تعدادی از مشکلات پکیج ها و نحوه تعمیر آن ها

تعدادی از مشکلات پکیج ها و نحوه تعمیر آن ها

پکیج ها سیستم های گرمایشی کارآمدی هستند که آب را هم برای گرمایش مرکزی و هم برای تأمین آب داغ مورد نیاز شما گرم می کنند.

این سیستم ها با ورود مقدار آب مورد نیاز شما و گرم کردن سریع آن کار می کنند به این معنا که شما به یک مخزن ذخیره کننده ی آب گرم نیازی نخواهید داشت. پکیج ها به همان میزان که کارآمد و مفید هستند ممکن است دچار مشکلاتی در عملکرد شوند. در ادامه تعدادی از این مشکلات به همراه راه حلشان گفته شده اند.

  1. سیستم گرمایشی محیط را گرم نمی کند

اگر رادیاتورها گرم نیستند یا اگر آب گرم می شود اما ترموستات کار نمیکند، بررسی کنید و ببینید که باتر های ترموستات تمام نشده باشند.

بسته به نوع کنترل شما، ممکن است چراغ کنترل همراه با نشان دادن نماد باتری روشن و خاموش شود و یا چراغ چشمک زنی روی صفحه نمایشی که روی پکیج قرار دارد نشان داده شود.

نحوه تعمیر پکیج دیواری

راه حل : درست مانند کنترل تلویزیون خود، فقط باتری های آن را عوض کنید. ترموستات ها معمولاً به دو باتری قلمی نیاز دارند نه باتری نیم قلمی که معمولاً در کنترل تلویزیون از آن ها استفاده می شود.

اگر بتوانید در مدت یک دقیقه باتری ها را عوض کنید، تنظیمات زمان و دمای سیستم شما باقی خواهد ماند. با خونسردی این کار را انجام دهید زیرا یک دقیقه زمان کمی نیست. اگر نتوانید ظرف یک دقیقه باتری ها را عوض کنید، باید زمان و درجه حرارت سیستم را مجداً تنظیم کنید.

  1. آب گرم نمی شود

اتصالات را بررسی کنید

اگر پکیج شما با گاز شهری، گاز مایع (LPG) و یا نفت کار می کند اتصالات آن ها و همچنین اتصالات برق و آب را بررسی کنید. در اغلب اوقات منبع تامین آب سیستم به طور اتفاقی خاموش شده است.

قطعی برق

اگر برقتان رفته باشد، پس از آمدن برق بعضی از پکیج ها به تنظیمات کارخانه باز می گردند بنابراین باید تنظیمات را بررسی کرده و تغییرات لازم را اعمال کنید.

درجه حرارت آب گرم در پکیج

درجه حرارت آب بر روی پکیج تنظیم می شود در حالی که ترموستات های قابل برنامه ریزی، گرمایش را کنترل می کنند. بررسی کنید تا ببینید که پکیج شما روی پایین ترین درجه حرارت آب تنظیم نشده باشد.

در این صورت باید دوباره درجه حرارت آب را تنظیم کنید. اگر نمی دانید که چطور باید آن را تنظیم کنید می توانید با تولید کننده ( نمایندگی ) تماس گرفته و یا به دفترچه راهنمای پکیج مراجعه کنید.

درجه حرارت آب داغ در فصل تابستان روی 50 الی 55 درجه ی سلسیوس تنظیم می شود.

پکیج را دوباره تنظیم کنید 

اگر هیچ یک از موارد گفته شده برایتان صدق نمی کند و پکیج شما دارای دکمه ی ریست می باشد، برای حل مشکل تنها لازم است که دستگاهتان را ریست کرده و دوباره تنظیم کنید یا پکیج را خاموش و روشن کنید.

ساعت صرفه جویی در زمان روز ( ساعت بهار و تابستان )

تایمر پکیج شما ممکن است به گونه ای طراحی نشده باشد که ساعت قدیم و جدید را تشخیص دهد و به صورت خودکار تنظیم شود. این امر سبب می شود که پکیج زود تر و یا دیرتر از زمان دلخواه به گرم کردن آب بپردازد. اگر این مشکل وجود دارد تایمر خود را تنظیم کنید.

شیر برقی ( شیر سه طرفه )

روش کار پکیج به این صورت است که مبدل حرارتی اولیه برای گرمایش محیط خانه کار می کند اما هنگامی که شما به آب داغ نیاز دارید و شیر آب را باز می کنید، آب را از طریق شیر برقی ( سه طرفه ) به طرف مبدل حرارتی ثانویه که آب را برای شما گرم میکند، هدایت می کند.

اگر گرمایش مرکزی شما کار می کند اما آب گرم نمی شود به این معناست که شیر سه طرفه ی هدایت کننده ی آب کار نمی کند.

به غیر از دلایل احتمالی گفته شده در رابطه با مشکل پکیج در گرم کردن آب، شما همچنین می توانید لوله های آب را بررسی کنید تا دچار گرفتگی هوا نشده باشند.

تعمیر پکیج دیواری

  1. فشار پکیج پایین است

گاهی اوقات فشار پکیج شما به حدود 0.4 بار و یا کمتر کاهش می یابد. این نقطه ایست که در آن پکیج روشن نمی شود و از کار می افتد.

حتی ممکن است علامت خطا نشان دهد. این مشکل اغلب به راحتی برطرف می شود اما شما باید رادیاتورها، لوله کشی ها و شیر اطمینان را چک کنید تا نشتی نداشته باشند.

راه حل : شیر پرکن را پیدا کنید ( در اکثر پکیج ها در سطح زیرین پکیج قرار دارد و یا به صورت جدا از آن ) و آن را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید.

فشار آب باید شروع به افزایش کند و شما باید شیر را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا زمانی که فشار به 1.5 بار برسد. اگر این مشکل افت فشار دائماً تکرار می شود، بهتر است از یک مهندس گاز مطمئن برای تعمیر آن کمک بخواهید.

 عدم وجود گاز

پکیج ها قطعه ای برای نظارت بر شعله دارند ( FSD ) که فقط برای احتیاط و قرار گرفتن در حالت ایمن در هنگام خرابی می باشد. اگر این قطعه احساس کند که گاز وجود ندارد، پکیج را خاموش می کند.

در این مواقع ببینید که گاز وارد پکیج می شود یا نه. بررسی کنید که آیا مشعل های پکیج کار می کنند. لطفا مراقب باشید و بدون داشتن ابزارهای لازم، برای بررسی اتصالات، لوله های گاز را خودتان باز نکنید. حتما با یک مهندس گاز مطمئن تماس بگیرید.

  1. یخ زدن لوله کندانس

ممکن است در صورت یخ زدن لوله ی کندانس، پکیج شما از کار بیفتد . این لوله در بیرون از دستگاه پکیج قرار گرفته است.

برای گرم کردن لوله از آب گرم ( نه آب جوش ) استفاده کنید. برای جلوگیری از تکرار این مشکل در آینده ، از یک متخصص بخواهید روی لوله های کندانس شما را با عایق بپوشاند.

پکیج دیواری

لطفاً پیش از عمل کردن به پیشنهادات گفته شده، دفترچه راهنمای پکیج خود را مطالعه نمایید. ما همچنین همیشه توصیه می کنیم که اگر به طور کامل به خودتان مطمئن نیستید که بتوانید تعمیرات لازم را انجام دهید، حتما از یک مهندس متخصص سیستم های گرمایش مرکزی کمک بگیرید.

دوره های آموزش نصب پکیج دیواری و دوره های آموزش تعمیرات پکیج دیواری به طور کاملا عملی در کلاس های مجهز جتمع آموزشی فن آموزان به صورت صفر تا صد برگزار می گردد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =