مشخصه های مهم دوربین های مدار بسته تحت شبکه (3)

دوربین های مداربسته آنالوگ و شبکه شباهت های زیادی با یکدیگر دارند و تفاوت اصلی آنها در عدم تبدیل خروجی دیجیتال به آنالوگ جهت انتقال تصویر در دوربین های مداربسته شبکه است و سیگنال خروجی به صورت دیجیتال منتقل می شود که این امر مزایای قابل توجهی را برای این سیستم ایجاد کرده است. در این بخش، سعی خواهد شد برخی از این مشخصه های خاص دوربین های مدار بسته تحت شبکه شرح داده شود.

دوربین های مداربسته PTZ

دوربین های مداربسته با قابلیت چرخش و بزرگنمایی مبتنی بر شبکه به دلایل متعددی نسبت به نسخه های آنالوگ مزایایی دارند. دوربین های مداربسته PTZ سیستم هایی پیچیده اند که برای نصب نوع آنالوگ آنها، باید کابل های آنالوگ، سریال و تغذیه را فراهم کرد. اما در مورد دوربین های مداربسته مبتنی بر IP نیازی به کابل ویدئو و داده مجزا نیست.

در نتیجه مداربسته های شبکه، علاوه بر مزایایی شامل یکپارچه سازی بیشتر و توانایی های کنترلی، در امر فضای اشغال شده نیز کمک شایانی می کنند. سیستم های مبتنی بر IP علاوه بر اشغال فضای کمتر، گزینه مناسب تری برای دسترسی و حفاظت از راه دور هستند. از طریق کابل شبکه می توان اقدام به کنترل سیگنال های ورودی و خروجی دیجیتال دوربین مداربسته نیز کرد.

کیفیت بالای تصویر

در حالی که دوربین های مداربسته آنالوگ به دلیل محدودیتی که استانداردهای PAL/ NTSC اعمال کرده اند، نهایتا در وضوح تصویر 4/0 مگاپیکسل در 4CIF گیر کرده اند، مصرف کننده ها به دلیل رشد روزافزون تکنولوژی در این خصوص هر روز شاهد وضوح بالاتری در تصاویر دوربین های مداربسته دیجیتال، نمایشگرهای کامپیوتری و تلویزیون ها هستند که این خود باعث رشد تقاضا جهت بهبود کیفیت نظارت تصویری شده است و دوربین های مداربسته شبکه توانسته اند به این تقاضا جامه عمل بپوشانند.

رشد کیفیت و وضوح تصاویر خود باعث افزایش رشد به کارگیری نظارت تصویری به دلیل افزایش دقت و کیفیت تصاویر و در نتیجه کاراتر شدن آن شده است و دیگر واضح نبودن چهره سارقان و آنچه به سرقت رفته است به عنوان نکته ای منفی در نظارت تصویری موضوعیت ندارد. زمان بررسی تصاویر کاهش یافته است و جزئیات بیشتری از آنچه که واقعا اتفاق افتاده، قابل برداشت است. رشد وضوح تصاویر باعث افزایش به کارگیری قابلیت های چرخش و بزرگنمایی دوربین های مداربسته شده است.

امروزه دوربین های مداربسته شبکه پیشرو با به کارگیری استاندارد SMPTE HDTV قابلیت تصویربرداری FULL HDTV را ارائه داده اند که دارای مشخصه های بارز زیر هستند:

  • وضوح تصویر 1280 x 720 یا 1920 x 1080 پیکسل به شکل 16:9
  • سرعت فریم کامل 30/25 و یا 60/ 50 فریم بر ثانیه
  • طیف وسیع تری از رنگ ها نسبت به استاندارد تلویزیون

ثبت رخدادها و تصویربرداری هوشمند

دنیایی از تصاویر با حجم و اندازه بالا که همواره در حال ثبت و ذخیره اطلاعات هستند، محبوبیت سیستم های تصویری هوشمند را افزایش می دهند. دوربین های مداربسته شبکه می توانند در ساختار خود قابلیت تشخیص حرکت  و مدیریت هشدار را داشته باشند به نحوی که زمان ارسال تصاویر با تنظیم نرخ ارسال و میزان وضوح جهت ضبط و پخش و همچنین زمان هشدار به کاربر خاص جهت مشاهده و / یا پاسخ را دوربین مداربسته مشخص می سازد. مزیت دیگر دوربین های مداربسته هوشمند جلوگیری از هر گونه خرابکاری همچون تغییر جهت تصویربرداری، رنگ پاشی با ایجاد هشدار خرابکاری است.

با به کارگیری الگوریتم هایی پیچیده تر همچون تشخیص شماره پلاک خودروها، شمارش افراد و توانایی رهگیری اشیا و اشخاص، قابلیت هوشمندسازی دوربین های مداربسته شبکه نمود بیشتری می یابد. قابلیت هوشمندسازی در سطح دوربین مداربسته توانایی نظارت تصویری را ایجاد می کند که به هیچ وجه از طریق DVR یا سایر سیستم های متمرکز قابل حصول نیست.

در دنیایی که تصاویر بسیار زیادی در حال ذخیره سازی است، برای هر کسی که تاکنون کار مانیتورینگ و یا جستجو در تصاویر را انجام داده، آرزوی بزرگ بعدی داشتن هوشمندی در سطح دوربین مداربسته است.

دوربین های مداربسته شبکه هوشمند مشکل محدودیت در پردازش تنها یک تصویر را در سیستم های نظارت تصویری دوربین مداربسته برطرف کرده اند. دوربین های مداربسته شبکه با به کارگیری و مجتمع سازی مجموعه ای از سخت افزار و نرم افزارها، قابلیت بی نظیری جهت نصب شبکه ای نظارتی با میزان هوشمندی بالا را ایجاد کرده اند.

اگر دوربین مداربسته در تمام مدت فعال باشد، حجم تصاویر ضبط شده بسیار زیاد می شود. در دوربین های مداربسته تحت شبکه می توان در زمان هایی که تصویربرداری مدنظر نیست، فعالیت دوربین مداربسته را متوقف ساخت و تنها در زمان های لازم و یا بلافاصله پس از وقوع یک رخداد تصویربرداری را فعال کرد. این گونه قابلیت ها در قالب نرم افزار دوربین مداربسته به راحتی پیاده سازی می شود.

ورودی های I/O امکان وصل انواع سنسورهای مختلف اعم از دود و گاز را به دوربین مداربسته می دهند، در صورتی که دوربین های مداربسته آنالوگ این قابلیت را ندارند و با تجهیزات اضافی یا DVRها این کار قابل انجام است و این خود باعث افزایش حجم سیم کشی و محدودیت در استفاده از این امکانات می شود.

مطالب مرتبط

دوره های پرطرفدار:


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

پیام به پشتیبان