مثلث نوردهی در دوربین مداربسته

[av_one_full first]

[av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” admin_preview_bg=”]

مثلث نوردهی در دوربین مداربسته

 در دوربینهای مداربسته با ترکیب این سه آلمان، عددی معادل میزان نوردهی EV برای هر تنظیم به دست میآید. هر تغییری در این سه آلمان تأثیر مشخص و قابل اندازه گیری روی واکنش دو المان دیگر و در نتیجه روی تصویر نهایی خواهد داشت. مثلا با افزایش عدد کوچک تر کردن دیافراگم لنز)، میزان نور ورودی به حسگر عکس کمتر خواهد شد، اما عمق میدانDOF) نیز به صورت همزمان در تصویر نهایی افزایش خواهد یافت. کاهش سرعت شاتر روی نحوه اثبات حرکت تأثیر میگذارد، که ممکن است زمینه ای سوژه کمی تار شوند. کاهش دادن سرعت شاتر ( باز نگهداشتن دریچه برای مدت بیشتر) منجر به افزایش میزان نور ورودی به حسگر خواهد شد که در نتیجه آن تصویر روشن تری بدست می آید.

ایجاد یک تغییر در یکی از این سه آلمان و عدم مشاهده ی تغییرات در جهت برعکس در دو المان دیگر و در نتیجه تغییر نهایی EV غیرممکن است. شکل 4-9 تأثیر این سه عامل در کنترل مقدار نوردهی را نشان می دهد.

مثلث نوردهی

مثلث نوردهی

که عدم تنظیم نوردهی باعث کاهش کیفیت تصاویر خواهد شد. شکل زیر نمونه ای از مشکلات ناشی از فزونی یا کمبود نوردهی را نشان می دهد. همان طور که از این شکل مشخص است، تصویر سمت چپ با کمبود نوردهی مواجه است و در سایه ها، تصویر وضوح کافی ندارد و بالعکس در تصویر سمت راست که با نوردهی بالا مواجه است. اطلاعات کافی در خصوص قسمت های روشن وجود ندارد.

نوردهی کم و زیاد

نوردهی کم و زیاد

نوردهی زیادی زمانی است که اطلاعات در روشنایی زیاد ناخوانا هستند. در چنین عکاسی، با هیچ روشی نمی توان اطلاعات از دست رفته را برگرداند. نوردهی کم نیز مشابه نوردهی زیادی است با این تفاوت که هیچ اطلاعاتی در سایه ها وجود ندارد. در تصویربرداری دیجیتالی هنگامی که بخشی از اطلاعات عکس از بین برود و دریافت نشود، دیگر راهی برای بازگرداندن و یا دریافت آن وجود ندارد.

مطالب مرتبط

آموزش های مرتبط :

[/av_textblock]

[/av_one_full][av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” admin_preview_bg=”]


سایدبار


[/av_textblock]

[av_comments_list av-desktop-hide=” av-medium-hide=” av-small-hide=” av-mini-hide=”]