رابط DPI و مزایای آن نسبت به HDMI

رابط ویدئویی جدیدی است که بر روی ابزارهای مدرن تر و جدیدتر خصوصاً لپ تاپ ها ارائه می شود و هدف از طراحی آن تکرار موفقیت DVI و VGA بر روی کامپیوترهاست، اما می توان گفت هنوز به اندازه ی DVI و HDMI پذیرفته نشده است، هر چند عملکرد این رابط بسیار شبیه HDMI است، محتوای تصویری و صوتی HD بر روی یک کابل واحد منتقل می شود و وضوح خروجی 1920 در 1080 به همراه 8 کانال صوتی است.

رابط DPI

سیستم Display Port یا به صورت اختصار DP را از سال 2006 سازمان VESA با هدف صفحه ی نمایش های کامپیوتری ارائه کرد. یک تفاوت اصلی DP با HDMI این است که یکی با هدف AV دیجیتال و دیگری با هدف صفحات نمایش کامپیوتری دیجیتال ایجاد شده است. یک مزیت عمده ی DP نسبت به HDMI این است که دارای حق امتیاز رایگان است. در حال حاضر هر سازنده ای که از درگاه HDMI استفاده می کند به ازای هر درگاه آن باید 4 سنت به مجمع HDMI حق استفاده بپردازد، یعنی در یک تلویزیون با چهار درگاه HDMI16 سنت از قیمت آن حق استفاده از سیستم HDMI است که با احتساب میلیون ها درگاه HDMI که ماهیانه در تجهیزات مختلف در حال نصب هستند، رقم کلانی می شود، اما DP چنین محدودیتی ندارد.

از آن جا که HDMI و DP به صورت ذاتی با هم مختلف هستند، نمی توان با تجهیزات ؟ آنها را به هم وصل کرد، مگر در نسخه های جدیدتر DP که به نام DP++ شناخته می شوند و می توانند اتصال چند حالته داشته باشند. در این حالت درگاه DP می تواند یک HDMI تک لینک هم داشته باشد و با یک تبدیل DP را به HDMI متصل شود.

DP می تواند در حالت های یک، دو و چهار لینک کار کند که استاندارد 2/1 آن (سال 2009) اجازه می دهد سرعت مجموع این لینک ها تا 28/17 گیگابایت بر ثانیه کار کند که در حدود 7/1 برابر استاندارد فعلی HDMI است. در DP حداکثر طول کابل برای کابل مسی سه متر و برای انواع مبتنی بر فیبر 15 متر یا بیش تر است.

DP

مزایای DP به HDMI

  • DP نسبت به آخرین نسخه ی HDMI تقریباً 7/1 برابر سریع تر است.
  • DP قابلیت اتصال چند مانیتور به یک کابل را فراهم می کند. نسخه ی 2/1 این استاندارد امکان اتصال تا چهار مانیتور هر کدام با وضوح 1920 در 1200 را به صورت daisy chain که هر کدام هم یک بخش مجزا از دسکتاپ را نشان می دهند، فراهم می کند. daisy chain حالتی است که کابل از دستگاه اول به دستگاه دوم، از دومی به سومی و تا آخر می رود و در آخری بسته می شود.
  • DP یک کانال دوطرفه ی دیتا با پهنای باند 720 مگابیت برثانیه (مجزا از ارتباطات تصویر) است که می تواند برای مقاصدی مانند انتقال سیگنال / یا میکروفن از مانیتور به کامپیوتر استفاده شود.
  • DP قابلیت کار با مانیتورهای Direct Drive را دارد که برای لپ تاپ هایی که می خواهند به مانیتور بیرونی متصل شوند بسیار مهم است.
  • DP برخلاف رابط HDMI که روی آن خاری برای محکم کردن رابط ندارد، دارای یک سیستم خار مطمئن برای اتصال است که مانع بیرون افتادن خود به خود مانیتور می شود.

نتیجه گیری

نمی توان گفت که HDMI و DP برای رقابت و حذف همدیگر آمده اند، بلکه بیش تر این دو تکنولوژی با دو خاستگاه متفاوت خود در کنار هم باقی خواهند ماند و به نوعی به صورت مکمل هم عمل خواهند کرد. بنابراین نمی توان به این زودی انتظار داشت که یکی دیگری را حذف کند. نکته مهمی که باید به خاطر داشت، این است که بسیاری از افراد رابط HDMI را با DP اشتباه می گیرند. رابط HDMI از دو طرف انحنا دارد، در حالی که رابط DP تنها از یک طرف انحنا دارد. علاوه بر این رابط بیش تر کارت های گرافیکی جدید DP است.

دوره های پرطرفدار :


امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 8 =