راه اندازی موتور سه فاز با برق تک فاز

به ندرت پیش می آید که مجبور به راه اندازی یک موتور سه فاز باشیم اما برق سه فاز در دسترس نباشید.در چنین مواقعی اگر که توان موتور زیاد نباید می توان به صورت موقت و توسط یک خازن موتور را راه اندازی کرد.این روش اصلا توصیه نمی شود زیرا جریان زیادی را از یک فاز می کشد.شکل راه اندازی موتور سه فاز با برق تک فاز به این روش در ادامه آورده شده است.

راه اندازی موتور سه فاز با برق تک فاز

راه اندازی موتور سه فاز با برق تک فاز

نحوه راه اندازی با این روش

در این روش از یک خازن و برق تکفاز به صورتی استفاده می شود که اگر بخواهیم موتور به صورت راستگرد بچرخد موتور را به صورت مثلث سیم بندی کرده و خازن را به سر های u1 و w1 متصل میکنیم.سپس فاز را به u1 و نول را به v1 وصل می کنیم.اگر بخواهیم موتور به صورت چپگرد کار کند خازن را باید به سر های u1 و v1و فاز را به w1 و نول را به v1 وصل کرد.در این روش در واقع یک موتور سه فاز با دو فاز راه اندازی می شود.

پیشنهاد ویژه: آموزش سیم پیچی موتور

برق صنعتی

Admin Fanamoozanمشاهده نوشته ها

من مهدی هستم و فارغ التحصیل رشته برق می باشم. حدود 10 سال بصورت عملی در حوزه برق و تاسیسات کار کرده ام و تجارب زیادی در این زمینه کسب کرده ام. مطالبی که منتشر میکنم تلفیقی از دانش و تجربه بنده در این زمینه می باشد. همچنین به مباحث تعمیرات موبایل، هوشمندسازی ساختمان، برق ساختمان و صنعتی و سیم پیچی موتور علاقمندم. امیدوارم از مطالب درج شده رضایت کافی را داشته باشید.

قسمت دیدگاه ها غیرفعال است