لنزهای خودکار دوربین مداربسته

لنزهای خودکار دوربین مداربسته

قطعه ای مهم که در انواع دوربین های مدار بسته به کار رفته است لنز می باشد. وجود لنز برای دریافت نور و ورود آن به دوربین ضروری بوده و نقش قرنیه را در چشم انسان ایفا می کند که بدون وجود آن امکان دریافت تصاویر و مشاهده آنها وجود نخواهد داشت. لنزهای دوربین مدار بسته در انواع مختلفی وجود داشته و با توجه به نوع استفاده و کاربردی که افراد دارند می توانند هر یک از این لنزها را در دوربین خود به کار ببرند. در این مقاله ما به معرفی انواع لنزهای دوربین و به صورت ویژه معرفی لنزهای خودکار دوربین مدار بسته می پردازیم.
 

معرفی لنز دوربین

پس از بدنه دوربین، لنزهای دوربین دومین قسمت مهم در دوربین شما هستند. انتخاب لنز مناسب برای گرفتن عکس های مورد نظر ضروری است. همچنین در دوربین های مدار بسته که به ضبط تصاویر از محیط های مختلف می پردازند وجود لنز برای دریافت تصویر مورد نیاز می باشد. انتخاب لنز دوربین، به زمان و تحقیق نیاز دارد زیرا باید چندین فاکتور را برای این کار در نظر بگیرید. فاصله کانونی دلخواه، سرعت لنز، سازگاری با دوربین و بودجه شما از جمله مواردی است که در هنگام خرید لنز دوربین مدار بسته باید رعایت گردد.

در این مقاله هدف ما این است که شما را با اطلاعاتی که برای انتخاب مناسب ترین لنز برای نیازهای خود برای دوربین مدار بسته لازم دارید، آشنا کنیم. اولین قدم این است که فرآیند تعیین متغیرهایی که باید هنگام انتخاب لنز جدید خود در نظر بگیرید را انجام دهید.

لنز خودکار دوربین مدار بسته

تنظیم اولیه لنز

ساده ترین لنز دوربین مداربسته یک تکه شیشه یا پلاستیک است که برای تمرکز نور از جهان خارج بر روی سنسور تصویربرداری دوربین ایجاد شده است.تنها مکانیزم قابل تنظیم این لنز، حلقه فوکوس، بخشی از بدنه لوله است که آن را می چرخانید تا زمانی که تصویر شما تا حد امکان شفاف شود. ضمناً از واضح ترین مانیتور آزمایشی که می توانید باید استفاده کنید. به عنوان مثال، مانیتورهای لوله ای سیاه و سفید می توانند بسیار شارپ تر از LCD های رنگی باشند. میزان نوری که به دوربین می رسد توسط این لنز ساده قابل کنترل نیست.

ارتقا به یک لنز با عنبیه یا iris قابل تنظیم دستی تنها یک مزیت در هنگام تنظیم است. یک شاتر الکترونیکی تنظیم خودکار در دوربین مدار بسته ممکن است روشنایی را تغییر دهد. با این حال، در صحنه هایی که به میزان قابل توجهی متفاوت است و امکان تغییر نور محیط وجود دارد، بهتر است از لنزهای auto iris استفاده شود.

 

 Iris در دوربین به چه معناست

Iris دوربین بخشی از دوربین است که میزان نور را از طریق لنز کنترل می کند. اگر Iris دهانه بزرگ تری ایجاد کند، نور بیشتری می تواند عبور کند در صورتی که یک دهانه کوچکتر باعث می شود تا نور کمتری از لنز عبور کند. نوری که Iris از طریق آن اجازه می دهد به سنسور تصویر برخورد کرده و آن نور به عنوان تکانه های الکتریکی که فیلم را ایجاد می کنند ثبت می شود.

وقتی نوبت به دوربین های مدار بسته تحت شبکه یا IP می رسد، شما باید سبک های مختلفی از Iris لنز دوربین را انتخاب کنید: Iris ثابت ، Iris دستی ، Iris خودکار و Iris P.

 

چگونه Iris در دوربین مدار بسته کار می کند

Iris با محدود کردن میزان نوری که به سنسور تصویر برخورد می کند، عمل می کند. نور زیاد می تواند ویدئوی شما را کاملا سفید کرده و نور کم می تواند همه چیز را تاریک کند، بنابراین داشتن Iris مناسب برای موقعیت مکانی دوربین اهمیت بسیار زیادی دارد. Iris در انواع مختلفی وجود داشته و هر چهار نوع مدل متفاوت از یکدیگر عمل می کنند، بنابراین نیاز است تا متناسب با نیاز خود بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

 

Iris ثابت

روی Fixed Iris ، منافذی که اجازه ورود نور به دوربین را می دهد نمی تواند تنظیم شود. این نوع Iris برای ضبط در محیط داخلی که در هنگام ضبط دوربین، سطح نور ثابت بماند، مانند دفتر یا مدرسه با چراغ های بزرگ ایده آل می باشد. اما در صورتی که نور کافی در محیط وجود نداشته باشد بهتر است از لنزهای دیگری استفاده کنید.

 

Iris دستی

با استفاده از Iris دستی، می توانید دهانه را تنظیم کنید تا با تنظیم فیزیکی Iris ، نور کمتری را ایجاد کند. این تنظیم معمولاً در هنگام نصب هنگامی که به دوربین دسترسی آسان دارید انجام می شود. این نوع Iris معمولاً به همان روشی که Iris ثابت است، استفاده می شود، زیرا دسترسی به یک دوربین پس از نصب در صورتی که در مکانی دشوار برای دسترسی نصب شود، می تواند مشکل باشد.

 

Iris خودکار

Auto Iris لنزی است که اجازه می دهد تا به طور خودکار دهانه Iris را به نور در حال تغییر در طول روز تنظیم کنند. دو نوع Iris خودکار وجود دارد، DC-iris که کنترل موتور در دوربین را بر عهده داشته و video iris ها که  کنترل در خود لنز را انجام می دهند.  از آنجا که Auto Iris از تکنولوژی پیشرفته تری نسبت به Iris ثابت یا دستی استفاده می کند، دوربین های دارای Iris خودکار اغلب گران ترند، اما برای ضبط در مکان های بیرونی که می توان تغییرات بین نور خورشید و شب را به طور خودکار تنظیم کرد مناسب تر می باشند.

 

P Iris

حرف  p در P Iris مخفف کلمه precise به معنای دقیق می باشد. زیرا Iris از هر دو قابلیت تنظیم خودکار مانند Iris خودکار با کنترل در نرم افزار دوربین برای ایجاد وضوح تصویر بهتر و عمق میدان استفاده می کند. دوربین های دارای P Iris نیز گران تر از مدل هایی با  Iris ثابت یا دستی هستند، اما این دوربین ها برای ضبط در مکان هایی که نور به طور مداوم و سریع تغییر می کند مناسب تر می باشند.

 

ویژگی های دوربین Iris چگونه می تواند به شما کمک کند

با استفاده از چهار نوع مختلف  Iris، می توانید دوربین IP را انتخاب کنید که متناسب با نیازهای نظارت شما باشد.

آیا در یک ساختمان اداری و فقط در ساعات کار مشغول ضبط هستید؟در این صورت Iris ثابت یا دستی با نور به خوبی کار خواهد کرد زیرا نیازی به تنظیم با تغییر سطح نور ندارند.

در خارج از محوطه یا تصویربرداری های شبانه روزی که دوربین شما باید خود را با سطح نور روز و شب تنظیم کند، مانند پارکینگ یا یک مکان در حال ساخت، Iris خودکار بهترین گزینه شما خواهد بود، زیرا این نوع لنز برای کار با سطوح نوری که دائماً تغییر می کنند طراحی شده است.

انواع Iris های دوربین در سیستم های نظارت تصویری و دوربین های امنیتی IP از تولیدات برتر از جمله Optica ، Axis و Mobotix در بازار موجود می باشد.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب دوربین مدار بسته می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *