روش های از بین بردن نویز در دوربین مدار بسته

بهترین روش از بین بردن نویزها، روشی است که با از بین بردن کمترین اطلاعات تصویر بیشترین نویز را از بین ببرد. بسیاری از دوربینها زمانی که با حساسیت های بالا عکس میگیرند، به شکل خودکار قبل از ذخیره سازی آن، سعی میکنند تا قسمتی از نویزها را با الگوریتم های مخصوص خود از بین ببرند.

یکی از بهترین روش ها باتوجه به تصادفی بودن نویزها، گرفتن چند تصویر و میانگین گیری از آنهاست و با توجه به این نکته که نویز در هر یک از تصاویر به شکل متفاوتی ایجاد می شود و سوژه در همه ی آنها یکسان است. میانگین گیری از تصاویر منجر به کمتر شدن اثر نویزو نیرو گرفتن سوژه ثابت می شود.

شاید این روش دردسر بیشتری داشته باشد ولی یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن نویزها بدون دست زدن به جزئیات تصویر است که در بعضی از دوربینها به شکل خودکار انجام می شود. اما بهتر است به جای صرف زمان و هزینه جهت حذف نویز، سعی شود با طراحی و نصب مناسب نویز کمتری در تصویر منعکس شود. در فصل پنجم فن آوری حذف نویز تشریح خواهد شد.

 در خصوص حذف نویزها، روشهایی دیگری هم وجود دارند که یا اجرای مشکل تری دارند و یا چندان اثربخشی نیستند. یکی از این روش ها همرنگ کردن نقاط در بخشهای با رنگ نزدیک به هم است که در این روش قسمتهای با جزئیات کمتر یافت و محو می شوند. روش دیگر کم کردن تعداد نقاط تصویر است.

برای مثال از هر چهار نقطه کنار هم یک نقطه به دست آید که رنگ و نور آن میانگین آن چهار نقطه باشد و به این ترتیب اثر نویزی که برای مثال در یکی یا چند تا از این نقاط ایجاد شده کمتر میشود، ولی کم کردن تعداد نقاط منجر به حذف جزئیات، کمرنگ شدن لبه هاو کوچک تر شدن تصویر میشود.

در همه ی این روشها پاک کردن تویزها منجر به کم شدن دادههای تصویر و کم شدن جزئیات می شود زیرا نقطه ای که نویز ثبت کرده هیچ دادهای دیگری ندارد و الگوریتمهای حذف، تصمیم میگیرند که چه دادهای را به جای آن قرار دهند و بدون خطا نیستند.

 با توجه به مطالب فوق، برای کاستن تویز تصویر، تا آنجا که ممکن است از حساسیت های پایین تر استفاده می شود. همچنین نوردهی کافی در حذف نویز، به خصوصی در بخشهای تیره عکس، می تواند بسیار تأثیرگذار باشد. از آنجا که در کنار حساسیت بالا، نوردهیهای طولانی هم می تواند نویز را افزایش دهد، بهتر است در صورت امکان برای نوردهی کافی ازدیافراگم باز استفاده کرد.

باید توجه داشت که این گونه مشکلات گاهی در ابعاد بزرگ تصویر یا در روندهای پردازش تصویر ممکن است بیشتر خود را نشان دهند  و بنابراین بهتر است تا جای ممکن از عواملی که نویز را افزایش می دهند پرهیز کرد.

دوره های پرطرفدار :


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *