بهبود کیفی تصاویر در دوربین مداربسته(6)

دوربین های مداربسته دید در شب این ویژگی را دارند که بتوانند فضای اطرافشان را در تاریکی کامل و در شرایطی که هیچ نوری وجود ندارد نیز ببیند. این دوربین های مداربسته منبع نور مخصوص به خود دارند که این منبع نور همان مادون قرمز است که با چشم غیر مسلح دیده نمی شود. دوربین های مداربسته دید در شب جهت استفاده در فضاهای خیلی کم نور یا جاهایی که نور ندارند، و همچنین در مکان هایی که به چراغ های امنیتی مجهز نشده اند، بسیار ایده ال هستند.

 دوربین مداربسته دید در شب در حالت فعال

دوربین مداربسته بولت با محفظه های بیرونی را نشان می دهد که به طور کامل آماده ی نصب در محل است و نصب ساده و سریعی دارد. این کلاس از محصولات نماینده ی فن آوری است که در آن نصب و راه اندازی به سادگی انجام پذیر است. اما دوربین های مداربسته دیگر ممکن است نیاز به محفظه های جداگانه جهت نصب داشته باشند. هنگام نصب این تجهیزات لازم است به شرایط آب و هوایی محل نصب نیز توجه شود.

تشریح عملکرد دیودهای نوری مادون قرمز

عملکرد این دوربین های مداربسته بدین صورت است که در حضور نور تصاویر رنگی نمایش می دهند و وقتی تاریک می شود به حالت ایجاد تصاویر سیاه و سفید، تغییر وضعیت می دهند یعنی هنگامی که سطح روشنایی محیط از مقدار مشخصی کمتر شود، حسگرهای موجود در این دوربین های مداربسته ، دیودهای نوری مادون قرمز را روشن کرده و به طور خودکار از ایجاد تصاویر رنگی به سیاه و سفید تغییر حالت می دهند. دیودهای مادون قرمز جزء ساختمان دوربین مداربسته هستند که از ابتدای ساخت بر روی دوربین مداربسته نصب شده اند و در پایین ترین شرایط نوری نیز می توانند موثر واقع شوند.

البته باید به این نکته توجه داشت که میزان مسافت عملکرد نور مادون قرمز بسته به فاصله ای است که در تیررس مادون قرمز قرار دارد و میزان فاصله ای که دوربین مداربسته می تواند ببیند ملاک عمل نیست که این در اصل به اندازه ی لنز بستگی دارد. استفاده از دوربین های مداربسته دید در شب به طور قابل ملاحظه ای ارزان تر از وصل کردن یک دوربین مداربسته به یک چراغ امنیتی است.

به خصوص اگر زیبایی بخشیدن به ساختمان و یا پوشیده و مخفی ماندن فعالیت دوربین مداربسته مدنظر باشد، این دوربین های مداربسته انتخابی ایده آل هستند.

در مراقبت از محوطه پارکینگ یا محل بارگیری افراد به طور قطع نیازمند به کارگیری این نوع فنآوری هستند. در واقع این یکی از بهترین ویژگی های این دوربین هاست که به واسطه آن نیاز به روشن کردن فضا با چراغ های امنیتی ندارند.

انواع مختلف این دوربین های مداربسته موجودند که با تابش نور مادون قرمز بر هدف خود می توانند تصویر حرارتی بهتری را تولید کنند. این پروژکتورها را به طور معمول خارج از محفظه ی دوربین مداربسته قرار می دهند.

از آنجا که نور مادون قرمز را نمی توان دید، به طور معمول نشانی از روشن و فعال بودن این دستگاه ها وجود ندارد و آنها را به طور کامل مناسب کاربردهای نظارت پنهانی می نماید. البته برخی از آنها نور قرمز رنگ ضعیفی را بازتاب می دهند و اگر فردی به طور مستقیم به آنها خیره شود، قادر به دیدن آن خواهد بود.

با این که نور مادون قرمز بی خطر تصور می شود اما بهتر است از خیره شدن به دیودهای موجود بر روی دستگاه پرهیز شود، همان طور که در مورد لامپ های معمولی نیز این هشدار صادق است.

یک دوربین مداربسته دید در شب با توجه به نحوه ی آرایش دیودهای دور تا دور لنزش می تواند به خوبی تصاویر را نمایش دهد و بسته به کیفیت چراغ های دیودی می تواند مسافتی تا حدود 30 الی 50 متر را در میدان دید خود قرار دهد. این که چقدر یک دوربین مدار بسته می تواند در تاریکی به خوبی تصاویر را نمایش دهد بستگی به میزان نور (لوکس) آن دارد.

میزان نور صفر لوکس می تواند در تاریکی کامل ببیند و میزان نور یک صدم لوکس در روشنایی حدود یک چهارم نور ماه و میزان نور یک لوکس می تواند در روشنایی کامل نور ماه ببیند. دوربین های مداربسته دید در شب تحت عنوان دوربین های مداربسته مادون قرمز IR نیز نامیده می شوند.

مشکل نور مادون قرمز

به کارگیری دیودهای نوری مشکلاتی نیز دارد، چرا که اشعه ی مادون قرمز به وسیله ی لوکس سنج قابل اندازه گیری نیست. یعنی نمی توان درخشندگی و میزان نور آن را به وسیله ی این دستگاه اندازه گرفت. از طرف دیگر معمولا در کاتالوگ و اطلاعات فنی دوربین های مداربسته تنها حساسیت به نور ذکر می شود و عموما جایی در مورد حساسیت دوربین مداربسته به نور مادون قرمز حرفی به میان نمی آید و این موضوع خرید یک دوربین مداربسته دید در شب مناسب را با مشکل مواجه می کند.

اندازه گیری لوکس (واحد روشنایی) دوربین مداربسته

میزان روشنایی که هر دوربین مداربسته امنیتی نیاز دارد تا به کمک آن بتواند به خوبی به ضبط تصاویر بپردازد. اندازه لوکس دوربین مداربسته نام دارد. هرچه مقدار عددی آن کمتر باشد نشان دهنده ی عملکرد بهتر دوربین مداربسته در محیط های کم نور است. دوربینی با 2/0 لوکس نسبت به دوربینی با 3/0 لوکس از برتری بیشتری در عملکرد برخوردار است. دوربینی با 003/0 لوکس نهایت کارایی (در نور کم) را داراست.

بر همین اساس گفته می شود دوربین هایی مداربسته که در محدوده ی مادون قرمز عمل می کنند دارای لوکس 0/0 هستند، چرا که در عمل در حیطه ی کاری آنها چشم انسان قادر به دیدن نیست و بنابراین تاریکی محض محسوب می شود. ممکن است بتوان اندازه ی لوکس دوربین های مداربسته معمول را بر روی آنها مشاهده کرد.

در برخی از دوربین های مداربسته امنیتی مادون قرمز از فن آوری حالت جامد استفاده شده است. دیودهای نوری که از این فن آوری استفاده می کنند، نسبت به مدل های رایج توان مصرفی کمتری دارند. باید توجه شود که دوربین های مداربسته امنیتی مادون قرمز نیازی به تجهیزات نورپردازی جانبی ندارند و از این نظر هم مصرف انرژی آنها بهینه است.

نصب آنها در فضای باز با اندک تلاشی قابل انجام است که البته این نقطه مشترک تمام دوربین های مداربسته است. هرچند دوربین های مداربسته امنیتی مادون قرمز در بیشتر موارد از سهولت نصب بیشتری برخوردارند.

روشن کردن لامپ اتاق هنگام عکاسی با دوربین های مداربسته معمولی می تواند ایده مناسبی جهت به کارگیری نورافکن های مادون قرمز اضافی باشد. اگر فردی بخواهد عکسی در یک اتاق کم نور بگیرد، جهت رفع سایه ها و نقاط تاریک اقدام به نورپردازی مناسب (روشن کردن نواحی سایه دار و تاریک) می کند که در این صورت، حتی بدون استفاده از فلش، تصاویر بهتری حاصل می شود.

نورافکن های جانبی (شکل زیر) مجموعه ای از دیودهای نوری مادون قرمز هستند که برای تامین روشنایی نامرئی مورد نیاز دوربین های مداربسته امنیتی مادون قرمز مورد استفاده قرار می گیرند. به وسیله ی این تجهیزات که به سادگی قابل نصب هستند می توان منطقه ی تحت نظر را گسترش داد و به عمق نفوذ دوربین های مداربسته اضافه کرد. معمولا نورافکن ها درست در کنار دوربین مداربسته مربوطه نصب می شوند و تنها نیاز به تامین برق دارند.

نورافکن مادون قرمز

مطالب مرتبط

آموزش های مرتبط :


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

پیام به پشتیبان