لنزهای با فاصله کانونی ثابت

لنزهای با فاصله کانونی ثابت

این نوع لنزها زمانی کاربرد دارند که تصویر دوربین مداربسته همواره در فاصله ثابتی از دوربین مداربسته قرار دارد و در طول عملکرد دوربین مداربسته نیازی به تغییر بزرگنمایی آن نیست. زاویه دید لنز را می توان از روی کاتالوگ لنز به دست آورد. این لنزها معمولا در فاصله کانونی بین 7/3 میلی متری تا 75 ملی متری وجود دارند. فاصله کانونی بیشتر را معمولا با اضافه کردن یک دو برابر کننده بین لنز و دوربین مداربسته می توان ایجاد کرد که این دو برابر کننده میزان نور رسیده به دوربین مداربسته را کاهش خواهد داد. در صورتی که نیاز به فاصله کانونی بیشتر باشد باید از یک لنز بزرگنمایی استفاده کرد.

به جز لنزها با زاویه دید بسیار باز، مابقی این نوع لنزها دارای یک حلقه برای تنظیم فاصله کانونی هستند. در مقابل دوربین مداربسته هم دارای یک ابزار برای تنظیم فاصله CCD تا لنز می باشد که به این پارامتر معمولا فوکوس پشتی می گویند. دلیل این نام گذاری این است که در دوربین های مداربسته قدیمی تنظیم این قسمت در پشت دوربین های مداربسته بوده است. امروزه ابزارهای مختلفی مثل پیچ یا اهرم کوچک برای تنظیم این پارامتر بر روی دوربین های مداربسته قرار دارد. برای تنظیم درست فوکوس یک دوربین مداربسته باید بتوان هر دوی این پارامترها یعنی فوکوس لنز و فوکوس دوربین مداربسته را به درستی تنظیم کرد.

برخی از لنزهای با فاصله کانونی ثابت

لنزهای PIN-HOLE: این نوع لنزها در شرایطی استفاده می شوند که ممکن است افراد در آن محیط از این که توسط دوربین های مداربسته رویت شوند احساس نارضایتی نمایند. در این صورت این نوع لنزها را درون دیوار قرار داده تا به صورت مخفی بتوان محیط درون اتاق را مورد مونیتورینگ قرار داد. قطر پیشنهادی برای سوراخی که لنز آن در دیوار تعبیه می شود 5/3 میلی متر است.

لنزهای منشوری: این نوع لنزها نیز در شرایطی مانند لنزهای PIN-HOLE استفاده می شوند اما برخلاف لنزهای PIN-HOLE در سقف کار گذاشته می شوند.

لنز چشم ماهی: فن آوری استفاده از لنزهای با زاویه دید 360 درجه (شکل 3-4) در دوربین های مداربسته سابقه دارد اما در دوربین های مداربسته جدید و بدیع است. این فن آوری اخیرا توسط چند شرکت فعال در زمینه اپتیک و تولید دوربین های مداربسته به کار گرفته شده است و مزایای استفاده از آن به شرح زیر است:

    • ایجاد تصویری کامل، شفاف و با وضوح بالا بر روی CCD دوربین
    • خارج کردن تصویر حاصل شده از حالت حلقه ای و استفاده از آن به شکل مسطح با رعایت فواصل و شکل واقعی اجسام.

لنز چشم ماهی

مطالب مرتبط

آموزش های مرتبط :


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

پیام به پشتیبان