سیر تکاملی سیستم های نظارت تصویری دوربین مداربسته

در ابتدای به کارگیری سیستم های نظارت تصویری دوربین مداربسته، از ساده ترین نحوه ی اتصال یک سیستم آنالوگ یعنی اتصال مستقیم یک دوربین آنالوگ به یک مانیتور یا تلویزیون استفاده شد. پس از آن که ضرورتا نمایش تعداد دو یا بیشتر دوربین ایجاد شد. سوئیچ ها وارد بازار شدند که عهده دار این وظیفه شدند. حال دیگر نیاز به تضبط تصاویر به وجود آمد. دستگاه آنالوگ ضبط کننده تصاویر دوربین مداربسته بر روی نوار ویدئویی جهت بازبینی تصاویر این دوربین ها VCR نام داشت که این تجهیزات آنالوگ به علت محدودیت ها و مشکلات فراوانی که هنگام استفاده از آن وجود داشت، سال ها است که دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد. (شکل 1).

سیر تکاملی سیستم های نظارت تصویری دوربین مداربسته

 سیر تکاملی سیستم های نظارت تصویری دوربین مداربسته

VCRها قابلیت ضبط بر روی هر نوار را به مدت تنها شش ساعت با سرعت 25 فریم در ثانیه برای هر دوربین داشتند. البته بعدها VCRهای برنامه پذیر می توانستند چند نوار را پشت هم از تصاویر دوربین های مدار بسته ضبط نمایند. این نوارهای ویدئویی از عمر اندکی برخوردار بوده و پس از مدتی ضبط و پاک کردن تصاویر ضبط شده دیگر قابل استفاده نبودند. نگهداری از این نوارها به فضای نسبتا زیادی نیاز داشت، به خصوص زمانی که می خواستند مدت زیادی از تصویر یک دوربین مدار بسته را نگهداری کنند. این نوارها به شدت نسبت به میدان مغناطیسی حساس بوده و بنابراین در صورت قرار گرفتن در میدان های مغناطیسی، تمامی اطلاعات آنها از بین می رفت.

با ورود تجهیزات ضبط کننده ی دیجیتال DVR به بازار و جایگزینی سریع آن با VCR، این تجهیز از رده خارج شد. تکنولوژی DVR با ترکیب سوئیچ و VCR ایجاد شد که علاوه بر تمامی کنترل های مربوطه، امکان ضبط تصاویر را نیز فراهم کرده است که باعث کاهش نسبی هزینه، پیچیدگی و حجم سیستم مداربسته شد. در DVR اطلاعات به طور دیجیتال بر روی هارددیسک ضبط می شود در حالی که در VCR نمایش و تنظیم پارامترها از طریق شبکه حاصل شد (شکل 2).

با رشد تکنولوژی ساخت DVRها و افزوده شدن خروجی شبکه به آن، امکان مرحله ی بعدی، خلق Video serverها بود که قابلیت تبدیل چندین ورودی از دوربین های آنالوگ و ارائه ی یک خروجی شبکه جهت اتصال به شبکه و یا اینترنت را فراهم کرد. (شکل 3).

اختراع دوربین های شبکه رشدی شگرف در کیفیت تصاویر و دسترسی و ضبط آنها ایجاد کرد. این دوربین ها به تنهایی و بدون هیچ تجهیز اضافه ای قابل اتصال به سوئیچ های موجود در شبکه ها هستند (شکل 5) و می توان از درایوهای ذخیره سازی اطلاعات موجود در شبکه جهت ضبط تصاویر استفاده کرد.

تکنولوژی انتقال توان الکتریکی بر روی کابل شبکه اختراعی بود که باعث کاهش هزینه ی نصب و اجرای سیستم های مبتنی بر شبکه، علاوه بر مزایای فراوانی همچون امکان به کارگیری تغذیه مرکزی به شکل وقفه ناپذیر با UPS (شکل 6) شد.

آموزش های مرتبط :

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 10 =