تعاریف مقدماتی PLC

PLC چیست؟

PLC مخفف کلمه  Programmable Logic Controller به معنی کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر می باشد.امروزه در صنعت های بزرگ استفاده از PLC روشی کارآمد در کنترل و تولید می باشد.

تعاریف مقدماتی PLC

تاریخچه PLC

در سال 1968 میلادی بخش های دراماتیک (Hydramatic) شرکت بزرگ خودرو سازی  General Motors آمریکا که وظیفه آن بررسی شرایط و نحوه اتوماتیک سازی پروسه های خط تولید بود، درخواستی را بصورت فراخوان و ارائه طرح پیشنهادی از طرف شرکت های تولید کننده تجهیزات الکتریکی و اتوماسیون، برای تغییر سیستم کنترل رله ای به دلیل مشکلات زیاد آن (حجم بالا، پیچیدگی زیاد، زمان زیاد برای اعمال تغییرات)  بیان نمود. از بین شرکت ها و موسسات پیشنهاد دهنده طرح موسسه Bedford از ماساچوست، برنده طرح شد.

طرح پیشنهادی در واقع منجر به ساخت اولین PLC شد. این دستگاه در آن زمان به دلیل اینکه 84  پروژه موسسه Bedford بود، 084 نام گذاری شد پس از آن موسسه Bedford شرکت جدید را تاسیس نمود که به طور اختصاصی بر روی پروژه اتوماسیون و توسعه PLC کار می کرد. این شرکت جدید MODICON نامیده شد.

یکی از افرادی که بر روی پروژه PLC کار می کرد، Richard بود که به نوعی از او به عنوان پدر PLC یاد می شود بعدها امتیاز برند  mohicon در سال 1977 توسط شرکت Gould electronics خریداری شد. همچنین پس از آن توسط شرکت AEG آلمان خریداری شد و امروز شرکت فرانسوی Schneider Electric صاحب امتیاز برند modicon می باشد.

در حال حاضر شرکت های بسیار ی در دنیا PLC تولید می کنند که از معروف ترین آن ها می توان به شرکت های  siemens، omron، Allen-Bradly و… اشاره کرد.

ریچارد مورلی پدر plc

اجزای سیستم کنترل عبارتند از:

1.سنسور (sensor) : کلیه المان های ورودی که وضعیت سیستم تحت کنترل را به کنترل کننده ارسال می کنند، سنسور می نامند.

انواع سنسور ها:

سنسور دیجیتال : کلیه ورودی هایی که دارای دو وضعیت قطع یا 0 و وصل یا 1 باشند سنسور دیجیتال نام دارند.

سنسور آنالوگ : به المان های ورودی که به المان های ورودی که کمیت های فیزیکی و شیمیایی را به کمیت الکتریکی (ولتاژ یا جریان) تبدیل می کنند سنسور آنالوگ یا مبدل گفته می شود.

2.عملگر (Actuator) : المانی که سیگنال تولید شده توسط کنترل کننده را به سیگنال فیزیکی یا مکانیکی تبدیل می کند

انواع عملگرها عبارتند از :

عملگر دیجیتال : عملگر های دو حالته ای مانند لامپ سیگنال، کنتاکتور، رله و…

عملگر آنالوگ : المان هالیی که قابلیت کنترل پیوسته را دارند مانند موتور dc با ولتاژ متغییر، سلونوئید با کورس کنترلی و…

3.کنترل کننده (controller): کنترل کننده در واقع بخش تصمیم گیرنده سیستم می باشد وظیفه کنترل کننده دریافت اطلاعات یا سیگنال های ارسالی توسط سنسور ها و پردازش آن توسط برنامه یا منطق از پیش تعیین شده و ارسال نتایج پردازش به صورت سیگنال ها کنترلی به عملگر می باشد.

انواع کنترل کننده ها عبارتند از :

کنترل کننده های مکانیکی، پنوماتیکی، رله ای یا الکترومکانیکی، الکترونیکی، میکروپروسسوری

در فرایند صنعتی بزرگ استفاده از کنترل کننده های رله ای به دلیل بالارفتن حجم سیم بندی تابلو فرمان  و پیچیدگی بالاو امکان بروز خطای مکرر به دلیل منطقی نمی باشد و در این فرایند می بایست از PLCها استفاده شود.

PLC یا کنترل کننده برنامه پذیر :

به منظور افزایش سرعت و همچنین قابلیت اطمینان بالا می توان به جای کنترل کننده های سخت افزاری رله ای از کنترل کننده های میکروپروسسوری استفاده نمود. در این سیستم ها منطق کنترلی سیستم درون حافظه یک میکروپروسسور قرار می گیرد و کنترل کننده بر اساس برنامه ای که درون حافظه قرارداده شده تصمیم گیری می کند.
از مهمترین مزیت های کنترل کننده های میکرو پروسسوری می توان به سرعت بالا، کاهش چشمگیر سیم بندی مدار فرمان و از همه مهم تر قابلیت اطمینان بالا در زمان تغییرات برنامه اشاره کرد.

مطالب مرتبط :

معرفی انواع plc های زیمنس

معرفی لوازم جانبی plc زیمنس

معرفی انواع cpu های plc

آموزش های مرتبط :

آموزش plc درجه 1

آموزش plc درجه 2

آموزش plc (صنعتی)