راه اندازی موتور آسنکرون توسط دو کنتاکتور

در این نوع راه اندازی امکان روشن کردن موتور به صورت دائم یا لحظه ای فراهم میشود اما بدلیل استفاده از دو کنتاکتور،استفاده از این مدار خیلی مقرون به صرفه نبوده و بهتر است که از مدار راه اندازی دائم و لحظه ای با یک کنتاکتور استفاده کرد.شکل مدار الکتریکی فرمان و قدرت راه اندازی موتور القایی به صورت لحضه ای دائم از یک نقطه توسط دو کنتاکتور به صورت زیر است. این مدار از جمله سرفصل های دوره آموزش تابلو برق صنعتی می باشد.

راه اندازی موتور آسنکرون به صورت لحظه ای و دائم، از یک نقطه توسط دو کنتاکتور

نحوه عملکرد مدار الکتریکی فرمان و قدرت راه اندازی موتور آسنکرون به صورت لحظه ای دائم، از یک نقطه توسط دو کنتاکتور

همانطور که در شکل دیده می شود در این مدار از دو کنتاکتور،یک شستی استاپ و دو شستی استارت استفاده شده است.شستی استاپ s1 در هر لحظه می تواند رق مدار را قطع کرده و موتور را خاموش کند. برای استفاده از موتور در حالت دائم کار کافیست شستی استارت s2 را فشرد.با فشردن این شستی و برق دار شدن پایه A1 کنتاکتور اول بوبین کنتاکتور تحریک شده،تیغه 13,14 کنتاکتور بسته میشوند و موتور به صورت دائم کار راه اندازی میشود. در صورت فشردن شستی استارت s3 پایه A1 کنتاکتور دوم برق دار میشود و موتور به صورت لحظه ای راه اندازی میشود در صورت برداشتن فشار از روی شستی استارت موتور متوقف خواهد شد.

کاربرد مدار راه اندازی موتور القایی به صورت لحظه ای دائم از یک نقطه توسط دو کنتاکتور

در مواقعی که نیاز به تست موتور یا خط تولید در یک لحظه باشد از این مدار استفاده شده و پس از اطلاع از صحت عملکرد موتور آن را به صورت دائم راه اندازی میکنند.


امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.