روش های جلوگیری از ایجاد نویز در دوربین مداربسته

روش های جلوگیری از ایجاد نویز در دوربین مداربسته

به طور کلی، هنگام گرفتن عکس یا فیلم در تاریکی، لکه های تاریک و روشن بر روی تصویر مشاهده می کنید. این مشکل در دوربین های مدار بسته یا CCTV ، دوربین های دیجیتال، دوربین فیلمبرداری و اساساً هر نوع دوربین در تنظیمات کم نور اتفاق می افتد. خوشبختانه  بیشتر دوربین های نظارتی از سیستم کاهش نویز دیجیتال برخوردار هستند. این سیستم نویزهای موجود در تصویر را از بین می برد و باعث صرفه جویی در فضای هارد دیسک شما می شود و باعث شفافیت و راحتی تصویر در چشم شما می گردد. در ادامه روش های جلوگیری از ایجاد نویز در دوربین مداربسته بیان شده است.

نویز دوربین مداربسته چیست

در دوربین های مداربسته، اصطلاح نویز برای اشاره به تصویر نامطبوع دانه ای در تلویزیون یا مانیتور شما به خصوص در طول شب استفاده می شود. مهم نیست که دوربین های مداربسته شما بسیار عالی و کم نور هستند، هنگام تصویربرداری از سوژه های مختلف در تاریکی، ممکن است سر و صدای زیادی ایجاد گردد. سر و صدا بخشی اجتناب ناپذیر در هر ارتباط الکترونیکی است، چه تصویری و چه صوتی. اما تداخل در سیگنال ویدئویی که به صورت لکه های سفید و سیاه در قاب ظاهر می شود و ظاهری دانه ای به آن می بخشد از مشکلات موجود در دوربین های مداربسته می باشد.

نور ناکافی و کم، تمایز رنگ و کنتراست را برای دوربین دشوار می کند، در نتیجه پیکسل های تصویر به جای این که به درستی و با جزئیات ارائه شوند، با هم ترکیب می شوند. نویز تصویر نیز زمانی اتفاق می افتد که روشنایی ضعیف باعث می شود نور در تصویر بیش از حد به سطح نویز موجود در سنسور نزدیک شود و حسگر تصویر را برای سنسور دشوار نماید.

نویز در دوربین مداربسته

با این حال، در بسیاری از موارد، شما نور کافی در محیط دارید و هنوز هم آن صدای ناهنجار را روی صفحه می شنوید. جدای از نویز نوری که نمی توان از آن در سیستم های مداربسته جلوگیری کرد، در بسیاری از موارد نویز یا تداخل ناشی از نصب نادرست است.  با استفاده از نکات ذکر شده در زیر می توانید تداخل و نویزهای موجود در دوربین های مداربسته را حذف کرد یا آنها را تا حد زیادی کاهش داد.

چه عواملی باعث ایجاد تداخل و نویز در دوربین های امنیتی می شود

در این بخش ما به تفصیل توضیح خواهیم داد که چه عواملی باعث ایجاد تداخل یا سر و صدا در سیستم های مداربسته می شود و چند نکته در مورد از بین بردن این پدیده ارائه می دهیم. عوامل مختلفی وجود دارد که می تواند باعث ایجاد تداخل در دوربین های امنیتی شود.

استفاده از کابلهای بی کیفیت

منبع تغذیه ناکافی

استفاده از دوربین های بی کیفیت (ارزان)

اتصال زمین اشتباه است

اتصالات ضعیف

نور کافی نیست

استفاده از بالون های تصویری ضعیف

برای خلاص شدن از تداخل و نویز می توانید از ویژگی DNR استفاده کنید. در ادامه به عواملی که در ایجاد نویز و تداخل در دوربین های مداربسته نقش دارند پرداخته شده است.

  1. استفاده از کابل های بی کیفیت

کابل های کواکسیال

یک کابل کواکسیال ارزان قیمت محافظ کافی در برابر پدیده های الکترومغناطیسی ایجاد نمی کند. این مولفه حیاتی سیستم اغلب نادیده گرفته می شود، زیرا بسیاری از کاربران، به حد کافی به کابل انتخابی خود فکر نمی کنند. با این وجود همه کابل ها برابر نیستند و اکثریت قریب به اتفاق مشکلات تصویر ناشی از کابل های بی کیفیت یا نصب نادرست است.

کابل معمول انتخابی برای یک سیستم نظارتی دوربین مدار بسته سنتی، کابل سیامی RG59 است. به آن سیامی گفته می شود زیرا در واقع از دو کابل مختلف متصل به یکدیگر تشکیل شده است: یک کابل کواکسیال RG59 که برای انتقال سیگنال ویدیویی استفاده می شود و یک کابل دو سیم (معمولاً 18/2) که برای انتقال نیرو استفاده می شود. برای کابل دوربین مداربسته، پوشش 95٪ یا بهتر برای عملکرد صحیح توصیه می شود.

کابل های UTP

اگر از کابل های UTP ( کابل های اترنت / شبکه) برای سیستم دوربین مداربسته خود استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که از کابل های تولید شده توسط یک شرکت شناخته شده و نه تولید کننده ارزان چینی استفاده می کنید. ممکن است اکنون چیزی پس انداز کنید، اما در دراز مدت بیشتر هزینه خواهید کرد.

بعضی از کابلهای CAT5 مس خالص نیستند بلکه CCA یا آلومینیوم روکش دار مس هستند. به برچسب یا آنچه خرده فروش می گوید اعتماد نکنید، در واقع خودتان کابل را بررسی کنید. CAT5 ، CAT5e ، CAT6 و CAT6e همگی می توانند CCA باشند تا مس خالص. CCA وقتی خم می شود به راحتی شکسته می شود و می توانید مس را خراشیده تا فلز نقره ای رنگ در مرکز آن آشکار شود.

حداکثر سیگنال تصویری مسافتی که می تواند با بالون های ویدیویی خوب منتقل شود تقریباً 300 متر است. اگر از کابل برای تأمین برق دوربین و همچنین انتقال سیگنال ویدئویی استفاده می کنید، برای جلوگیری از افت ولتاژ حداکثر مسافت حدود 50 متر را توصیه می کنیم.

  1. منبع تغذیه ناکافی

برای اینکه یک دوربین امنیتی به درستی کار کند، باید با توجه به مشخصات تولیدی از آن استفاده شود. امروزه اکثر دوربین های مدار بسته از 12 ولت DC ( جریان مستقیم) استفاده می کنند اما دوربین های امنیتی نیز وجود دارند که از برق 24 ولت AC استفاده می کنند (کابل می تواند طولانی تر باشد).

ولتاژ مناسب دوربین چیست؟ تهیه دوربین های امنیتی مداربسته که از تحمل ولتاژ 10٪ پشتیبانی می کنند بسیار مهم است. این به این معنی است که اگر دوربین به 12 ولت DC نیاز دارد، می تواند ولتاژ 10 درصد بالاتر یا 10 درصد پایین استاندارد 12 ولت DC را پشتیبانی کند. اگر یک دوربین ارزان قیمت بخرید که از چنین تغییر ولتاژی پشتیبانی نمی کند، اگر ولتاژ کمی یا بالاتر باشد، ممکن است دوربین خراب شود.

همچنین دوربین باید کارایی کافی (معمولاً 1 آمپر در هر دوربین) را از منبع تغذیه دریافت کند تا بتواند به درستی کار کند (آمپرهای بیشتر مشکلی ندارند، اما آمپ های کمتری مشکل دوربین را دارند). مسائل مربوط به برق اغلب باعث ایجاد تداخل و سر و صدا در تصویر می شوند. بنابراین، اگر تداخل یا نویز در دوربین خود دارید، مطمئن شوید که دوربین به میزان کافی ولتاژ از منبع تغذیه می گیرد.

  1. استفاده از دوربین های ارزان قیمت

اگر به دنبال یک دوربین امنیتی ارزان و با کیفیت پایین هستید، مهم نیست که بخواهید زیرساخت ها را بهبود ببخشید، دوربین همچنان تصاویر بد و دانه ای ارائه می دهد. دوربین های بدون مارک ارزان قیمت کیفیت مورد نیاز سیستم مداربسته شما را به خصوص در شرایط کم نور ارائه نمی دهند.

به همین دلیل بسیار مهم است که قبل از خرید محصول راجع به آن تحقیق کنید و اطمینان حاصل کنید که کالای مورد نیاز پروژه دوربین مداربسته شما را برآورده می کند. شما باید دوربین های امنیتی را از یک تولید کننده یا فروشنده محترم خریداری کنید که پشتیبانی فنی از محصولات خود را ارائه می دهد.

  1. زمین گیری اشتباه انجام شده است

اگر اتصال زمین به صورت نامناسب انجام شود یا اصلاً انجام نشود، ممکن است خطوطی را که روی صفحه حرکت می کنند مشاهده کنید. به این نوع تداخل، حلقه زمین گفته می شود. یک مشکل حلقه زمین ممکن است در چندین نقطه وجود داشته باشد. حلقه ها می توانند بین دوربین و مانیتور، از دوربین گرفته تا سوئیچر یا بسیاری از امکانات دیگر، وجود داشته باشند. راه حل آسان برای از بین بردن تداخل ناشی از حلقه های زمینی استفاده از مقره های حلقه زمین است.

  1. اتصالات ضعیف

منبع تغذیه یا اتصالات کابل کواکسیال را بررسی کنید تا مطمئن شوید به درستی انجام شده و شل نیست. به ندرت اتفاق می افتد که تداخل ناشی از اتصال دهنده های دوربین ضعیف و غیر حرفه ای یا به دلیل محکم نبودن تماس ها باشد.

  1. روشنایی کافی نیست

برای به دست آوردن یک تصویر خوب (یا قابل قبول) باید نور کافی در محیط تحت نظارت وجود داشته باشد. همه دوربین های امنیتی در شرایط کم نور با مشکل روبرو می شوند و تداخل نشان می دهند، با این وجود هنگامی که دوربین در سطح بالایی قرار دارد (و گران تر است)، این مشکل به حداقل می رسد.

قبل از خرید دوربین امنیتی مداربسته، عملکرد زمان شب در فیلم های آزمایشی را بررسی کنید یا به تعدادی از LED های داخلی دوربین نگاهی بیندازید. روش دیگر برای بهبود روشنایی، نصب چراغ های روشن کننده LED در منطقه تحت نظارت است. در انتها، یک دوربین ارزان قیمت تداخل و نویز زیادی را در تصویر زنده نشان می دهد، در حالی که یک دوربین با کیفیت بالا راهی بسیار بهتر را ارائه می دهد.

  1. استفاده از بالون های تصویری ضعیف

اگر از کابل های Cat5e یا Cat6 UTP از بالون های تصویری استفاده می کنید، مطمئن شوید که محصول مناسب را انتخاب کنید. بالون های ویدئویی وجود دارند که با دوربین های HD-CVI یا دوربین های HD-TVI یا AHD بهتر کار می کنند. شما باید بالون هایی را که با فناوری استفاده می کنید مطابقت دهید. تفاوت بین HD-TVI ، HD-CVI و AHD. همچنین حداکثر مسافتی را که می توان از بالون استفاده کرد بررسی کنید، مشخصات را بخوانید و در صورت داشتن سوال، آن را با سازنده در میان بگذارید.

8- از قابلیت Digital Noise Reduction استفاده کنید

برخی از شرکت های دوربین مداربسته ممکن است مارک های خود را در فناوری نوآورانه DNR خود بگنجانند. وقتی صحبت از دوربین مداربسته می شود، DNR برای تصاویر واضح تر بسیار مهم است. سنسور تصویر در CCD اثر دانه دار روی تصاویر را از بین می برد و عواقب آن را در یک تصویر غنی تر از بین می برد. این امر برای شناسایی هرگونه حرکت یا اشیا روی صفحه ضروری است. داشتن دوربین DNR در دوربین های نظارتی واقع در پارکینگ ها به شما کمک می کند و برای استفاده در پزشکی قانونی نیز مفید می باشد.

Digital Noise Reduction از نرم افزار موجود در CCD برای از بین بردن نویز موجود در هر تصویر به صورت دیجیتالی استفاده می کند. این نرم افزار یک الگوریتم دارد که دو فریم متوالی را تجزیه و تحلیل می کند و هر دانه ای را که با قاب قبلی مطابقت ندارد حذف می کند. هنگامی که CCD نویز عکس را از بین می برد، سپس تصویر به DVR یا NVR منتقل می شود. هنگامی که روی درایو هارد دیسک HDD  ذخیره می شود، اندازه تصویر 70٪ کاهش می یابد و از وضوح بیشتری نسبت به قبل برخوردار می گردد.

با این حال، تصویر معمولاً فقط در پیش زمینه تصویر پردازش می شود. اشیا موجود در پس زمینه تمایل دارند دانه ای به نظر برسند. تحولات جدید راه حلی برای این امر یافته اند. پیشرفته ترین نوع کاهش نویز دیجیتال 3D-DNR یا همانطور که گاهی اوقات نوشته می شود ، 3DNR نامیده می شود.

آخرین شکل کاهش صدای دیجیتال 3D-DNR است. این  سیستم هر پیکسل را با پیکسل های اطراف آن علاوه بر هر فریم با پیکسل دیگر مقایسه می کند. به این روند تطبیق، کاهش نویز فضایی گفته می شود. با استفاده از 3D-DNR، پردازش کاملی از تصویر، از جمله پس زمینه، اعمال می شود. این منجر به ایجاد تصویری واضح تر از DNR سنتی می شود و فضای کمتری بر روی هارد دیسک اشغال می شود.

آموزش های مرتبط :


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *