مدار الکتریکی ستاره و مثلث با لامپ

مدار الکتریکی ستاره و مثلث با لامپ

از مدار الکتریکی ستاره و مثلث برای راه اندازی مدارات سه فاز(مقاومتی-سلفی-مقاومتی سلفی) استفاده می شود.بسیار از الکتروموتور ها و پمپ ها با این روش راه اندازی می شوند.

موارد کاربرد مدار الکتریکی ستاره و مثلث با لامپ

موارد کاربرد مدارات الکتریکی ستاره و مثلث اغلبا برای راه اندازی مداراتی شامل موتور 3 فاز می باشد.از آنجایی که توان اتصال ستاره 0.33توان اتصال مثلث می باشد بنابراین در ابتدا که موتور نیاز به راه اندازی دارد باید از این مدار استفاده کرد، اما مشکل اینجاست که بخاطر توان پایین اتصال ستاره نمی توان از آن برای موتورهایی با توان بالا استفاده کرد و اگر این کار را بکنیم به اصطلاح موتور زیر بار می خوابد.برای رفع این مشکل باید از مدارات مثلث استفاده کرد که توان 3 برابر توان ستاره دارند.پس باید روشی داشته باشیم که در آن ابتدا موتور با مدار اتصالی ستاره راه اندازی شود و سپس با مدار اتصالی مثلث کار کند.

تحلیل و نحوه عملکرد مدار الکتریکی  ستاره و مثلث با لامپ

در مدار الکتریکی ستاره و مثلث با لامپ ، هدف دیدن توان خروجی بر روی لامپ هاست که همان شدت نور خروجی لامپ ها می باشد. در اتصال مثلث توان بیشتر بوده و نور خروجی بیشتری را شاهد خواهیم بود اما در مدار ستاره توان کمتر بوده و نور خروجی کمتری را خواهیم دید.در مدار ستاره یا همان مدار سمت چپ اگر 3 فاز متعادل و برابر باشند و تنها از نظر اختلاف فاز 120 درجه با هم اختلاف فاز داشته باشند در نتیجه خروجی به سمت نول مدار نداریم. اما از آنجا که ممکن است این اتفاق رخ ندهد خروجی از سر ستاره مدار به سمت نول می کشیم.اما در مدار سمت راست که اتصال مثلث است و به دلیل این که نقطه خنثی مثل ستاره نداریم نیاز به برگشت 3 فاز به سمت نول نمی باشد.

شمای فنی مدار الکتریکی ستاره و مثلث

مدار الکتریکی ستاره و مثلث با لامپ

آموزش های مرتبط:

آموزش برق ساختمان

آموزش هوشمند سازی ساختمان

آموزش plc


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام به پشتیبان