مقاومت الکتریکی و انواع آن

مقاومت الکتریکی و انواع آن

مقاومت یکی از عناصر پرکاربرد در صنعت الکترونیک است که وظیفه محافظت مدار در برابر اضافه جریان ها را بر عهده دارد واحد اندازه گیر مقاومت ها اهم می باشد.

انواع مقاومت ها

انواع مقاومت به دو دسته مقاومت های نوع DIP و مقاومت های نوع SMD تقسیم می شوند.

مقاومت نوع DIP

این مقاومت ها داردی پایه و معمولا به رنگ زمینه خاکی و دارای تعدادی خط رنگ بر روی بدنه خود هستند این رنگ ها نشان دهنده مقدار مقاومت می باشند

مقاومت الکتریکی و انواع آن

نکته : در نصب مقاومت بر روی مدارات جهت اتصال مهم نیست زیرا مقاومت ها دارای پلاریته + و – نیستند.

تعیین ظرفیت مقاومت DIP با استفاده از رنگ بندی

در مقاومت ها چهار رنگ وجود دارد که سه رنگ اول نشان دهنده مقدار مقاومت و رنگ چهارم نشان دهنده میزان تلرانس مقاومت می باشد جدول و مثال زیر این موضوع را روشنتر خواهند کرد.

تعیین ظرفیت مقاومت ها

مثال: ظرفیت مقاومت زیر را تعیین کنید؟

تعیین ظرفیت مقاومت dip

رنگ قرمز اول نشان دهنده عدد 1 رنگ قهوه ای نشان دهنده عدد 2 و رنگ قرمز سوم نیز عدد 1 را نشان می دهد که به معنی تعداد صفرها است نوار طلایی رنگ نیز نشان دهنده تلرانس 5 درصد می باشد درنتیجه ظرفیت مقاومت 120 اهم و تلرانس 5 درصد را نشان می دهد

مقاومت نوع SMD

نوعی دیگر از مقاومت ها که بر روی مدارات الکترونیکی لحیم کاری می شود این نوع مقاومت در مدارات SMD با رنگ مشکی و چند عدد بر روی آن در وسط و رنگ نقره ای (قسمت لحیم شده) در دو طرف آن نشان داده می شود.

مقاومت smd

نحوه مشخص کردن ظرفیت مقاومت SMD

بر روی مقاومت های SMD عددی نوشته شده است که دو رقم اول عینا نوشته می شود و رقم سوم نشان دهنده تعداد صفرها در تعیین ظرفیت مقاومت می باشد همچنین اگر حرف R دربین اعداد باشد نشان دهنده ممیز یا اعشار است.

مثال : تصویر زیر مثالی از تعیین ظرفیت مقاومت های SMD می باشد.

تعیین ظرفیت مقاومت smd>

یک نوع مقاومت SMD دیگر وجود دارد که یک نوار مشکی رنگ در وسط آن می باشد و هیچ عذذی نیز بر روی آن نوشته نشده است این نوع از مقاومت، مقاومت صفر نام دارد که در مدارات برای اتصال کوتاه کردن یا در اصطلاح جامپر زدن کاربرد دارد.

مقاومت های دیگری از جمله مقاومت های قابل تنظیم م رئوستا پتانسیومتر، مقاومت متغییر (LDR , TDR , VDR , MDR) نیز وجود دارند.

مطالب مرتبط:

خارن الکتریکی و انواع آن


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *