راه اندازی موتور آسنکرون القایی به صورت دائم کار با یک کنتاکتور همراه با چراغ های خبری

در برخی از مواقع برای اطلاع از وضعیت عملکرد موتور هنگامی که موتور قابل رویت نیست یا فاصله موتور از اپراتور زیاد است از این نوع مدار برای راه اندازی موتور القایی استفاده می شود.این مدار به اپراتور این امکان را می دهد تا با رویت چراغ های خبری از وضعیت روشن یا خاموش بودن موتور اطلاع کسب کند یا حتی در صورتی که به هر دلیلی موتور به دستور فیوز بی متال خاموش شود اپراتور متوجه خواهد شد.شکل زیر بیانگر نحوه اتصال ادوات این مدار است. این مدار از جمله سرفصل های دوره آموزش تابلو برق صنعتی می باشد.. در این مطلب راه اندازی موتور آسنکرون القایی به صورت دائم کار با یک کنتاکتور همراه با چراغ های خبری می پردازیم.

راه اندازی موتور آسنکرون القایی به صورت دائم کار با یک کنتاکتور همراه با چراغ های خبری
نحوه عملکرد مدار قدرت و فرمان راه اندازی موتور القایی به همراه چراغ های خبری

در این مدار از یک کنتاکتور،یک شستی استپ ،یک شستی استارت و سه عدد لامپ سیگنال (یا هر نوع لامپ دیگری) استفاده می شود.نحوه اتصالات طبق عکس به این صورت است که با فشردن شستی استارت s2 بوبین کنتاکتور تحریک شده، تیغه های 13,14 بسته و تیغه های 21,22 باز می شوند.با بسته شدن تیغه های 13,14 موتور در حالت دائم به کار خود ادامه میدهد،همچنین با بسته شدن این تیغه ها لامپ H2 نیز روشن شده که بیانگر روشن بودن موتور می باشد. در صورت فشردن شستی استاپ s1 جریان تحریک بوبین کنتاکتور قطع شده و موتور خاموش می شود.در این هنگام تیغه های 13,14 شده و تیغه های 21,22 بسته میشوند.   بنابراین لامپ H2 خاموش شده و لامپ H3 روشن می شود که بیانگر وضعیت موتور در حالت خاموش است. هنگامی که به هر دلیلی (اعم از اضافه بار) جریان موتور افزایش پیدا کند و فیوز بی متال جریان مدار فرمان را قطع کند تیغه های 97,98 بسته می شوند که سبب روشن شدن لامپ H1 می شود.بنابر این لامپ H1 بیانگر خاموش شدن موتور بر اثر خطا است.

موارد کاربرد مدار فرمان و قدرت موتور آسنکرون القایی به صورت دائم با یک کنتاکتور به همراه چراغ های خبری

از این مدار می توان هنگامی که فاصله اپراتور تا موتور زیاد است و توانایی تشخیص کارکرد موتور (روشن یا خاموش بودن) را ندارد استفاده نمود.همچنین در مواردی مانند چاه های عمیق که موتور قابل رویت نیست این نوع مدار بسیار کاربردی می باشد.

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − چهار =