ساختارهای فشرده سازی تصاویر در دوربین مداربسته(قسمت سوم)

MPEG-4/H.264 بخش 10 یا AVC (CODEC تصویری پیشرفته) در حال حاضر یکی از رایج ­ترین قالب­های مورد استفاده برای ضبط، فشرده­ سازی و توزیع تصویری وضوح بالا به شمار می­رود.

در روش MJPEG فقط از l-frame استفاده می ­شود در حالی که در MPEG4 و H.264 از ترکیب هر دوی l-frame و P-frame استفاده می­شود که به این ترتیب پهنای باند بسیار کمتری از MJPEG را اشغال می­کنند و از طرفی دیگر برای ارسال یک تصویر با کیفیت برابر، فشرده­ سازی H.264 عموماً 50% پهنای باند کمتری را از فشرده ­سازی با فرمت MPEG4 اشغال می­ نماید که به همین دلیل امروزه استفاده از فرمت H.264 گسترش فراوانی یافته است.

استاندارد H.264

امروزه در انتخاب دوربین مداربسته شبکه مگاپیکسلی HD، نوع فشرده­ سازی را چنان در نظر می­گیرند که با پهنای باند یا سرعت ارسال پایین­تر، کیفیت بهتری را داشته باشد. استاندارد فشرده­سازی در اکثر دوربین­های مداربسته مجود HD و مگاپیکسلی MPEG4 است، اما استاندارد H.264 اکنون آخرین و پیشرفته­ترین نسخه فشرده­ سازی شناخته می­شود و البته ادامه­ی همان سیستم­های موفق فشرده­ سازی MPEG2 و MPEG4 است که بهینه ­تر و باکیفیت­ تر شده است. با این حال اجرای هر نسخه­ای از فرمت H.264 کیفیت یکسان در فشرده­ سازی را ارائه نمی ­نماید. به عنوان مثال با فشرده­ سازی H.264 در دوربین­های مداربسته مختلف از سازندگان متفاوت، دارای سرعت ارسال تصویر مختلف با اختلاف چشمگیری در مقایسه با هم می­ باشند.

چنانچه محدودیتی در پهنای باند وجود نداشته باشد، می­توان ذخیره­ سازی را به طور متمرکز (به طور مثال در اتاق کنترل) اما همراه با محدودیت در پهنای باند انجام داد. بهتر است ذخیره­ی اطلاعات به صورت محلی و برای چند دوربین مداربسته محلی انجام شود به طوری که پهنای باند شبکه بی­ دلیل و دائم مشغول نشود.

با این روش، در تخمین حرکت هنگام جستجوی فریم­های مرجع، به جای فریم­های اولیه دوربین مداربسته، از فریم­های بازسازی شده استفاده می­شود که اختلافات باقی مانده را کمتر می­کند. در تجزیه متوالی بلوک­ها همچنین راه را برای تخمین حرکت هوشمندانه در کدگذاری H.264 آسان­تر می­سازد.

از این ساختار فشرده­سازی برای ضبط در تجیهزات جدید استفاده می­شود. این ساختار نمونه پیشرفته استانداردهای پیشین و با کیفیت بالاتر و سرعت ارسال پایین­ تر می­ باشد. در مقایسه با استاندارد MPEG 4 حجم کمتری برای ذخیره تصاویر اشغال می­کند.

  • مقایسه­ ی استاندارد H.264 با MPEG 4

استاندارد فشرده­سازی H.264 در مقایسه با استاندارد MPEG4 مزایایی دارد که با اقبال بیشتری مواجه شده است:

  • کاهش 50% اشغال فضای هارد دیسک
  • کاهش هزینه­ی ذخیره­سازی
  • ساده­سازی کنترل تصاویر و مرور بر آن
  • سرعت بالا در پخش روی اینترنت

مطالب مرتبط

آموزش های مرتبط :


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

پیام به پشتیبان