بهبود کیفی تصاویر دوربین مداربسته(7)

دوربین های مداربسته امنیتی مادون قرمز در محدوده های دمایی متفاوتی قادر به کار هستند. آب و هوای بسیار گرم و یا بسیار سرد، می تواند تاثیر به سزایی در عملکرد این تجهیزات داشته باشد. با خرید یک محفظه ی با کیفیت می توان مشکل رطوبت و سایر شرایط آب و هوایی را برطرف کرد.

رتبه بندی از نظر دمای کاری

اگر لازم است که محفظه ی خارجی دوربین مداربسته جداگانه نصب شود، لازم است که این کار به دقت صورت گیرد. در بسیاری از دوربین های مداربسته امنیتی مادون قرمز لازم است که محفظه ی مربوطه به طور کامل با آنها هم سطح باشد تا هنگام عبور از شیشه از پراکندگی نور مادون قرمز و ایجاد نور مزاحم جلوگیری شود. برای فهم بهتر مطلب دوربین مداربسته عکاسی معمولی با فلش را می توان در نظر آورد. اگر شخصی مقابل پنجره ای شیشه ای بایستد و عکس بگیرد (و قاعدتا فلش دوربین مداربسته هم عمل کند) تصویر حاصل چیزی جز یک عکس پر از نور نخواهد بود.

دوربین های مداربسته مادون قرمز با لنز متغیر

در دوربین های مداربسته با فاصله ی کانونی ثابت که لنز ثابت دارند و زاویه ی دید آنها تغییر نمی کند، دیودهای نوری مادون قرمز که کارخانه ی تولید کننده ی دوربین مداربسته در آن قرار داده است، می تواند به راحتی مکانی را که لنز برای آن تنظیم شده است، روشن کند.

در مدل های دوربین مداربسته با فاصله ی کانونی متغیر، مثل چهار تا نه میلی متر که در واقع 30 تا 60 درجه زاویه ی دید دوربین مداربسته تعییر می کند، اگر نوردیود نوری به صورت زاویه ی باز تابیده شود، فقط اجسامی در شب نشان داده می شوند که در نزدیکی دوربین مداربسته هستند و اجسام دورتر، به دلیل این که نور دیود به آنها نمی رسد، در تصویر نمایش داده نمی شوند و تاریک و سیاه دیده می شوند.

در بازار دیودهای نوری مادون قرمز مختلفی تولید شده اند که روشنایی مادون قرمز محیطی متفاوتی دارند، برخی از آنها فاصله ی خیلی دور را با زاویه کم می توانند روشن کنند و برخی دیگر فقط فاصله ی نزدیک را با زاویه ای باز روشن می کنند. درک این تفاوت با مشاهده عملکرد چراغ قوه هایی که زاویه و عمق نور آنها با چرخش بدنه تنظیم می شود، ساده تر است.

در دوربین های مداربسته مادون قرمز با لنز متغیر، در کنار لنز دوربین مداربسته چند عدد دیود با زاویه ی باریک برای روشن کردن فاصله های دور از دوربین مداربسته و دیودهایی نیز با زاویه ی پهن برای روشن کردن فاصله ی نزدیک به دوربین مداربسته در نظر گرفته شده است.

بنابراین اگر لنز دوربین مدار بسته، به صورت دستی و یا موتوردار باشد و زاویه دید دوربین مداربسته تغییر کند، تمام نقاط دور و نزدیک در شب، روشن دیده خواهد شد.

به کارگیری دوربین های مداربسته با حساسیت بالا یا مادون قرمز

دو دوربین مداربسته با واکنش طیفی متفاون به صورت نمودارهای نشان داده شده است. دوربین مداربسته A دارای حساسیتی با بازه ی کوچک تر است که تنها بازه ی دید انسان را در بر خواهد گرفت. در مقابل دوربین مداربسته B حساسیتی با بازه ی بسیار پهن دارد که نه تنها بیشتر بازه ی دید انسان بلکه طیف گسترده ای از نور مادون قرمز را هم در بر خواهد گرفت.

شاید در نگاه اول دوربین مداربسته B به دلیل بازه ی دید وسیع تر به مراتب مناسب تر از دوربین مداربسته A به نظر برسد. اما باید یادآور شد این بازه موجب ایجاد مشکلاتی نیز خواهد شد. برای مثال در طول روز به علت جذب تابش مادون قرمز دوربین مداربسته B رنج های مختلفی از رنگ طوسی را ایجاد می کند که در تصویر مطلوب نیستند. از طرف دیگر، در صورتی که دوربین های مداربسته دارای قابلیت تنظیم خودکار دیافراگم برای تنظیم نور باشند، به علت جذب نور مادون قرمز، دیافراگم دوربین مداربسته B در نوری برابر یا بیشتر از دوربین مداربسته A بسته می شود که تنظیم مناسب نور را برای دوربین مداربسته از بین خواهد برد.

بنابراین استفاده از دوربین های مداربسته دید در شب تنها باید زمانی صورت گیرد که نیاز ضروری به دید در شب وجود دارد. برای مثال، نیازی به استفاده از دوربین مداربسته دید در شب برای کاربردهای نظارت نیروی انسانی نخواهد بود، چرا که در طول شیفت کاری معمولا محیط نورانی است.

اشتباه رایج دیگر در مورد دوربین های مداربسته دید در شب این است که گاهی به آنها دوربین مداربسته هایی با حساسیت بیشتر در نور کم اطلاق می شود، در حالی که دوربین های دید در شب معمولا تنها حساسیت بیشتر به نور مادون قرمز دارند و حداقل میزان نور مورد نیاز آنها برای ساختن تصویر با دوربین مداربسته های عادی تفاوتی ندارد.

• اغلب تجهیزات ضبط ویدئو از اعمال واترمارک دیجیتال در پایان فرآیند ضبط پشتیبانی می کنند که این کار به شیوه های متفاوتی انجام می شود.

مطالب مرتبط

آموزش های مرتبط :


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

پیام به پشتیبان