معرفی و ویژگی های دوربین مدار بسته تحت شبکه

اولین دوربین مدار بسته تحت شبکه را کمپانی Axis در سال 1996 بر پایه استفاده از ساختار لینوکس تولید کرد. این دوربین مداربسته به همراه API موسوم به VAPIX که بر اساس استانداردهای HTTP و RTSP طراحی شده بود به بازار آمد.

دوربین های مدار بسته تحت شبکه از پروتکل های اینترنت در جهت ارسال تصاویر خود در قالب داده ها از بستر شبکه بهره می گیرند و از همان ابتدا در جهت مقاصد نظارتی با کاربردی مشابه سایر دوربین های مداربسته مورد توجه قرار گرفتند. در واقع می توان گفت دوربین های مداربسته تحت شبکه مشابه دیگر دوربین هایی هستند که به یک رابط اترنت مجهز شده اند.

دوربین مداربسته آنالوگ یک فرستنده یک طرفه است که سیگنالی را تولید می کند که در DVR به پایان می رسد. در حالی که دوربین مداربسته تحت شبکه به طور کامل دو طرفه است و با بقیه شبکه ترکیب شده و یک سیستم یکپارچه قابل گسترش را به وجود می آورد. علاوه بر این، چندین عمل مثل تشخیص حرکت و ارسال فرمت های مختلف ویدئو (MPEGA- 4, JPEG) را در یک لحظه به طور هم زمان انجام می دهد. یک تصویر آنالوگ به دلیل محدودیت های استانداردهای مورد استفاده کیفیتی بیش از 4/0 مگاپیکسل نمی تواند داشته باشد، در حالی که امروزه دوربین های مداربسته تحت شبکه ای با کیفیت بیش از سه مگاپیکسل ساخته شده اند.

یک دوربین مدار بسته تحت شبکه را می توان به صورت ترکیب یک دوربین مداربسته و کامپیوتر در نظر گرفت که پس از دریافت تصاویر زنده آنها را روی یک شبکه IP منتقل می کند، همچنین به کاربران مورد تایید اجازه مشاهده، ذخیره و مدیریت ویدئو، از طریق زیرساخت یک شبکه استاندارد مبتنی بر IP را می دهد.

تصویر پشت یک نمونه دوربین مداربسته شبکه

تصویر پشت یک نمونه دوربین مداربسته شبکه

همان طور که در فصل قبل خوانیدم، برای انتخاب یک دوربین مداربسته آنالوگ کافی است اطلاعاتی همچون میزان وضوح تصویر، قابلیت های نوری، ولتاژ کاری، مشخصات ظاهری و در نهایت برای افراد حرفه ای تر نوع سنسور تصویربرداری و تراشه های پردازش تصویر آن را مورد ارزیابی قرار داد.

اما امروزه با حضور دوربین های مداربسته  تحت شبکه برای انتخاب درست یک دوربین مداربسته مناسب علاوه بر همه پارامترهای فوق باید به مشخصات دیگری همچون پهنای باند مصرفی، سازگاری با سایر تجهیزات، فرمت های فشرده سازی و غیره نیز توجه داشت که این خود نیاز به دانش وسیعی در حوزه های مختلف نور، الکترونیکی و شبکه دارد.

در این فصل سعی خواهد شد پس از تشریح قابلیت های خاص سیستم های نظارت تصویری دوربین مداربسته شبکه راه های ساده تری برای یافتن دوربین مداربسته تحت شبکه مناسب از میان انبوه دوربین های مداربسته پیشنهاد شود.

دوربین های مداربسته نظارتی تحت شبکه امکانات جالبی فراهم می کنند. با وجود این قبل از تصمیم گیری در مورد خرید دوربین، باید عوامل موثری را بررسی کرد. به عنوان مثال، ممکن است دوربین مداربسته تحت شبکه کامل نصب شود، یا دوربین مداربسته جهت نصب در یک شبکه جزئی خریداری شود که پهنای باند مورد نیاز تاثیر قابل توجهی در انتخاب خواهد داشت. در ادامه به تشریح این اصطلاحات خواهیم پرداخت.

در حال حاضر دوربین های مداربسته شبکه ای برای سیستم های نظارت ویدئویی تحت شبکه به تعداد زیادی مورد استفاده قرار گرفته اند. این دوربین های مداربسته به طور مستقیم به یک شبکه متصل می شوند و تصاویر را برای شبکه ضبط کننده تصاویر ویدئویی ارسال می کنند و یا آنها را ذخیره، نمایش و یا پخش کند. دوربین های مداربسته تحت شبکه دارای یک بازار به سرعت رو به رشد هستند.

تفاوت سیستم نظارت تصویری آنالوگ و شبکه

تفاوت سیستم نظارت تصویری آنالوگ و شبکه

کاربرد دوربین های مداربسته IP آنجا نمود روشنی پیدا می کند که در پروژه های بزرگ بهینه سازی سیستم یک امتیاز محسوب می شود. این که چگونه تصاویر با حداقل کابل ارتباطی و با بالاترین کیفیت ممکن به مرکز نظارتی منتقل شود، تنها از سیستم های تحت بستر شبکه برمی آید. امروزه یکی از دغدغه های مردم، عدم تمایل به وجود هرگونه سیم ارتباطی است.

به همین دلیل است که شرکت ها تمام تلاش خود را بر ارتباطات بی سیم متمرکز می کنند. در سیستم های مداربسته آنجا که نیاز به کابل ارتباطی است، دوربین های مداربسته تحت شبکه می توانند با ارتباطات سری و شبکه ای از افزایش تعداد سیم جلوگیری کنند. حال آن که در بسیاری از مواقع در دوربین های مداربسته شبکه می توان از ارتباط کاملا بی سیم استفاده کرد.

ارتباط دوربین های مداربسته بی سیم از طریق IP بسیار مطمئن تر و امن تر است. برخلاف دوربین های مداربسته آنالوگ که نگرانی از ربوده شدن تصاویر توسط هر فرد مبتدی از طریق دریافت امواج آنالوگ وجود داشت، در سیستم های بستر شبکه امکان کدگذاری امنیت بالایی را آن فراهم می کند. ضمن این که ارتباط بی سیم دیجیتال و تحت شبکه بدون افت کیفیت تصویر و صداست و امواج نویز بر کیفیت تصویر بی تاثیر است.

بحث دوربین های مداربسته تحت شبکه همسان با بحث بر سر شبکه های کامپیوتری بسیار گسترده و پیچیده است. اما ارتباط شبکه با دوربین های IP مداربسته  هر پیشرفت مرتبط با شبکه را نیز بر دوربین های مداربسته لحاظ می کند.

از آن جمله می توان به یکی از آخرین پیشرفت های شبکه یعنی Power Over Ethernet یا به اختصار POE اشاره کرد که این قابلیت دوربین های مداربسته IP را نیز شامل شده است. POE برق را در بستر شبکه می فرستد و از کابل برق جداگانه فاکتور می گیرد. در واقع دوربین های مداربسته IP با قابلیت POE تصویر، صدا و برق را تنها از طریق همان کابل شبکه منتقل می کنند که این یک مزیت برای سیستم های تحت شبکه به شمار می رود.

دوره های پرطرفدار :


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

پیام به پشتیبان