راه اندازی و انتقال تصویر دوربین آنالوگ و تحت شبکه

راه اندازی و انتقال تصویر دوربین آنالوگ و تحت شبکه

تا همین اواخر ، علاقه اصلی سازندگان ، طراحان و نصب کنندگان دوربین به ضبط تصویر متمرکز بود. در حال حاضر مسائل مربوط به انتقال اطلاعات تصویری اهمیت پیدا کرده است.

به دلایل امنیتی و تمایل به کاهش هزینه (محافظت متمرکز از چندین سایت) ، مراکز نظارت تصویری غالباً در فاصله ای از ساختمانها و مکانهای محافظت شده قرار دارند ، بنابراین انتقال تصویر با کیفیت بالا نقش بسیار مهمی دارد.  این مطلب راهنمای انتقال تصویر برای دوربین های آنالو و دوربین های تحت شبکه می باشد.

انتقال تصویر دوربین آنالوگ

جهت ارتباط با نصب دوربین آنالوگ، باید با دستگاه DVR ارتباط برقرار کرد. برای این منظور از قسمت Port forwarding مودم استفاده می شود، در این روش به مودم آدرس اینترنتی DVR داده می شود تا تمام بسته های درخواست صفحه وب را به دستگاه DVR انتقال دهد.

انتقال تصویر دوربین آنالوگ

مثال:  برای مانیتورینگ در شبکه داخلی:

IP DVR: 192.168.1.2

IP PC:192.168.1.1

برای مانیتورینگ روی اینترنت:

DVR:192.168.1.3

PC:192.168.1.2

MODEM:192.168.1.1

مرحله بعد، آماده کردن مرورگر برای این کار است. اکثر DVR ها فقط با نرم افزار اینترنت IE تحت وب قابل مشاهده هستند ( برای مشاهده تصاویر نیاز به ActiveX است که با IE سازگارتر است) و برای این منظور باید وارد تنظیمات اینترنت IE شده ، Tools و بعد Internet option به قیمت Internet option و سپس از قسمت Security عمل کرد .

در اولین باری که IP valid را ( همراه با درگاه به طور مثال (19.11.51.166:8080) در مرورگر وارد شود یک نوار زرد رنگ بر بالای صفحه نمایان خواهد شد که با کلیک کردن بر روی آن گزینه هایی نمایان می شود. از بین آنها گزینه Install انتخاب شده تا کامپوننت مورد نظر بر روی مرورگر نصب شود ( البته این امر ممکن است چند دقیقه ای طول بکشد ). حال سیستم آماده دریافت تصاویر از DVR می باشد و می توان از هر نقطه ای تصاویر را مشاهده کرد ( البته با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور که بر روی DVR تنظیم شده است).

برای راحتی کار بهتر است آدرس IP جهت مانیتورینگ دوربین های مداربسته در Trusted Sites قرار داده شود. مرورگر این قسمت را برای سایت هایی که از نظر کاربر مطمئن تشخیص داده شده که محتوای آنها به کامپیوتر یا اطلاعات درون آن ضربه نمی زند ، در نظر گرفته است. آدرس در مسیر زیر به لیست آدرس های Template امنیتی مرورگر اضافه می شود:

Tools à Internet Options à Security  àTrused Sites à Sites à Advanced

در قسمت Addthis website to the zone. آدرس IP وارد شده و سپس Add می شود تا آدرس یاد شده به لیست Web Sites اضافه شود ، سپس OK می شود. اگر علاقمند به دوربین های مدار بسته هستید می توانید در دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته ثبت نام نمایید.

انتقال تصویر در دوربین تحت شبکه

امروزه یکی از مهم ترین فاکتورها در انتخاب دوربین های مداربسته امنیتی، قابلیت دسترسی به سیستم از راه دور است که در سیستم های نظارت تصویری دوربین مداربسته تحت شبکه (IP) نیز این قابلیت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

انتقال تصویر در دوربین تحت شبکه

مراحل راه اندازی 

  1. شبکه اولیه دوربین مداربسته
  2. جمع آوری اطلاعات
  3. تنظیم آدرس IP استاتیک
  4. تنظیم Port Forwarding
  5. تست
  6. آدرس IP دینامیکی
  7. ایمنی
  8. عیب یابی

شبکه اولیه دوربین

دوربین های مداربسته تحت شبکه نیز مانند سایر تجهیزات تحت شبکه و IP base، برای انتقال اطلاعات و فعالیت نیاز به بستر شبکه دارند. این بستر شبکه از روترها و سوئیچ هایی که وظیفه برقراری ارتباط بین تمامی کاربران موجود در شبکه را بر عهده دارند و یک کامپیوتر سرور برای دسترسی به دوربین های مداربسته و ذخیره سازی تصاویر ارسالی، تشکیل شده است. مراحل تخصصی و عملی انتقال تصویر در آموزش نصب دوربین مدار بسته به صورت کامل تشریح می شود.

در ابتدا برای راه اندازی هر دوربین در شبکه، تنظیمات اولیه شبکه بر روی دوربین که شامل وارد کردن Gateway ،IPAddress و DNS Server در صفحه تنظیمات هر دوربین است، باید انجام شود و سپس باید نرم افزار مورد نظر برای ضبط تصاویر بر روی سرور نصب شود و آدرس هر یک از دوربین های مداربسته در نرم افزار معرفی و عملیات ضبط راه اندازی شود. البته بدون نرم افزار نیز می توان به هر یک از دوربین های مداربسته به طور جداگانه دسترسی داشت و تصاویر آنها را مشاهده کرد، ولی امکان ضبط تصاویر برای مدت زمان طولانی وجود نخواهد داشت. برای تنظیم آدرس ۱۶ دوربین در ادامه توضیحات کامل تری بیان شده است.

اکثر افراد دوربین های مداربسته تحت شبکه خود را به وسیله روتر استاندارد شبکه به دیگر کامپیوترها و تجهیزاتی شبکه متصل می کنند. سپس تمامی دوربین های مداربسته به وسیله روتر به اینترنت دسترسی پیدا می کنند. هیچ محدودیتی بر روی داده های خروجی وجود ندارد مگر اینکه این محدودیت ها توسط کاربر روی روتر اعمال شود. اگر چه بر عکس این حالت امکان پذیر نیست. به این معنا که روترها شامل دیواره آتش است که مانع می شود هر شخصی با استفاده از اینترنت به شبکه دسترسی پیدا کند. بدین وسیله کامپیوتر و تجهیزاتی محلی از حملات هکرها در امان می مانند، ولی این بدان معنا نیست که کاربر نتواند با دوربین خود اتصال برقرار کند.

برای این که بتوان از خارج شبکه محلی و از طریق اینترنت به دوربین های مداربسته و یا هر یک از تجهیزات موجود در شبکه دسترسی داشت، از دو روش DMZ و Port forwarding می توان جهت عملیات مسیریابی استفاده کرد که البته Port forwarding بسیار ایمن تر از DMZ بوده و اجرای آن توصیه می شود.

قابلیت Port forwarding که گاهی سرور مجازی یا port mapping نیز نامیده می شود، روشی است که به وسیله آن سرور و یا روتر از طریق اینترنت اجازه می دهد بدون اینکه امکان دسترسی به درگاه ها و تجهیزات دیگر را داشته باشد به یکی از تجهیزات موجود در شبکه دسترسی پیدا کند در حالی که با DMZ، تمامی درگاه های روتر باز شده و هر کاربری می تواند علاوه بر دوربین های مداربسته ، به تمامی درگاه های روتر و در نتیجه تجهیزات دیگر دسترسی داشته باشد .

جمع آوری اطلاعات

به منظور تنظیم درگاه ها احتیاج به داشتن اطلاعاتی در مورد شبکه یعنی آدرس IP دوربین ، آدرس IP داخلی روتر، آدرس IP  خارجی روتر و شماره درگاه وجود دارد که از تکنیک زیر استفاده می شود .

آدرس IP داخلی روتر و subnetmask

برای به دست آوردن این اطلاعات در ویندوز XP باید در منوی Start روی RUN کلیک شود و پس از باز شدن پنجر، دستور CMD اجرا می شود .

دستور command prompt

command window نمایان می شود و سپس دستور ipconfig تایپ و اجرا می شود. کامپیوتر اطلاعات شبکه را نمایش خواهد داد. اگر از ارتباط بی سیم بین کامپیوتر و روتر استفاده شود ، هدف Etherent adaptor local wireless connection است و در حالت ارتباط با سیم هدف Etherent “ adaptor local “ wireless connection است.

در صفحه اشاره شده ، باید gateway را جستجو کرد. در واقع آدرس IP داخلی روتر بر روی کامپیوتر به عنوان Gateway ثبت شده است که چیزی شبیه 192. 168. 1. 1 خواهد بود. اگر چند عدد نمایش داده شد باید با سعی و خطا به دنبال IP صحیح بود که جهت این کار ، آدرس IP در قسمت آدرس مرورگر وب وارد می شود و هر کدام از IP ها که درست باشد باید صفحه ی وب روتر را نمایش دهد .

دستور IPconfig

در command window  معمولاً subnet mask دیده می شود که جهت استفاده بعدی باید یادداشت شود. شماره درگاه در صفحه تنظیمات شبکه خود دوربین مشخص شده است. باید وارد منوی تنظیمات دوربین شد ( IP دوربین مورد نظر را در مرورگر وب وارد می شود تا منوی دوربین باز شود، IP پیش فرضی دوربین را اگر تغییر نداشته باشد، معمولاً روی جعبه آن نوشته شده، یا توسط سازنده مشخص شده است)، به صورت پیش فرض شماره درگاه ها باید 80 باشد. ولی اگر از بیش تر از یک دستگاه برای port forwarding استفاده می شود باید این عدد را عوض کرد. جهت تغییر عدد درگاه بهتر است از اعداد بزرگتر از ۸۰۰۰ ، همچون ۸۰۱۰، استفاده شود .

آدرس IP خارجی روتر

برای گرفتن آدرس IP خارجی روتر باید به سایت www.whatismyip.com سرزد. در حالت IP دینامیک، ممکن است هر از چند گاهی IP تغییر کند که در این صورت باید از Daynamic DNS استفاده شود.

توصیه می شود اگر خارجی روتر استاتیک نیست با سرویس دهنده اینترنت مربوطه تماس گرفته و IP استاتیک خریداری شود. در غیر این صورت هر بار که IP خارجی تغییر کند باید تنظیمات مجدداً انجام شود.

روش انتقال دوربین مدار بسته HD-SI چگونه است؟

دوربین های مداربسته HD و دوربین های مداربسته تحت شبکه تکنولوژی جدیدی در سیستم های نظارت تصویری دوربین مداربسته می باشند. تغییرات و پیشرفت های زیادی در سیستم مداربسته هم در کیفیت تصاویر و هم در تمامی جوانب مرتبط رخ داده است تا بتواند پاسخگوی نیاز جدید بازار سیستم های مداربسته باشد.

روش انتقال دوربین مدار بسته HD-SI چگونه است؟

 

در این میان دوربین های مداربسته تحت شبکه راه کاری مناسب در جوابگویی به این نیازها (به خصوص ضبط و ارسال تصاویر با کیفیت بالا) است، ولی تغییر سیستم های مداربسته قدیمی به سیستم های تحت شبکه ی جدید نیازمند صرف هزینه ی زیاد و همچنین تعویض کل زیرساخت سیستم های مداربسته قدیمی بود.

روش انتقال HD-SDI راهکاری است که در راستای حل این مشکل ارائه شده است که از مهم ترین مزایای این روش استفاده از کابل های کواکسیال نصب شده در سیستم مداربسته قدیمی است.

HD-SDI که با نام استاندارد SMPTE 292M نیز شناخته می شود، استاندارد ارتباطی است که اجازه ی انتقال تصاویر با کیفیت HD را از طریق کابل کواکسیال با سرعتی در حدود 485/1 گیگابیت بر ثانیه می دهد. این بدان معناست که تصاویر با کیفیت HD می توانند با استفاده از کابل های نصب شده در سیستم های مداربسته موجود انتقال یابند و تنها با تعویض دوربین و DVRهای موجود با دوربین هایی با خروجی HD-SDI و DVRهایی که قابلیت ضبط این تصاویر را دارند، می توان به سیستم مداربسته ای با کیفیت تصاویر بسیار بالا دست یافت.

تکرار کننده ی تجهیزی است که قابلیت ارسال تصاویر تا 100 متر را در سیستم HD-SDI فراهم می سازد.

دیاگرام انتقال تصویر یک دوربین با کیفیت HD از طریق کابل کواکسیال با مدبل HD-SDI تا 100 متر با Repeater که نحوه ی افزایش قابلیت ارسال تصاویر52 تا 100 متر و با به کارگیری تکرارکننده نمایش داده شده است.

در آینده ای نزدیک علاوه بر تصاویر HD، صدا، سیگنال های کنترلی و تغذیه ی دوربین های مداربسته نیز از طریق کابل کواکسیال قابل انتقال خواهند بود. تفاوت های انتقال تصویر به روش جدید و روش سیستم های مداربسته فعلی در جدول  نمایش داده شده است. همان گونه که در جدول نیز مشاهده می شود، در هر دو روش اول از کابل کواکسیال استفاده می شود، اما تفاوت موجود در انتقال تصاویر به صورت دیجیتال یا آنالوگ، تفاوت در مسافت و فرکانس است.

آموزشگاه فن آموزان علاوه بر گزاری دوره های نصب دوربین های مدار بسته ، بیش از هشتاد دوره آموزشی ویژه بازار کار از جمله آموزش نصب دزدگیر خودرو ، آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لپ تاپ ، آموزش plc ،  آموزش مکانیک خودرو ، آموزش برق خودرو و … را با ارائه مدرک فنی حرفه ای برگزار می کند. برای مشاهده لیست کامل دوره ها به صفحه اصلی سایت مراجعه نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *