فناوری CCD دوربین مداربسته

فناوری CCD دوربین مداربسته

یکی از نمودهای تکنولوژی جهت تامین امنیت مکان های مختلف، دوربین های مدار بسته می باشد که در سال های اخیر استفاده زیادی از آن شده است. دوربین های مدار بسته را به عنوان سیستم های نظارتی- امنیتی شناخته و ارگان ها و سازمان های مختلف، آن را مورد استفاده قرار می دهند.

پیشرفت های زیادی در ساختار دوربین های مدار بسته حاصل شده و فناوری های مدرنی به این سیستم ها وارد شده است. از جمله این فناوری ها می توان به فناوری CCD دوربین مدار بسته اشاره کرد که ما در این مطلب به طور کامل به معرفی این تکنولوژی خواهیم پرداخت.

دوربین مدار بسته CCD چیست

دوربین CCD یک دوربین فیلمبرداری است که کوتاه شده عبارت Charged Coupled Device  می باشد که شامل یک دستگاه شارژ-کوپل است که یک سنسور نور ترانزیستوری در مدار مجتمع آن قرار گرفته است. به زبان ساده، دستگاه های CCD سیگنال الکتریکی را به نوعی از خروجی، از جمله مقادیر دیجیتالی تبدیل یا دستکاری می کنند. در دوربین های مدار بسته با قابلیت CCD، آنها را قادر می سازد تا اطلاعات بصری را دریافت کرده و آنها را به تصویر یا فیلم تبدیل کنند. به عبارت دیگر این نوع از دوربین ها، دوربین های دیجیتال می باشند.

فناوری CCD، این امکان را برای استفاده از دوربین ها در سیستم های کنترل دسترسی فراهم می نماید چرا که دیگر برای دیدن تصاویر نیازی به ضبط تصاویر روی فیلم نیست. دوربین های امنیتی، با استفاده از تکنیک های CCD، می توانند اطلاعات بصری زنده را پخش کنند، که این ویژگی در هنگام نظارت بر اماکن مختلف بسیار اهمیت دارد.

هنگامی که این نوع دوربین با سایر اقدامات امنیتی ترکیب می شود، به یک روش بی خطر برای محافظت از فضای شما تبدیل می شوند. به عنوان مثال، همراه با سنسورهای حرکتی دوربین های CCD می توانند تصویر دارندگان کارت را که قصد ورود به یک فضای محافظت شده را دارند، ثبت نمایند.

همچنین بخوانید: آموزش برق ساختمان ، آموزش نصب کرکره برقی ، آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی

دوربین CCD چگونه کار می کند

از نظر مکانیسم عمل دوربین های CCD، این دوربین های مدار بسته یک تصویر را ضبط می کنند و آن را به سیستم حافظه دوربین منتقل می کنند تا به عنوان داده الکترونیکی ضبط شود. مزیت اصلی دوربین های CCD تولید تصاویر با کیفیت و بدون تحریف است. اصولاً دوربین نور را به برق تبدیل می کند. یک دوربین CCD عناصر حساس به نور به نام پیکسل را تشکیل می دهد که در کنار یکدیگر قرار گرفته و یک تصویر خاص را تشکیل می دهند. دوربین های CCD برای مدت طولانی کار می کنند و تمایل به داشتن پیکسل های با کیفیت بالا دارند که از هر دوربین دیگری تصویری با کیفیت و کم سر و صدا تولید می کنند.

به زبان دیگر می توان گفت که فناوری های تولیدکنندگان در دوربین های با فناوری CCD متفوت است، به عنوان مثال برخی شرکت ها از فیلترها، منشورها و آرایش های CCD استفاده می کنند، اما عملکرد اصلی هر دو CCD و CMOS تبدیل نور به الکترون است. آنها این کار را دقیقاً مانند سلولهای خورشیدی که نور را به برق تبدیل می کنند، انجام می دهند. این سنسورها همچنین شبیه به یک سلول خورشیدی می باشند. CCD و CMOS معمولاً روی تراشه مدار مجتمع یا IC تعبیه شده و در اندازه های مختلف ارائه می شوند.

هزینه دوربین CCD چقدر است

قیمت دوربین های CCD به اندازه فیزیکی سنسور CCD بستگی دارد. بیشتر دوربین های دیجیتال مصرف کننده دارای یک CCD در حدود ⅙ یا ⅕ اینچ هستند. به طور کلی، یک دوربین کوچک CCD بین 30 تا 50 دلار ارزش دارد. بسته به سبک دوربین ها، قیمت در نوسان است. به عنوان مثال، دوربین های امنیتی dome نزدیک به 100 دلار قیمت دارند که با توجه به قیمت ارز در ایران، قیمت این دوربین ها در بازار ما کمی بالاتر از سار دوربین های مدار بسته می باشد.

دوربین هایی که گران ترند دارای CCD ⅓ یک اینچ یا بزرگتر هستند. هرچه سنسور بزرگتر باشد، نور بیشتری می تواند ضبط کند. این به این معنی است که در تنظیمات کم نور، دوربین فیلمبرداری بهتری خواهد داشت و در نتیجه کیفیت تصویر تا حد زیادی بیشتر می گردد. اگر از یک دوربین CCD برای اهداف امنیتی استفاده می کنید، ممکن است دوربین کمی گران تر گزینه بهتری باشد، چرا که در این گونه موارد نیاز به قابلیت دید در شب دوربین می باشد که هزینه آن کمی بیشتر می گردد.

برخی از دوربین ها از یک نیمه هادی اکسید رایگان یا CMOS برای تولید تصویر نیز استفاده می کنند. با این حال امروزه اکثر دوربین های امنیتی از CCD استفاده می کنند.

 CCD در دوربین مدار بسته

دوربین CMOS چیست

نیمه هادی مکمل فلز-اکسید یا CMOS  که در همان دوره CCD توسعه یافته است، یک فناوری تصویربرداری دیجیتال جداگانه است که عملکرد آن بیشتر از CCD متمرکز است. یعنی CMOS اطلاعات پیکسل را به صورت جداگانه تقویت و جا به جا می کند، در حالی که پردازش تصویر CCD در قسمت بزرگتری از چیپ ست اتفاق می افتد.

اگرچه فناوری CMOS انرژی کمتری مصرف می کند، اما وضوح تصویر آن چندان قوی نمی باشد. از آنجا که سنسورهای CMOS با دقت بیشتری پیکربندی شده اند، ضبط نور در آن تمایل به ادغام داشته و باعث ضعف در دوربین برای گرفتن جزئیات در تنظیمات تاریک می گردد.

سال ها نیاز به یک سیستم نظارت با کیفیت بالا در کیفیت تصویر و قابلیت نور کم احساس می شد و سیستمهای مبتنی بر CCD از این مزیت برخوردار بودند. علاوه بر این، یک عملکرد ضبط نور CMOS معروف به “شاتر غلتکی” مصنوعاتی را تولید کرده است که به نوبه خود منجر به تاری تصویر گاه به گاه می شود. در مقابل، نرخ فریم بالای CMOS با ضبط حرکت سریع در فیلم، کمبود شاتر جهانی CCD را جبران می کند.

اگرچه سیستم های امنیتی مبتنی بر CCD به انرژی بیشتری احتیاج دارند، اما عملیات در مقیاس بزرگتر اغلب شامل منبع تغذیه اضافی هستند و مشکل تخلیه الکتریکی مربوط به دوربین CCD قدیمی را برطرف می کند.  در 1/3 اینچ یا کمتر، تصاویر CCD کوچکتر می باشند و امکان پیکربندی تجهیزات را در فضاهای محدود فراهم می کنند. تحولات اخیر تمایز بین دو فناوری تصویربرداری را به حداقل رسانده است و در طی سالهای اخیر CMOS در دوربین CCD به دستاوردهای چشمگیری رسیده است.

مقایسه دوربین های مدار بسته CCD و CMOS

اگر بخواهیم یک مقایسه کلی در رابطه با این دو فناوری داشته باشیم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • CCD تصویری با کیفیت بالاتر تولید می کند
  • CMOS حساسیت بسیار کمتری نسبت به نور دارند
  • CCD ها به اندازه 100 برابر CMOS انرژی مصرف می کنند
  • CCD ها به طور کلی پیکسل بیشتری دارند
  • CCD معمولاً گران تر از CMOS است

به طور کلی گرچه CCD ها از CMOS گران ترند، اما حساسیت بیشتر آنها به نور، آنها را به یک کاندیدای عالی برای استفاده در دوربین های امنیتی تبدیل می کند. CCD ها در واقع در برابر 70 درصد نوری که به آنها تابیده شده واکنش نشان می دهند. علاوه بر این، بیشتر CCD های تولید شده ذاتاً به اشعه مادون قرمز حساس هستند که آنها را به یک کاندیدای عالی برای ضبط ویدئو در شب، مادون قرمز یا نزدیک به صفر تبدیل می کند.

جمع بندی

یکی از فناوری های مفیدی که در دوربین های مدار بسته به کار رفته است فناوری CCD می باشد که با توجه به ساختاری که دارد می تواند تصاویری با کیفیت بالا را ایجاد نماید. در واقع CCD ها با برخورد نور اثر فوتوالکتریک را نمایش می دهد و بارهای الکتریکی که توسط ماتریسی از خازن ها جمع آوری می گردند، به یک تقویت بار الکتریکی فرستاده می شوند. در این جا بار الکتریکی به ولتاژ تبدیل شده و در نهایت تصویر با کیفیت بالا ایجاد می گردد. این سنسورها از قیمت بالایی برخوردار بوده اما با توجه به حساسیت بالایی که دارند در مکان هایی که نیاز به امنیت بیشتری دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب دوربین مداربسته می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید . برخی دیگر از دوره های در حال برگزاری در موسسه فن آموزان شامل آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش PLC ، آموزش سیم پیچی موتور و … می باشد. برای اطلاع از لیست تمامی دوره ها به صفحه اصلی سایت مراجعه نمایید.

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت شرکت در نظرسنجی روی تصویر زیر کلیک کنید
نظر سنجی دوره -