لنزهای بزرگنمایی زوم متغیر

لنزهای بزرگنمایی دستی به ندرت در دروبین های مداربسته مورد استفاده قرار می گیرند چرا که تغییر زاویه دید و بزرگنمایی برای این لنزها یک نیاز حیاتی است. در این لنزها یک موتور DC وظیفه تنظیم بزرگنمایی دوربین مداربسته را از دور بر عهده دارد. در این لنزها فاصله کانونی به وسیله خود لنز و با تغییر بزرگنمایی دوربین مداربسته تنظیم می شود. این لنزها از قابلیت انعطاف پذیری بسیار بالاتری نسبت به لنزهای عادی برخوردارند. یکی از عیب های مهم این لنزها فوکوس خودکار آن هاست چرا که ممکن است محل فوکوس شده توسط لنز محل مورد نظر شما نباشد و در این صورت باید با تغییر بزرگنمایی دوربین مداربسته یا محل تصویر، تصویری ساخت که فوکوس بر روی فاصله مناسب صورت گیرد.

در این نوع لنزها تغییر فاصله کانونی لنز برای گرفتن نمای نزدیک و یا دور از شی مورد نظر را می توان به صورت کنترلی انجام داد. این نوع لنزها معمولا بر روی دوربین های مداربسته چرخشی افقی یا عمودی نصب می گردند. به نسبت بین شعاع کانونی یک لنز در حالت حداکثر بزرگنمایی به شعاع کانونی لنز در حالتی که نمای دور از یک شی را می دهد نسبت به بزرگنمایی گفته می شود. هر چه این نسبت بیشتر باشد در واقع می توان تصاویر با بزرگنمایی بیشتری را از موضوعات مورد نظر به دست آورد.

شکل زیر یک نمونه لنز بزرگنمایی متغیر غیر کروی ساخت شرکت Honeywell است.

لنزهای بزرگنمایی (زوم) متغیر

در لنزهای غیر کروی شعاع سطح لنز یک مقدار ثابت نیست و در قسمت­های مختلف سطح لنز مقدار متفاوتی است. این امر باعث می شود که اعوجاجی که در تصاویر به دست آمده از سطح پیرامونی لنز ایجاد می شوند از بین برود. همچنین این نوع لنزها در مقایسه با سایر لنزهای هم اندازه خود تصاویر با روشنایی بهتری را ارائه می دهند.

آموزش های مرتبط :


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *