویی خود به کار گیرید .

 1. دستگاه را از برق بکشید .

برای جلوگیری از برق گرفتگی ماشین ظرف شویی را از برق بکشید و به طور کلی برق آن را قطع کنید. در صورتی که بخواهید شیر ورود آب را باز کنید، باید آب را نیز قطع کنید.

 1. بازو های اسپری را بررسی کنید .

                          تعمیر ظرف شویی

بازو های اسپری، در داخل ماشین ظرف شویی آب داغ را روی ظرف ها میریزند تا آن ها را تمیز کنند. اگر این بازو ها خوب کار نکنند ظرف ها تمیز شسته نمی شوند. ابتدا بررسی کنید که بازوها بتوانند آزادانه حرکت کنند. به آرامی بازو ها را از کف ماشین ظرف شویی جدا کنید تا ببینید به دلیل تجمع ذرات غذا و رسوبات مسدود نشده باشند زیرا این مورد در مناطقی که دارای آب سخت هستند رایج است . اگر منافذ بازو ها دچار انسداد شده بودن با یک سیم فلزی نازک آن ها را باز کنید.

 1. بازو های اسپری آب را در داخل سرکه سفید قرار دهید .

برای این که بازو های اسپری را بهتر تمیز کنید، آن ها را داخل سرکه سفید قرار دهید تا به صورت طبیعی تمام رسوبات و ذرات باقی مانده در داخل منافذ آن ها پاک شوند .

 1. پروانه های پمپ را بررسی کنید .

در داخل ماشین ظرف شویی دو پروانه وجود دارد. پروانه ی شست و شو و پروانه ی تخلیه ی آب. پروانه ی شست و شو وظیفه دارد تا آب را به گردش درآورد و فشار آب بازو های اسپری آب را تنظیم کند در حالی که پروانه ی تخلیه در خارج کردن آب از ماشین ظرف شویی نقش دارد. بررسی کنید که پروانه ها به درستی کار کنند و آسیبی ندیده باشند .

 1. قسمت خرد کننده ی ذرات غذا را بررسی کنید .

خرد کننده ی غذا، ذرات مواد غذایی باقی مانده بر روی ظرف ها را خرد می کند تا به راحتی بتوانند از پمپ تخلیه ی ماشین ظرف شویی عبور کنند. اگر ذرات غذا به درستی خرد نشوند، می توانند مانع از تخلیه ی آب کثیف شوند و این آب در داخل ماشین به گردش درآید. بررسی کنید که قسمت خرد کننده ی غذا آسیب ندیده باشد، در این صورت لازم است که آن را تعویض کنید .

 1. ذرات و رسوبات روی فیلتر را پاک کنید .

ظرف شویی

فیلتر ماشین ظرف شویی در قسمت زیرین آن قرار دارد و ذرات مواد غذایی به آن می چسبند در نتیجه ممکن است مانع از خروج آب کثیف از ماشین ظرف شویی شود. با استفاده از یک فرچه ی زبر به خوبی آن را تمیز کنید.

تعمیرات ماشین ظرفشویی

اگر تمام این مراحل را دنبال کردید اما هنوز هم ظرف هایتان تمیز شسته نمی شوند، باید با نمایندگی و یا یک متخصص فنی تماس بگیرید تا مشکل ماشین ظرف شویی را برطرف نماید.

دوره های آموزش تعمیرات لوازم خانگی به طور کاملا عملی در کارگاه های مجهز مجتمع آموزشی فن آموزان برگزار می گردد.

امتیاز بدهید
نویسنده مطلب
سهراب بهرامی
سهراب بهرامی

سهراب بهرامی هستم. به مدت یازده سال با شرکت ها و نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی برندهای مختلف همکاری داشته ام. در این سایت مطالب مرتبط با تعمیر انواع لوازم خانگی از جمله یخچال ، ظرفشویی ، لباسشویی ، مارکروفر و دیگر وسایل خرد و بزرگ را به اشتراک می گذارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
ارتباط با فن آموزان
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات